تعریف اسناد تجاری الکترونیکی و نکاتی که مدیران باید بدانند!

مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

اسناد تجاری دیجیتال، پدیده‌ای است که عمر زیادی از آن نمی‌گذرد؛ اما در همین مدت کوتاه بسیار همه‌گیر شده و افراد زیادی در حال استفاده از آن هستند. این پدیده به‌زودی تبدیل به اولویت اول همه کاربران خواهد شد و مدیران کسب و کارهای امروزی چاره‌ای جز آمیختن فعالیت خود با آن ندارند. ترکیب دو پدیده بزرگ جهانی، یعنی اینترنت و موبایل‌های هوشمند، باعث شده تا همه چیز به‌سمت دیجیتالی شدن برود. اسناد تجاری نیز همین روند را طی کرده است. تجارت الکترونیک باعث شده تا کاربران با رفاه بیشتر به کسب و کار خود پرداخته و راندمان کاری خود را نیز بالاتر ببرند. در این بین، خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال نیز دستیاری برای مدیران است تا از این طریق اطلاعات خود را افزایش داده و با قدرت و آگاهی بالایی برای کسب و کار خود اقدام نمایند.

اهمیت قراردادها و اسناد تجاری برای همه کاربران مشهود است و همه مدیران می‌دانند که بدون استفاده از این اسناد نمی‌توانند به‌سمت اهداف خود و در نتیجه نایل شدن به موفقیت گام بردارند. اما دیجیتالی‌سازی و ورود به دنیای دیجیتال، به‌قدری تأثیرگذار بوده که هیچ کسب و کاری در دنیای امروز نمی‌تواند بدون آن به کار خود ادامه دهد. برای مطابقت با چنین شرایطی، استفاده از تجربه افراد متخصص می‌تواند یک راه‌حل عالی باشد تا هم از مزیت‌های اسناد تجاری دیجیتالی غافل نمانید و هم خود را درگیر مسائل حقوقی و چالش‌های آن نکنید. خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال می‌تواند کلیدی برای ورود موفقیت‌آمیز به دنیای اسناد تجاری باشد.

 

مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال در لامینگو

مشاورین ما در مجموعه لامینگو، با سال‌ها تجربه‌اندوزی و شناخت نیازهای کاربران جامعه امروزی، می‌توانند شما را با کمترین احتمال خطر وارد دنیای تجارت الکترونیکی نمایند. انتقال اسناد از حالت سنتی به دنیای دیجیتال با چالش‌ها و مشکلاتی همراه است. اگر به مسائل مربوط به آن به اندازه کافی دقت نکنید، نمی‌توانید برای پیش‌برد اهداف خود اقدام کرده و درگیر مسائل حقوقی مختلف خواهید شد. هر چند ممکن است موضوعات دنیای دیجیتال ساده به نظر برسد، چالش‌های مربوط به استفاده از ابزار و امکانات موجود در آن به مراتب بیشتر از آن چیزی است که به چشم می‌آید. قوانین بسیاری در حوزه تجارت الکترونیک وضع شده است که عدم دقت و نداشتن اطلاعات کافی نسبت به آنها می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال، راه‌حلی است که می‌تواند برای شروع، شرایط را برای شما ساده‌تر نماید. ورود به هر دنیای تازه و پیچیده نیاز به پیدا کردن شناخت نسبت به آن دارد. بدون توجه به مسائل حقوقی، انعقاد هر قرارداد و سند تجاری می‌تواند شما را وارد یک ریسک خطرناک کرده و چالش‌های زیادی را برای شما به‌دنبال داشته باشد. مشاورین ما در لامینگو این آمادگی را دارند تا بهترین تجارب خود را با شما در میان گذاشته و تمام پیچ‌وخم‌های ورود به دنیای دیجیتال را از نظر حقوقی برای شما مشخص کنند.

دریافت مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

 

اسناد الکترونیکی چیست؟

اسناد الکترونیکی همان‌طور که از نامشان پیداست، اسناد و مدارکی هستند که به‌صورت الکترونیکی تهیه می‌شوند. اثر انگشت الکترونیکی، امضای دیجیتال و مواردی از این دست، نشان از این دارد که در ایران اسناد نیز به‌سمت الکترونیکی شدن می‌روند. سند الکترونیکی در واقع همان سند معمولی کاغذی است که با همان کیفیت و اعتبار به‌صورت الکترونیکی تهیه شده و کاربران می‌توانند از طریق اینترنت و دنیای دیجیتال به آن دسترسی داشته و از آن استفاده نمایند. اسناد الکترونیکی در قانون نیز کاملاً تعریف‌شده هستند و مقررات قانونی با کم و کاستی‌هایی برای آن برقرار است. نیروهای انتظامی فعالیت‌های دنیای دیجیتال را نیز رصد کرده و هر شکایتی از نظر حقوقی به‌صورت کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همین امروزه بسیاری از قراردادهای تجاری در سطح بین‌المللی با استفاده از اسناد تجاری الکترونیکی تهیه و تنظیم می‌شوند. کاربران جهانی برای استفاده از خدمات یکدیگر و انعقاد تفاهم‌نامه، قرارداد و یا هر سند حقوقی دیگر، نیازی به حضور فیزیکی در محل خاصی نداشته و قراردادهای خود را به‌صورت دیجیتالی می‌توانند تنظیم نمایند. این مهم در کشورهای جهان نیز به همین ترتیب پیش رفته و در کشور ما نیز شرایط در حال پیشرفت است. تجاری و الکترونیکی شدن اسناد، هیچ تأثیری در میزان اعتبار حقوقی آنها نداشته و به همین دلیل کاربران نیز با اطمینان کامل می‌توانند از آنها استفاده نمایند.

 

این مطلب را از دست ندهید: صفر تا صد مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

 

تعریف اسناد تجاری دیجیتال در قانون

در کنار انواع اسناد عادی، اسناد تجاری نیز الکترونیکی شده‌اند. در آینده‌ای نزدیک این احتمال وجود دارد که اسناد تجاری همچون چک، سفته و برات دیگر به‌صورت کاغذی وجود نداشته باشند و همگی به‌صورت دیجیتال مورد استفاده واقع شوند. اسناد تجاری در قانون به‌صورت کاملاً مشخص تعریف شده‌اند. قانون تمام پیام‌های صادرشده در تمام دستگاه‌های مدرن و دیجیتال امروز را به‌عنوان سند معتبر تلقی کرده و تمام آنها با رعایت شرایط قانونی قابل استناد در دادگاه هستند. به همین دلیل است که کاربران باید به رفتار خود در دنیای دیجیتال نیز دقت کاملی داشته باشند. مخصوصاً مدیران و افراد حقوقی که کسب و کارهای خود را اداره می‌نمایند، بایستی با شناخت دقیق قوانین مربوط به انواع سند تجاری، رفتار خود را نیز مطابق با این قوانین تطبیق دهند.

 

مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

 

اسناد تجاری دیجیتال لازمه اصلی اقتصاد دیجیتال

اقتصاد دیجیتال، عبارتی آشنا برای اقتصاددانان امروزی است. کشورهای پیشرفته دنیا به‌دنبال دستیابی به اقتصاد دیجیتال، تمام اسناد و مدارک تجاری و عادی خود را به دنیای دیجیتال انتقال داده‌اند. این مهم، باعث شده تا مزیت‌های بسیار زیادی برای آنها ایجاد شود.

 • سرعت بخشیدن به کارهای تجاری و اقتصادی
 • افزایش ارتباط با سایر کشورها
 • بالا رفتن راندمان فعالیت‌های اقتصادی
 • واکنش سریع نسبت به نوسانات و تغییرات بازار

این‌ها گوشه‌ای از مزایایی است که اقتصاد دیجیتال برای اقتصاد کشورهای مختلف به‌همراه داشته است. در ایران نیز سیاست‌های دولت، البته با سرعتی بسیار کم، اقتصاد را به‌سمت دیجیتالی شدن می‌برد. اتفاقی که هر چند دیر، اما می‌تواند مزیت‌های برشمرده را وارد بازار ایران نیز نماید. در این بین مدیران کسب و کارهای کوچک نیز به‌منظور موفقیت و رقابت با کسب و کارهای پیشرفته در دنیای تجارت، مجبور به ورود به این نوع اقتصاد بوده و به این منظور نیاز دارند تا اطلاعات خود را درباره اسناد تجاری افزایش دهند. خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال یک قدم بزرگ برای کسانی است که می‌خواهند بدون اشتباه و چالش این مسیر را طی کنند.

 

انواع اسناد تجاری الکترونیکی

سند تجاری انواع مختلفی دارد که احتمالاً شما با تعدادی از آنها آشنایی دارید. هر یک از این اسناد کاربرد و اهمیت خاص خود را نیز برای کسب و کارها دارند. به همین ترتیب، سندهای الکترونیکی انواع مختلفی نیز دارند. هر یک از اسناد کاغذی که در تجارت‌های معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند به‌صورت الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این مهم باعث می‌شود تا کم‌کم تمام قراردادها و اسناد تجاری سنتی و کاغذی به فراموشی سپرده شده و اسناد تجاری جایگزین آنها گردند.

ارزهای دیجیتال را می‌توان به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین انواع قراردادهای تجاری در نظر گرفت که نسبت به قراردادهای تجاری الکترونیکی معمول، شرایط متفاوت‌تری دارند. البته سایر اسناد تجاری الکترونیکی نیز کم‌کم مسیر مشترکی با ارزهای دیجیتال خواهند داشت. ارز دیجیتال را می‌توان قراردادی دانست که بدون واسطه و بدون دخالت شخص سوم میان طرفین بسته می‌شود.

 

اعتبار اسناد الکترونیکی در حقوق ایران

هر کشوری بنا به سیاستی که در پیش گرفته، شرایط و مقررات خاصی را نیز برای اسناد تجاری الکترونیکی تعیین نموده است. این سیاست‌ها روزبه‌روز در حال پیشرفت بوده و هر روز شاهد تصویب قوانین جدیدی در این باره هستیم. در کشور ما نیز این روند به همین ترتیب در حال انجام است. در شرایط فعلی نیز قوانین مربوطه با چالش‌هایی روبرو بوده و لذا لازم است تا ارزیابی‌های بیشتری درباره آنها صورت گیرد. نواقص زیادی در شرایط موجود در قوانین مربوط به اعتبارسنجی اسناد الکترونیکی در حقوق ایران وجود دارد. اما با این حال، حقوق کشور ما نیز این اسناد را کاملاً معتبر دانسته و در مواد 12 تا 16 قانون تجارت الکترونیک، همه دادگاه‌ها را ملزم به معتبر دانستن این اسناد نموده است. البته اسناد الکترونیک در حقوق ایران حکم سند عادی را دارند و مانند سند عادی در دادگاه با آنها برخورد می‌شود.

 

مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

 

اهمیت دیجیتال سازی اسناد تجاری در دنیای امروز

سرعت، تبدیل به مهم‌ترین فاکتور در دنیای امروز شده است. در هر بخش و هر کسب و کاری سرعت بالا می‌تواند یک برگ برنده باشد. کاربران نیز زمانی که به این نتیجه برسند که استفاده از اسناد کاغذی در روند سرعت دسترسی آنها به اهداف تعیین‌شده تأثیر منفی خواهد گذاشت، به‌دنبال جایگزینی آنها با اسناد تجاری دیجیتال خواهند بود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیجیتال سازی اسناد تجاری، همین افزایش سرعت در نتیجه استفاده و کار با آنهاست. دیگر حتی برای ردوبدل کردن اسناد الکترونیکی نیازی به خروج از شرکت یا محل استقرار و انجام فعالیت‌های خود هم نخواهید داشت. از این گذشته، با توجه به اینکه تمام دنیا به این سمت حرکت کرده است، در صورت عدم حضور به‌موقع و تأخیر در استفاده از و یا اجرایی کردن اینگونه اسناد، بیش از این از بازار بین‌المللی تجارت دنیا عقب خواهیم افتاد.

البته باید خاطر نشان کنیم که عجله کردن در ورود به دنیای تجارت دیجیتال و جایگزین کردن اسناد تجاری الکترونیکی با کاغذی بدون در نظر گرفتن تأثیرات و پیامدهای آنها نیز ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشد. به دلیل اینکه اسناد تجاری، چه در حالت کاغذی و چه در حالت الکترونیکی، اهمیت حقوقی بالایی دارند، باید با احتیاط و آگاهی شروع به استفاده از این اسناد نمود. برای این منظور می‌توان از خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال یاری جست.

 

مزیت‌های دیجیتالی شدن اسناد تجاری

برای اینکه اهمیت دیجیتالی شدن اسناد تجاری را بهتر درک کنید، تصمیم گرفتیم تا برخی از مهم‌ترین مزیت‌های این روند را برای شما تشریح نماییم. دقت کنید که استفاده از اسناد تجاری می‌تواند شرایط زیر را برای بهبود اقتصاد کشور و کسب و کارها به‌دنبال داشته باشد:

 • بالا رفتن سرعت انجام تراکنش‌های تجاری و انعقاد قراردادها
 • ایمنی بیشتر در استفاده از اسناد تجاری و بالا رفتن سطح امنیت
 • ایجاد امکان بررسی دقیق‌تر اسناد تجاری را توسط طرفین
 • امکان ارتباط راحت‌تر با شرکت‌های بین‌المللی
 • حرکت دادن اقتصاد ایران به‌سمت جهانی شدن
 • ارتقاء سطح کیفیت خدمات شرکت‌ها به کاربران
 • ساده‌تر بودن بایگانی کردن این اسناد

این‌ها بخشی از مهم‌ترین مزایایی است که در راستای دیجیتالی‌سازی انواع سند تجاری به آن دسترسی پیدا خواهیم نمود. البته دیجیتالی شدن اسناد تجاری معایبی نیز می‌تواند با خود به‌همراه داشته باشد. مخصوصاً در بدو استفاده و به‌دلیل ناآگاهی یا کمبود اطلاعات کاربران در خصوص استفاده از این نوع اسناد، این موضوع می‌تواند نگران‌کننده باشد.

 

مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال

 

نحوه انتقال اسناد کاغذی به الکترونیکی و دیجیتالی‌سازی آنها

یکی دیگر از سؤالاتی که ممکن است ذهن مخاطبین را به خود جلب کرده باشد، شرایط انتقال اسناد کاغذی به دنیای دیجیتال است. برای مثال، اگر قرار باشد سندی مانند چک را به‌صورت الکترونیکی صادر کنیم، چه مواردی را لازم است رعایت کنیم؟ برای این امر دو روش عمده وجود دارد:

 1. در درجه اول می‌توان اسناد تجاری کاغذی را مانند رونوشت و با طرح کدهایی برای اعتبارسنجی به‌صورت الکترونیکی استخراج کرد. در چنین حالتی کاربران با همان سند کاغذی، اما این باره به‌صورت الکترونیکی، روبرو خواهند شد. کمترین تغییرات در آن ایجاد شده و با اضافه شدن امضای دیجیتال و اثر انگشت الکترونیکی نیز می‌توان به آن اعتبار بخشید.
 2. راه‌حل دوم هم الکترونیکی کردن صفر تا صد این اسناد است. به این ترتیب که دوباره اسناد تجاری برای فضای دیجیتال طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت ممکن است در نگاه اول تغییرات بیشتری نسبت به حالت اول شاهد باشیم.

 

اهمیت خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال چیست؟

خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است. در وهله اول، به‌دلیل جدید بودن استفاده از چنین اسنادی، این خدمات می‌تواند مانند یک راهنما شما را به‌سمت عملکرد درست و بهینه هدایت نماید. از این گذشته با توجه به اینکه استفاده از اسناد تجاری دیجیتالی با چالش‌های حقوقی همراه هستند، از جنبه حقوقی موضوع نیز نیاز به استفاده از این خدمات مشاوره وجود دارد. مشاوره حقوقی می‌تواند جنبه بازدارنده نیز داشته باشد؛ به این معنی که کاربران قبل از هر کاری با عواقب آن آشنا خواهند شد و به این ترتیب خود را از ریسک‌های مختلف مربوطه دور نگه خواهند داشت. رعایت تمام جوانب احتیاط مخصوصاً در دنیای امروز که هر شکستی ممکن است بسیار گران تمام شود و سرمایه‌های زیادی را از بین ببرد، امری کاملاً ضروری برای کسب و کارها است.

در دنیایی که هر روز شاهد از بین رفتن تعداد بسیار زیادی از انواع کسب و کارها هستیم، عدم دقت به مسائل حقوقی مرتبط با شرکت و یا عدم آگاهی کافی از مسائل حقوقی رایج می‌تواند یک اشتباه بسیار بزرگ از سوی مدیران تلقی شود.

 

آیا اسناد تجاری الکترونیکی قابل جعل هستند؟

اسناد تجاری الکترونیکی هم مانند اسناد کاغذی قابل جعل هستند. البته کشورهای مختلف با وضع قوانین و شرایطی در خصوص این اسناد سعی کرده‌اند این احتمال را به حداقل میزان ممکن برسانند. از این رو امکان جعل اسناد تجاری در برخی مواقع بسیار سخت بوده و هر کسی نمی‌تواند برای آن اقدام نماید. اما با این حال کسانی که تجربه بالایی در کلاهبرداری دارند، همیشه راه‌حل‌هایی را برای این منظور پیدا می‌کنند. به همین دلیل، لازم است تا کاربران در شروع استفاده از این اسناد دقت بسیار زیادی داشته باشند. با مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال می‌توانید دقت خود را نسبت به شناسایی اسناد تجاری جعلی بالاتر برده و با خیالی آسوده‌تر از آنها استفاده کنید.

 

 

در انتها باید بدانید

اسناد تجاری الکترونیکی در آینده‌ای نه‌چندان دور تنها گزینه کاربران و مدیران کسب و کارها برای تجارت در بازارهای جهانی خواهند بود. به همین جهت، لازم است تا کاربران ایرانی خیلی زود زمینه‌های لازم را برای استفاده از آنها فراهم آورند. بدون دقت به شرایط استفاده از این اسناد، چالش‌های حقوقی زیادی پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت و عدم استفاده از آن نیز می‌تواند به‌منزله فرصت‌سوزی‌های بسیار زیادی قلمداد گردد. به همین دلیل، سعی کردیم تا با ارائه اطلاعاتی کاربردی و همچنین معرفی خدمات مشاوره حقوقی اسناد تجاری دیجیتال شما را به اهداف خود در این راستا و موفقیت در دنیای تجارت دیجیتال نزدیک‌تر نماییم.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

برای بالا بردن سطح اطلاعات خود در این باره می‌توانید سایر مقالات ما را در بخش بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نموده و با اطلاعات بیشتری اقدام کنید. همچنین در انتهای این مقاله نیز امکان درج نظرات و سؤالات خود را نیز خواهید داشت تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخ‌های لازم را ارائه نمایند.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

یک دیدگاه