شرح شغل و وظایف فروشنده و نحوه استخدام آن

3 سال پیش
نمونه قرارداد استخدام فروشنده

فروشندگی شغل بسیار مهمی در دنیای تجارت است. این که یک فرد بتواند با مهارت و تجربه خود اقدام به جذب مشتری و فروش محصولات نماید بسیار مهم است. فروشنده خوب باید مهارت کافی راضی کردن مشتری برای خرید محصول یا استفاده از خدمات را داشته باشد. یک فروشنده می‌تواند در فروشگاه‌ها و مراکز ارائه محصولات و خدمات مختلف مشغول به کار شود. توانایی و مهارت بالای فرد باعث می‌شود روز به روز در این زمینه پیشرفت کرده و به فروشنده‌ای تمام عیار تبدیل شود. در ادامه در مورد وظایف و نحوه استخدام فروشنده صحبت می‌شود.

اگر قصد استخدام فروشنده برای فروشگاه یا محل مورد نظر خود دارید می‌توانید درخواست خود را در لامینگو ثبت کرده تا مشاوران حقوقی و وکلای این مجموعه در کمترین زمان ممکن قراردادی کاملا اصولی برای شما تنظیم نمایند. برای درخواست ایجاد قرارداد استخدام فروشنده بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود قرارداد استخدام فروشنده

 

مهم‌ترین وظایف یک فروشنده خوب

نیروی انسانی سرمایه بسیار مهمی در هر کسب‌وکار است. فروشنده خوب و باتجربه باعث افزایش میزان فروش و کسب درآمد بیشتر در فروشگاه شما می‌شود. از این رو باید با وظایف و ویژگی‌های یک فروشنده خوب آشنا شده تا هنگام نیاز بتوانید فروشنده‌ مناسب و باتجربه‌ای استخدام کنید.

 

نمونه قرارداد استخدام فروشنده

 

شناخت اهداف تجاری

یک فروشنده باید تمام اهداف تجاری شرکت را بشناسد تا بتواند محصولات را به درستی به مشتریان معرفی کرده و وظیفه فروشندگی را به درستی انجام دهد.

شناخت محصول

یکی از مهم‌ترین وظایف یک فروشنده خوب این است که به طور کامل با محصولات آشنایی داشته باشد، مزایا و موارد استفاده از محصول را بشناسد تا بتواند اطلاعات درستی در اختیار مشتری قرار داده و او را به خرید محصول و یا استفاده از خدمات متقاعد کند.

پیگیری و سماجت

یک فروشنده خوب باید بتواند بدون ناراحتی و دلخوری مشتری با سماجت خود مشتری را تشویق و ترغیب به خرید محصول نماید. سماجت بیش از حد باعث نتیجه عکس شده و ممکن است مشتری از خرید پشیمان شود.

ارتباط کلامی با مشتری

نحوه ارتباط با مشتری بسیار مهم است. فروشنده باید به نحو احسن با مشتریان ارتباط برقرار کرده و با شنیدن صحبت‌ها و نیاز آن‌ها محصولات مناسب را به آن‌ها معرفی کند.

صداقت با مشتری

نکته بسیار مهم در ویژگی‌ها و وظایف یک فروشنده خوب صداقت با مشتری است. فروشنده باید با صداقت کامل مزایا و معایب محصولات خود را برای مشتری تشریح کند تا مشتری با اطمینان خاطر در مورد خرید محصول تصمیمی بگیرد.

یک فروشنده خوب برای کسب مهارت‌های لازم در زمینه فروشندگی و جذب مشتری می‌تواند در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت کند. این مهارت‌ها شامل نحوه ارتباط با مشتری، آشنایی با روش‌های فروش، برقراری ارتباط با دیگران، اصول صحبت با مشتری و… هستند. با کسب این مهارت‌ها و انجام کار فروشندگی با گذشت زمان به یک فروشنده باتجربه و کاربلد تبدیل می‌شوید.

 

نمونه قرارداد استخدام فروشنده

 

اهمیت قرارداد استخدام فروشنده

تنظیم و ثبت قرارداد در هر حوزه‌ای اهمیت داشته و می‌تواند از هرگونه بحث میان طرفین جلوگیری کند. فروشندگی نیز مانند تمام شغل‌های دنیا به داشتن یک قرارداد درست و اصولی نیاز دارد. در یک قرارداد استخدام تمام نکات و مواردی که دو طرف برای آن‌ها به توافق رسیده‌اند ثبت می‌شود. نمونه قرارداد فروشنده باید بر اساس قوانین کار مربوطه بوده و تمام نکات و شرایط توافق بین طرفین را شامل شود.

در قرارداد استخدام فروشنده نیز همانند سایر قراردادها موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • درج کامل مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع دقیق قرارداد
 • نوع قرارداد (این مورد شامل زمان شروع، پایان و نکات مختلف در زمینه نوع قرارداد است)
 • زمان و محل انجام کار
 • تعهدات فروشنده (به عنوان مثال فروشنده موظف است با ظاهری آراسته یا پوششی خاص که مدنظر کارفرما است در محل کار حاضر شود و یا نحوه برخورد با مشتری و…)
 • دلایل فسخ قرارداد
 • و موارد دیگر که بر اساس نوع محصول تعیین می‌شود.

 

نحوه استخدام فروشنده

همان‌طور که گفته شد افراد برای استخدام در هر شغلی اقدام به ثبت قرارداد می‌نمایند. فروشندگی نیز یکی از شغل‌هایی است که برای شروع آن ثبت قرارداد استخدام بسیار مهم است. برای تنظیم و ثبت درست قرارداد می‌توانید نمونه قرارداد استخدام فروشنده را مطالعه کنید. برای استخدام فروشنده می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا با توجه به کسب‌وکار خود و نوع محصولات در دسترس برای فروش، مهم‌ترین ویژگی‌های یک فروشنده مناسب را تعیین کنید. به عنوان مثال باید تعیین کنید فروشنده مورد نظر شما چه میزان تحصیلاتی داشته باشد، رشته تحصیلی او چه باشد، جنسیت، سن و میزان تجربه کاری چقدر اهمیت دارد و تمام نکاتی که در این زمینه اهمیت دارند را مشخص کنید.
 • با استفاده از روش‌های مختلف مانند درج آگهی، سایت‌های کاریابی و… نیروهای مورد نظر را به مصاحبه دعوت کنید.
 • با بررسی ویژگی‌ها و مهارت‌ها و انجام مصاحبه بهترین فرد را برای فروشندگی انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب فرد مورد نظر قرارداد استخدام را تنظیم و ثبت کنید.
 • در مرحله آخر می‌توانید دوره‌های آموزشی مختلفی را برای کسب مهارت بیشتر برای نیروهای خود در نظر بگیرید.

 

نمونه قرارداد استخدام فروشنده

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن آخر

لامینگو یکی از پلتفرم‌های هوشمند خدماتی در حوزه مشاوره و انجام امورحقوقی است. کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو در این زمینه بسیار باتجربه بوده و برای تنظیم و ثبت انواع قرارداد از جمله قرارداد فروشنده شما را راهنمایی می‌کنند. همچنین شما می‌توانید نمونه قرارداد استخدام فروشنده را از وب‌سایت لامینگو دریافت کنید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

3
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

3 دیدگاه