همه آنچه درباره یک نمونه قرارداد عکاسی لازم است بدانید

2 ماه پیش
نمونه قرارداد عکاسی

برای اشتغال به حرفه عکاسی لازم است که حقوق و قوانینی که برای وارد شدن به آن است را رعایت کرد. بنابراین برای هرگونه همکاری یا فعالیت در حیطه عکاسی لازم است که قرارداد مرتبط با آن حیطه را دریافت کرد. ممکن است این قرارداد برای هر نوعی از این عمل باشد و یک نوعی از قرارداد برای عکاسی‌های پروژه‌ای محسوب شود. بنابراین تنظیم یک نمونه قرارداد عکاسی استاندارد می‌تواند به پیش‌برد قانونی این کار کمک کند.

 

این مطلب را بخوانید: بایدها و نبایدهای قرارداد عکاسی پروژه‌ای!

 

درباره شغل عکاسی چه می‌دانید؟

هر نوعی از حرف و یا شغل‌ها می‌تواند به علاوه مزایایی که در پی دارد معایبی را نیز به دنبال داشته باشد. شغل عکاسی می‌تواند به دلیل قابلیت‌ها وامکانات به خصوصی که دارا هست بسیار برای افراد سود آور باشد اما در کنار تمام این محاسن ممکن است به دلیل همان شرایط ویژه مشمول برخی از مزایا دیگر نشود و باعث شود گاهی به صورت غیر رسمی قلمداد شود. بنابراین برای دید کلی در تنظیم قراردادهای کاری برای شغل عکاسی در ابتدا لازم است که درباره مزایا و معایب شغل عکاسی اطلاعاتی در اختیار قرار بگیرد.

 

این مطلب را بخوانید: شغل عکاسی چه مزایا و معایبی دارد؟

 

عکاسی چه سبک‌ها و ژانرهایی را شامل می‌شود؟

بسته به این که در چه حیطه‌ای از عکاسی قراردادی بین افراد شکل می‌گیرد و همکاری در آن زمینه می‌بایست رخ بدهد. لازم است کارفرما و یا هر بخشی که اقدام به استفاده از نیروی عکاسی می‌کند می‌بایست از ژانر ها و سبک های مختلف در این حرفه اطلاعاتی بدست بیاورد. هر سبک و ژانر عکاسی بایدها و نبایدهایی را شامل می‌شود و نوعی از مولفه‌ها را دربرمی‌گیرد.

 

این مطلب را بخوانید: سبک‌ها و ژانرهای مختلف عکاسی را بشناسید

 

نمونه قرارداد عکاسی

 

چطور می‌توان از عکاسی کسب درآمد کرد؟

همان‌طور که گفته شد یکی از مزایا شغل عکاسی درآمدزایی برای افراد است. به علت نوپا بودن و سیال بودن این شغل می‌تواند در شرایط مختلف متفاوت عمل کرده و برای افراد درآمدزایی هستند. برای استفاده درست از نیروی عکاسی می‌توان با دیدگاهی به آینده و چگونگی درآمدزایی از این حرفه پرداخت و با این نگرش به مسیر ادامه داد.

 

 

برای قرار با یک آتلیه چطور می‌توان اقدام کرد؟

همکاری و ایجاد قرارداد با اتلیه‌های عروسی و یا سایر مناسبات می‌تواند برای افراد بسیار سود آمور باشد. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای ایجاد این همکاری از چگونگی عقد قرارداد بین عکاسان و این سازمان‌ها و قوانینی که برای اشتغال در این مراکز است اطلاعاتی را کسب نمود.

 

 

جهت دریافت یک نمونه قرارداد عکاسی می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود نمونه قرارداد عکاسی پروژه‌ای

 

انواع مختلف سبک‌هایی که برای عقد قرارداد عکاسی لازم است بشناسید

 

عکاسی عروسی

عکاسی عروسی به عکس برداری از مراسمات و زوجین می‌پردازد و لازم است که برخی از مقررات و ملاحظات در این نوع از عکاسی مورد توجه قرار بگیرد. این مورد می‌تواند شامل عکس برداری توسط جنسیت خاص و یا تحویل در موعد مشخص باشد.

 

 

عکاسی در فضای باز

عکاسی در فضای باز به دلیل ملاحظاتی که می‌تواند در هر کشور و یا منطقه ای متوجه افراد باشد شرایط خاصی را فراهم کند. در این صورت افراد لازم است که بدانند برای این نوع از حماسی به چه نوعی از مجوزها نیاز دارند و اقدام به دریافت آن‌ها کنند.

 

این مطلب را بخوانید: برای عکاسی در فضای باز چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

 

 

عکاسی مراسمات و تولد

این نوع از عکاسی نیز همانند عکاسی عروسی با تنظیم قراردادی بین موسسه عکاسی و یا فرد عکاس انجام خواهد شد و در این مورد نیز رعایت برخی از نکات حائز اهمیت است و لازم است که فرد عکاس مواردی را رعایت کرده و همچنین درخواست کننده خدمات عکاسی نیز شرایط عکاسی را مورد توجه قرار دهد.

 

 

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره به عکس برداری از چهره افراد گفته می‌شود که معمولا این موضوع در تمامی اتلیه‌های عکاسی انجام می‌گیرد و یا عکاس اقدام به عکس برداری از چهره افراد می‌کند. در هر نوعی از عکاسی لازم است که فرد عکاس حقوق شخصی را که از وی عکس برداری نموده است رعایت کند و در مواردی که عکاسی پرتره شامل عکاس‌های پرسنلی می‌باشد می‌بایست این عکس با توجه به ملاحظات محلی که در ان عکس قرار است مورد استفاده قرار بگیرد انجام شود.

 

 

عکاسی سازمانی

نوعی از عکاسی که مربوط به یک رویداد است. این نوع از عکاسی می‌تواند به دلیل این که با توجه به اهداف یک سازمان انجام می‌گیرد دچار برخی از سوگیری‌ها باشد و تها مواردی را در بر بگیرد که متوجه آن سازمانی باشد که درخواست عکاسی را ثبت نموده است.

 

 

عکاسی کودک و بارداری

این مورد نوعی از عکس برداری به دلیل شرایط خاصی را که شامل می‌شود که خلق خو و ویژگی‌های خاصی را در افراد می‌طلبد و بنابراین لازم است شرایط برای این نوع عکس برداری برای حضورافراد و عکس برداری از آن ها مهیا باشد. همچنین علاوه بر شرایطی که برای افراد مراجعه کننده می‌بایست فراهم باشد لازم است که افرادی که اقدام به این نوع از عکاسی می‌نمایند مجوزهای لازم برای هر نوعی از عکس برداری را دریافت نمایند.

 

این مطلب را بخوانید: عکاسی بارداری و کودک چه نکاتی دارد؟

 

عکاسی مدلینگ

یکی از سبک‌های عکاسی که امروزه بسیار مورد توجه و پر درآمد است عکس برداری مدلینگ می‌باشد. این سبک از عکاسی می‌بایست علاوه بر ملاحظات و قوانینی که در کشوری که قرار است این عکس برداری در آن انجام شود لازم است که حقوق فردی که از وی عکس برداری انجام شده است رعایت شود. همچسن لازم است مجوزهای لازم برای این نوع عکاسی توسط محلی که اقدام به این نوع عکاسی نموده است دریافت شود.

 

 

چرا استفاده از چک لیست در عکاسی لازم است؟

تهیه یک چک لیست در شغل عکاسی می‌تواند زمانبندی و مواردی را که می‌بایست مورد توجه قرار داد را برای فرد عکاس فراهم کند و برنامه وی را دچار نظم کند. به دلیل این که تحویل به موقع پروژه‌ها از حقوق افراد مراجعه کننده است لازم است که فرد عکاس اقدام به تهیه یک چک لیست نموده تا بتوان پروژه را کامل و بدون نقصان در موعد مشخص تحویل دهد.

 

نمونه قرارداد عکاسی

 

عدم تحویل پروژه توسط عکاس چه مسائلی را می‌تواند ایجاد کند؟

اگر کسی که در قرار دادی در ازا دریافت خدمت عکاسی موعد مشخصی برای دریافت پروژه مشخص کرده باشد و نتواند رد آن موعد خدمات خود را دریافت کند می‌تواند این مورد را پیگیری نموده و با فرد متخلف برخورد کند. فرد عکاس نیز می‌بایست در زمانی که مطابق با قرار اعلام کرده است که پروژه را تحویل می‌دهد پروژه را به فرد تحویل دهد.

 

این مطلب برای شما مفید است: چگونه می‌توان عدم تحویل عکس توسط آتلیه را پیگیری کرد؟

 

آیا صنف عکاسان قوانین خاصی را دنبال می‌کنند؟

همانند سایر اصناف، صنف عکاسی شامل حقوق و قوانینی است که در اتحادیه و یا صنف عکاسان به ثبت رسیده است. این صنف حقوق این افراد را پیگیری نموده و سایر موارد را به اطلاع افراد فعال در این صنف می‌رساند. بنابراین لازم است هر فردی که می‌خواهد در این حیطه فعالیت کند پس از ثبت فعالیت خود در این صنف از قوانین مربوط به این حوزه نیز پیروی کرده و در صورت مطالبه موردی از این مرکز اقدام نماید. اگر فردی که مشغول به حرفه عکاسی است در قرارداد عکاسی ضرری متحمل شود توسط این سازمان پیگیری خواهد شد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است می‌توانید در بخش نظرات دیدگاه خودتان را با ما در میان بگذارید. لامینگو با ارائه نمونه قرارداد عکاسی نیاز حقوقی شما را در این حیطه پاسخ خواهد. علاوه بر این امکان دریافت مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه فراهم است. همچنین با مراجعه به بلاگ لامینگو می‌تواتید از سایر مطالب نیز استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه