مدارک و شرایط معافیت کفالت چیست؟

1 ماه پیش
مشاوره حقوقی کفالت

گرفتن کفالت سربازی یکی از دغدغه‌های بزرگ جوانان در این روزها شده است. شاید تصور کنید که برای این کار تنها کافیست کفالت یکی از اعضای خانواده خودتان را به عهده داشته باشید، اما لازم به ذکر است که دریافت کفالت امر ساده‌ای نیست و سازمان نظام وظیفه مقررات و قوانین خاصی برای اعطای کفالت به اشخاص در نظر گرفته است. در اینجا حضور یک مشاوره حقوقی کفالت احساس خواهد شد تا تمام نکات و شرایط قانونی را برای شما بازگو کرده و شما را یاری دهد تا بتوانید مدارک مرتبط و درستی را ارائه دهید تا مشمول معافیت کفالت سربازی شوید.

چنانچه در زمینه‌های مختلفی نظیر شرایط معافیت سربازی، انواع معافیت‌ها، شرایط کفالت خویشان مانند پدر و یا مادر نیاز به اطلاعات جامع‌تری دارید، کافیست سری به وب‌سایت لامینگو بزنید. در آنجا می‌توانید مطالب ارزشمندی را در مورد این عناوین مطالعه نمایید. در ادامه شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کفالت آشنا می‌کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دریافت مشاوره حقوقی کفالت

 

معافیت سربازی از طریق کفالت

افرادی که به سن مشمولیت سربازی رسیده باشند می‌توانند با مطالعه قوانین نظام وظیفه عمومی، معافیت‌های مختلف را بررسی کرده و بر اساس شرایطی که دارند نوع خاصی از معافیت را اخذ نمایند. یکی از معافیت‌های رایج در امر سربازی، معافیت کفالت می‌باشد که از این طریق افراد زیادی توانسته‌اند معافیت سربازی خود را دریافت کنند. کفالت در اصطلاح حقوقی بدین معنا است که شخصی به نام کفیل در شرایط خاصی و در مواقعی که دادگاه درخواست نماید، متعهد گردد که شخص مکفول را در مدت زمانی تعیین‌شده نزد مرجع قضائی صالح حاضر نماید. اما در اینجا کفالت به معنای مراقبت از بستگان و نزدیکانی است که ناتوان از مراقبت از خویش بوده و شخص دیگری باید از آنان مراقبت نماید. این فرد می‌تواند پدر، مادر، پدربزرگ مادربزرگ، خواهر و یا برادر باشد.

 

این مطلب را بخوانید: مشاوره حقوقی کفالت و تمام مواردی که باید بدانید!

 

شرایط معافیت کفالت

همان‌طور که گفتیم برای اینکه مشمول این نوع معافیت سربازی شوید، باید شرایط مختص به آن را داشته باشید و تنها در صورت داشتن این شرایط می‌توانید معافیت کفالت بگیرید. برای اخذ معافیت کفالت باید مراحل و اقدامات زیادی را طی کنید. در این مسیر ممکن است به مسائلی برخورد کنید که دریافت یک مشاوره حقوقی کفالت امری ضروری تلقی گردد. در این صورت می‌توانید به راحتی به یک مشاور حقوقی مراجعه نموده و مورد خود را با او در میان بگذارید. بدون شک مشاوره بهترین مرجع برای کمک به شما در این زمینه خواهد بود. برای اینکه بتوانید معافیت کفالت بگیرید، سه شرط لازم را باید داشته باشید:

  • فرد باید سن مشمولیت سربازی را داشته باشد.
  • متقاضی کفالت باید تنها فردی باشد که مراقب شخص ناتوان است.
  • شخص نباید مشمول غیبت سربازی باشد و در صورت غیبت باید بتواند با ارائه دلایل موجه، آن را توجیه نماید.

این سه شرط از شرایط عمومی و الزامی معافیت کفالت بوده که افراد ابتدا باید واجد آن‌ها بوده و سپس شرایط اختصاصی جهت دریافت انواع کفالت‌ها را داشته باشند. شرایط اختصاصی کفالت نیز بسته به نوع کفالت متفاوت است؛ به عنوان مثال، شرایط اختصاصی فرد متقاضی کفیل پدر با فرد متقاضی کفیل خواهر و یا برادر متفاوت بوده و اشخاص بایستی تمامی آن شرایط را دارا باشند تا بتوانند آن کفالت را اخذ نمایند.

 

مشاوره حقوقی کفالت

 

مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت

پس از بررسی شریط خود و اطمینان نسبت به داشتن شرایط عمومی و اختصاصی جهت دریافت هر نوع کفالت، در قدم بعدی، لازم است نسبت به آماده‌سازی مدارک موردنیاز و درخواست‌شده از سوی سازمان نظام وظیفه اقدام نمایید. لیست این مدارک به شرح زیر است:

  • تصویر کارت ملی و شناسنامه و اصل آن‌ها
  • عکس پرسنلی
  • اصل مدارک تحصیلی
  • تصویر شناسنامه فردی که تحت تکفل متقاضی قرار دارد.
  • برگه معاینات پزشکی
  • اگر فرد مشمول در حال خدمت سربازی است باید گواهی اشتغال به سربازی را نیز ارائه دهد.

در هنگام ثبت نام برای معافیت کفالت، برگه‌ای به شما داده خواهد شد که مشخصات بستگان خود را باید در آن درج نمایید. آن برگه یکی از مهم‌ترین مدارک برای کفالت سربازی بوده که باید حتماً آن را تکمیل و به سازمان نظام وظیفه ارسال نمایید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن پایانی

در موضوع معافیت‌های سربازی، همراه داشتن یک مشاور حقوقی کفالت که مطلع از قوانین به‌روز در این حوزه بوده، امری بسیار ضروری بوده تا بتواند راه درست را پیش روی شما قرار دهد. امروزه از یک سو وجود قوانین متعدد با بندها و تبصره‌های فراوان و از سویی دیگر کمبود وقت افراد جهت مطالعه این قوانین، باعث شده است که افراد به طرز گسترده‌تری نیاز به افراد متخصص حقوقی داشته باشند.

در این مطلب شما را با شرایط و همچنین مدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت سربازی آشنا نمودیم، چنانچه شرایط لازم برای درخواست کفالت جهت معافیت از سربازی را داشتید، می‌توانید از طریق تماس با مشاوران حقوقی لامینگو، از مراحل مختلف اخذ معافیت سربازی خود مطلع گردید و از مشاوره‌های بی نظیر متخصصان این مجموعه بهره‌مند شوید. بدون شک ما در صدد حل مشکلات شما هم‌وطنان عزیز هستیم. از شما برای مطالعه این مطلب سپاسگزاریم. در بلاگ لامینگو مقالات دیگری درمورد کفالت برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید. همچنین نظرات خود را حتما برای ما ارسال نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه