میزان عیدی سال 99 چقدر است؟

1 ماه پیش
عیدی

مقدار عیدی قانونی چقدر است؟

یکی از مزایایی که در قانون کار برای کارگران در نظر گرفته‌شده است پرداخت عیدی توسط کارفرما به کارگر است. بر اساس آنچه در قانون در رابطه با کارگاه‌های مشمول قانون کار مقررشده است، میزان عیدی پرداختی به کارگران به نسبت یک سال کار معادل 60 روز دستمزد بر اساس آخرین مزد دریافتی خواهد بود. البته این مقدار نمی‌تواند ازرقمی معادل 90 روز دستمزد تجاوز کند.

دانلود رایگان قرارداد کار موقت

بر این اساس کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاهی مشغول به کار بوده‌اند به نسبت ایامی که کارکرده‌اند  و بر اساس و مبنای همان 60 روزی که در بالا بیان کردیم عیدی دریافت می‌کنند. مبلغ عیدی پرداخت‌شده به این افراد نباید از یک دوازدهم سقف تعیین‌شده بیشتر شود.

البته اگر در کارگاه‌هایی طبق عرف و عادت، هرساله رقمی بیشتر از مبلغ فوق به کارگران به‌عنوان عیدی پرداخت می‌کرده‌اند، همان عرف جاری کارگاه معتبر خواهد بود.

عیدی کارگران

میزان عیدی پایان سال 98

با توجه به اینکه میزان حداقل دستمزد اعلام‌شده برای سال 1398 مبلغ یک‌میلیون و پانصد و شانزده هزار تومان (تقریباً) است عیدی امسال کارگران برابر با مبلغ سه میلیون و سی  چهار هزار تومان خواهد بود و این حداقل مبلغی است که باید به آن‌ها پرداخت شود. البته این رقم برای کسانی است که حقوق و دستمزدشان برابر با حداقل دستمزد است و به اصطلاحی حداقلی بگیر هستند والا ملاک میزان پایه حقوقی است که برای هر فرد در فیش حقوقی او درج می‌شود.

بر اساس آنچه در بالا توضیح دادیم در قانون برای عیدی کارگران سقفی معین‌شده است و سقف پرداختی امسال به کارگران معادل چهار میلیون و پانصد و پنجاه‌هزار و شش‌صد و چهل‌وهفت هزار تومان است.

دریافت مشاوره حقوقی

علاوه بر عیدی مزایای پایان کار هم به کارگران تعلق می‌گیرد و کارفرما موظف است هرساله حق سنوات کارگران را هم به همراه عیدی به آن‌ها پرداخت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حق سنوات می‌توانید به مقاله‌های قبلی نوشته‌شده در این خصوص در بلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

باوجود امری بودن قانون کار و اجباری بود پرداخت عیدی به کارگران متأسفانه بازهم شاهد مواردی هستیم که کارفرمایان در پرداخت آن به کارگران قصور می‌ورزند. در این مواقع کارگر می‌تواند به مراجع قانونی و ذیصلاح مراجعه کرده و حق خود را مطالبه نماید. مرجع خل اختلاف در این خصوص مانند تمامی اختلافات کارگر کارفرمایی هیئت تشخیص اداره کار می‌باشد.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه