آیا استفاده از امضای الکترونیکی در اسناد تجاری، ماهیت قانونی دارد؟

امضای الکترونیکی

در دنیای تجارت، ردوبدل کردن اسناد تجاری، امری مشهود و کاملاً عادی است! این موضوع در دنیای تجارت الکترونیک که دنیایی پیشرفته‌تر است، نیز با کمک امضای الکترونیکی فراگیر شده است. اسنادی که حاوی اطلاعات خاص و محرمانه‌ای باشند مانند سندهای تجاری، فناوری‌های محرمانه، قراردادهای حقوقی، مبادلات اقتصادی و… می‌توانند با کمک امضای دیجیتال، مشکلات خود را تا حد زیادی برطرف کنند.

شاید می‌پرسید که تأثیر امضای الکترونیکی بر روی اسناد تجاری چیست و چرا فکر می‌کنیم که با کمک این نوع امضا، قادر هستیم که اسناد تجاری خود را با امنیت بیشتری حفظ کنیم! حقیقت این است که این نوع امضا در دنیای تجارت الکترونیک می‌تواند به اثبات اصالت، کامل بودن،  عدم وجود خدشه و آسیب در یک قرارداد و سند تجاری کمک کند. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی تأثیر و ماهیت امضای الکترونیک بر روی اسناد تجاری به شما کمک کنیم که درک بیشتری از این مسئله به‌دست آورید. با ما همراه باشید.

 

این مقاله را حتما مطالعه کنید: تمامی نکاتی که درباره امضای الکترونیکی باید بدانید

 

چرا باید در اسناد تجاری از امضای الکترونیکی استفاده کنیم؟

در دنیای تجارت الکترونیک، هویت و قانون به‌عنوان مترادف یکدیگر شناخته می‌شوند. به همین منظور لازم است که هر چیزی از هر نوعی که هست، دارای هویت و ماهیت قانونی خود را حفظ کند. از همین رو سعی شده است که در این بخش از تجارت، ماهیتی برای سندهای تجاری تعریف شود که به اثبات هویت آن کمک کند. امضای الکترونیکی، درواقع دستاوردی است که کمک می‌کند، محدودیت‌های زمان و مکان به‌کلی فراموش شوند و ما قادر باشیم که مشکلات حقوقی خود را به شکل بهتری حل کنیم.

با توجه به رشد همه‌گیر این نوع امضا در تمام دنیا، چالش‌ها و مشکلاتی هم به وجود آمده است که شاید باید در مورد آن‌ها کمی صحبت کرد. به عنوان مثال حفظ محرمانه بودن امضای الکترونیکی، امنیت امضا، کنترل سیستم امضا، بررسی شیوه احراز هویت، بررسی مراجعی که قادر به تأیید امضای الکترونیکی باشند، آثار امضا در اسناد مختلف تجاری و… تنها بخشی از این موضوعات هستند.

 

امضای الکترونیکی

 

به‌صورت کلی استفاده صحیح از امضای الکترونیکی و توجه به‌قاعده خاص آن برای ایمن نگه‌داشتن محتوای قرارداد و اسرار شخصی، می‌تواند به بهبود سرعت تجارت، از بین بردن دغدغه‌ها و مشکلات بهبود تجارت در فضای اینترنت کمک کند.

اگر علاقه‌مند هستید که قرارداد خود را به‌صورت آنلاین با طرفین مقابل خود امضا کنید تا یک سند تجاری معتبر و قانونی داشته باشید که در صورت بروز مشکل بتواند به شما کمک کند، می‌توانید هم‌اکنون به صفحه زیر مراجعه کنید:

ورود به سامانه امضای الکترونیکی

 

امضای دیجیتال در سراسر دنیا

اگر نگاهی به سیستم قانونی برخی از کشورهای مختلف بیندازیم، متوجه خواهیم شد که با ترسیم الگوریتم‌های مناسب و معیارهایی برای ایمن نگه‌داشتن محتوا، استفاده از این نوع امضا، می‌تواند ارزش بالایی را برای اقتصاد و سیستم مالی یک کشور ایجاد کند. اگر چالش‌های قانونی، مشکلات امنیتی و تعریف الگوریتم‌های صحیح استفاده از امضای دیجیتال به خوبی برنامه‌ریزی شود، شاهد خواهیم بود که در ایران هم مانند اتریش و هلند، استفاده از امضای الکترونیکی، می‌تواند به یک امر فراگیر تبدیل شود.

 

این مقاله را حتما مطالعه کنید: نحوه ایجاد امضای الکترونیکی در ورد (word)

 

در کشورهای مختلف، راه‌حلی که برای چالش‌های مختلف این نوع امضا ارائه‌شده است! این راه‌حل درواقع تأسیس و استفاده از دفاتر گواهی امضای الکترونیکی است! دفاتری که وظیفه‌دارند با کمترین میزان هزینه، زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند و مبادلاتی ایمن برای متقاضیان، امضای الکترونیکی فراهم کنند. آیا تابه‌حال با یک دفتر رسمی امضای رسمی بر خود داشته‌اید؟

 

امضای الکترونیکی

 

تأثیر امضای الکترونیکی بر روی اسناد تجاری به‌صورت آنلاین!

همان‌طور که اشاره کردیم، اسناد تجاری در دنیای الکترونیکی، ارزش بالایی دارند و اگر با امضای الکترونیکی همراه شوند، ماهیت قانونی هم پیدا می‌کنند. در قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران، بند الف ماده 2 در تعریف داده‌پیام، این‌گونه ذکرشده است:

“هر نمادی از واقعه، اطلاعات یا مفهوم است که با وسایل الکترونیکی، نوری و یا فناوری جدید اطلاعات تولید، ارسال، دریافت، ذخیره یا پردازش می‌شود.”

مدنظر داشته باشید که اسناد تجاری الکترونیکی، مسائل حقوقی و قانونی زیادی دارند که امضای الکترونیکی تنها بخشی از آن است، از همین جهت لازم است که حتماً قبل از امضای هر قرارداد در این فضا و یا رسمی کردن آن در مورد مسائل حقوقی پیرامون آن اطلاعات لازم را داشت. اگر در رابطه با مسائل حقوقی دنیای تجارت و مسائل پیرامون آن اطلاعات کافی را ندارید، می‌توانید از مشاوران حقوقی لامینگو در این زمینه کمک بگیرید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

اگر علاقه‌مند هستید که مبادلات قانونی خود را آسان‌تر کرده و به‌صورت ایمن با دیگر افراد در شهرهای دیگر تجارت داشته باشید، می‌توانید از قراردادها و خدمات امضای الکترونیک لامینگو که درواقع همان امضا رسمی و قانونی است، بهره بگیرید. همچنین اگر علاقه‌مند هستید که اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید، می‌توانید با مراجعه به وبلاگ لامینگو، مقالات زیادی را در حوزه‌های مختلف حقوقی پیدا و مطالعه کنید. درنهایت اگر راجع به این مسئله، سؤال، نظر و یا تجربه خاصی دارید، می‌توانید در بخش مربوطه انتهای این مقاله با ما و دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

0
برچسب ها :
عرفان خجسته وهاب زاده
نویسنده مطلب عرفان خجسته وهاب زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه