10 اشتباه رایج در قرارداد استخدام موقت که باید از آن اجتناب کنید

قرارداد استخدام موقت

قرارداد استخدام موقت یا قرارداد کاری با مدت مشخص یکی از قراردادهای متدوال کسب­‌وکاری به‌شمارمی‌­آید. با این وجود، تعداد اندکی از چم و خم این قرارداد به درستی اطلاع دارند و معمولاً درگیر اشتباهات بعضاً ساده­‌ای می­‌شوند که در آینده تبعات مالی و روانی متعددی را برایشان به همراه می­‌آورد. در ادامه این مطلب، به بررسی 10 اشتباه رایج در ضمن این قراردادها می‌­پردازیم.

 1. قرارداد کاری موقت نمی‌­تواند به قرارداد دائم تبدیل شود.

اگر یک قرارداد استخدام موقت بین کارگر و کارفرما بارها و بارها تمدید شود، موجب تغییر ماهیت این قرارداد نمی‌شود. در واقع نمی‌توان با در نظر گرفتن تمدیدهای مکرر قرارداد، ادعای دائمی شدن آن را کرد.‌‌

 1. قرارداد استخدام موقت به صورت خودکار تمدید می­‌شود.

در فعالیت­‌های که جنبه مستمر دارند گاهی پیش می­‌آید که با وجود به اتمام رسیدن مدت قرارداد، کارفرما به همکاری با کارگر ادامه می­‌دهد. در این موارد به صورت ضمنی و خودکار قراردادی جدید با همان شرایط قرارداد پیشین، میان کارفرما و کارگر منعقد خواهد شد.

تمدید قرارداد استخدام موقت

به عنوان مثال منشی را در نظر بگیرید که قراردادی یک­ساله با محل‌­کار خود دارد و وظایف وی شامل کارهایی روتین می­‌شود. اگر مدت زمان قرارداد منشی به اتمام برسد اما کارفرما با وی قرارداد جدیدی منعقد نکند، به صورت خودکار قرارداد یک ساله جدیدی میان آن­‌ها منعقد خواهد شد. در نتیجه کارگرها و به خصوص کارفرماها باید به این نکته توجه کنند که پس از اتمام مدت قرارداد استخدام موقت، جهت انعقاد قراردادی جدید اقدام نمایند.

 1. قانون کار را نمی‌­توان دور زد!

با تغییر اسم و عنوان قرارداد استخدام نمی‌توانید ماهیت آن را تغییر دهید و با استناد به این امر از پرداخت حداقل‌های قانونی امتناع کنید. روابط استخدامی تحت هر عنوانی که باشند، تحت شمول قانون کار هستند و طرفین موظف به رعایت حداقل‌های قانونی خواهند بود. چنانچه طرفین قرارداد کار با توافق یکدیگر مفاد قرارداد را به ماده ده قانون مدنی مستند کنند، بازهم شرایط مندرج در قانون کار نسبت به قرارداد حاکم است و کارگر می‌تواند مزایا و حداقل‌های قانونی خود را از کارفرما مطالبه کند.

 1. نمی­‌توان بیمه کارگر را پرداخت نکرد:

یکی از پرسش­‌های متداول در قراردادهای استخدامی این است که چگونه در صورت رضایت داشتن طرفین، کارفرما می­تواند بیمه کارمند خود را پرداخت نکند. در جواب این پرسش باید بگوییم متاسفانه یا خوشبختانه همچین چیزی امکان ندارد! یعنی شما نمی­‌توانید حق بیمه را نادیده بگیرید.

حق بیمه کارگر

 

دریافت ضمانت و یا امضای قرارداد مبنی بر عدم دریافت بیمه به صورت داوطلبانه، از راه­‌های متداولی است که هم کارفرمایان و هم کارمندان در قراردادهای استخدامی خود استفاده می‌­کنند. اما قانون هیچ‌­کدام از موارد نام برده شده را به رسمیت نمی‌شناسد و تحت هر شرایطی کارفرما موظف به پرداخت بیمه کارمند است. پس این نکته را در قراردادهای استخدامی بعدی خود حتما مورد توجه قرار دهید. اگر به عنوان کارمند مجبور به ارائه و قبول این مستندات شد‌‌ه‌­اید، بدانید که از لحاظ قانونی هیچ­‌ اعتباری ندارند و یا اگر به عنوان کارفرما از این روش استفاده می­‌کرده‌­اید، باید این روش را به دست فراموشی بسپارید.

 1. اجرا گذاشتن چک یا سفته(تضمین) کارگر:

معمولا در ضمن قراردادهای استخدامی مرسوم است که کارفرما از کارگر تضمیناتی نظیر چک یا سفته دریافت می‌کند. در قانون کار منعی برای دریافت تضمین وجود ندارد. ولی مرجع رسیدگی به این اختلافات وزارت کار نمی­‌باشد. یعنی شما برای استفاده از تضمیناتی که دریافت کرده‌­اید باید به دادگاه مراجعه نمایید. وزارت کار فقط به مشکلات مربوط به قوانین کار رسیدگی می­‌کند. به عنوان مثال اگر کارگر به شما خسارت مالی وارد کرده باشد، جهت رسیدگی باید به وزارت کار مراجعه نمایید. اما جهت اجرای سفته­‌هایی که به عنوان تضمین دریافت کرده بودید، باید به دادگاه رجوع کنید.

 1. هر قراردادکاری با مدت زمان محدود جزو قرارداد استخدام موقت محسوب نمی­‌شود.

قراردادهای استخدامی که به‌صورت موقت بین افراد تنظیم و امضا می‌گردد دارای مدت معین و مشخصی هستند که پس از طی شدن مدت مقرر، قرارداد به اتمام خواهد رسید.

زمان قرارداد استخدامی

کارهای روتین که دارای مدت زمان مشخصی هستند نیز جزو قراردادهای استخدام موقت محسوب می­‌شوند. البته که قراردادهای کارمعین نیز می­‌توانند دارای زمان مشخص و محدود شده‌­ای باشند. در واقع هر قرارداد کاری صرف داشتن مدت زمان مشخص، جزو استخدام موقت محسوب نمی­‌شود.

 1. قراردادهای استخدام موقت را نمی‌­توان فسخ کرد.

در قرارداد استخدام موقت همان‌طور که از اسم این قرارداد می‌توان فهمید به دلیل موقتی بودن مدت آن نمی‌توان حق فسخ برای طرفین در نظر گرفت و از آنجایی‌که این قراردادها تحت شمول قانون کار هستند و قانون کار هم یک قانون امری است، نمی‌توان خلاف آن توافق کرد. پس در تمامی قراردادهای استخدام موقت ملزم به تبعیت از شروط این قانون هستیم.

 1. نمی­‌توان بدون دلیل پیش از اتمام مدت قرارداد استخدام موقت، کارگر را اخراج کرد.

اگر در یک قرارداد استخدام موقت در ضمن قرارداد شروطی برای فسخ و خاتمه در نظر گرفته شود، بلااثر است و قانون کار از آن حمایت نمی­‌کند. چنانچه کارفرما با استناد به حق فسخ قراردادی خود کارگری را از کار برکنار کند، این اقدام وی خلاف قانون کار است و کارگر می‌تواند با دریافت نامه بازگشت به کار از مراجع ذی‌ربط به کار خود بازگردد و تا پایان مدت قرارداد به همکاری خود ادامه دهد.‌ ‌

 1. کار اجباری

کارفرمایان جهت پیشگیری از مشکل ترک کار توسط کارمند معمولا مدت قراردادهای خود را کوتاه در نظر می‌گیرند تا در صورت بروز مشکل، از تمدید مهلت قرارداد خودداری کنند.

کار اجباری قرارداد کاری

حال اگر کارگری در اواسط قرارداد کار خود را رها کند و درواقع به قرارداد خاتمه دهد کارفرما نمی‌تواند وی را اجبار کند تا به کار خود بازگردد زیرا این اقدام خلاف اصول حقوق بشری و اصل آزادی اراده و انتخاب است. ‌‌

 1. دریافت خسارت ترک کار کارمند:

اگر در اثر اقدامی ناگهانی کارگر کار خود را ترک کند، تنها اقدامی که از سوی کارفرما در این مواقع می‌تواند انجام شود این است که ادعای خسارت کند. سپس باید این ادعا را اثبات کند تا بتواند خسارت خود را از محل تضمین کارگر و یا هر محل قانونی دیگری مطالبه و دریافت کند.

 

در صورت داشتن مشکلات قراردادهای استخدامی، شما می‌­توانید از مشاوران حقوقی لامینگو کمک بخواهید و یا سوالات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا به آن­ها پاسخ دهیم.

برای مطالعه سایر مقالات به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

 

34
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

34 دیدگاه

 • وحید
  1 سال پیش

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید ارایه شده
  سوال بنده این هست که اگر طبق مورد هفت مطلب بالا قانون کار امری است و قرارداد کار موقت قابل فسخ زودتر از موقع نیست در اینصورت چنانچه کارگر بخواهد زودتر از موقع قرارداد کار موقت را خاتمه دهد راهکار قانونی به چه صورت می‌باشد ؟

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   با سلام و متشکر از حسن نظر شما. همانطور که مستحضر هستید قرارداد کار به صورت یکجانبه قابل فسخ نیست. اما در عمل کارگران زیادی به صورت یکجانبه به همکاری خود پایان می‌دهند و قانون هم هیچ ضمانت اجرای خاصی برای آن‌ها درنظر نگرفته است چراکه اجبار یک فرد به کار کردن، از مجموعه عوامل نقض حقوق انسانی افراد است. اما چنانچه ترک کار کارگر موجب خسارتی برای کارفرما شود در صورت پیگیری قانونی ایشان و اثبات این خسارت، کارگر ملزم به جبران خواهد بود.

  • جمشید
   4 ماه پیش

   با سلام و خسته نباشید
   بنده اول برج12 سال98 استخدام شرکتی شدم و قول دادند که هرمبلغی بخواهم به بنده میدهند.
   چندماه پیش قرارداد پایه را به بنده دادند برای امضا و امضا نکردم و خواستار دریافت حقوق واقعی شدم.
   دوبار بعد از آن سرپرست کارگاه اخطار عدم امضای قرارداد زده است برای من،
   خواهشمند است راهنمایی فرمایید که چه باید انجام دهم؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   هر کارفرمایی مکلف است حداقل‌های قانون کار از قبیل حداقل حقوق پایه، بیمه کارگر و سایر مزایای قانونی را برای کارگر فراهم نماید. کارفرما هیچ مسئولیتی نسبت به پرداخت مبلغ بالاتر از حداقل‌های تعیین ‌شده برای حقوق پایه و سایر مزایا در سال 98 را نداشته و در صورت عدم تمایل یا به هر دلیل دیگری امکان ملزم کردن وی به این امر وجود ندارد.

 • سهند
  12 ماه پیش

  سلام و درود عالی بود کامل و جامع

  • مدیریت سایت
   12 ماه پیش

   سلام دوست عزیز. سپاس از حسن نظر شما🙏🌹

 • مهدی
  11 ماه پیش

  سلام وخدا قوت به شما عزیزی که. جواب کارگران رو میدهید
  من تو یه شرکت کار میکنم که به صورت یک ماه یک ماه قراداد با ما تنظیم میکند الان که خرداد ماه هستیم کارفرما قرارداد اردیبهشت منو فرام‌وش کرده تمدید کند که به صورت روتین قرارداد تمدید میشود ومن یک ماه اردیبهشت را بدون قرار داد کار کردم الان که سه روز از خرداد میگذرد هم قراردادی امضا نکردم ایا بازهم اتوماتیک تمدید میشود یا میتونم درخواست رسمی شدن بدم خواهش میکنم اینجا یا ایمیل جواب بدهید اگه حق المشاوره هم باید پرداخت کنم بفرمایید به روی چشم

  • مدیریت سایت
   11 ماه پیش

   با سلام. زمانی‌که کارفرما متن قرارداد جدید را برای امضا ارائه نمی‌کند اما کارگر با رضایت کارفرما به کارکردن ادامه می‌دهد مبنی بر آن است که قرارداد با همان شرایط سابق تمدید شده است.

 • سارا
  7 ماه پیش

  با سلام و خسته نباشید بنده دو هفته هست که در یک شرکت قرارداد بستم ولی به دلایل شخصی نمیخوام ادامه بدم شغلم انباردار هست
  الان کارفرما کلید و انبارو از من تحویل نمیگیرن و گفتن اگه نرم سرکار چیزی از انبار کم بشه من مسئولم نمیدونم چیکار کنم من الان مجبورم برم سرکار؟ از لحاظ قانونی ایشون میتونن از من خسارت بگیرن
  در ضمن ایشون هم خودشون کلید انبارو دارن و حتی هنگام تحویل کلید از انبار دار قبلی به من قفل رو تعویض نکردن یعنی امکان این هست ک انباردار قبلی ار رو کلید ساخته باشه
  سوال بنده اینه اگر من نخوام برم سرکار ایشون از لحاظ قانونی میتونه خسارت از من بگیره ؟

  • مدیریت سایت
   7 ماه پیش

   سلام. قرارداد استخدام موقت از طرف هیچ کدام از طرفین قرارداد قابلیت فسخ ندارد. شما می‌بایست در ابتدا نامه استعفای خود را به کارفرما تحویل می‌دادید و سپس با گذشت یک ماه محل کار را ترک می‌کردید. در مورد پرونده شما کارفرما نمی‌تواند شما را الزام به کار کند اما اگر خسارتی به ایشان وارد شود میتوانند از شما مطالبه کنند. البته این امر به مسائل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال امضای قرارداد فیمابین بسیار مهم است و لازم است تمامی موارد با حضور شما بررسی گردد. در این‌خصوص می‌توانید از مشاوران حقوقی لامینگو مشاوره دریافت کنید.

 • بانو نهال
  6 ماه پیش

  سلام من آموزشگاه آرایشگری دارم و رابطه من با کارکنان یا بصورت اجاره میز صندلی و یا اطاق و یا درصدی از درآمد هست در این رابطه خود کارکنان کارفرما هستند و اکثرا بیمه نمی‌خواهند ولی مامور بیمه در بیشتر مواقع مشکلاتی رو برایمان فراهم می‌کند خواستم ببینم قرارداد خاصی هست که این روابط رو بدون بیمه تشریح کنه؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای این منظور شما می‌توانید از قراردادی با عنوان “قرارداد اجاره صندلی سالن زیبایی” که توسط تیم متخصص حقوقی تنظیم گردیده و در وب‌سایت لامینگو موجود بوده، استفاده نمایید. فقط بایستی به این نکته توجه داشته باشید که در روابط خود با آن اشخاص، ماهیت قرارداد اجاره معمول را نیز رعایت کنید (به عنوان مثال ساعات کار مشخص نکنید، مزد ثابت یا ماهیانه نداشته باشید و غیره).

 • رضا
  3 ماه پیش

  سلام. خسته نباشید. ببخشید یه کم پیام طولانیه. شرایط چند نفرو خواستم کامل و واضح توضیح بدم.

  تو شرکت ما 3ماه 3ماه قرارداد میدن. ما الان یک ماه و چند روزه قرارداد امضا کردیم. یعنی تقریباً تو نیمه قرارداد هستیم.
  از طرفی شرایط کار مدتیه بد شده. به این دلیل که با پارتی بازی از مرکز یک فرد بدون صلاحیت رو برای مقام بالا دستی ما قراردادن که مدام داره کارهای همه رو خراب و سخت میکنه. بیشتر عمداً، کمتر سهواً.

  با این شرایط اکثر پرسنل به فکر رفتن در پایان این قرارداد هستن.

  ولی مشکلی که پیش اومده اینه:
  الان که در نیمه قرارداد فعلی هستیم، شرکت قرارداد بعدی رو به ما داده برای امضا. اونم به صورت ۶ ماهه.

  سوال ما این: آیا شرکت از لحاظ قانونی همچین کاری میتونه بکنه؟؟
  چون اگه کسی الان امضا نکنه و تا پایان قرارداد فعلی کار دیگه ای گیر نیاره، یا به هر دلیلی بخواد به همین کار ادامه بده ، شرکت به احتمال زیاد قرارداد نمیبنده با اون شخص.
  و یا اینکه اگه کسی امضا نکنه ممکنه سر تسویه اذیت کنن. که صددرصد میکنن.

  آیا شرکتها از لحاظ قانونی میتونن قبل اتمام و در میانه قرارداد قبلی، خواستار امضای قرارداد بعدی باشن ؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   از نظر قانونی، هیچ مانعی وجود ندارد که کارفرما در میانه قرارداد فعلی، قرارداد جدیدی برای کارمندان تنظیم نماید و مدت شروع آن را از پایان قرارداد فعلی قرار دهد. در مقابل، کارمند نیز الزامی به امضاء قرارداد جدید به هر دلیل ممکن نخواهد داشت و در صورت ترک کار بعد از پایان مدت قرارداد، صرفاً کارفرما ملزم به پرداخت کلیه حقوق و مزایا، حق بیمه و سایر موارد مطابق قانون کار می‌باشد.

 • مجید بیگی
  2 ماه پیش

  ایا کارمند میتواند در دوره استخدام آزمایشی قرارداد خود را یک طرفه فسخ کند

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   بله، مطابق ماده ۱۱ قانون کار، در طول دوره آزمایشی کار، هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بدون الزام به پرداخت خسارت رابطه کاری را قطع نماید. لازم به ذکر است در فرضی که فسخ از جانب شخص کارمند صورت پذیرد ایشان تنها مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهند بود .

 • الف ی
  2 ماه پیش

  عرض ادب و احترام دارم و سپاس از وب سایت وزین شما.
  بنده مجموعا نزدیک۲۷سال سابقه خدمت دارم،۱۲سال آخر که حال حاضرمیباشد در یک اتحادیه صنفی مشغول میباشم،مدتیست که هیات مدیره تغیر کرده و مدیران جدید تصمیم به این امر گرفته اند که با همه پرسنل قرار موقت یکساله عقد نمایند!
  لذااز محضرشان میخواهم بنده را راهنمایی بفرمائید که آیا اینکار مدیران قانونی است وآیا میتوانند پس آزمندیان کار به یکباره وضعیت شغلی ما را بصورت موقت دربیاورند?
  واگر خلاف و غیرقانونی است درصورت امتناع ما از عقد قرار داد موقت و اخراج ما توسط آنها ما چه اقدام قانونی میتوانیم انجام دهیم.
  بینهایت از راهنماییتون سپاسگزارخواهم بود.

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با سلام و سپاس از شما
   چنانچه اتحادیه مزبور در ابتدای فعالیت جنابعالی، اقدام به انعقاد قرارداد استخدام موقت با شما نموده باشد، مطابق حکم الزامی قانون کار هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ قرارداد کار موقت را ندارند و تنها پس از انقضای مدت قرارداد منعقده فی‌مابین شما، اتحادیه مزبور قادر به تنظیم قرارداد موقت یکساله با شما خواهد بود. چنانچه جنابعالی در بدو فعالیت قرارداد استخدام دائم امضا کرده باشید و یا مشغول به فعالیت بدون عقد قرارداد کتبی بوده‌اید، قرارداد کار مدت‌دار که بعد از چند سال بدون قطع رابطه و تسویه حساب نسبت به سوابق کار قبلی جنابعالی منعقد گردیده است، در ماهیت دائمی بودن قرارداد کار اصلی مؤثر نبوده و این قرارداد متصل به قرارداد کار دائم شما خواهد بود. در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با قراردادهای کار و استخدام، مراجع قانونی مشخص شده در قانون کار، صالح به رسیدگی خواهند بود.

 • Leila
  2 ماه پیش

  سلام. اگر قرارداد ما ساليانه باشه و مثلا هشت سال تمديد شود، انتهاي سال هشتم كارفرما بگويد ديگر تمديد نمي كنم، براي شكايت راهي دارد؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   در صورتی که قرارداد برای مدت زمانی مشخصی منعقد شده باشد و یا به صورت قرارداد استخدام کار معین یا موقت باشد، بعد از تمام شدن مهلت مشخص، کارفرما الزامی به تمدید قرارداد نداشته و فقط بایستی تعهدات خود را مطابق قانون کار از قبیل حق سنوات، حق بیمه و غیره، به صورت کامل تا زمان اتمام مهلت قرارداد به کارگر بپردازد. اما در صورتی که در قرارداد به دائمی بودن آن اشاره شده باشد و یا در صورت عدم ذکر دائمی بودن یا نبودن، اگر بتوان از ماهیت و قصد طرفین دائمی بودن آن را تفسیر نمود یا اینکه با مراجعه به مراجع حل اختلاف قانون کار مانند هیئت حل تشخیص، این نهاد رأی به دائمی بودن قرارداد دهد، کارفرما حق پایان بخشیدن به قرارداد را بدون دلیل موجه و موارد قانونی نخواهد داشت.

 • رضا
  2 ماه پیش

  سلام و تشکر از مطالب خوب سایت.
  اگر ما یک نفر را برای یک ماه استخدام کنیم با توجه به اینکه لیست بیمه در انتهای ماه ارسال میشود در طول این یک ماه نفر بیمه ندارد . آیا این مسئله از لحاظ قانونی مشکلی دارد؟
  خیلی ممنون

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   مطابق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی، کارفرمایان مشمول قانون مذکور مکلف هستند حداکثر تا آخرین روز ماه بعد، لیست بیمه کارگران خود را به اداره تأمین اجتماعی محل رد نمایند. این موضوع قاعده است و نکته مهم تاریخ قرارداد شما با کارفرما است که از آن تاریخ ملزم به رد کردن لیست بیمه برای شما می‌باشد.

 • ایمان
  2 ماه پیش

  حدود 17سال سابقه در یک شرکت دولتی داشتم یکسال پیش به مشکل خوردم که با شکایتی که کردم بعد از 7ماه برگشتم سرکارم ولی شرکت منو انتقال داد به شرکتهای زیر مجموعه. من هم مخالفت نکردم ولی 7ماه بیمه منو واریز نکردن ،فقط مقداری از هزینه هامو که مدتی نبودم به حسابم زدن تا منم برم شکایتم رو پس بگیرم و برم سر کارم. الان چکار باید کنم واسه پرداخت نکردن اون چند ماهی که بیمه واریز نشده؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   دوست عزیز، پاسخ دقیق سؤال شما بستگی به نوع قرارداد فی‌مابین شما و شرکت تابعه شرکت دولتی است. در صورتی که قرارداد شما مطابق ماده 2 مقررات استخدامی شرکتهای دولتی موضوع بند (پ) ماده 2 قانون استخدام کشوری، به منظور تصدی مشاغل مستمر مؤسسه دولتی و به صورت نامحدود تنظیم شده باشد، مشمول مقررات این قانون خواهید بود و شرایط پرداخت حق بیمه و صندوق مربوطه براساس قوانین مرتبط تعیین می‌گردد. در غیر اینصورت و بنا بر ماده 3 قانون فوق‌الذکر، افرادی که با توجه به ماهیت کار (غیرمستمر بودن)، به عنوان کارگر استخدام شده باشند، تحت شمول مقررات قانون کار و سازمان تأمین اجتماعی خواهند بود. در صورتی که قرارداد شما بر اساس مورد اخیر باشد، شما می‌توانید با مراجعه به مراجع حل اختلاف مندرج در قانون کار، شکایت از کارفرما و در نهایت با صدور رأی به نفع خود، مبلغ حق بیمه خود را به مدت 7 ماه، از کارفرما مطالبه نمایید.

 • عرشیا
  4 هفته پیش

  سلام و ادب. خیلی ممنونم بابت سایت عالیتون. من میخوام جایی استخدام بشم و اینجوریه که بهم گفتن مثل اینکه قرارداد بلند مدت باید ببندم (مثلا 3 ساله).
  سوال اولم اینه که آیا این موضوع قانونیه ? و شرکت میتونه قرارداد بالای یکسال ببنده ?
  و سوال دومم اینه که اگه من قرارداد مثلا 4 ساله ببندم, نمیتونم بعد از 2 سال استعفا بدم ? و بصورت قانونی و قضایی مجبورم که حتما 4 سال رو تموم کنم ?

  • نیکتا روزبهانی
   2 هفته پیش

   با عرض سلام، احترام و تبریک سال نو
   به طور کل، کارفرما هیچگونه الزامی در رعایت مدت زمان معین به منظور تنظیم قرارداد استخدامی ندارد و در تعیین مدت زمان قرارداد مخیر است. مطابق ماده 21 قانون کار، یکی از طرق خاتمه کار، استعفای کارگر است؛ لیکن در تبصره این ماده، کارگر را ملزم به رعایت شرایطی جهت استعفا نموده است. از جمله شرایط استفعا این است که کارگری که قصد استعفا دارد، بایستی درخواست خود را به کارفرما ارائه نموده و به مدت یک ماه، در کارگاه به ادامه کار بپردازد. علاوه‌بر انجام این امر از سوی کارگر، مفاد قرارداد استخدامی میان شما و کارفرما از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده و هر گونه ضمانت اجرای مندرج در آن، لازم‌الاجرا می‌باشد.

 • ماری
  2 هفته پیش

  باسلام
  من میخواهم اول اردیبهشت تسویه کنم چون در شرکتی دیگرمشغول به کارشدم 15روزفروردین تعطیل بودیم و15روزبعدهم به دلیل مشکوک به کروناسرکارنمیرم آیاسنوات باپایه ی 1400حساب میشه یاپایه سال قبل

  • نیکتا روزبهانی
   2 هفته پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است اطلاعات کامل‌تری از مدت زمان قرارداد شما داشته باشیم. به عنوان مثال اگر مدت زمان اتمام قرارداد شما، تا پایان اردیبهشت یا خرداد سال 1400 باشد، سنوات با پایه 1400 محاسبه می‌گردد؛ لیکن اگر در پایان سال 1399 مدت قرارداد شما به اتمام رسیده است، محاسبه سنوات با پایه همین سال صورت می‌گیرد.

 • مهدی
  2 هفته پیش

  با سلام،یه سوال داشتم آیا کارفرما می‌تونه قرارداد جدید با اضافه کردن بنده هابی که مسولیت کارگر نسبت به قرارداد های قبلی رو بیشتر کنه به نفع خودش،؟اونم آخر سال که کارگر مجبور بشه امضا کنه؟و با اضافه شدن این شرایط حقوق تغییر نکنه و با همان حقوق مسولیت بیشتری به کارگر بده به نفع خودش و درصورت امضا قرارداد کارگر تضامینش به اجرا گذاشته بشه که چرا بند جدید قرارداد از طرف کارگر انجام نشده؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 هفته پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر کارفرمایی ملزم به رعایت حداقل‌های تعیین‌شده در قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق پایه و سایر مزایا، عیدی، پاداش، سنوات و از همه مهمتر بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. رعایت فراتر از حداقل‌های مشخص‌شده در قانون کار از سوی کارفرما اختیاری بوده و نمی‌توان وی را ملزم کرد. هر یک از توافقات دیگر به شرط مشروع و قانونی بودن و رضایت طرفین، نافذ بوده و تحت شرایطی قابل اعمال است. در صورتی که کارفرما ضمانت اجرایی مانند دریافت تضامینی چون سفته، چک و غیره بابت حسن انجام کار در قرارداد استخدامی درج کرده و کارمند با این شرایط و تعهدات موافق بوده و با رضایت نسبت به امضاء قرارداد استخدامی اقدام نموده باشد، کارفرما می‌تواند تحت شرایط مشخصی از این تضامین استفاده نموده و خسارات وارده به خود را جبران نماید.

 • سارا
  1 هفته پیش

  سلام خسته نباشد درصورتی که قراردادهای شرکت 3 ماه یکبار تمدید شوند می توانند در پایان 3ماه (مثلا بهار) مبلغ حقوق (تابستان) را کمتر از 3 ماهه قبلی درج کنند؟

  • نیکتا روزبهانی
   1 هفته پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر کارفرمایی ملزم به رعایت حداقل‌های تعیین‌شده در قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق پایه و سایر مزایا، عیدی، پاداش، سنوات و از همه مهمتر بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. رعایت فراتر از حداقل‌های مشخص‌شده در قانون کار از سوی کارفرما اختیاری بوده و نمی‌توان وی را ملزم کرد. همچنین کارفرما هیچ الزامی در پرداخت حقوق یکسان در طول مدت انعقاد قرارداد با کارمند نداشته (مگر رعایت حداقل تعیین‌شده در قانون کار) و در صورتی که طرفین نسبت به پرداخت حقوق معینی توافق کرده و آن را در قرارداد استخدامی خود درج نموده باشند، کارفرما مکلف به رعایت آن است.

 • ندا
  4 روز پیش

  سلام ممنون از پاسخگویی شما . دوست عزیز بنده از سال ۹۲ به صورت قرارداد شش ماهه با بیمارستان کار کرده ام . امسال با توجه به افزایش حقوق و بارداری سه ماهگی بنده میخوان قطع همکاری کنن. اخرین قرارداد ما تا اسفند ۹۹ بوده تو ماه فروردین امسال مشغول کار بوده ام بدون قرارداد حالا میخوان تا اخر اردیبهشت یه قرارداد دوماهه ببندن به نظر شما من چه کاری میتونم انجام بدم؟ ایا قرارداد دوماهه رو امضا کنم ؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 روز پیش

   با عرض سلام و احترام
   با توضیحاتی که ارائه دادید، روال انعقاد قرارداد با شما تا کنون، مشکل قانونی نداشته است. همچنین کارفرما در انتخاب مدت قرارداد اختیار دارد. نکته‌ای که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که در هر تاریخی که در سال جدید شروع به کار کرده‌اید (به عنوان مثال 1 فروردین 1400) از همان تاریخ قرارداد خود را ببندید و کارفرما مکلف است به اندازه همین مدت و اگر مطالبات قبلی وجود دارد، حقوق، سایر مزایا و همچنین بیمه را مطابق قانون کار به شما پرداخت کند.