قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری و آشنایی با ماهیت این شغل

قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری

افرادی که قصد سفر دارند، به دلیل نداشتن تسلط بر زبان و یا آگاه نبودن از جاذبه‌های گردشگری آن مکان، به راهنمای گردشگری احتیاج دارند. راهنمای گردشگری شغلی جذاب است، اما آنچه که این شغل را سخت می‌کند، این است که راهنمای گردشگری باید دارای حافظه خوب و تسلط به مسائل تاریخی، فرهنگی و اطلاعات عمومی بالا باشد. برگزار‌کننده‌های تور و آژانس‌های مسافرتی، برای همکاری با راهنمای گردشگری نیاز به قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری دارند.

 

راهنمای گردشگری کیست؟

راهنمای گردشگری، فردی است که تسلط کافی و کامل بر روی پیشینه فرهنگی و تاریخی منطقه دارد. همچنین این شخص وظیفه دارد به‌صورت شفاف و قابل فهم، اطلاعاتی در مورد پیشینه تاریخی، فرهنگی و آداب رسوم مکانی که به آن سفر کرده‌اند را به مسافران منتقل نماید. اگر قصد همکاری با راهنمای گردشگری دارید، می‌توانید از قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری استفاده نمایید!

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

وظایف اصلی راهنما در قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری

راهنمای گردشگری در روز‌های تعطیل حتی بیشتر از روز‌های عادی، مشغول به کار است. راهنمای گردشگری، باید در هر لحظه که مسافران به او نیاز دارند حضور داشته باشد و نیاز‌ها و سؤالات مسافران را پاسخگو باشد. مهم‌ترین وظیفه راهنمای گردشگری، تسلط بر مسائل تاریخی و فرهنگی هر منطقه و همچنین ایجاد ارتباط صمیمانه با مسافران است. همانطور که در بالا نیز ذکر شد، از وظایف دیگر راهنمای گردشگری در قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری این است که به مسافران آگاهی دهد و آن‌ها را با فرهنگ و تاریخ آن منطقه آشنا نماید. راهنمای گرشگری، مسافران را جهت انتخاب بهترین رستوران و مراکز خرید راهنمایی می‌کند.

 

قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری

 

چه کسانی می‌توانند وارد عرصه راهنمای گردشگری شوند؟

داشتن تیپ شخصیتی مرتبط با شغل، یک نوع مزیت به‌حساب می‌آید. همچنین داشتن علاقه به هر شغلی پیشرفت بیشتری را در آن شغل به‌دنبال دارد. راهنمای گردشگری نیز یک شغل مستقل، محسوب می‌شود و افرادی که قصد دارند وارد این عرصه شوند بهتر است دارای ویژگی‌هایی باشند از جمله اینکه:

 • صبور باشد.
 •  تیپ شخصیتی برونگرا داشته باشد.
 • ارتباط اجتماعی بالا داشته باشد.
 • مسلط به زبان باشد.
 • مسلط به تاریخ و فرهنگ هر منطقه باشد.
 • اطلاعات عمومی بالایی داشته باشد.
 • مسئولیت پذیر باشد.
 • ظاهری آراسته داشته باشد.

راهنمای گردشگری، باید بتواند خود را به جای مسافر قرار داده و مسائلی که ممکن است ذهن او را درگیر کند، شناسایی و ابهامات ذهن او را رفع نماید. اگر قصد همکاری با راهنمای گردشگری را دارید، می‌توانید از قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری استفاده نمایید! جهت تنظیم قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری توسط کارشناسان قرارداد لامینگو، به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

تنظیم قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری

 

میزان تحصیل جهت ورود به عرصه راهنمای گردشگری

افرادی که قصد دارند از طریق دانشگاه وارد عرصه راهنمای گردشگری شوند، باید در رشته مدیریت گردشگری و یا مدیریت جهانگردی تحصیل نمایند. نکته قابل توجه این است که افراد می‌توانند تنها با شرکت در دوره‌هایی که در این حیطه برگزار می‌گردد و بدون گذراندن دوره دانشگاهی، مدرک خود را در این حوزه دریافت نمایند و بعد از آن با انعقاد قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری، وارد عرصه کار شوند.

 

این مطلب را نیز بخوانید: خدمات حقوقی لامینگو به همراه نکاتی در خصوص تنظیم قرارداد

 

تفاوت تور لیدر با راهنمای گردشگری

تور لیدری با راهنمای گردشگری بسیار متفاوت است. بسیاری از وظایف راهنمای گردشگری را تور لیدر نیز به عهده دارد، اما نباید این دو را باهم اشتباه گرفت. تور لیدر، مسئولیت تمام مسافران را به عهده دارد، همچنین مدیریت مسافران و محاسبه مخارج نیز بر عهده تور لیدر است. وظیفه راهنمای گردشگری، افرایش آگاهی مسافران از جهت مسائل تاریخی و فرهنگی است. تور لیدر، یک تیم دارد و راهنمای گردشگری، جزء تیم او است.

 

قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری

 

شرایط دریافت کارت راهنمای گردشگری

علاوه بر گذراندن دوره‌های تحصیلی و یا دوره‌های آموزشی، شرایطی جهت دریافت کارت راهنمای گردشگری وجود دارد تا فرد بتواند با بستن قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری در آژانس‌های مسافرتی مشغول به کار شود. از جمله این شرایط عبارت‌اند از:

 • عدم سوء سابقه
 • عدم اعتیاد
 • گذراندن مراحل گزینش
 • تکمیل فرم‌های مرتبط

بعد از تکمیل فرم‌های مرتبط، افرادی که قصد دریافت کارت راهنمای گردشگری را دارند باید مراحل گزینش را بگذرانند. همچنین اگر قصد دارند راهنمای گردشگری در خارج از کشور باشند، باید مراحل گزینش زبان را نیز انجام دهند. بعد از اطمینان جهت عدم سوء سابقه و اعتیاد، کارت خود را دریافت می‌نمایند. باید توجه داشته باشید برای دریافت کارت راهنمای گردشگری به هر زبانی باید در آزمون زبان شرکت نمایید! افراد می‌توانند بعد از دریافت کارت راهنمای گردشگری، به مراکز گردشگری مراجعه نمایند و استخدام شوند. همچنین هر یک سال یک بار، باید کارت راهنمای خود را تمدید نمایند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در آخر …

راهنمای گردشگری، نیازمند مطالعه بسیار در حیطه تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم کشور‌ها است. همچنین باید حافظه قوی در مورد زمان دقیق رویداد‌های مهم در تاریخ و فرهنگ آن کشور داشته باشد تا بتواند اطلاعات سودمندی را بر اساس درک مخاطبان خود، به آن‌ها منتقل نماید. راهنمای گردشگری می‌تواند به تأسیس آژانس مسافرتی اقدام نماید و یا در هتل، متل و آژانس گردشگری استخدام شود. با استفاده از قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری می‌توانید با راهنمای گردشگری همکاری خود را آغاز نمایید!

راهنمای گردشگری، فردی است که در بیشتر اوقات در سفر است و بیشترین ارتباط او با مسافران است. بنابراین صبوری و خوشرویی باید از صفات راهنمای گردشگری باشد. صبوری از آن جهت که بتواند با حوصله پاسخگوی سؤال‌های مسافران باشد و همچنین جهت انتقال حس خوب با مسافران خوش‌رو و صمیمی باشد. راهنمای گردشگری باید هماهنگی‌های لازم را جهت مکان‌های تفریحی و هتل انجام دهد و اطلاعات کاملی از آن منطقه داشته باشد.

در این مطلب سعی کردیم، در مورد راهنمای گردشگری و قرارداد همکاری با راهنمای گردشگری صحبت نماییم. اگر به مطالب حقوقی علاقه‌مند هستید، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید! همچنین به منظور ارتقاء بلاگ حقوقی لامینگو، ما را از نظرات و انتقادات سودمند خود آگاه سازید!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهسا احرام پوش

دیدگاه شما

بدون دیدگاه