تنظیم لایحه دفاعیه طلاق از جانب زوج چگونه است؟

3 ماه پیش
تنظیم لایحه دفاعیه طلاق

طلاق، یکی از اتفاقاتی است که ممکن است، به هر دلیلی، در زندگی افراد بیفتد. درخواست طلاق می‌تواند ازجانب یکی از زوجین، یعنی زن یا مرد، مطرح شود و هر یک از آن‌ها می‌تواند با توجه به حقوق و تکالیف قانونی خود، درخواست خود را به انجام برساند. نکته‌ای که درباره طلاق زوجین وجود دارد، این است که لازم است هریک از زوجین، نسبت به حقوق قانونی خود آگاهی کافی را داشته باشد و به همین ترتیب، این مسئله که درخواست طلاق از جانب چه کسی طرح شود، مراتب قانونی و نحوه ارائه درخواست و لایحه قانونی متفاوتی را طلب می‌کند.

باوجود این‌که قانون حق طلاق را به مرد اعطاء کرده است، می‌بایست به‌منظور مطرح نمودن درخواست طلاق ازجانب او، مراتب قانونی لازم طی شود. به همین ترتیب، ما در ادامه درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد که اگر مرد درخواست طلاق داشته باشد، لازم است که چه مراحلی را بر اساس قانون طی نماید. اگر شما به‌دنبال دریافت اطلاعات دراین‌باره هستید، با ما همراه باشید.

 

درصورتی‌که شما نیاز به تنظیم لایحه دفاعیه طلاق ازجانب زوج را دارید؛ می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان حقوقی و وکلای پایه یک که در این مرکز فعالیت دارند در تماس باشید و از خدماتی که آن‌ها جهت تنظیم لایحه درخواست طلاق برای شما در نظر گرفته‌اند، استفاده نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی طلاق

 

معنای لغوی طلاق چیست؟

طلاق، در لغت، به معنای جدایی و رهایی و ترک کردن می‌باشد که این کلمه همواره برای جدایی میان زن و شوهر استفاده می‌شود که ما با شنیدن این واژه، این‌طور استنباط می‌کنیم که یک زن و مرد زندگی مشترک خود را به‌پایان می‌رسانند و به همین ترتیب، از یکدیگر جدا می‌شوند. واژه طلاق، همواره با نوعی نکوهش همراه بوده است و درگیری‌ها و کشمکش‌های قانونی خود را نیز به‌دنبال دارد.

با طلاق زوجین، یک رابطه زناشویی فرو می‌باشد و علاوه بر تأثیراتی که بر افراد یک خانواده و زوجین دارد، در سطح اجتماع نیز تأثیرات منفی خواهد داشت. شاید یکی از اصلی‌ترین مسائلی که این عمل را برای همه افراد به‌نوعی منفور نمایان می‌کند، طی کردن مراحل قانونی و تشریفات آن است؛ افراد در طی کردن این مسیر بسیار کلافه و سردرگم می‌شوند.

 

شاید شما بخواهید این مطلب را مطالعه کنید: نکاتی که باید درباره تنظیم لایحه کیفری بدانید!

 

تنظیم لایحه دفاعیه طلاق

 

آیا درخواست طلاق از طرف زوج در هر صورت پذیرفته می‌شود؟

بر اساس متون شرعی و آنچه که در قانون کشور ما تصویب شده است، مرد می‌تواند به هر دلیلی اقدام به طلاق همسر خود نماید. چراکه حق طلاق، براساس قانون، به او اعطاء شده است و به همین ترتیب، می‌تواند از این حق استفاده کند. اما آنچه که لازم است مورد توجه قرار گیرد، این مسئله است که مرد نمی‌تواند بدون داشتن برخی از شرایط، این درخواست خود را به انجام برساند. این موارد مربوط به شرایطی درخصوص مواردی ازجمله مهریه و نفقه می‌شود.

 

درخواست طلاق از جانب زوج چگونه مطرح می‌شود؟

هرچند که حق طلاق به‌صورت شرعی و قانونی به مرد داده‌ شده است، مطابق قانون، اجرایی کردن این حق به‌سادگی امکان‌پذیر نبوده و لازم است که برخی شرایط مقرر قانونی وجود داشته باشد. به همین ترتیب، لازم است که برای درخواست طلاق، لایحه درخواست طلاق تنظیم شود و سپس، مراحل قانونی مربوط به فرایند طلاق طی شود. البته امروزه سیاست‌گذاری کشور به این سمت و سو قرار گرفته که آمار طلاق را به حداقل برساند. به همین دلیل، تشریفاتی برای انجام فرایند طلاق در نظر گرفته شده است.

پس از ارائه لایحه درخواست طلاق و طی شدن مراحل قانونی آن، اگر دادگاه درخواست زوج را بپذیرد و دلایل وی از نظر دادگاه کافی باشد، وی می‌تواند با مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق، صیغه طلاق را جاری کند. این امکان در صورتی وجود خواهد داشت که گواهی عدم سازش از جانب دادگاه خانواده صادر شده باشد و اجازه جاری شدن صیغه طلاق بین زوجین ارائه‌ شده باشد.

 

تنظیم لایحه دفاعیه طلاق

 

برای تنظیم لایحه دفاعیه طلاق از جانب زوج چه باید کرد؟

اگر یک مرد در زندگی مشترک خود تصمیم بر طلاق گرفته باشد، لازم است که لایحه‌ای برای این منظور تنظیم کرده و به دادگاه تقدیم کند. این لایحه، دربردارنده مشخصات خود زوج و زوجه او است. لازم به ذکر است که تنظیم لایحه دفاعیه طلاق می‌تواند توسط خود فرد صورت گیرد و یا این‌که می‌توان برای پیش‌برد قانونی و صحیح این موضوع، از راهنمایی‌هایی یک وکیل یا مشاور حقوقی که توانایی و مهارت کافی در این زمینه دارد، استفاده کرد.

سپس، لازم است که زوج درخواست خود را با توجه به شرایط و نکاتی که در این باره وجود دارد، در بخش توضیحات مربوط به این درخواست شرح نماید. درصورتی‌که این لایحه با توجه به اظهارات درخواست‌دهنده آن مورد قبول دادگاه قرار بگیرد، می‌توان اجازه جاری شدن صیغه طلاق میان زوجین را دریافت نمود.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: نکاتی که درباره تنظیم لایحه تجدید نظر باید بدانیم!

 

در پایان به یاد داشته باشید

هرچند که مرد در یک ازدواج می‌تواند همسر خود را با توجه به داشتن حق طلاق در هرزمانی طلاق دهد، طی کردن برخی تشریفات قانونی الزامی است. درهرصورت، طلاق امری آزاردهنده و ناراحت‌کننده است که زوجین را به‌نوعی درگیر می‌کند. به همین جهت، بسیاری از زوجین که قصد دارند از یکدیگر جدا شوند، درخواست طلاق خود و همچنین روند دریافت حق طلاق را به یک وکیل می‌سپارند تا وکیل بتواند با استفاده از دانش و تجربیات خود، این روند را به‌خوبی طی نماید. برای دریافت مشاوره به‌منظور تنظیم لایحه درخواست طلاق ازجانب زوج، می‌توان همچنین از پلتفرم‌های آنلاین که به ارائه خدمات حقوقی می‌پردازند، استفاده نمود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت تنظیم لایحه درخواست طلاق، از خدماتی که این مرکز برای شما در نظر گرفته، استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب را مطالعه نمودید، می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خودتان را با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد، به بلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه