چگونه می‌توانیم یک اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم؟

2 ماه پیش
مشاوره اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی به ارائه کارنامه و امور مالی یک شخص حقیقی و یا حقوقی در مدت یک سال مالی می‌پردازد. به همین جهت، برای محاسبه مالیات لازم است که یک اظهارنامه توسط افراد ارائه شود تا بتوان میزان مالیاتی را که لازم است فرد بپردازد مشخص کرد. یک اظهارنامه مالیاتی با توجه به معیارها و نکاتی که برای تنظیم آن وجود دارد تنظیم می‌گردد. به همین جهت، لازم است که تمامی افراد حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند نسبت به چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی اطلاعات کافی داشته باشند.

امور مربوط به تنظیم اظهارنامه امروزه به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد. در همین راستا، شناخت مراحل و اصولی که برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی اهمیت دارد، برای افراد لازم است. به همین ترتیب، ما در ادامه می‌خواهیم درباره نحوه و مراحلی که برای اظهارنامه مالیاتی لازم است طی شود اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

 

درصورتی‌که به‌دنبال دریافت مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستید، می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان حقوقی و وکلای حاضر در این مرکز در تماس باشید و از خدمات آن‌ها جهت مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی استفاده نمایید:

دریافت مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه حقوقی یا قضایی، به‌عنوان نوعی نوشته جهت اظهار مطالبات به دیگری و وسیله‌ای برای احقاق حق استفاده می‌گردد. بنابراین، اظهارنامه قضایی یا حقوقی با اظهارنامه مالیاتی متفاوت است؛ درواقع افراد از اظهارنامه حقوقی برای رساندن مقصود و خواسته خود به‌صورت رسمی پیش از تنظیم دادخواست استفاده می‌کنند.

 

مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

اظهارنامه مالیاتی نیز، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اطلاعات مربوط به عملکرد مالی و درآمد افراد است که لازم است به سازمان امور مالیاتی ارائه شود تا میزان مالیاتی که فرد لازم است بپردازد، براساس اظهارنامه‌ای که ارائه کرده است مشخص گردد. به همین ترتیب، اظهارنامه مالیاتی لازم است که از جانب تمامی افرادی که مشمول پرداخت مالیات می‌شوند تنظیم و با توجه به سیاست‌هایی که برای ارائه آن‌ها وجود دارد، به سازمان مربوطه تقدیم گردد.

 

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را مطالعه نمایید: همه آنچه درباره اظهارنامه مالیاتی لازم است بدانیم!

 

چه افرادی لازم است که اظهارنامه مالیاتی تنظیم نمایند؟

بر اساس قانون، برخی از افراد با داشتن برخی از شرایط ملزم به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستند. اگر افرادی که این شرایط را دارا هستند با دریافت مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی اقدام به تنظیم آن نمایند‌، می‌توانند این روند را بهتر و صحیح‌تر طی نمایند.

براساس ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی که به هر طریق در ایران کسب درآمد می‌کنند، شرکت‌های مدنی و همچنین، فعالین حوزه مضاربه در صورتی‌که مضارب یا صاحب سرمایه شخص حقیقی باشد، ملزم به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستند. همچنین، مطابق ماده 110 این قانون، کلیه اشخاص حقوقی نیز مکلف به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستند.

 

یک اظهارنامه مالیاتی چگونه تنظیم می‌گردد؟

به توجه به این که افراد در گروه‌های مختلفی که وجود دارد ملزم به تنظیم اظهارنامه مالیاتی می‌شوند، می‌بایست که با توجه به مراتب مختلف، در دو گروه به عنوان مؤدیان مالیاتی اقدام به تنظیم اظهارنامه مالیاتی نمایند:

 

مؤدیان حقیقی

این دسته از مؤدیان مالیاتی تنها درصورتی می‌توانند اقدام به تسلیم اظهارنامه خود نمایند که فرایند و روند ثبت نام الکترونیکی خودشان را انجام داده باشند. اگر یک واحد مشارکتی یک اظهارنامه سالانه به سازمان امور مالیات ارائه کرده باشد کفایت می‌کند و تمامی شرکا لازم نیست که اظهارنامه جداگانه تقدیم نمایند.

مؤدیان حقوقی

نام کاربری و رمز عبوری که این دسته از مؤدیان پس از پیش‌ثبت نام در سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی در اختیار آن‌ها قرار میگیرد، تنها راه ممکن برای تنظیم اظهارنامه از جانب این اشخاص خواهد بود. به همین ترتیب، مؤدیان حقوقی مالیاتی لازم است که با مراجعه به سایت و تکمیل اطلاعاتی درخواستی اقدام به تنظیم اظهارنامه خود نمایند.

 

مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

پس از این که اظهارنامه از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به شرایطی که برای هریک از آن‌ها وجود دارد، از طریق راه‌های مربوطه به سازمان امور مالیاتی ارائه شد، سازمان موظف است که اظهارنامه افراد را پاسخ دهد و میزان مالیات آن‌ها را با توجه به درآمد و مابقی فاکتورها مشخص کرده و به اطلاع آن‌ها برساند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

این نکات را درباره تنظیم اظهارنامه مالیاتی در نظر داشته باشید

با توجه به این که امروزه تمامی اقدامات افراد به‌صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد، اظهارنامه مالیاتی نیز از جانب افراد مشمول شرایط، به‌صورت الکترونیکی ثبت می‌شود. تمامی اطلاعات و مراحل مورد نیاز با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی قابل دستیابی است و به همین جهت می‌توان مابقی روند را پیش برد. دریافت مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی، افراد را با نحوه تنظیم اظهارنامه به‌صورت صحیح آشنا می‌کند.

به همین ترتیب، تنظیم اظهارنامه امروزه با توجه به سطح گسترده‌ای که از مشاوره و آموزش که وجود دارد، کار چندان مشکلی به نظر نمی‌رسد و از آنجایی که تعداد افراد زیادی مکلف به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستند، لازم است که نحوه تنظیم اظهارنامه را تمامی افراد تا حد قابل قبولی بیاموزند.

 

فراموش نکنید که این مرکز جهت ارائه مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی، خدماتی را برای شما در نظر گرفته است. درصورتی‌که تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده‌اید، در بخش نظرات دیدگاه خودتان را در این باره با ما در میان بگذارید. همچنین، در نظر داشته باشید که می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد، به بلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

2 دیدگاه