استفاده از بیمه بیکاری در شرایط کرونا

مشاوره حقوقی بیمه

در پی شیوع ویروس کرونا، کارکنان بسیاری از کسب‌وکارها تعدیل و از کار بیکار شده‌اند. از آنجایی که این افراد به یک نوع کمک یا پشتیبانی مالی نیازمندند، وزارت کار اخذ بیمه بیکاری را با یک سامانه‌ی اینترنتی تسهیل نموده است. این اشخاص با ثبت نام در این سامانه، می‌توانند برای بیمه بیکاری درخواست دهند. لازم به ذکر است که بیمه‌ بیکاری تنها مختص به شرایط کرونا نیست بلکه هر کسی که به دلایلی همچون حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و… نیز از کار بیکار شده باشد مشمول این بیمه خواهد بود. با این حال دریافت این بیمه دارای شرایطی است که برخی از این افراد را به مشاوره حقوقی بیمه بیکاری نیازمند می‌سازد.

 

کدام گروه‌های شغلی در شرایط شیوع ویروس کرونا بیمه دریافت می‌کنند؟

بنا بر اعلام سامانه وزارت کار، این گروه‌ها شامل مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده (اعم از رستوران‌ها، طباخی‌ها، کافی‌شاپ‌ها، قهوه‌خانه‌ها، بوفه‌ها، تالارهای پذیرایی و…) و مراکز مربوط به گردشگری (اعم از هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها و…) و حمل‌ونقل عمومی مسافر درون‌شهری و برون‌شهری(اعم از هوایی وجاده‌ای و…) و تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف‌ و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه‌، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی و مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع‌دستی است.

 

این مطلب را بخوانید: شرایط لازم و مراحل دریافت بیمه بیکاری

 

مشاوره حقوقی بیمه

 

 

شروط لازم برای برخورداری از بیمه بیکاری در شرایط کرونا

افراد بیکاری که مشمول این بیمه قرار می‌گیرند باید از شروطی برخوردار باشند و تنها در این صورت است که در فهرست مشمولین بیمه وارد می‌شوند. این شرایط عبارتند از:

1-مشمول قانون کار باشند؛

2- مشمول بیمه تأمین اجتماعی باشند؛

3- مشمول قانون بیمه بیکاری باشند.

بعد از ثبت نام افراد درسامانه مذکور، سازمان تامین اجتماعی، برای افرادی که مشمول این طرح نیستند پیامکی ارسال خواهد کرد و آنها را از عدم استحقاق نسبت به برخورداری از این طرح آگاه خواهد کرد. از سوی دیگر به طور مجزا برای کسانی که از شرایط لازم برخوردارند پیامکی مبنی بر ورود مجدد در سامانه ارسال خواهد شد.

در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره حقوقی بیمه لامینگو بهره ببرید.

دریافت مشاوره حقوقی

 

چگونه در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنیم؟

توجه: تمامی مراحل دریافت بیمه بیکاری کرونا به صورت غیرحضوری است و از طریق سامانه اینترنتی و ارسال پیامک صورت می‌گیرد.

برای ثبت نام جهت دریافت بیمه‌ی کاری باید مراحل زیر اجرا شود:

ابتدا وارد سایت bimebikari.mcls.gov.ir شوید. در سمت راست سایت بر روی   ثبت درخواست بیمه بیکاری کلیک کنید. در مربع مبنی بر موافقت شرایط‌وقوانین کلیک کنید و موافقت خود را اعلام کنید.

سپس در بخش بعدی باید شماره ملی خود، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه خود را وارد کنید .

پس از ثبت درخواست در صورت درستی و مورد قبول بودن اطلاعات و شرایط، پیامکی برای شما ارسال خواهد شد.

در مرحله‌ی بعدی مشخصات کامل‌تر و شماره حساب افراد تأیید شده از طریق پیامک دریافت می‌شود، سپس مبلغ تعیین شده به حساب آنان واریز خواهد شد.

توجه فرمایید که ثبت درخواست در این سامانه قطعی نیست و متقاضیان باید در زمان تعیین شده با شناسنامه، دفترچه بیمه، یک قطعه عکس، کارت ملی، کارت پایان خدمت و آخرین مدرک تحصیلی به اداره کار محل کار خود مراجعه کنند.

قابل توجه است که بر اساس قانون بیمه بیکاری، در صورتی که دوباره مشغول به کار شوید، دیگر مقرری به شما تعلق نمی‌گیرد و  در صورتی که اشتغال خود را در زمان دریافت مقرری پنهان کنید، علاوه بر آن که موظف هستید کل مبالغ دریافتی مقرری را بازگردانید مشمول جریمه نیز خواهید شد.

با توجه به این شرایط فعلی امیدواریم این مطلب به شما در دریافت بیمه بیکاری یاری کند. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص مسائل مرتبط به بیمه و قوانین استخدامی، می‌توانید از مشاور حقوقی لامینگو استفاده بفرمایید. همچنین سایر مطالب را در بلاگ لامینگو دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب آناهیتا حاجی حسینی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه