چگونه یک قرارداد مشارکت سودآور برای ساخت ویلا داشته باشیم؟

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

 

 

شاید داشتن یک ویلا در منطقه‌ای خوش آب و هوا آرزوی همه‌ی ما باشد و هر چند وقت یک بار رویای داشتن آن را در سر بپرورانیم. ازدهام جمعیت، آلودگی و محیط‌های پر سر و صدای شهری سبب شده است که شهرنشینان به این فکر بیافتند که دل از خانه‌های آپارتمانی کوچک کنده و به فکر ساخت ویلا در محیطی باز و سرسبز باشند تا بتوانند ایامی از سال را در ویلای خود به طور ایده‌آل زندگی کنند. از میان این افراد مشتاق عده‌ای به دلیل توان مالی خوب آرزوی خود را برآورده کرده و به صورت فردی اقدام به خرید و ساخت ویلا می‌کنند اما عده‌ی کثیری هم هستند که از ویلا فقط آرزوی آن را دارند؛ نه سرمایه‌ی لازم برای خرید یا ساخت ویلا را دارند و نه توان پرداخت اقساط وام‌های مسکن را. بنابراین تنها راهی که وجود دارد تا آن‌ها بتوانند به خواسته‌ی خود جامه‌ی عمل بپوشاند، ساخت ویلا به صورت مشارکتی است. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که ویلای مشارکتی یعنی چه؟ در ادامه بیشتر به توضیح مبحث قرارداد مشارکت در ساخت ویلا می‌پردازیم.

افرادی که توان مالی کافی برای ساخت یک ویلا را ندارند می‌توانند با مشارکت یک یا چند نفر دیگر به صورت شراکتی صاحب ویلا شوند؛ این مشارکت به این صورت است که هر کدام از شرکا سرمایه‌های مالی و غیرمالی (ملک) خود را به عنوان آورده وسط می‌گذارند و با تلفیق این سرمایه‌ها ‌شروع به ساخت ویلا می‌کنند. با ایجاد این مشارکت دیگر فشار مالی کمتری به شرکا وارد خواهد شد.

 

 اما افراد چگونه در ساخت ویلای شراکتی به یکدیگر اعتماد کنند؟

در ساخت ویلای شراکتی همانطور که از نام آن پیداست فرد دیگر به تنهایی سازنده و مالک ویلا نخواهد بود بلکه با مشارکت یک یا چند نفر دیگر به صورت شراکتی ویلا می‌سازد. اما این همکاری بدون داشتن جنبه قانونی و بدون تنظیم سند بین شرکا اعتباری دارد و پابرجا خواهد بود؟

مسلمان جواب خیر است؛ چرا که مشارکت ویلا بدون تنظیم قرارداد بین شرکا اعتبار قانونی ندارد و اگر در آینده اختلافی بین آن‌ها ایجاد شود، هیچ کدامشان سند یا مدرک رسمی ندارند که بتوانند ادعای خود را به اثبات برسانند. به همین دلیل بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حفظ سرمایه و ایجاد اعتماد بین شرکا تنظیم و انعقاد قرارداد بین آن‌ها است که به اصطلاح به آن قرارداد مشارکت در ساخت ویلا گفته می‌شود.

دریافت مشاوره حقوقی سرمایه‌گذاری

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا چه نوع قراردادی است؟

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی است قرارداد مشارکت در راه‌اندازی کارخانه یکی از انواع قرارداد مشارکت مدنی است . قرارداد مشارکت مدنی از جمله قراردادهای است که برای تنظیم آن نمی‌توان از یک قرارداد واحد و عمومی تبعیت کرد، چرا که قرارداد مشارکت مدنی نوعی قرارداد خصوصی است؛ افراد در هر قرارداد مشارکت بسته به نوع سرمایه و موضوع مشارکت، توافقات متعددی با یکدیگر می‌کنند و مفاد و تعهدات طرفین در هر قرارداد نسبت به قرارداد دیگر متفاوت است.

مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است. بدین منظور که تنها رعایت شرایط اساسی صحت قرارداد در تنظیم قراردادهای مشارکت در صحیح شمردن آن قراردادها کافی است.

 

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد تا معتبر شناخته شده و در آینده مشکلی در مالکیت ویلا به وجود نیاید؟

 • متن و عبارات به کار گرفته شده در قرارداد باید کاملا واضح و روان باشد تا بعدها ابهام و اختلافی در مفهوم آن به وجود نیاید.

 

 • مشخصات هویتی( نام و نام خانوادگی، نام پدر، ش.ش، کد ملی)هر کدام از شرکا به همراه آدرس، کد پستی و شماره تلفن باید در قرارداد ذکر شود.

 

 • موضوع قرارداد و نحوه‌ی مشارکت هر کدام از طرفین و محل انجام قراداد باید به طور کامل مشخص شود.

 

 • میزان سرمایه‌ هر کدام از شرکا و این‌که سرمایه‌ی هر کدام از آن‌ها در چه زمینه‌ای به کار گرفته می‌شود، باید در قرارداد مشارکت در ساخت ویلا ذکر شود.

 

 • زمان تحویل زمین از جانب مالک و زمان تحویل ویلا از جانب سازنده باید در قرارداد مشخص گردد.
 • تعهدات هر کدام از شرکا به طور واضح در قرارداد مشخص گردد. مشخص بودن چارچوب تعهدات هر کدام از شرکا هم سبب بهبود روند ساخت ویلا می‌شود و هم از بروز اختلاف بینشان در آینده جلوگیری خواهد کرد.

 

 • در قرارداد قید شود که تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف کردن مسائل در این مشارکت با چه کسی یا چه کسانی می‌باشد و مشخص گردد هر کدام از شرکا تا چه میزان حق دخالت در امور را دارند.

 

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

 • شرایط فسخ قرارداد باید قید شود و باید مشخص گردد که اگر یکی از شرکا دیگر نخواهد به این مشارکت ادامه دهد انجام چه اقداماتی پیش روی اوست و تکلیف حق و حقوق آن چه می‌شود.

 

 • تعداد نسخه‌های قرارداد به هر تعداد که باشد ضمن این‌که باید تعداد آن مشخص باشد، همه‌ی آن‌ها نیز باید به امضای شرکا برسد.

 

 

 • شرکا یک شخص حقیقی یا حقوقی را به عنوان مرجع حل اختلاف تعیین می‌کنند که در مواقع بروز اختلاف به حل و فصل آن بپردازد و آسیبی در روند مشارکت آن‌ها وارد نشود.

تنظیم قرارداد سفارشی

 ساخت ویلا به صورت مشارکتی ابعاد مختلفی دارد و به چند روش صورت می‌گیرد:

 • در مواردی فرد به همراه یک یا چند نفر دیگر به توافق می‌رسند و با جمع‌آوری سرمایه‌های مالی خود اقدام به خرید یک زمین و ساخت ویلا در آن می‌کنند؛ معمولاً این‌گونه شراکت در مواردی ایجاد خواهد شد که افراد با یکدیگر نسبت فامیلی یا دوستانه داشته و از بابت سکونت کنار هم در یک ویلا مشکلی ندارد.
 • مورد دیگری از این مشارکت به این صورت است که فرد سرمایه‌ی لازم برای ساخت یک ویلا را دارد اما از پس خرید زمین برای ساخت آن برنمی‌آید. از طرف دیگر هم فردی زمینی مناسب برای ساخت ویلا را دارد اما توان مالی آن را ندارد که در آن ساخت و ساز کند؛ از این رو این دو فرد می‌تواند با توافق هم صاحب ویلا به صورت شراکتی شوند. در این‌جا یکی از طرفین سرمایه‌ی مالی خود را وسط می‌آورد و طرف دیگر زمین خود را در اختیار سازنده قرار می‌دهد تا اقدام به ساخت ویلایی دو یا چند طبقه کند؛ به این ترتیب با تلفیق سرمایه‌های نقدی و غیرنقدی طرفین معامله، هر دو صاحب ویلا خواهند شد.

 

 • روش سوم دیگری هم وجود دارد که طرفدار بیشتری دارد و افراد ترجیح می‌دهند از این راه صاحب ویلا شوند. در این روش فرد ویلای مورد نظر خود را به صورت اقساطی خریداری می‌کند. در این‌جا عده‌ای افراد که در زمینه‌ی ساخت و ساز و فروش ویلا فعالیت دارند، در مناطق خوش آب و هوا زمین‌هایی را خریداری می‌کنند و با ساخت ویلا در آن و فروش آن به صورت اقساطی، افرادی که وضعیت مالی‌شان برای خرید ویلا به صورت یکجا جوابگو نیست را تشویق می‌کنند که با آن‌ها وارد شراکت شوند. به این ترتیب که فرده خریدار و فرده سازنده به توافق می‌رسند و با مراجعه و بازدید فرده خریدار از ملکی  که قرار است در آن ویلا ساخته شود و با پرداخت مقداری از هزینه‌ی توافق شده استارت ساخت ویلا زده می‌شود.

معمولاً خریدار ۴۰ تا ۶۰ درصد هزینه‌ی ساخت ویلا را همان ابتدا به صورت نقدی پرداخت می‌کند و باقیمانده‌ی آن در قالب چند فقره چک در تواریخ مختلف پرداخت می‌شود. هرچند این درصدها در هر توافقی متفاوت است؛ چون همانطور که گفتیم این نوع مشارکت به نوعی خصوصی است و توافقات صورت گرفته بین طرفین در هر کدام از قراردادها با دیگری فرق دارد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید، پس سهم سازنده چه می‌شود و سود او از این مشارکت چیست؟

اگرچه خریداران از لحاظ این‌که به طور قسطی صاحب ویلا شده‌اند برد کرده باشند اما سازندگان و فروشندگان نیز در شرایط قسطی، قیمت ویلا را ۱۰ درصد یا بالاتر، بیش از شرایط نقدی تعیین می‌کنند.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مطالب ما به بلاگ لامینگو مراجعه کنید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب فاطمه دل‌زنده‌دار اباتری
کارشناس حقوقی

دیدگاه شما

یک دیدگاه