شرایط کفالت سربازی چیست؟

5 روز پیش
مشاوره حقوقی کفالت

در کشور ما مردان زمانی که به سن 18 سالگی می‌شوند، باید مطابق با قوانین ایران، عازم خدمت سربازی شوند. این دوره یکی از دوره‌های سخت در زندگی آن‌ها محسوب می‌گردد و لذا بسیاری از افراد به دنبال شیوه‌هایی هستند تا از انجام این خدمت معاف شوند. در واقع معافیت یک فرصت ایده‌آل برای افراد واجد شرایط است که می‌توانند با توجه به شرایط ویژه خود، از آن استفاده کرده و از خدمت سربازی معاف گردند. از این جهت، تقاضای دریافت مشاوره حقوقی کفالت رو به افزایش است. در نظر داشته باشید که داشتن شرایط معافیت به‌تنهایی کافی نبوده و باید مراحل مختلفی را طی کنید تا بتوانید معافیت سربازی بگیرید.

یکی از انواع معافیت‌های سربازی، معافیت کفالت است که شرایط خاص خود را دارد. هر کسی بسته به شرایط خود می‌تواند معافیت کفالت بگیرد که آن هم مستلزم وجود یک مشاور حقوقی کفالت باسواد و باتجربه است تا بتواند شما را در این مسیر یاری نموده و شما را در انجام روند معافیت کفالت راهنمایی کند. چنانچه شما کفیل یکی از اعضای خانواده خود هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. چرا که ما در این مطلب شرایط اخذ کفالت سربازی را برای شما بیان کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

دریافت مشاوره حقوقی کفالت

 

معافیت سربازی

رفتن به خدمت سربازی برای مردان در بازه سنی 18 الی 50 سال اجباری است. البته این امر در صورتی است که شرایط خاصی برای درخواست معافیت وجود نداشته باشد. معافیت همانطور که از نام آن پیداست، به فرد موظف به ارائه خدمت سربازی این حق را اعطا می‌کند که در شرایط فیزیکی، خانوادگی، تحصیلی و غیره بتواند تحت شرایط خاصی از انجام خدمت سربازی معاف گردد. معافیت می‌تواند موقت و یا دائمی باشد؛ مانند آقایانی که بدون وقفه در دانشگاه پذیرفته شده و می‌توانند تحت شرایطی از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. این نوع معافیت موقت بوده و شخص موظف است پس از اتمام تحصیلات، درخواست سربازی را به نهاد مربوطه مطرح نماید. گاهی نیز پیش می‌آید که شخص به دلیل برخورداری از شرایط جسمانی خاصی، امکان رفتن به سربازی را ندارد. این معافیت پزشکی نام داشته و از نوع دائم می‌باشد.

 

این مطلب را بخوانید: مشاوره حقوقی کفالت و تمام مواردی که باید بدانید!

 

انواع مختلف معافیت کفالت

در این مطلب قصد داریم به طور خاص شما را با معافیت کفالت سربازی بیشتر آشنا کنیم. معافیت کفالت سربازی دارای انواع مختلفی است که مشمولین با داشتن شرایط کفالت می‌توانند با کمک یک مشاوره حقوقی کفالت از آن استفاده نموده و از خدمت سربازی معاف شوند. انواع معافیت‌های کفالت:

  • کفالت پدر
  • کفالت مادر
  • کفالت برادر
  • کفالت فرزند
  • کفالت خواهر
  • کفالت مادر بزرگ
  • کفالت پدر بزرگ
  • کفالت والد یا والدین معلول
  • کفالت اعضای خانواده که به مراقبت نیاز دارند

برای گرفتن معافیت در هر کدام از این انواع شرایط خاصی وجود دارد؛ به عنوان مثال برای دریافت کفالت مادر، پدر شخص مشمول طرح سربازی، نباید زنده باشد و وجود یک سری شرایط دیگر که در متون بعدی بدان اشاره نموده ایم. در اینجا به ضرورت حضور یک مشاوره حقوقی برای انجام اقدامات مربوط به معافیت کفالت پی خواهیم برد که بتواند شما را در این مسیر بهتر یاری دهد.

 

مشاوره حقوقی کفالت

 

نحوه دریافت معافیت کفالت سربازی

زمانی که دریافتید شرایط لازم جهت درخواست یکی از انواع معافیت‌های سربازی را دارا هستید، می‌توانید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای کفالت سربازی، درخواست خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید. در این حین با ارسال مدارک، کمیسیون برای درخواست شما تشکیل شده و با حضور شما این کمیسیون تکمیل می‌شود. اما در واقع نقش کمیسیون در این باب چیست؟ کمیسیون معافیت کفالت در واقع یک نهادی است که رأی نهایی را به سمع نظام وظیفه می‌رساند. متقاضیانی که می‌خواهند معافیت کفالت بگیرند باید در این کمیسیون شرکت کنند و با ارائه مستندات و مدارک خود رأی را از طرف کمیسیون دریافت کنند. چنانچه رأی نهایی کمیسیون در خصوص شرایط شما مثبت باشد، شما واجد استفاده از معافیت کفالت دائم بوده و از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهید بود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

رفتن به سربازی یکی از مهم‌ترین دوره‌ها برای جوانان ایرانی بوده است. بسیاری از افراد از رفتن به این خدمت هراس داشته‌اند و به دنبال اخذ معافیت سربازی هستند. در این مطلب شما را با انواع معافیت‌های سربازی بالاخص معافیت کفالت آشنا نمودیم. چنانچه قصد دارید اقدامات لازم را برای دریافت کفالت انجام دهید نیاز به مشاوره حقوقی کفالت دارید تا شما را با قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه بیشتر آشنا کند. همچنین اگر در زمینه‌های دیگری مانند عقد کفالت؛ نیازمند مشاوره بودید، می‌توانید از طریق وب سایت لامینگو با مشاورین مجرب این مجموعه در ارتباط باشید. بدون‌شک مشاورین حقوقی می‌توانند راه درست را به شما نشان داده و شما را به موفقیت نزدیک‌تر کنند. در بلاگ حقوقی لامینگو مطالب مفید دیگری درمورد این موضوع برای شما قرارداده‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید. در پایان نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه