تنظیم قرارداد BOT به انگلیسی و نکات مربوط به آن

10 ماه پیش
تنظیم قرارداد به انگلیسی

یکی از مهم‌ترین قراردادهای تجاری که معمولاً دولت‌ها طرفین آن را تشکیل می‌دهند، قراردادهای BOT هستند. این قراردادها در سطح بسیار بالا میان کاربران کشورهای مختلف و شرکت‌های بزرگ بسته می‌شود. تنظیم قرارداد به انگلیسی برای چنین قراردادهایی فوق‌العاده حساس و پیچیده است. قرارداد BOT که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت، در واقع ترکیبی از سه قرارداد تجاری مختلف با هم است که به‌صورت هم‌زمان در یک قرارداد تنظیم می‌شود. ازاین‌رو بررسی این قرارداد هم از نظر حقوقی و هم از نظر تنظیم قرارداد انگلیسی اهمیت بسیار زیادی دارد.

قرارداد BOT برای اولین بار در کشور ترکیه و در سال 1980 بر سر زبان‌ها افتاد. در این سال دولت ترکیه تصمیم گرفت عملیات بهره‌برداری از چند نیروگاه بزرگ را به بخش خصوصی واگذار کند. این عملیات شامل احداث، بهره‌برداری و واگذاری بود. از اینجا بود که قراردادهای BOT شکل گرفتند. احداث، بهره‌برداری و واگذاری سه اصل اساسی در چنین قراردادهایی هستند. سه قراردادی که تا قبل از آن هرکدام به‌صورت جداگانه تنظیم و بسته می‌شدند. تنظیم چنین قراردادهایی بدون استفاده از خدمات مشاوره حقوقی خطرات بسیار زیادی برای کاربران به دنبال خواهد داشت.

 

این مطلب را بخوانید: تنظیم قرارداد به انگلیسی و تمامی آنچه که درباره آن باید بدانید

 

قرارداد BOT – Build, Operate and Transfer

کلمه BOT از سه حرف تشکیل‌شده است. در این عبارت B نشانه کلمه Buildبه معنی ساخت، O ابتدای کلمه Operate به معنی بهره‌برداری و درنهایت T اول کلمه Transfer به معنی انتقال و واگذاری است. البته در انواع قراردادهای BOT موارد دیگری هم به این جمع اضافه می‌شوند که بسته به نوع قرارداد تعریف می‌شوند. در این قرارداد هر سه این عملیات به یک شرکت واگذار می‌شود. بیشتر از کاربران شخصی این دولت‌ها هستند که یک طرف چنین قراردادهایی بوده و برای تنظیم آن با سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی اقدام می‌نمایند. البته در حال حاضر افراد نیز برای چنین قراردادهایی پیش‌قدم شده‌اند. همه این موارد باعث شده تا تنظیم قرارداد یا ترجمه قرارداد BOT با چالش‌های زیادی روبرو باشد.

 

تنظیم قرارداد به انگلیسی

 

مشاوره تنظیم قرارداد به انگلیسی در قراردادهای BOT

با توجه به مواردی که درباره قراردادهای BOT به آن‌ها پرداختیم، احتمالاً تاکنون باید متوجه شده باشید که تنظیم این قراردادها نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد. یکی از خدماتی که می‌توانید از آن برای این امر کمک بگیرید، خدمات مشاوره تنظیم قرارداد به انگلیسی برای چنین قراردادهایی است. وکیل پایه یک دادگستری با اطلاع از قوانین حقوقی بین‌المللی در کشورهای مختلف و هم‌چنین شرایط چنین قراردادهایی این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید با خیال راحت‌تری به این امر بپردازید. در این میان استفاده از خدمات وکیلی که به اصطلاحات حقوقی انگلیسی این قراردادها هم تسلط داشته باشد، بهترین شرایط را برای شما رقم خواهد زد.

مشاورین قرارداد ما در لامینگو پس از سال‌ها تحصیل در دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی و کسب تخصص‌های لازم، و همچنین سال‌ها تجربه در زمینه تنظیم چنین قراردادهایی اکنون این شرایط را برای کاربران فراهم آورده‌اند تا بهترین کیفیت قراردادهای BOT را برای خود رقم بزنند. برای دریافت این خدمات می‌توانید با ما در لامینگو تماس بگیرید.

سفارش تنظیم قرارداد به انگلیسی

 

اهداف قراردادهای BOT

همان‌طور که اشاره کردیم در اکثر موارد یک طرف قراردادهای BOT دولت‌ها و شرکت‌های گسترده دولتی هستند. اهداف اصلی چنین مراکزی برای اعطای مجوز احداث، بهره‌برداری و واگذاری برای پروژه‌های خیلی بزرگ و صنعتی جذب سرمایه‌های خارجی و تأمین هزینه چنین پروژه‌هایی است. بر اساس این‌که هزینه کردن برای چنین پروژه‌هایی مقرون‌به‌صرفه باشد یا خیر و یا دولت در شرایط حال امکان سرمایه‌گذاری روی چنین پروژه‌هایی داشته باشد نسبت به تنظیم این قرارداد تصمیم‌گیری می‌شود. پروژه‌های عظیمی مانند پروژه‌های راه‌سازی، شهرسازی، صنایع پتروشیمی و ساخت نیروگاه، سدسازی و مواردی ازاین‌دست که نیاز به هزینه‌های بسیار زیادی دارند، معمولاً ازجمله موارد معمول برای تنظیم قراردادهای BOT در جهان هستند.

 

تنظیم قرارداد

 

انواع قراردادهای مشابه BOT و اصطلاحات انگلیسی آن‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم قراردادهای BOT دارای انواع مختلفی است که بست هبه موضوع قرارداد از آن‌ها استفاده می‌شود. برای تنظیم قرارداد به انگلیسی برای چنین قراردادهایی باید به نکات مهم مربوط به آن‌ها دقت شود. در ادامه برخی از اصطلاحات رایج در انواع این قرارداد را با هم مرور می‌کنیم تا شناخت نسبی نسبت به آن‌ها داشته باشید.

  • قرارداد BOOT – Build, Own, Operate and Transfer

در این قرارداد کلمه Own به معنی مالکیت باعث می‌شود تا قسمت انتقال مالکیت نیز به این قرارداد اضافه شود.

  • قرارداد BOO – ,Operate and Own Build

قرارداد احداث، مالکیت و بهره‌برداری تعمیر قرارداد BOO است.

همچنین سایر قراردادهای سرمایه‌گذاری رایج که مشابه با قرارداد BOT تنظیم می‌شوند به شرح زیر هستند:

  • قرارداد BOOS – and Sell ,Operate own Build
  • قرارداد BLT – ,Lease and Transfer Build
  • قرارداد BTO – ,Transfer and operate Build
  • قرارداد MOT – ,Transfer operate and   Modernize

 

تنظیم قرارداد به انگلیسی

 

اصطلاحات مربوط به قراردادهای BOT

FIPPA این اصطلاح به معنی موافقت‌نامه‌ای است که طی آن وزارت مسئول در هر کشوری موافقت خود را برای اجرای قرارداد BOT اعلام می‌دارد. وزارت دارائی معمولاً مسئول این موافقت‌نامه در کشورهای مختلف است.

Closing date به زمانی اطلاق می‌شود که در آن پروژه و تنظیم قرارداد BOT به قطعیت رسیده است.

MOU این اصطلاح به معنی امضای تفاهم‌نامه اولیه است که معمولاً بین 6 تا 9 ماه زمان برای آن سپری می‌شود. البته مشاوره برای تنظیم قرارداد به انگلیسی باید از همان ابتدا استفاده شود تا در این تفاهم‌نامه‌ها نیز موارد حقوقی رعایت شود.

Effective Date اصطلاحی که به تاریخ نفوذ یا زمان امضای موافقت‌نامه اشاره دارد. 9 ماه تا یک سال بعد از MOU زمان نفوذ فرامی‌رسد.

Transfer Date تاریخ انتقال پروژه به سرمایه پذیر است. بازه زمانی شروع این تاریخ معمولاً 15 تا 30 سال بعد از تاریخ بهره‌برداری است که بسته به نوع قرارداد و همچنین توافق طرفین تنظیم می‌شود.

 

این مطلب را بخوانید: در تنظیم قرارداد مشارکت و همکاری انگلیسی به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

در انتها به خاطر داشته باشید

با اصطلاحات و موارد مهم رایج در قراردادهای BOT آشنا شدید. با این اطلاعات احتمالاً پیچیدگی‌های چنین قراردادهایی را بیش‌ازپیش درک کرده‌اید. با این اوصاف کاربران حتماً باید دقت بالایی به این موارد داشته باشند. موارد حقوقی مربوط به این قراردادها را به وکیل پایه یک دادگستری بسپارند و همچنین نکات مربوط به اصطلاحات حقوقی انگلیسی آن را نیز از متخصص طلب کنند. سپردن تنظیم قرارداد به انگلیسی در قراردادهای BOT به یک مترجم عمومی می‌تواند مشکلات زیادی برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قراردادهای تجاری و تنظیم قرارداد انگلیسی هستند می‌توانند از سایر مقالات مربوط به این زمینه در بلاگ حقوقی لامینگو استفاده نمایند. همچنین از بخش نظرات در انتهای این مقاله نیز می‌توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت شما را از پاسخ ابهامات موجود دراین‌باره مطلع نماییم.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه