چگونه مسئول فنی داروخانه شویم؟

5 روز پیش
نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه

دارو به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها بکار می‌رود و بر همین اساس تولید، نگهداری و همچنین توزیع دارو از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان داروسازان نیز یکی از ارکان مهم زنجیره درمان هستند که از جایگاه ویژه‌ای در این زمینه برخوردارند. مسئول فنی داروخانه ممکن مؤسس داروخانه و یا یک داروساز باشند که نقش اصلی را در تولید، نگهداری و توزیع دارو دارند. مسئولیت فنی داروخانه یکی از مشاغل حساس و پراهمیت می‌باشد که از همین جهت استخدام این گونه افراد نیز باید با شرایط و ضوابط خاصی صورت گیرد.
در این مقاله ضمن بیان ویژگی‌های لازم افراد داری صلاحیت شغلی مسئول فنی داروخانه، به شرح وظایف آنها و شرایط احداث داروخانه و نکات مهم در نمونه قرارداد استخدام کار مسئول فنی داروخانه پرداخته‌ایم.

 

دانلود قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه

 

مسئول فنی داروخانه کیست؟

مسئول فنی داروخانه، داروسازی است که از سوی اداره کل نظارت بر دارو و مواد مخدر، موفق به دریافت برگه تشخیص صلاحیت مسئول فنی داروخانه و همچنین از سوی دانشگاه علوم پزشکی موفق به دریافت پروانه مسئولیت فنی شود. چنین شخصی که مسئولیت امور فنی داروخانه را به عهده دارد، باید به وظایف قانونی خود در داروخانه به خوبی عمل کند. به عبارتی مسئول فنی داروخانه می‌تواند مؤسس داروخانه نیز باشد که با دریافت مجوز تأسیس مطابق ضوابط کمیسیون اقدام به تأسیس داروخانه کرده است.

 

تمام نکاتی که باید در تنظیم نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه بدانید

 

چگونه مسئول فنی داروخانه شویم؟

برای ورود به این شغل پرطرفدار باید فارغ التحصیل سه رشته داروسازی، پزشکی و یا مهندسی پزشکی ( تمام گرایش ها) باشید. اما نکته حائز اهمیت آن است که لازم نیست حتما رشته تحصیلی شما یکی از موارد بالا باشد چرا که می‌توانید به عنوان داوطلب آزاد ثبت‌نام کنید؛ با این حال معمولا اولویت با کسانی است که در سطح اول در کارشناس مهندسی پزشکی در تمام گرایش‌هاهستند و در سطح دوم دارای مدرک دکتری پزشکی یا داروسازی با حداقل سه سال سابقه کار در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی باشند.

توجه داشته باشید که مسئول فنی داروخانه نمی‌تواند به طور هم‌زمان در چند واحد فعالیت کند.  علاقه‌مندان به این شغل، می‌بایست ظرف مدت سه ماه از زمان ابلاغ، آموزش‌های مربوطه را سپری نموده و نسبت به ارائه گواهی پایان دوره اقدام نمایند و بعد از گذراندن این دوره‌ها و موفق در کسب نمره قبولی، اداره کل تجهیزات پزشکی برای احراز سمت شما به مدارکی نظیر کارت پایان خدمت، مدرک فارغ التحصیلی، گواهی دوره‌های گذرانده شده،  گواهی سوء پیشینه و همچنین آزمایشات عدم اعتیاد شما نیاز دارد.

 

نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه

 

مدارک مورد نیاز برای صادر شدن پروانه مسئول فنی

همانطور که گفتیم مسئول فنی داروخانه می‌تواند مؤسس داروخانه باشد. برای صدور پروانه مسئول فنی، اقدام برای مهیاسازی و ارائه مدارک ذیل به دانشگاه علوم پزشکی برای صدور پروانه کار ضروری است:

 • نمونه برگ از استعفای مسئول فنی قبلی داروخانه مورد نظر
 • برگ تشخیص صلاحیت مسئولیت فنی
 • معرفی نامه از سمت مؤسس و پذیرش مسئول فنی با ذکر تاریخ و ساعات
 • دو قطعه عکس 4 × 3 (پشت نویسی شده)
 • کپی صفحه اول شناسنامه، تصویر صفحه آخر و کارت ملی
 • در صورتی که مسئول فنی، تمایل به پذیرش مسئولیت فنی در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز را داشته باشد، دادن تصویر پروانه دائم داروسازی به عنوان یکی از مدارک الزامی است.
 • پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی قانون و مقررات مربوطه از طریق دانشگاه یا مراکز مورد تأیید
 • کپی تصویر گواهی پنج ساله آموزشی داروسازان

 

وظایف مسئول فنی داروخانه

در این قسمت از مقاله سایت لامینگو به مهمترین وظایف مسئول فنی داروخانه در نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه می‌پردازیم.

 • یک مسئول فنی داروخانه وظیفه دارد به سلامت بیمار و جامعه اهمیت دهد. در این راستا میبایست به نوع و میزان مصرف دارو توسط بیمار نظارت داشته و آنها را راهنمایی کند.
 • نسخه‌پیچی فرایندی است که دارای مراحل مختلفی است که اولین مرحله آن بررسی نسخه است. رفع اشتباهات و ابهامات موجود در نسخه، جمع‌آوری درست و آماده‌سازی داروها با برچسب مناسب از دیگر وظایف مسئول فنی داروخانه است. به همین دلیل مسئول فنی میبایست دارای مهارت کافی برای نسخه‌خوانی باشد تا به طور مستقل بر نسخه‌نویسی پزشک بررسی داشته باشد.
 • فعالیت کلیدی داروسازان در توصیه ها و تجویزهای دارویی به بیماران، درارائه داروهای بدون نسخه همراه با مشاوره با آنان است.
 • درجه مهارت مسئول فنی باید با وظایفش تعیین شده، همخوانی داشته باشد چرا که مسئولیت وی قابلیت واگذاری به غیر را ندارد. وظایف مسئولان فنی داروخانه به حدی اهمیت دارد که چنانچه در داروخانه حضور نداشته باشند، نسخه‌پیچی بیماران تعطیل می‌شود. چراکه امور فنی داروخانه‌ها اموری نیست که مردم معمولی توانایی تشخیص و اظهارنظر در مورد آنها را داشته باشند.
 • داروسازان و مسئولان فنی داروخانه موظفند که از اثر و ایمنی داروهای تجویز شده اطمینان پیدا کنند. و هرآنچه بیمار باید درباره نحوه مصرف دارو بداند را شرح دهد.

 

نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه

 

نکات مهم درباره نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه :

می‌توان گفت در تمامی قراردادها نکات زیر ذکر شده است. این موارد کمک می‌کند تا با تنظیم یک قرارداد کامل و بی‌نقص دو طرف قرارداد آرامش‌خاطر بیشتری داشته باشند. شرح دقیق وظایف طرفین قرارداد از مهم‌ترین مواردی است که استاندارد و حرفه‌ای بودن یک قرارداد کار و یا استخدامی را نشان می‌دهد.

1- مشخصات دقیق شناسنامه‌ای فرد: یکی از مهمترین اطلاعات ثبت شده در هر قرارداد، اطلاعات فردی و هویتی مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل تولد، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و شماره تلفن می‌باشد.

2- مدت قرارداد: تاریخ شروع و پایان قرارداد باید ذکر شود. همچنین ذکر تبصره‌ای که مسئول فنی داروخانه را موظف می‌کند تا اگر قصد استعفاء و قطع همکاری دارد، یک ماه زودتر اعلام کند.

3- حقوق، پاداش و بیمه: دستمزد و سایر پاداش‌ها مانند عیدی طبق قانون مصوب وزارت کار مشخص گردد. همینطور لازم است تا در این سند مرجعی جهت رسیدگی به اختلافات احتمالی پیش آمده، تعیین گردد که از قانون تبعیت می‌کند.

4- كسورات مربوط به سهم بيمه شده و همچنين كسورات مربوط به ماليات حقوق مي‌بايست از حقوق و مزايـاي پرداختـي مسئول فني در هر ماه توسط مؤسس كسر گردد.

5- تعلیق و یا فسخ قرارداد: با تعیین شرایطی، می‌توانید حق فسخ یک طرفه را برای طرفین به وجود آورد. برای مثال در صورت عدم پرداخت حقوق توسط کارفرما، فرد می‌تواند به تنهایی و بدون نیاز به رضایت کارفرما، قرارداد را فسخ کند.

6- امضا و اثر انگشت طرفین در نمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه گیری

در قراردادهای تنظیم شده توسط تیم لامینگو تمام شرایط و ضوابط حرفه مسئول فنی داروخانه ذکر شده است. شما با مراجعه به بانک قراردادهای سایت لامینگو می‌توانیدنمونه قرارداد استخدام مسئول فنی داروخانه را دانلود و مشاهده کنید. همچنین در بلاگ لامینگو مقالات دیگری درمورد استخدام مسئول داروخانه موجود است که می‌توانید مطالعه نمایید. در پایان نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه