چگونه کسب‌وکار خود را گسترش دهیم؟

1 سال پیش
توسعه کسب و کار

 

 

یکی از اصلی‌ترین سؤالات هر کسب‌وکار این است که چگونه می‌توان یک استارتاپ کوچک را به یک برند بزرگ شناخته‌شده تبدیل کرد؟ اولین چیزی که شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار لازم است در این خصوص بدانید روش‌های مختلف گسترش کسب‌وکار و تأثیراتی است که هرکدام از این روش‌ها بر بیزینس شما خواهد داشت.

زمانی که یک کسب‌وکار به موفقیت‌های اولیه دست پیدا می‌کند طبیعی است که صاحبان آن به این فکر باشند که این دستاورد را گسترش دهند اما کدام روش بزرگ کردن یک بیزینس کوچک برای کسب‌وکار مناسب است؟ در زیر به چند روش ساده گسترش کسب‌وکارهای کوچک می‌پردازیم:

توسعه خط تولید فعلی

زمانی که شما یک محصول را تولید می‌کنید و در فروش آن به موفقیت‌های اولیه دست پیدا می‌کنید تا حدودی توانسته‌اید اعتماد مشتریان را در آن حوزه خاص جلب کنید پس بهترین اقدام می‌تواند توسعه محصولات مشابه در همان خط تولید قبلی باشد. مثلاً وقتی شما یک برند موفق تولید شامپو هستید با اضافه کردن یک محصول مشابه مانند یک نوع جدید از شامپو به سبد کالاهای قبلی خود تا حد زیادی می‌توانید موفقیت خود را در گسترش کسب‌وکار تضمین کنید. زیرا برند شما در این زمینه برای مشتریان از قبل شناخته‌شده است و شما نیاز به‌صرف هزینه و زمان زیادی برای بازار سازی و جلب اعتماد مشتری نخواهید داشت. ازاین‌رو با این کار می‌توانید با کمترین ریسک و ضرر به گسترش برند و نام تجاری خود کمک کنید.

افزودن دسته‌بندی کالاها

با گسترش کالاهای تولیدی در همان دسته‌بندی سابق می‌توانید هم‌زمان به گسترش کسب‌وکار خود هم کمک کنید. زیرا احتمال موفقیت در تولید محصولی در همان دسته‌بندی کالاهای پیشین، بسیار بیشتر از ورود به بازار کالاهایی است که کاملاً در یک دنیای متفاوت هستند. مثلاً در خصوص همان مثال بالا می‌توان به خط تولید شامپو، تولید صابون را هم اضافه کرد.

 

توسعه کسب و کار

توسعه بازار محصولات

توسعه بازار محصولات یکی از پرهزینه‌ترین و درعین‌حال جذاب‌ترین روش‌های گسترش کسب‌وکار است. زیرا شما باید با هوشمندی و ذکاوت خاصی عمل کنید. در این روش شما به‌جاهایی از بازار خود قدم می‌گذارید که در عین جذابیت کاملاً برای شما ناشناخته است و خطرهای احتمالی خود را به همراه دارد. مثلاً در همان مثال بالا تصور کنید تولیدکننده شامپو یک خط تولید شامپوی حیوانات راه‌اندازی کند. با این کار صاحب این برند وارد قسمتی از بازار شده است که حجم بزرگ‌تری از مشتریان را برای وی به همراه خواهد داشت ولی ریسک ناشناس بودن برند شما برای مشتریان این محصول هزینه‌های زیادی را برای شما دربی خواهد داشت.

دریافت مشاوره حقوقی

گسترش بازار در مناطق جغرافیایی جدید

اگر محصول شما فقط در یک منطقه خاصی از کشور عرضه می‌شود می‌توانید با شناسایی مناطق جدید در سایر نقاط کشور مشتریان بیشتری برای خود فراهم کنید. همچنین با توسعه بازارهای خارجی  بین‌المللی هم شما به گروه مشتریان خوبی دسترسی خواهید داشت. اما این روش هم مانند روش پیشین جزء روش‌های پرهزینه گسترش کسب‌وکار است. زیرا شناسایی بازارهای مستعد و مناسب کاری هزینه‌بر و وقت‌گیر است. درعین‌حال این روش می‌تواند برای شما مفید باشد زیرا تجربه‌های قبلی شما در بازار سازی و آگاهی مشتریان از برند می‌تواند برای شما راهگشا باشد.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

 

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیریت سایت

دیدگاه شما

بدون دیدگاه