مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی و نکاتی در این خصوص

1 سال پیش
مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی

در عصر حاضر، ما شاهد گسترش انواع کسب‌وکارها در بستر شبکه‌های مجازی هستیم. این نوع کسب‌وکارها با توجه به توسعه عصر تکنولوژی، روز‌به‌روز در حال پیشرفت هستند و از این جهت ایجاد و تصویب قوانینی در این حوزه بیش از قبل، اهمیت ویژه پیدا کرده است. در ادامه مطلب، مواردی را در خصوص مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی خدمتتان ذکر خواهیم کرد.

با توجه به اهمیت این مبحث، اگر شما در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی فعالیت دارید و در خصوص أخذ مجوز اقدامی نکرده‌اید، ادامه مقاله را از دست نداده و با ما همراه باشید! همچنین متخصصین حقوقی مجموعه خدمات هوشمند لامینگو آماده خدمت‌رسانی به شما بزرگواران بوده و آمادگی خود را جهت راهنمایی هرچه بیشتر به شما فعالین اقتصادی را بیان داشته‌اند.

 

کسب و کار اینترنتی چیست؟

در قرن حاضر کم‌تر شخصی پیدا می‌شود که تا به حال، حداقل یک مرتبه از بستر اینترنت، خریدی نداشته باشد. همچنین با شلوغی‌های سرسآم‌آور امروزه و وجود ویروس کرونا در سال‌های اخیر، کسب و کارهای اینترنتی توسعه‌ای چشم‌گیر داشته‌اند. بر این اساس بهتر است قبل از طرح هر مبحثی، تعریفی از این نوع کسب و کار داشته باشیم. در ادامه مطلب با ذکر نکاتی در خصوص این تعریف و مبحث مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی با ما همراه باشید!

با توجه به موارد ذکر شده، کسب و کار اینترنتی عبارت است از فروش و ارائه کالا و خدمات در بستر اینترنت. حال این فروش و ارائه خدمات می‌تواند فیزیکی اعم از پوشاک و خوراک باشد و یا ارائه خدمات مشاوره‌ای در حوزه‌های مختلف.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

مجوز کسب و کار اینترنتی چیست؟

از لحاظ قانونی، بر اساس بند 21 ماده 1 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، مجوز کسب و کار «هر نوع اجازه الکترونیکی و غیرالکترونیکی اعم از مجوز، پروانه، اجازه‌نامه، گواهی، جواز، نماد، پاسخ به استعلام، موافقت، تأییدیه یا مصوبه و هر نوع سند مکتوبی است که برای شروع، ادامه، توسعه، انحلال یا بهره‌برداری فعالیت اقتصادی توسط مراجع ذی‌ربط صادر می‌شود». بر اساس این ماده، مجوز کسب و کار، نوعی تأییدیه مبنی بر قانونی بودن فعالیت کسب و کار دارای مجوز می‌باشد. در خصوص أخذ مجوز، صاحبان کسب و کارها ملزم‌اند به دریافت دو مجوز اقدام نمایند که این دو مجوز عبارتند از:

  • مجوز عمومی
  • مجوز اختصاصی

هر کسب و کاری بر اساس صنف کاری خود، باید به دریافت مجوز اختصاصی نیز اقدام نماید. برای راهنمایی در خصوص مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی از طریق لینک زیر وارد صفحه دریافت مشاوره شده و با بررسی رزومه کارشناسان، جلسه حقوقی خود را به صورت آنلاین و یا حضوری رزرو نمایید:

 

مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی

 

مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

در مشاوره دریافت مجوز، متخصصین حقوقی با راهنمایی شما در حوزه أخذ مجوزهای مربوطه از سردرگم شدن شما در جریانات اداری و جمع‌آوری مدارک و مستندات لازمه جلوگیری کرده و تمامی قوانین تصویب شده را خدمتتان بیان می‌کنند.

با توجه به مسائل و قوانین کشوری، آگاهی از مباحث و موازین استثنائی برای کسب‌وکارها نیز حائز اهمیت است. از این رو استفاده از مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی قبل از هر اقدامی برای صاحبان و فعالان اقتصادی توصیه می‌گردد.

 

مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی

 

مجوز عمومی کسب و کار اینترنتی چیست؟

مجوزهای عمومی کسب و کار اینترنتی، برای کلیه کسب‌وکارهای اینترنتی، ضرورت دارد و با توجه به نوع کاربری سایت، این مجوز صادر می‌گردد. مجوزهای عمومی کسب‌وکار اینترنتی عبارتند از:

  •  نماد اعتماد الکترونیکی
  • پروانه کسب‌وکار

شما می‌توانید جهت اقدام به أخذ نماد اعتماد الکترونیکی به سایت اینماد (enamad) مراجعه کرده و مجوز مربوطه را که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک صادر می‌گردد دریافت نمایید. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی می‌توانید با ورود به صفحه دریافت مشاوره و مشاهده کارشناسان و رزومه‌شان جلسه حقوقی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به صورت حضوری و یا آنلاین رزرو نمایید.

 

این مطلب را نیز بخوانید: مشاوره حقوقی کسب و کار و شاخص کلیدی عملکرد (KPI) و انواع آن!

 

مجوز اختصاصی کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

مجوزهای اختصاصی کسب و کار اینترنتی، مانند مجوز خرید و فروش اینترنتی پوشاک، واجد شرایط أخذ مجوز از گروه صنفی مورد نظر از طریق درگاه ملی مجوزهای کسب و کار می‌باشد. به طور مثال، در صورتی‌که فعالیت کسب و کار اینترنتی شما در حوزه فروش و ارائه محصولات فرهنگی و هنری، مانند کتاب و مجله باشد، باید از وزارت ارشاد مجوز لازم را دریافت نمایید. همچنین در شرایطی که در حوزه فروش محصولات سلامت و درمان فعال باشید، باید از وزارت بهداشت و درمان، مجوزهای لازم را دریافت نمایید!

در حال حاضر، اخذ و صدور کلیه مجوزهای اختصاصی برای تأسیس و اداره کسب و کار، توسط درگاه ملی مجوزهای کشور صورت می‌گیرد. جهت آگاهی از اطلاعات و مدارک مورد نیاز و مراحل أخذ مجوز، می‌توانید با مراجعه سایت‌های دستگاه‌های اجرایی تمامی موارد را مطالعه نمایید. همچنین با رزرو جلسه حقوقی خود می‌توانید از راهنمایی کارشناسان در حوزه مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی به صورت حضوری و آنلاین بهره‌مند شوید.

 

شرایط دریافت مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی چیست؟

  • نداشتن بدهی مالیاتی
  • داشتن نرم‌افزار و وب‌سایت مربوط به حوزه کاری
  • گذراندن دوره‌های آموزشی احکام تجارت و کسب‌وکار
  • دارا بودن پروانه تخصصی و فنی يا ديپلم فنی يا مدارک تحصيلی دانشگاهی مرتبط، يا معرفی يک شخص واجد شرایط ذکر شده
  • دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی و یا گواهی اشتغال به تحصیل

اگر شرایط ویژه‌ای داشته و قصد أخذ مچوزهای لازمه را دارید بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصصین مجموعه لامینگو در حوزه مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی مشورت نموده و تصمیمات خود را در راستای أخذ مجوزهای مربوطه عملی سازید.

 

مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی

 

چرا مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی اهمیت دارد؟

دارا بودن مجوز در انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی اجباری نیست ولی مزایایی را در بر دارد که اعتماد مشتریان و کاربران را در بر می‌گیرد. همچنین در صورت بروز مشکلاتی برای مجموعه شما که موجب شکایت شود، دستگاه صادرکننده مجوز از شما حمایت کرده و در کنار این مشکل همراه شما خواهد بود. البته لازم به ذکر است وجود دستگاه‌های اجرایی دو جانبه عمل کرده و قضاوتی عادلانه ارائه می‌دهد.

همچنین در صورت ایجاد مشکلات در حوزه بیمه تأمین اجتماعی، موارد مالیاتی و یا اختلاف بین کارفرما و کارگر، اشخاص می‌توانند از مرجع رسیدگی تقاضا کنند تا یک نماینده صنف مربوطه، رسیدگی به مراحل را به عهده گرفته و فرآیند را پیش ببرد. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره حقوقی در حوزه‌های مختلف و یا به طور اخص، مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی در صفحه دریافت مشاوره سایت، جلسه خود را رزرو نمایید و منتظر تماس همکاران مجموعه بمانید!

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله سعی شد مفاهیمی در خصوص مشاوره مجوز کسب و کارهای اینترنتی و تعریف کسب‌‌وکار اینترنتی و شرایط دریافت مجوز را خدمتتان بیان کنیم. اگر در خصوص این موضوع و یا سایر موضوعات حقوقی، پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است، در انتهای همین صفحه مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان مجموعه حقوقی لامینگو بمانید!

در ادامه ضمن عرض تشکر از صرف وقت ارزشمندتان برای مطالعه موارد ذکر شده، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعاتی کاربردی را در حوزه مشاوره کسب‌و کارها در اختیارتان قرار داده باشیم. اگر در خصوص مباحث حقوقی سوالی دارید، تیم پشتیبانی مجموعه به صورت 24 ساعته از طریق چت آنلاین و در ساعات کاری از طریق شماره‌های درج شده روی سایت آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند! در صورت تمایل می‌توانید نظر، پیشنهاد و یا انتقاد خود را در خصوص استفاده از خدمات حقوقی هوشمند لامینگو با ما در میان بگذارید و یا با مطرح کردن پرسش خود در قسمت دیدگاه، منتظر پاسخ همکاران مجموعه بمانید!

همچنین اگر به خواندن مطالب و مقالات حقوقی در زمینه‌های مختلف مانند خانوادگی، کسب‌وکار، کیفری و یا مالیات علاقه دارید، با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو مطلب مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را مطالعه کنید و در انتها با کامنت خود ما را جهت رشد و بهبود مجموعه و خدمت‌رسانی بهتر به شما کاربران گرامی یاری نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فروزان قاضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه