نکات حقوقی نمونه قرارداد کارشناس فنی

2 ماه پیش
نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

کارشناس فنی، شخصی است که از یکی از رشته‌های فنی و مهندسی فارغ‌التحصیل شده است و به‌عنوان کارشناس فنی در سازمان‌ها و کارخانه‌ها و کارگاه‌های گوناگون مشغول به کار بوده و وظیفه کنترل فعالیت‌های فنی و مهندسی مجموعه را بر عهده دارد. کارشناس فنی با عقد نمونه قرارداد کارشناس فنی که یکی از انواع نمونه قرارداد خدمات کارشناسی است، پروژه‌های فنی و مهندسی را از کارفرما که ممکن است مدیر کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و یا مدیر فنی سازمان باشد، قبول کرده و خدمات مربوطه را انجام می‌دهد.

نمونه قرارداد کارشناس فنی که یکی از زیرمجموعه‌های نمونه قراردادهای خدمات کارشناسی است، قالب قرارداد پیمانکاری دارد. قرارداد پیمانکاری یا پروژه‌ای، قراردادی است که در آن کارفرما که ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد، پروژه مورد نظر خود را به پیمانکار سپرده و پیمانکار نیز در ازای دریافت حق‌الزحمه، پروژه کارفرما را انجام می‌دهد و پس از انجام پروژه، درصورتی‌که بر ادامه همکاری و انجام دیگر پروژه‌ها توافقی میان طرفین قرارداد صورت نگیرد، قرارداد به اتمام می‌رسد.

نمونه قرارداد کارشناس فنی در بانک قرارداد لامینگو موجود بوده و شما می‌توانید با ورود به لینک زیر، قرارداد مربوطه را دریافت نمایید. این قرارداد توسط متخصصان امر قراردادنویسی تهیه شده و در بانک قرارداد لامینگو موجود است.

دریافت نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

 

کارشناس فنی کیست و چه وظایفی دارد؟

دایره فعالیت کارشناسان فنی بسیار گسترده است و به خدمات این اشخاص در تمامی صنایع تولیدی، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها نیاز است. کارشناس فنی شخصی است که از یکی از گرایش‌های رشته‌های مهندسی فارغ‌التحصیل شده و از طریق عقد نمونه قرارداد کارشناس فنی اقدام به همکاری با بنگاه‌های تجاری صنعتی و تولیدی می‌نماید.

این کارشناسان فنی ممکن است به استخدام سازمان درآیند و به‌صورت بلندمدت برای سازمان مربوطه فعالیت نمایند و یا ممکن است به‌صورت پروژه‌ای و در قالب نمونه قرارداد خدمات کارشناسی مشغول به کار شده و خدمات فنی و مهندسی مورد نیاز و متناسب با نوع فعالیت سازمان را ارائه دهند.

کارشناس فنی برای آنکه بتواند وظایف خود را به‌درستی و با تخصص کافی انجام دهد، باید مهارت‌هایی ازجمله تسلط بر نرم‌افزارهای کاربردی زمینه کاری مورد نظر، تسلط بر تحلیل و تجزیه داده‌ها و اطلاعات فنی محصول و یا پروژه، تسلط کافی بر علوم مهندسی، شناخت محصول تولیدی و یا پروژه در حال انجام، توانایی اعمال استانداردهای فنی و تسلط بر مباحث فنی موضوع قرارداد و همچنین آگاهی از قوانین و مقررات مربوطه را داشته باشد.

 

وظایف کارشناس فنی چیست؟

موضوعی که باید بسیار به آن توجه شود، این است که افرادی که می‌خواهند از خدمات کارشناسان فنی استفاده نمایند، باید در انتخاب کارشناس فنی دقت کافی داشته و پروژه خود را به کارشناسی بسپارند که توان و تخصص مورد نیاز را در زمینه مورد نظر دارا باشد. همچنین، موضوع قرارداد نیز براساس نوع فعالیت و خدماتی که کارشناس فنی در قالب نمونه قرارداد خدمات کارشناسی ارائه می‌دهد، متفاوت می‌گردد. در ادامه، به شرح برخی از کلی‌ترین وظایف کارشناسان فنی می‌پردازیم.

ازجمله وظایف مشترکی که کارشناسان فنی بر عهده دارند و خدماتی که ارائه می‌نمایند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

1) تدوین برنامه‌ای جامع درجهت رعایت اصول فنی و مهندسی در اجرای پروژه و تولید محصول؛

2) تلاش درجهت بهبود کیفیت تولید با اعمال نظرات مهندسی؛

3) بررسی نقاط ضعف در تجهیزات و تأسیسات سازمان و ارائه گزارش به مدیران؛

4) کنترل بر رعایت مسائل ایمنی در راستای تولید محصول و خدمات؛

5) تنظیم برنامه‌ای کاربردی در جهت توسعه صنایع؛

6) تهیه گزارشی کامل از وضعیت زیرساخت‌های فنی سازمان و ارائه آن به مدیران سازمان؛

7) ارائه طراحی‌های به‌روز از محصولات و تولیدات؛

8) ارائه پیشنهادات در ارتباط با استفاده از ماشین‌آلاتی که سبب بهینه‌سازی تولیدات سازمان می‌شوند؛

9) نظارت بر اجرا و اعمال استانداردهای فنی و مهندسی محصولات و خدمات؛

10) به‌کارگیری نرم‌افزارهای کاربردی درجهت مدرن‌سازی صنایع؛

11) بازبینی نقشه‌ها و اسناد و مدارک فنی و مهندسی؛

12) اندازه‌گیری داده‌های فنی و مهندسی و ارائه این داده‌ها به مدیر فنی سازمان.

 

نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

 

نمونه قرارداد کارشناس فنی

نمونه قرارداد کارشناس فنی، یکی از انواع نمونه قرارداد خدمات کارشناسی می‌باشد. نمونه قرارداد خدمات کارشناسی، قالبی از قراردادهاست که در آن کارفرما در ازای پرداخت حق‌الزحمه کارشناس، از وی خدماتی را دریافت نموده و یا انجام پروژه‌ای را به کارشناس مربوطه می‌سپارد. این قرارداد، بسیاری از محدودیت‌ها و الزامات قانونی قراردادهای استخدامی مشمول کار را نداشته و به همین دلیل، یکی از پرکاربردترین قراردادهای کاری در میان افراد است. برای اینکه با این قرارداد بیشتر آشنا شوید و مفاد آن را بشناسید، در ادامه موارد مندرج در نمونه قرارداد کارشناس فنی را بیان می‌داریم.

 

1) عنوان قرارداد

عنوان هر قرارداد، نامی است که طرفین قرارداد بر آن قرارداد می‌گذارند. عنوان قراردادی که در آن کارفرما انجام پروژه‌های فنی کارخانه و یا کارگاه خود را به کارشناس فنی می‌سپارد، نمونه قرارداد کارشناس فنی می‌باشد.

 

2) موضوع قرارداد

موضوع قرارداد شرح فعالیتی است که هدف طرفین از انعقاد قرارداد، انجام آن است. نمونه قرارداد خدمات کارشناسی براساس تخصصی که کارشناس فنی دارد و همچنین براساس نوع خدمات فنی که کارفرما به‌دنبال آن است، با یکدیگر متفاوت می‌باشند. برای مثال، موضوع نمونه قرارداد کارشناس فنی خودرو، مواردی مانند عیب‌یابی تجهیزات و تأسیسات تولید محصول، بررسی و اعمال استانداردهای فنی و مهندسی، نظارت بر اصول فنی در ساخت قطعات خودرو و موارد مرتبط با مباحث فنی و مهندسی ساخت و تولید و ارائه خودرو می‌باشد.

 

حتماً بخوانید: نمونه قرارداد خدمات کارشناسی و نکات مرتبط با آن را بشناسیم!

 

3) طرفین قرارداد و تعهدات آن‌ها

طرفین نمونه قرارداد کارشناس فنی، کارفرما و کارشناس می‌باشد که این کارفرما ممکن است شخص حقوقی یعنی کارگاه یا کارخانه و یا شخص حقیقی باشد. در ارتباط با تعهدات طرفین قرارداد، کارشناس فنی تعهداتی ازجمله انجام تخصصی و صحیح موضوع قرارداد و رعایت قوانین و مقررات و حضور به‌موقع در محل انجام پروژه دارد و کارفرما نیز تعهداتی ازجمله پرداخت مبلغ قرارداد در زمان مشخص و تسهیل شرایط برای انجام پروژه توسط کارشناس فنی را بر عهده دارد.

مشخصات طرفین قرارداد نیز باید به‌طور کامل قید گردد. در ارتباط با کارشناس و نماینده شخص حقوقی، مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی، آدرس محل سکونت، شماره شناسنامه و کد ملی، نام پدر، شماره تماس و … باید قید گردد و در ارتباط با مشخصات شخص حقوقی که کارگاه یا کارخانه و یا هر سازمانی می‌باشد، مشخصاتی مانند نام شخص حقوقی، نوع بنگاه تجاری، شماره ثبت، آدرس و مواردی این‌چنینی باید قید گردد.

 

4) مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت

مبلغ نمونه قرارداد خدمات کارشناسی که نمونه قرارداد کارشناس فنی یکی از انواع آن است، حق‌الزحمه کارشناس است. کارفرما و کارشناس در هنگام عقد قرارداد بر سر این مبلغ و نحوه پرداخت آن توافق نموده و کارفرما باید این مبلغ را در مواعد مشخص‌شده بپردازد. همچنین، کارفرما می‌تواند درصدی از هر پرداخت را به‌عنوان تضمین حسن اجرای کار نزد خود نگه دارد و پس از انجام صحیح پروژه توسط کارشناس فنی، آن مبلغ را بپردازد.

 

5) خاتمه قرارداد و شرایط فسخ

طرفین قرارداد می‌توانند در صورت وجود شرایط فسخ، این حق را اعمال نمایند. ازجمله شرایط فسخ که می‌توان برای کارفرما پیش‌بینی کرد، این است که اگر کارشناس پروژه را به‌درستی انجام نداده و یا در رعایت اصول فنی و قوانین و مقررات کوتاهی نماید، کارفرما می‌تواند به قرارداد خاتمه دهد. همچنین، می‌توان درصورتی‌که کارفرما مبلغ قرارداد را در سر موعد نپردازد و یا شرایط تسهیل انجام موضوع قرارداد را برای کارشناس فنی مهیا ننماید، برای کارشناس فنی حق فسخ قائل شد.

 

6) فورس‌ماژور یا قوه قهریه

یکی دیگر از مواردی که باید در قرارداد مورد توجه قرار گیرد، قوه قهریه یا فورس‌ماژور می‌باشد. فورس‌ماژور به‌معنای وقوع حوادث غیرمترقبه‌ای است که در اختیار طرفین نبوده و انجام موضوع نمونه قرارداد خدمات کارشناسی را با مانع روبه‌رو کرده و یا آن را غیرممکن می‌سازد. اگر کارشناس فنی توان مقابله با فورس‌ماژور را نداشته باشد، نیازی به پرداخت خسارت از سمت وی نمی‌باشد. این امر برای کارفرما نیز صدق می‌کند. طرفین می‌توانند در قرارداد خود بندی را به این موضوع اختصاص داده و درخصوص آن تعیین تکلیف نمایند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه‌گیری

نمونه قرارداد کارشناس فنی به‌دلیل نیاز تمام سازمان‌ها به کارشناس فنی و خدمات وی، یکی از رایج‌ترین قراردادهای خدمات می‌باشد. با وجود این، مدیران و صاحبان سازمان‌ها باید توجه نمایند که از خدمات کارشناس متخصص استفاده نموده تا به اهداف خود از انعقاد نمونه قرارداد کارشناس فنی نائل آیند. همچنین، طرفین قرارداد باید توجه نمایند این قرارداد را، که یکی از انواع قراردادهای پروژه‌ای می‌باشد، به‌طور صحیح و قانونی و با کمک از متخصصان حوزه قراردادنویسی منعقد نمایند تا در ادامه همکاری، با مشکلات و اختلافات قرارداد روبه‌رو نگردند.

مطلبی که مطالعه نمودید، یکی از صدها محتوای حقوقی بلاگ لامینگو می‌باشد و شما می‌توانید با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو، دیگر مطالب و محتواهای حقوقی مرتبط با مطلب بالا و همچنین سایر محتواهای حقوقی را که همکاران ما در تیم تولید محتوای لامینگو تهیه نموده‌اند، مطالعه نموده و دانش حقوقی خود را افزایش دهید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه