آیا با نحوه دریافت کد اقتصادی برای مغازه آشنایی دارید؟

5 ماه پیش
کد اقتصادی برای مغازه

تمامی اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی که فعالیت اقتصادی آن‌ها مشمول قانون مالیات‌های مستقیم می‌شود و به‌واسطه فعالیت خود در زمینه خریدوفروش کالا یا ارائه خدمات مشغول به فعالیت هستند، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نمایند. این افراد برای دریافت کارت بازرگانی به‌منظور واردات و صادرات، شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های عمومی و دولتی، صدور فاکتور رسمی، ارائه اظهارنامه مالیاتی و بهره‌مندی از خدمات ارزش افزوده ملزم به دریافت کد اقتصادی از سازمان امور مالیاتی کشور هستند. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم با ارائه مشاوره حقوقی کد اقتصادی، شما را در زمینه دریافت کد اقتصادی برای مغازه راهنمایی نماییم.

برای دریافت مشاوره حقوقی از پلتفرم هوشمند لامینگو بر روی لینک زیر کلیک کنید. این مجموعه با کمک مشاوران حقوقی و وکلای پایه یک دادگستری اطلاعات کامل و جامعی در اختیار شما قرار خواهد داد.

دریافت مشاوره حقوقی کد اقتصادی

 

کد اقتصادی چیست؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است، کد اقتصادی یک کد مانند سایر کدهای مورد استفاده در کشور مانند شناسه ملی، کد ملی یا شماره ثبت است که به‌صورت منحصربه‌فرد به یک شخص حقیقی یا حقوقی تعلق دارد. به این معنی که کد اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی، چه دولتی باشند و چه غیردولتی، مانند شناسه ملی و شماره ثبت کاملاً منحصربه‌فرد بوده و معرف آن شخص خواهد بود و به فرد یا شرکت دیگری تعلق ندارد.

کد اقتصادی یک عدد 12رقمی منحصربه‌فرد است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت می‌کند، برای اشخاص و شرکت‌ها صادر می‌شود. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی مشغول هستند و یا اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار می‌نمایند، بر اساس قانون موظف هستند که نسبت به دریافت کد اقتصادی منحصربه‌فرد خود اقدام نمایند. درواقع کد اقتصادی، کد احراز هویت تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه تجارت و اقتصاد سراسر کشور در سازمان امور مالیاتی به‌حساب می‌آید.

 

مدت‌زمان ثبت کد

هر شخص حقیقی که پروانه کسب دریافت کرده است و یا هر شخص حقوقی که شرکت به ثبت رسانده است، حداکثر 2 ماه پس از دریافت پروانه کسب یا ثبت شرکت مهلت دارد که به سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و با تشکیل پرونده مالیاتی نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نماید. اگر در مدت‌زمان تعیین‌شده این اقدام صورت نگیرد، صدور و ارائه هرگونه فاکتور و صورتحساب بدون کد اقتصادی یا با استفاده از کد جعلی غیرقانونی بوده و پیگرد و مجازات خواهد داشت.

تمامی اشخاصی که درزمینه صادرات و واردات کالا به کشور فعالیت دارند یا به خریدوفروش کالا و ارائه خدمات در یکی از استان‌های کشور مشغول هستند، ملزم به دریافت کد اقتصادی خواهند بود. شرکت‌هایی که قصد دارند در مناقصه‌ها و مزایده‌های عمومی و دولتی شرکت کنند یا خواهان ارائه صورتحساب برای دریافت کسورات هستند یا برای آزادسازی ضمانت‌نامه حسن اجرای تعهدات و کسورات بیمه باید صورتحساب ارائه دهند و یا قصد دارند برای پرداخت هزینه‌های تأییدشده از سوی کارفرما صورت‌وضعیت ارائه دهند، باید دارای کد اقتصادی معتبر باشند. در غیر این صورت، قادر به انجام هیچ‌یک از این فعالیت‌ها نخواهند بود.

 

حتماً بخوانید: همه چیز درمورد کد اقتصادی!

 

دریافت کد اقتصادی برای مغازه الزامی است؟

کد اقتصادی از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌واسطه سازمان امور مالیاتی کشور با هدف ارتقاء شفافیت مالیاتی در کشور و جلوگیری از قاچاق کالا و پول‌شویی به وجود آمد. تمامی اشخاصی که به انجام کسب‌وکار مشغول هستند و یا قصد دارند کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنند، باید نسبت به دریافت این کد اقدام نمایند. بنابراین اشخاصی که خدمات خود را از طریق مغازه به مردم ارائه می‌دهند نیز پس از اخذ پروانه کسب باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نمایند.

این اشخاص پس از دریافت پروانه کسب به‌مدت 60 روز مهلت دارند که به سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و با تشکیل پرونده مالیاتی، کد اقتصادی خود را دریافت کنند. درواقع دریافت کد اقتصادی برای مغازه منوط به این است که فرد در ابتدا جواز یا پروانه کسب خود را اخذ کرده باشد تا بتواند برای دریافت کد ثبت‌نام کرده و درخواست خود را ارائه دهد.

 

کد اقتصادی برای مغازه

 

موارد کاربرد کد اقتصادی

کد اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کشور با هدف کمک به طرح جامع مالیاتی به وجود آمد و به‌این‌ترتیب، تمامی اشخاص حقیقی و صاحبان کسب‌وکار و اشخاص حقوقی و شرکت‌ها که در زمینه تجارت و اقتصاد فعالیت دارند، مکلف به دریافت این کد برای ادامه فعالیت خود هستند. دریافت این کد کاربردهایی دارد که برخی از این کاربردها در زیر آمده است:

 • اخذ کارت بازرگانی برای صادرات و واردات کالا؛
 • امکان شرکت در مزایده‌ها و مناقصه‌های عمومی و دولتی؛
 • امکان عقد قرارداد رسمی با اشخاص حقیقی، حقوقی و دولتی؛
 • امکان ارائه اظهارنامه مالیاتی؛
 • امکان اخذ گواهی ارزش‌افزوده.

اما کد اقتصادی مانند هر شناسه و کد دیگری که برای این‌گونه فعالیت‌ها صادر می‌شود، در شرایطی باطل شده و از اعتبار برخوردار نخواهد بود. در 4 مورد کد اقتصادی باطل شده و از اعتبار ساقط خواهد شد:

 1. در صورت فوت اشخاص حقیقی؛
 2. درصورتی‌که اشخاص حقیقی خاتمه فعالیت اقتصادی خود را اعلام کنند؛
 3. در صورت انحلال اشخاص حقوقی (شرکت) ثبت‌شده و پس از لغو مجوز فعالیت‌ آن‌ها؛
 4. در صورت صدور حکم توسط مراجع قضایی مبنی بر ابطال کد.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با موارد ابطال شماره اقتصادی

 

مراحل دریافت کد اقتصادی برای مغازه

صاحبان مغازه‌ها و کسب‌وکارها، ابتدا باید نسبت به اخذ و دریافت پروانه کسب اقدام کرده و پس از اخذ آن در فاصله 60 روز مهلت زمانی نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نمایند. با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی مراحل دریافت کد اقتصادی را به‌صورت کاملاً الکترونیکی و اینترنتی طراحی کرده است، افراد می‌توانند به شیوه زیر عمل کنند:

 1. مراجعه به نشانی اینترنتی tax.gov.ir (نشانی اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور)؛
 2. انتخاب گزینه ثبت‌نام الکترونیکی کد اقتصادی؛
 3. ورود به صفحه پیش‌ثبت‌نام کد اقتصادی در پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور؛
 4. تکمیل فرم موجود و ثبت اطلاعات درخواستی؛
 5. ارسال رمز و کد کاربری متقاضی دریافت کد اقتصادی از سوی سازمان امور مالیاتی؛
 6. مراجعه به صفحه ثبت‌نام کد اقتصادی و تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک و اسناد خواسته‌شده؛
 7. ثبت، ذخیره و ارسال اطلاعات.

چنانچه پس از انجام تمامی مراحل، مشکلی در اطلاعات و مدارک درخواستی وجود نداشته باشد، کد اقتصادی 12رقمی برای فرد متقاضی صادر خواهد شد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

صاحبان مغازه‌ها و کسب‌وکارهای خرد نیز مانند تمامی فعالان اقتصادی باید پس از اخذ پروانه کسب، نسبت به دریافت کد اقتصادی از سازمان امور مالیاتی اقدام کنند تا بتوانند به‌صورت قانونی خدمات خود را به مشتریان ارائه نمایند. اگر شما نیز صاحب کسب‌وکار و مغازه هستید و خدمات خود را از این طریق به مشتریان ارائه می‌کنید، می‌توانید در تمامی مراحل ثبت‌نام و دریافت کد مشاوره لازم را کسب کنید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین مشکل، کد اقتصادی خود را دریافت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. درصورتی‌که برای دریافت کد با سؤال یا ابهامی روبرو هستید، با ما درمیان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه