10 اشتباه رایج در قرارداد استخدام موقت که باید از آن اجتناب کنید

قرارداد استخدام موقت

قرارداد استخدام موقت یا قرارداد کاری با مدت مشخص یکی از قراردادهای متدوال کسب­‌وکاری به‌شمارمی‌­آید. با این وجود، تعداد اندکی از چم و خم این قرارداد به درستی اطلاع دارند و معمولاً درگیر اشتباهات بعضاً ساده­‌ای می­‌شوند که در آینده تبعات مالی و روانی متعددی را برایشان به همراه می­‌آورد. در ادامه این مطلب، به بررسی 10 اشتباه رایج در ضمن این قراردادها می‌­پردازیم.

 

 1. قرارداد کاری موقت نمی‌­تواند به قرارداد دائم تبدیل شود.

اگر یک قرارداد استخدام موقت بین کارگر و کارفرما بارها و بارها تمدید شود، موجب تغییر ماهیت این قرارداد نمی‌شود. در واقع نمی‌توان با در نظر گرفتن تمدیدهای مکرر قرارداد، ادعای دائمی شدن آن را کرد.‌‌

 

قرارداد کار موقت از منظر قانون چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

 1. قرارداد استخدام موقت به صورت خودکار تمدید می­‌شود.

در فعالیت­‌های که جنبه مستمر دارند گاهی پیش می­‌آید که با وجود به اتمام رسیدن مدت قرارداد، کارفرما به همکاری با کارگر ادامه می­‌دهد. در این موارد به صورت ضمنی و خودکار قراردادی جدید با همان شرایط قرارداد پیشین، میان کارفرما و کارگر منعقد خواهد شد.

تمدید قرارداد استخدام موقت

به عنوان مثال منشی را در نظر بگیرید که قراردادی یک­ساله با محل‌­کار خود دارد و وظایف وی شامل کارهایی روتین می­‌شود. اگر مدت زمان قرارداد منشی به اتمام برسد اما کارفرما با وی قرارداد جدیدی منعقد نکند، به صورت خودکار قرارداد یک ساله جدیدی میان آن­‌ها منعقد خواهد شد. در نتیجه کارگرها و به خصوص کارفرماها باید به این نکته توجه کنند که پس از اتمام مدت قرارداد استخدام موقت، جهت انعقاد قراردادی جدید اقدام نمایند.

 

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

 

 1. قانون کار را نمی‌­توان دور زد!

با تغییر اسم و عنوان قرارداد استخدام نمی‌توانید ماهیت آن را تغییر دهید و با استناد به این امر از پرداخت حداقل‌های قانونی امتناع کنید. روابط استخدامی تحت هر عنوانی که باشند، تحت شمول قانون کار هستند و طرفین موظف به رعایت حداقل‌های قانونی خواهند بود. چنانچه طرفین قرارداد کار با توافق یکدیگر مفاد قرارداد را به ماده ده قانون مدنی مستند کنند، بازهم شرایط مندرج در قانون کار نسبت به قرارداد حاکم است و کارگر می‌تواند مزایا و حداقل‌های قانونی خود را از کارفرما مطالبه کند.

 

 1. نمی­‌توان بیمه کارگر را پرداخت نکرد:

یکی از پرسش­‌های متداول در قراردادهای استخدامی این است که چگونه در صورت رضایت داشتن طرفین، کارفرما می­تواند بیمه کارمند خود را پرداخت نکند. در جواب این پرسش باید بگوییم متاسفانه یا خوشبختانه همچین چیزی امکان ندارد! یعنی شما نمی­‌توانید حق بیمه را نادیده بگیرید.

حق بیمه کارگر

 

دریافت ضمانت و یا امضای قرارداد مبنی بر عدم دریافت بیمه به صورت داوطلبانه، از راه­‌های متداولی است که هم کارفرمایان و هم کارمندان در قراردادهای استخدامی خود استفاده می‌­کنند. اما قانون هیچ‌­کدام از موارد نام برده شده را به رسمیت نمی‌شناسد و تحت هر شرایطی کارفرما موظف به پرداخت بیمه کارمند است. پس این نکته را در قراردادهای استخدامی بعدی خود حتما مورد توجه قرار دهید. اگر به عنوان کارمند مجبور به ارائه و قبول این مستندات شد‌‌ه‌­اید، بدانید که از لحاظ قانونی هیچ­‌ اعتباری ندارند و یا اگر به عنوان کارفرما از این روش استفاده می­‌کرده‌­اید، باید این روش را به دست فراموشی بسپارید.

 

 1. اجرا گذاشتن چک یا سفته(تضمین) کارگر:

معمولا در ضمن قراردادهای استخدامی مرسوم است که کارفرما از کارگر تضمیناتی نظیر چک یا سفته دریافت می‌کند. در قانون کار منعی برای دریافت تضمین وجود ندارد. ولی مرجع رسیدگی به این اختلافات وزارت کار نمی­‌باشد. یعنی شما برای استفاده از تضمیناتی که دریافت کرده‌­اید باید به دادگاه مراجعه نمایید. وزارت کار فقط به مشکلات مربوط به قوانین کار رسیدگی می­‌کند. به عنوان مثال اگر کارگر به شما خسارت مالی وارد کرده باشد، جهت رسیدگی باید به وزارت کار مراجعه نمایید. اما جهت اجرای سفته­‌هایی که به عنوان تضمین دریافت کرده بودید، باید به دادگاه رجوع کنید.

 

 1. هر قراردادکاری با مدت زمان محدود جزو قرارداد استخدام موقت محسوب نمی­‌شود.

قراردادهای استخدامی که به‌صورت موقت بین افراد تنظیم و امضا می‌گردد دارای مدت معین و مشخصی هستند که پس از طی شدن مدت مقرر، قرارداد به اتمام خواهد رسید.

زمان قرارداد استخدامی

کارهای روتین که دارای مدت زمان مشخصی هستند نیز جزو قراردادهای استخدام موقت محسوب می­‌شوند. البته که قراردادهای کارمعین نیز می­‌توانند دارای زمان مشخص و محدود شده‌­ای باشند. در واقع هر قرارداد کاری صرف داشتن مدت زمان مشخص، جزو استخدام موقت محسوب نمی­‌شود.

 

 1. قراردادهای استخدام موقت را نمی‌­توان فسخ کرد.

در قرارداد استخدام موقت همان‌طور که از اسم این قرارداد می‌توان فهمید به دلیل موقتی بودن مدت آن نمی‌توان حق فسخ برای طرفین در نظر گرفت و از آنجایی‌که این قراردادها تحت شمول قانون کار هستند و قانون کار هم یک قانون امری است، نمی‌توان خلاف آن توافق کرد. پس در تمامی قراردادهای استخدام موقت ملزم به تبعیت از شروط این قانون هستیم.

 

 1. نمی­‌توان بدون دلیل پیش از اتمام مدت قرارداد استخدام موقت، کارگر را اخراج کرد.

اگر در یک قرارداد استخدام موقت در ضمن قرارداد شروطی برای فسخ و خاتمه در نظر گرفته شود، بلااثر است و قانون کار از آن حمایت نمی­‌کند. چنانچه کارفرما با استناد به حق فسخ قراردادی خود کارگری را از کار برکنار کند، این اقدام وی خلاف قانون کار است و کارگر می‌تواند با دریافت نامه بازگشت به کار از مراجع ذی‌ربط به کار خود بازگردد و تا پایان مدت قرارداد به همکاری خود ادامه دهد.‌ ‌

 

 1. کار اجباری

کارفرمایان جهت پیشگیری از مشکل ترک کار توسط کارمند معمولا مدت قراردادهای خود را کوتاه در نظر می‌گیرند تا در صورت بروز مشکل، از تمدید مهلت قرارداد خودداری کنند.

کار اجباری قرارداد کاری

حال اگر کارگری در اواسط قرارداد کار خود را رها کند و درواقع به قرارداد خاتمه دهد کارفرما نمی‌تواند وی را اجبار کند تا به کار خود بازگردد زیرا این اقدام خلاف اصول حقوق بشری و اصل آزادی اراده و انتخاب است. ‌‌

 

 1. دریافت خسارت ترک کار کارمند:

اگر در اثر اقدامی ناگهانی کارگر کار خود را ترک کند، تنها اقدامی که از سوی کارفرما در این مواقع می‌تواند انجام شود این است که ادعای خسارت کند. سپس باید این ادعا را اثبات کند تا بتواند خسارت خود را از محل تضمین کارگر و یا هر محل قانونی دیگری مطالبه و دریافت کند.

 

در صورت داشتن مشکلات قراردادهای استخدامی، شما می‌­توانید از مشاوران حقوقی لامینگو کمک بخواهید و یا سوالات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا به آن­ها پاسخ دهیم.

برای مطالعه سایر مقالات به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

118
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

118 دیدگاه

 • وحید
  4 سال پیش

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید ارایه شده
  سوال بنده این هست که اگر طبق مورد هفت مطلب بالا قانون کار امری است و قرارداد کار موقت قابل فسخ زودتر از موقع نیست در اینصورت چنانچه کارگر بخواهد زودتر از موقع قرارداد کار موقت را خاتمه دهد راهکار قانونی به چه صورت می‌باشد ؟

  • مدیریت سایت
   4 سال پیش

   با سلام و متشکر از حسن نظر شما. همانطور که مستحضر هستید قرارداد کار به صورت یکجانبه قابل فسخ نیست. اما در عمل کارگران زیادی به صورت یکجانبه به همکاری خود پایان می‌دهند و قانون هم هیچ ضمانت اجرای خاصی برای آن‌ها درنظر نگرفته است چراکه اجبار یک فرد به کار کردن، از مجموعه عوامل نقض حقوق انسانی افراد است. اما چنانچه ترک کار کارگر موجب خسارتی برای کارفرما شود در صورت پیگیری قانونی ایشان و اثبات این خسارت، کارگر ملزم به جبران خواهد بود.

  • جمشید
   4 سال پیش

   با سلام و خسته نباشید
   بنده اول برج12 سال98 استخدام شرکتی شدم و قول دادند که هرمبلغی بخواهم به بنده میدهند.
   چندماه پیش قرارداد پایه را به بنده دادند برای امضا و امضا نکردم و خواستار دریافت حقوق واقعی شدم.
   دوبار بعد از آن سرپرست کارگاه اخطار عدم امضای قرارداد زده است برای من،
   خواهشمند است راهنمایی فرمایید که چه باید انجام دهم؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   هر کارفرمایی مکلف است حداقل‌های قانون کار از قبیل حداقل حقوق پایه، بیمه کارگر و سایر مزایای قانونی را برای کارگر فراهم نماید. کارفرما هیچ مسئولیتی نسبت به پرداخت مبلغ بالاتر از حداقل‌های تعیین ‌شده برای حقوق پایه و سایر مزایا در سال 98 را نداشته و در صورت عدم تمایل یا به هر دلیل دیگری امکان ملزم کردن وی به این امر وجود ندارد.

 • سهند
  4 سال پیش

  سلام و درود عالی بود کامل و جامع

  • مدیریت سایت
   4 سال پیش

   سلام دوست عزیز. سپاس از حسن نظر شما🙏🌹

 • مهدی
  4 سال پیش

  سلام وخدا قوت به شما عزیزی که. جواب کارگران رو میدهید
  من تو یه شرکت کار میکنم که به صورت یک ماه یک ماه قراداد با ما تنظیم میکند الان که خرداد ماه هستیم کارفرما قرارداد اردیبهشت منو فرام‌وش کرده تمدید کند که به صورت روتین قرارداد تمدید میشود ومن یک ماه اردیبهشت را بدون قرار داد کار کردم الان که سه روز از خرداد میگذرد هم قراردادی امضا نکردم ایا بازهم اتوماتیک تمدید میشود یا میتونم درخواست رسمی شدن بدم خواهش میکنم اینجا یا ایمیل جواب بدهید اگه حق المشاوره هم باید پرداخت کنم بفرمایید به روی چشم

  • مدیریت سایت
   4 سال پیش

   با سلام. زمانی‌که کارفرما متن قرارداد جدید را برای امضا ارائه نمی‌کند اما کارگر با رضایت کارفرما به کارکردن ادامه می‌دهد مبنی بر آن است که قرارداد با همان شرایط سابق تمدید شده است.

 • سارا
  4 سال پیش

  با سلام و خسته نباشید بنده دو هفته هست که در یک شرکت قرارداد بستم ولی به دلایل شخصی نمیخوام ادامه بدم شغلم انباردار هست
  الان کارفرما کلید و انبارو از من تحویل نمیگیرن و گفتن اگه نرم سرکار چیزی از انبار کم بشه من مسئولم نمیدونم چیکار کنم من الان مجبورم برم سرکار؟ از لحاظ قانونی ایشون میتونن از من خسارت بگیرن
  در ضمن ایشون هم خودشون کلید انبارو دارن و حتی هنگام تحویل کلید از انبار دار قبلی به من قفل رو تعویض نکردن یعنی امکان این هست ک انباردار قبلی ار رو کلید ساخته باشه
  سوال بنده اینه اگر من نخوام برم سرکار ایشون از لحاظ قانونی میتونه خسارت از من بگیره ؟

  • مدیریت سایت
   4 سال پیش

   سلام. قرارداد استخدام موقت از طرف هیچ کدام از طرفین قرارداد قابلیت فسخ ندارد. شما می‌بایست در ابتدا نامه استعفای خود را به کارفرما تحویل می‌دادید و سپس با گذشت یک ماه محل کار را ترک می‌کردید. در مورد پرونده شما کارفرما نمی‌تواند شما را الزام به کار کند اما اگر خسارتی به ایشان وارد شود میتوانند از شما مطالبه کنند. البته این امر به مسائل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال امضای قرارداد فیمابین بسیار مهم است و لازم است تمامی موارد با حضور شما بررسی گردد. در این‌خصوص می‌توانید از مشاوران حقوقی لامینگو مشاوره دریافت کنید.

 • بانو نهال
  4 سال پیش

  سلام من آموزشگاه آرایشگری دارم و رابطه من با کارکنان یا بصورت اجاره میز صندلی و یا اطاق و یا درصدی از درآمد هست در این رابطه خود کارکنان کارفرما هستند و اکثرا بیمه نمی‌خواهند ولی مامور بیمه در بیشتر مواقع مشکلاتی رو برایمان فراهم می‌کند خواستم ببینم قرارداد خاصی هست که این روابط رو بدون بیمه تشریح کنه؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای این منظور شما می‌توانید از قراردادی با عنوان “قرارداد اجاره صندلی سالن زیبایی” که توسط تیم متخصص حقوقی تنظیم گردیده و در وب‌سایت لامینگو موجود بوده، استفاده نمایید. فقط بایستی به این نکته توجه داشته باشید که در روابط خود با آن اشخاص، ماهیت قرارداد اجاره معمول را نیز رعایت کنید (به عنوان مثال ساعات کار مشخص نکنید، مزد ثابت یا ماهیانه نداشته باشید و غیره).

 • رضا
  3 سال پیش

  سلام. خسته نباشید. ببخشید یه کم پیام طولانیه. شرایط چند نفرو خواستم کامل و واضح توضیح بدم.

  تو شرکت ما 3ماه 3ماه قرارداد میدن. ما الان یک ماه و چند روزه قرارداد امضا کردیم. یعنی تقریباً تو نیمه قرارداد هستیم.
  از طرفی شرایط کار مدتیه بد شده. به این دلیل که با پارتی بازی از مرکز یک فرد بدون صلاحیت رو برای مقام بالا دستی ما قراردادن که مدام داره کارهای همه رو خراب و سخت میکنه. بیشتر عمداً، کمتر سهواً.

  با این شرایط اکثر پرسنل به فکر رفتن در پایان این قرارداد هستن.

  ولی مشکلی که پیش اومده اینه:
  الان که در نیمه قرارداد فعلی هستیم، شرکت قرارداد بعدی رو به ما داده برای امضا. اونم به صورت ۶ ماهه.

  سوال ما این: آیا شرکت از لحاظ قانونی همچین کاری میتونه بکنه؟؟
  چون اگه کسی الان امضا نکنه و تا پایان قرارداد فعلی کار دیگه ای گیر نیاره، یا به هر دلیلی بخواد به همین کار ادامه بده ، شرکت به احتمال زیاد قرارداد نمیبنده با اون شخص.
  و یا اینکه اگه کسی امضا نکنه ممکنه سر تسویه اذیت کنن. که صددرصد میکنن.

  آیا شرکتها از لحاظ قانونی میتونن قبل اتمام و در میانه قرارداد قبلی، خواستار امضای قرارداد بعدی باشن ؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   از نظر قانونی، هیچ مانعی وجود ندارد که کارفرما در میانه قرارداد فعلی، قرارداد جدیدی برای کارمندان تنظیم نماید و مدت شروع آن را از پایان قرارداد فعلی قرار دهد. در مقابل، کارمند نیز الزامی به امضاء قرارداد جدید به هر دلیل ممکن نخواهد داشت و در صورت ترک کار بعد از پایان مدت قرارداد، صرفاً کارفرما ملزم به پرداخت کلیه حقوق و مزایا، حق بیمه و سایر موارد مطابق قانون کار می‌باشد.

 • مجید بیگی
  3 سال پیش

  ایا کارمند میتواند در دوره استخدام آزمایشی قرارداد خود را یک طرفه فسخ کند

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   بله، مطابق ماده ۱۱ قانون کار، در طول دوره آزمایشی کار، هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بدون الزام به پرداخت خسارت رابطه کاری را قطع نماید. لازم به ذکر است در فرضی که فسخ از جانب شخص کارمند صورت پذیرد ایشان تنها مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهند بود .

 • الف ی
  3 سال پیش

  عرض ادب و احترام دارم و سپاس از وب سایت وزین شما.
  بنده مجموعا نزدیک۲۷سال سابقه خدمت دارم،۱۲سال آخر که حال حاضرمیباشد در یک اتحادیه صنفی مشغول میباشم،مدتیست که هیات مدیره تغیر کرده و مدیران جدید تصمیم به این امر گرفته اند که با همه پرسنل قرار موقت یکساله عقد نمایند!
  لذااز محضرشان میخواهم بنده را راهنمایی بفرمائید که آیا اینکار مدیران قانونی است وآیا میتوانند پس آزمندیان کار به یکباره وضعیت شغلی ما را بصورت موقت دربیاورند?
  واگر خلاف و غیرقانونی است درصورت امتناع ما از عقد قرار داد موقت و اخراج ما توسط آنها ما چه اقدام قانونی میتوانیم انجام دهیم.
  بینهایت از راهنماییتون سپاسگزارخواهم بود.

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با سلام و سپاس از شما
   چنانچه اتحادیه مزبور در ابتدای فعالیت جنابعالی، اقدام به انعقاد قرارداد استخدام موقت با شما نموده باشد، مطابق حکم الزامی قانون کار هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ قرارداد کار موقت را ندارند و تنها پس از انقضای مدت قرارداد منعقده فی‌مابین شما، اتحادیه مزبور قادر به تنظیم قرارداد موقت یکساله با شما خواهد بود. چنانچه جنابعالی در بدو فعالیت قرارداد استخدام دائم امضا کرده باشید و یا مشغول به فعالیت بدون عقد قرارداد کتبی بوده‌اید، قرارداد کار مدت‌دار که بعد از چند سال بدون قطع رابطه و تسویه حساب نسبت به سوابق کار قبلی جنابعالی منعقد گردیده است، در ماهیت دائمی بودن قرارداد کار اصلی مؤثر نبوده و این قرارداد متصل به قرارداد کار دائم شما خواهد بود. در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با قراردادهای کار و استخدام، مراجع قانونی مشخص شده در قانون کار، صالح به رسیدگی خواهند بود.

 • Leila
  3 سال پیش

  سلام. اگر قرارداد ما ساليانه باشه و مثلا هشت سال تمديد شود، انتهاي سال هشتم كارفرما بگويد ديگر تمديد نمي كنم، براي شكايت راهي دارد؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   در صورتی که قرارداد برای مدت زمانی مشخصی منعقد شده باشد و یا به صورت قرارداد استخدام کار معین یا موقت باشد، بعد از تمام شدن مهلت مشخص، کارفرما الزامی به تمدید قرارداد نداشته و فقط بایستی تعهدات خود را مطابق قانون کار از قبیل حق سنوات، حق بیمه و غیره، به صورت کامل تا زمان اتمام مهلت قرارداد به کارگر بپردازد. اما در صورتی که در قرارداد به دائمی بودن آن اشاره شده باشد و یا در صورت عدم ذکر دائمی بودن یا نبودن، اگر بتوان از ماهیت و قصد طرفین دائمی بودن آن را تفسیر نمود یا اینکه با مراجعه به مراجع حل اختلاف قانون کار مانند هیئت حل تشخیص، این نهاد رأی به دائمی بودن قرارداد دهد، کارفرما حق پایان بخشیدن به قرارداد را بدون دلیل موجه و موارد قانونی نخواهد داشت.

 • رضا
  3 سال پیش

  سلام و تشکر از مطالب خوب سایت.
  اگر ما یک نفر را برای یک ماه استخدام کنیم با توجه به اینکه لیست بیمه در انتهای ماه ارسال میشود در طول این یک ماه نفر بیمه ندارد . آیا این مسئله از لحاظ قانونی مشکلی دارد؟
  خیلی ممنون

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   مطابق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی، کارفرمایان مشمول قانون مذکور مکلف هستند حداکثر تا آخرین روز ماه بعد، لیست بیمه کارگران خود را به اداره تأمین اجتماعی محل رد نمایند. این موضوع قاعده است و نکته مهم تاریخ قرارداد شما با کارفرما است که از آن تاریخ ملزم به رد کردن لیست بیمه برای شما می‌باشد.

 • ایمان
  3 سال پیش

  حدود 17سال سابقه در یک شرکت دولتی داشتم یکسال پیش به مشکل خوردم که با شکایتی که کردم بعد از 7ماه برگشتم سرکارم ولی شرکت منو انتقال داد به شرکتهای زیر مجموعه. من هم مخالفت نکردم ولی 7ماه بیمه منو واریز نکردن ،فقط مقداری از هزینه هامو که مدتی نبودم به حسابم زدن تا منم برم شکایتم رو پس بگیرم و برم سر کارم. الان چکار باید کنم واسه پرداخت نکردن اون چند ماهی که بیمه واریز نشده؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   دوست عزیز، پاسخ دقیق سؤال شما بستگی به نوع قرارداد فی‌مابین شما و شرکت تابعه شرکت دولتی است. در صورتی که قرارداد شما مطابق ماده 2 مقررات استخدامی شرکتهای دولتی موضوع بند (پ) ماده 2 قانون استخدام کشوری، به منظور تصدی مشاغل مستمر مؤسسه دولتی و به صورت نامحدود تنظیم شده باشد، مشمول مقررات این قانون خواهید بود و شرایط پرداخت حق بیمه و صندوق مربوطه براساس قوانین مرتبط تعیین می‌گردد. در غیر اینصورت و بنا بر ماده 3 قانون فوق‌الذکر، افرادی که با توجه به ماهیت کار (غیرمستمر بودن)، به عنوان کارگر استخدام شده باشند، تحت شمول مقررات قانون کار و سازمان تأمین اجتماعی خواهند بود. در صورتی که قرارداد شما بر اساس مورد اخیر باشد، شما می‌توانید با مراجعه به مراجع حل اختلاف مندرج در قانون کار، شکایت از کارفرما و در نهایت با صدور رأی به نفع خود، مبلغ حق بیمه خود را به مدت 7 ماه، از کارفرما مطالبه نمایید.

 • عرشیا
  3 سال پیش

  سلام و ادب. خیلی ممنونم بابت سایت عالیتون. من میخوام جایی استخدام بشم و اینجوریه که بهم گفتن مثل اینکه قرارداد بلند مدت باید ببندم (مثلا 3 ساله).
  سوال اولم اینه که آیا این موضوع قانونیه ? و شرکت میتونه قرارداد بالای یکسال ببنده ?
  و سوال دومم اینه که اگه من قرارداد مثلا 4 ساله ببندم, نمیتونم بعد از 2 سال استعفا بدم ? و بصورت قانونی و قضایی مجبورم که حتما 4 سال رو تموم کنم ?

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام، احترام و تبریک سال نو
   به طور کل، کارفرما هیچگونه الزامی در رعایت مدت زمان معین به منظور تنظیم قرارداد استخدامی ندارد و در تعیین مدت زمان قرارداد مخیر است. مطابق ماده 21 قانون کار، یکی از طرق خاتمه کار، استعفای کارگر است؛ لیکن در تبصره این ماده، کارگر را ملزم به رعایت شرایطی جهت استعفا نموده است. از جمله شرایط استفعا این است که کارگری که قصد استعفا دارد، بایستی درخواست خود را به کارفرما ارائه نموده و به مدت یک ماه، در کارگاه به ادامه کار بپردازد. علاوه‌بر انجام این امر از سوی کارگر، مفاد قرارداد استخدامی میان شما و کارفرما از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده و هر گونه ضمانت اجرای مندرج در آن، لازم‌الاجرا می‌باشد.

 • ماری
  3 سال پیش

  باسلام
  من میخواهم اول اردیبهشت تسویه کنم چون در شرکتی دیگرمشغول به کارشدم 15روزفروردین تعطیل بودیم و15روزبعدهم به دلیل مشکوک به کروناسرکارنمیرم آیاسنوات باپایه ی 1400حساب میشه یاپایه سال قبل

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است اطلاعات کامل‌تری از مدت زمان قرارداد شما داشته باشیم. به عنوان مثال اگر مدت زمان اتمام قرارداد شما، تا پایان اردیبهشت یا خرداد سال 1400 باشد، سنوات با پایه 1400 محاسبه می‌گردد؛ لیکن اگر در پایان سال 1399 مدت قرارداد شما به اتمام رسیده است، محاسبه سنوات با پایه همین سال صورت می‌گیرد.

 • مهدی
  3 سال پیش

  با سلام،یه سوال داشتم آیا کارفرما می‌تونه قرارداد جدید با اضافه کردن بنده هابی که مسولیت کارگر نسبت به قرارداد های قبلی رو بیشتر کنه به نفع خودش،؟اونم آخر سال که کارگر مجبور بشه امضا کنه؟و با اضافه شدن این شرایط حقوق تغییر نکنه و با همان حقوق مسولیت بیشتری به کارگر بده به نفع خودش و درصورت امضا قرارداد کارگر تضامینش به اجرا گذاشته بشه که چرا بند جدید قرارداد از طرف کارگر انجام نشده؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر کارفرمایی ملزم به رعایت حداقل‌های تعیین‌شده در قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق پایه و سایر مزایا، عیدی، پاداش، سنوات و از همه مهمتر بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. رعایت فراتر از حداقل‌های مشخص‌شده در قانون کار از سوی کارفرما اختیاری بوده و نمی‌توان وی را ملزم کرد. هر یک از توافقات دیگر به شرط مشروع و قانونی بودن و رضایت طرفین، نافذ بوده و تحت شرایطی قابل اعمال است. در صورتی که کارفرما ضمانت اجرایی مانند دریافت تضامینی چون سفته، چک و غیره بابت حسن انجام کار در قرارداد استخدامی درج کرده و کارمند با این شرایط و تعهدات موافق بوده و با رضایت نسبت به امضاء قرارداد استخدامی اقدام نموده باشد، کارفرما می‌تواند تحت شرایط مشخصی از این تضامین استفاده نموده و خسارات وارده به خود را جبران نماید.

 • سارا
  3 سال پیش

  سلام خسته نباشد درصورتی که قراردادهای شرکت 3 ماه یکبار تمدید شوند می توانند در پایان 3ماه (مثلا بهار) مبلغ حقوق (تابستان) را کمتر از 3 ماهه قبلی درج کنند؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر کارفرمایی ملزم به رعایت حداقل‌های تعیین‌شده در قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق پایه و سایر مزایا، عیدی، پاداش، سنوات و از همه مهمتر بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. رعایت فراتر از حداقل‌های مشخص‌شده در قانون کار از سوی کارفرما اختیاری بوده و نمی‌توان وی را ملزم کرد. همچنین کارفرما هیچ الزامی در پرداخت حقوق یکسان در طول مدت انعقاد قرارداد با کارمند نداشته (مگر رعایت حداقل تعیین‌شده در قانون کار) و در صورتی که طرفین نسبت به پرداخت حقوق معینی توافق کرده و آن را در قرارداد استخدامی خود درج نموده باشند، کارفرما مکلف به رعایت آن است.

 • ندا
  3 سال پیش

  سلام ممنون از پاسخگویی شما . دوست عزیز بنده از سال ۹۲ به صورت قرارداد شش ماهه با بیمارستان کار کرده ام . امسال با توجه به افزایش حقوق و بارداری سه ماهگی بنده میخوان قطع همکاری کنن. اخرین قرارداد ما تا اسفند ۹۹ بوده تو ماه فروردین امسال مشغول کار بوده ام بدون قرارداد حالا میخوان تا اخر اردیبهشت یه قرارداد دوماهه ببندن به نظر شما من چه کاری میتونم انجام بدم؟ ایا قرارداد دوماهه رو امضا کنم ؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   با توضیحاتی که ارائه دادید، روال انعقاد قرارداد با شما تا کنون، مشکل قانونی نداشته است. همچنین کارفرما در انتخاب مدت قرارداد اختیار دارد. نکته‌ای که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که در هر تاریخی که در سال جدید شروع به کار کرده‌اید (به عنوان مثال 1 فروردین 1400) از همان تاریخ قرارداد خود را ببندید و کارفرما مکلف است به اندازه همین مدت و اگر مطالبات قبلی وجود دارد، حقوق، سایر مزایا و همچنین بیمه را مطابق قانون کار به شما پرداخت کند.

 • سارا
  3 سال پیش

  سلام روزتون بخیر
  من ۴ ماهه در شرکت خصوصی هستم حسابداری پیمانکاری انجام میدم ولی هنوز قرارداد با من نبستن و هروقت میپرسم دست دست میکنن و اینکه کارهایی مثل رفتن به بانک و پاس کردن چک هم انجام میدم ، میخواستم بدونم به جز اینه میخوان حقوق کمتر از اداره کار بهم بدن دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه برای عدم قرارداد بستن ؟؟ و اینکه پاس کردن چک شرکت به حساب های مشخص مشکلی برام پیش میاره یا نه ؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   تبصره ماده 41 قانون کار تصریح کرده است: “کارفرمایان موظفند که در ازای انجام کار در ساعات تعیین‌شده قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد تعیین‌شده جدید پرداخت ننمایند ‌و در صورت تخلف، ضامن تأدیه مابه‌التفاوت مزد پرداخت شده و حداقل مزد جدید می‌باشد”. قرارداد می‌تواند شفاهی یا کتب باشد؛ لیکن بسته شدن قرارداد میان کارفرما و کارمند، طرق اثبات آن را بعدا به هنگام بروز اختلاف، نزد مراجع حل‌وفصل اختلاف آسان‌تر می‌کند. در صورتی که کارفرمای شما مطابق قانون کار حداقل‌های قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق و مزایای قانون کار، بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی و غیره را رعایت نماید، عدم انعقاد قرارداد مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ لیکن اثبات تخلف کارفرما تا حدودی مشکل می‌گردد. البته در صورتی که بخواهید بعدا از کارفرما به دلایلی از قیبل عدم رعایت حداقل‌های قانون کار شکایت کنید، با ارائه ادله و مدارکی از قبیل فیش واریزی حقوق خود، شهادت شهود و غیره و اثبات تخلف کارفرما، می‌توانید حقوق خود را مطاله کنید.

 • فاطمه
  3 سال پیش

  سلام روز بخیر
  من گرافیست یه شرکتم و باهاشون قرار داد یه ساله بستم چه راه کاری وجود داره که من فسخ قرار داد کنم و حقوق دریافتی من یک ملییون به نظر شما چون قرار داد بستم باید ایشون به من حقوق قانون کتر بدن

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   هر کارفرمایی ملزم به رعایت حداقل‌های قانون کار از قبیل پرداخت حداقل حقوق قانون کار و سایر مزایا از قبیل عیدی، پاداش و غیره و همچنین بیمه کردن کارمند نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. شما می‌توانید با ارائه مدارک و ادله نزد مراجع حل اختلاف قانون کار، حقوق معوق خود را مطابق قانون کار مطالبه نماید. در خصوص امکان فسخ قرارداد خود، با توجه به اینکه قرارداد شما، قرارداد استخدام موقت بوده، امکان فسخ یکطرفه قرارداد استخدامی خود را ندارید و ملزم هستید تا پایان مدت قرارداد در مجموعه حضور داشته باشید. لیکن قانون کار استثنائی را برای این امر درنظرگرفته است و آن امکان استعفای کارگر مطابق ماده 21 قانون کار است. تبصره ماده 21 قانون کار تصریح می‌کند: “کارگری که استعفا می‌کند موظف است یک ماه به کار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را کتباً به کارفرما اطلاع دهد و در صورتی که ‌حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز انصراف خود را کتباً به کارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می‌شود”. لذا مطابق این تبصره می‌توانید قبل از اتمام مدت قرارداد، استعفای خود را کتبا به کارفرما اطلاع دهید ولی ملزم هستید تا به مدت یک ماه از تاریخ استعفا، در مقابل پرداخت حقوق و سایر مزایا در شرکت حضور داشته باشید و پس از اتمام مدت یادشده، دیگر تعهدی به مجموعه کارفرما نخواهید داشت.

 • ساناز
  3 سال پیش

  سلام،خسته نباشید
  من در یک شرکت خصوصی کار میکنم که پایه ۲۵فروردین اعلام کردن پایه حقوق و عیدی و سنوات میخواهند حذف کنند و حتی پول بیمه رو گفتن باید از پورسانت خودتون بدین،من ۲۹ استعفا نوشتم،حالا موظفم تا ۱ماه بعد استعفا کار کنم یا فقط باید کارام و ببندم و جمع‌کنم؟(کارشناس خدمات پس از فروش)،گفتند باید تا ۱ماه که هستید کار کنید،و اینکه من قرار دادم ۱ماه به ۱ماه است،و قرار داد اردیبهشت و امضا کردم،اگه امضا نمیکردم میتونستم از کارم بیام بیرون و۱ماه نمونم؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   کارفرما ملزم به رعایت حداقل‌های قانون کار از قبیل پرداخت سهم بیمه‌شده، پرداخت حداقل‌ حقوق مطابق قانون کار و سایر مزایا از قبیل عیدی، پاداش، حق سنوات و غیره به کارمند می‌باشد و با عدم رعایت هر یک از این موارد، کارمند می‌تواند با ارائه ادله محکم به مراجع حل اختلاف قانون کار مراجعه کرده و حقوق معوق خود را مطالبه کند. همچنین تبصره ماده 21 قانون کار تصریح می‌کند: “کارگری که استعفا می‌کند موظف است یک ماه به کار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را کتباً به کارفرما اطلاع دهد و در صورتی که ‌حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز انصراف خود را کتباً به کارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می‌شود”. لذا شما به مدت یک ماه از تاریخ استعفای خود، ملزم هستید تا در قبال پرداخت حقوق و سایر مزایا، در شرکت حضور داشته باشید و درخواست کارفرمای شما مبنی بر حضور یک ماهه در شرکت، غیرقانونی نمی‌باشد. اگر شما بعد از اطلاع کتبی استعفا، قرارداد ماه بعد را امضاء کرده‌اید، بدین معنا است که از حق استعفای خود صرف‌نظر کرده‌اید و مجددا بایستی به مدت یک ماه از تاریخ استعفای بعدی خود، در شرکت حضور داشته باشید.

 • علیرضا رحیمی
  3 سال پیش

  سلام وقت بخیر! من توی یه شرکت ۱۳ سال استخدام بودم.الان تصمیم شرکت اینه که با همه کارکنان قرارداد شش ماهه بنویسه و قراردادی بشیم .سوال اینکه حق سنوات ۱۳ سال سابقه من رو قبل از قراردادی که تا چند روز آینده قراره نوشته بشه باید پرداخت کنن و تسویه کنن یا اینکه میتونن در قرارداد ذکر کنن که سابقه و سنوات رو من از شرکت طلب خواهم داشت

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   کارفرما مکلف به پرداخت حداقل حقوق و سایر مزایا مطابق قانون کار به کارگر است. در خصوص زمان پرداخت حق سنوات، الزام قانونی برای کارفرما وجود ندارد و این امر بستگی به توافق طرفین دارد. شما می‌توانید با کارفرما نسبت به زمان پرداخت حق سنوات مذاکره و توافق نمائید. تنها نکته‌ای که در خصوص پرداخت حق سنوات وجود دارد این است که هر زمان که کارفرما قصد پرداخت حق سنوات به کارگر را داشت، وی ملزم است تا براساس آخرین حقوق پرداختی به کارگر (معادل یک ماه آخرین حقوق کارگر)، حق سنوات ایشان را پرداخت نماید.

 • شهرزاد
  3 سال پیش

  سلام خسته نباشید

  ببخشید من حدود دوهفته هست که داخل یک شرکت بیمه ای شدم
  هفته اول آزمایشی بود و الان که هفته دوم هستم قرارداد ده روزه بستم که قرارداد اصلی از اول ماه یعنی ۱ خرداد شروع بشه البته قرارداد اصلی رو هم بستم برای سه ماه از اول خرداد اما هنوز شروع نشده
  داخل قرارداد شرط فسخ نوشته سه ماه قبل باید اعلام کنیم که نمیخوایم بیایم
  الان شرایطشو ندارم نمیتونم ادامه بدم از طرفی سفته هم دادم
  چطور میتونم انصراف بدم با توجه به اینکه هنوز مدت قرارداد اصلی که از اول خرداده شروع نشده ؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است متن قرارداد اصلی را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. در صورتی که در متن قرارداد اصلی، ذکر شده باشد که تاریخ لازم‌الاجرا شدن قرارداد، از تاریخ امضاء آن است؛ بدین معناست که شما با امضاء آن ملتزم به مفاد قرارداد بوده و امکان برهم زدن آن را نخواهید داشت؛ مگر آنکه حق انصراف 3 ماهه (اعلام به کارفرما 3 ماه قبل از خروج از شرکت) را که در قرارداد پیش‌بینی شده، رعایت کرده باشید. لیکن در صورتی که از متن قرارداد شما اینگونه برآید یا در آن تصریح شده باشد که تاریخ شروع قرارداد (1 خرداد)، تاریخ عمل به تعهدات مندرج در آن است، شما تا قبل از شروع آن تاریخ، مکلف به اجرای قرارداد نبوده و در دوره آزمایشی به سر می‌برید. در خصوص قرارداد آزمایشی، ماده 11 قانون کار تصریح می‌کند: “طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد، بدون‌ اخطار قبلی و بی‌آنکه الزام به پرداخت خسارات داشته باشد، رابطه کار را قطع نماید”. البته در نهایت این امکان برای شما وجود دارد که با مذاکره با کارفرما و کسب رضایت ایشان و توافق طرفینی، رابطه همکاری را خاتمه دهید.

 • محمدشهاب شرعیاتی
  3 سال پیش

  با سلام
  من مدت دوسه ماه هست در یک شرکت مشغول بکارم و چون در مورد دستمزد با هم توافق نکردیم هنوز قراردادی امضا نشده ولی بیمه من با سمت مدیر فروش رد شده است
  چجوری میشه جریان من عایا این کارشون غیر قانونی نیست

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   کارفرما مکلف به رعایت موازین قانون کار از جمله پرداخت حداقل حقوق تعیین‌شده از سوی وزارت کار و سایر مزایا و همچنین بیمه کردن کارگر نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی است. لذا کارفرما نمی‌تواند به شما حقوقی کمتر از حداقل حقوق پایه و سایر مزایای مشخص‌شده در سال 1400 بپردازد. حال پرداخت حقوق بیشتر با توجه به سمت، مدرک و سایر شرایط، بستگی به توافق میان شما و کارفرما داشته و نمی‌توان از این حیث کارفرما را ملزم به پرداخت پایه حقوقی بیشتر از آنچه تعیین شده است، نمود.

 • سحر
  3 سال پیش

  سلام وقت بخیر
  شرکت ما سال جدید هنوز با ما قرارداد نبسته الان اواخر اردیبهشت هستیم از اسفند ماه حقوق هم نداده
  الان ب دلیل جرائم اقتصادی مدیر عامل بازداشت شدن
  بیمه هم دو ماه لحاظ نشده
  از لحاظ قانونی تکلیف ما چیه
  و همچنان ب ما میگن ک بریم سر کار

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   مطابق قانون کار، کارفرما ملزم است حداقل حقوق پایه مطابق آنچه از سوی وزارت کار تعیین گردیده است و انواع مزایا از قبیل عیدی، پاداش، حق مسکن و غیره را به کارگر بپردازد و وی را نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی بیمه نماید. مطابق نص صریح ماده 22 قانون کار، کلیه مطالبات کارگر که ناشی از قرارداد کار بوده و به دوران اشتغال وی مربوط بوده است، در پایان کار بایستی به وی پرداخت گردد. لذا کارفرما ملزم است حقوق معوق شما از اسفند ماه و همچنین حقوق دو ماه فروردین و اردیبهشت را به همراه سایر مزایا و حقوق قانونی به شما پرداخت نماید. همچنین ایشان مکلف است بابت مدت‌های زمانی که استخدام شرکت بوده‌اید، شما را بیمه نماید. بدین منظور می‌توانید با مراجعه به اداره کار و مراجع قانونی حل اختلاف روابط کارفرما و کارگر، حقوق و مطالبات معوق خود را با ارائه مدارک و دلایلی دریافت نمائید. در صورتی که قرارداد شما استخدام موقت بوده و مدت آن در پایان اسفند ماه سال گذشته به پایان رسیده است و شرط تمدید در قرارداد استخدام یا رضایت ضمنی مبنی بر تمدید قرارداد میان شما و کارفرمایتان در میان نبوده است، شما تکلیفی به ادامه همکاری در آن مجموعه در سال جدید ندارید. البته برای پاسخ دقیق‌تر بدین سؤال، لازم است قرارداد استخدام شما را جزئی‌تر بررسی کنیم.

 • حسام
  3 سال پیش

  سلام. خیلی ممنونم از مطالب خوبتون.
  قرار داد کاری من یک ساله هست و توی قرار داد ذکر شده بعد از استعفای رسمی، باید سه ماه کار کنم، بعدش کار رو ترک کنم.
  آیا اینکه سه ماه ذکر شده قانونی هست و آیا با وجود این بند در قرار، من میتونم طبق قانون کار یک ماه بعد از استعفا کار رو ترک کنم؟
  ممنون

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   استعفا، یکی از طرق قانونی خاتمه قراردادهای استخدام دائم بوده و تبصره ماده 21 قانون کار تصریح کرده است که یک ماه پس از استعفا، کارگر موظف است به کار خود ادامه دهد. مطابق ماده 25 قانون کار، در قرارداد استخدام موقت هیچ‌یک از طرفین امکان فسخ آن را به صورت یکجانبه ندارند. این امر مانع از آن نیست که طرفین با توافق یکدیگر در قرارداد استخدام موقت، به حق استعفا اشاره نموده و مدتی برای آن ولو بیش از مهلت یک ماه مقرر در قانون کار، قرار دهند.

 • ایدا
  3 سال پیش

  سلام.من فروشنده فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی ام.سه ماه مشغول ب کارم.از روز اول بیمه شدم.بخاطر شرایط سخت کاری مجبور ب استعفا ام.چ اقداماتی باید انجام دهم.مبلغ50میلیون سفته برای ضمانت دادم.ایا باید خسارت بدهم؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   مطابق ماده 25 قانون کار، طرفین قرارداد استخدام موقت به صورت یکطرفه حق فسخ ندارند و در صورت تمایل به خاتمه قرارداد کار قبل از انقضاء مدت مندرج در قرارداد، بایستی با یکدیگر نسبت به این موضوع توافق کرده و حق استعفا را در قرارداد پیش‌بینی کنند و یا اینکه کارگر رضایت کارفرما را نسبت به خاتمه قرارداد کار جلب نماید. حق استعفایی که تبصره ماده 21 قانون کار پیش‌بینی شده است، مختص قرارداد استخدام دائم بوده؛ لیکن این امر مانع از درج آن در قرارداد استخدام موقت نیست. برای پاسخ دقیق‌تر به سؤال شما لازم است قرارداد استخدامی را به صورت جزئی‌تر بررسی کنیم. با این حال در صورتی که حق استعفا یا عنوان مشابه آن در قرارداد استخدامی شما درج نگردیده است، چاره‌ای جزء مذاکره با کارفرما و جلب رضایت ایشان مبنی بر خاتمه قرارداد کار خود ندارید. لذا پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با کارفرما در این خصوص مذاکره کنید. در خصوص سفته‌ها نیز بستگی به شرایط مطالبه و تاریخ استرداد آن‌ها به کارفرما در قرارداد استخدامی دارد. معمولا در قرارداد، نحوه و تاریخ استرداد سفته‌ها درج می‌گردد. در صورت عدم تعیین شرایط استرداد سفته در قرارداد استخدامی و انقضاء مدت قرارداد (3 ماه) و همچنین عدم نقض تعهدات مندرج در آن از سوی شما، کارفرما ملزم به بازگرداندن سفته‌ها بوده؛ مگر اینکه شرایط دیگری در این خصوص در قرارداد قید شده باشد.

 • محمد
  3 سال پیش

  سلام ممنون بابت این همه صبر و حوصله که پاسخ همه رو میدین.
  در خصوص قرارداد کار دائم یه سوال داشتم من کارمند یه شرکت هستم که حدود ده ساله مشغول به کار هستم در اوایل خدمت اصلا قرارداد نداشتیم بعدش با ما قرارداد یکساله و حالا شیش ماهه میبندن البته با تاخیر ولی چند سال پیش یه وام به من دادن به مدت باز پرداخت بیست ساله و خونه مو بیست ساله تو رهن بردن به نظر شما میشه با تکیه بر این مورد درخواست قرارداد دائم کرد و قرارداد شیش ماهه رو امضا نکرد

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   از لطف شما بسیار سپاسگزاریم.
   با توجه به اینکه تاکنون، قرارداد شما از نوع استخدام موقت بوده است، دائمی بودن آن لازم است نزد مراجع حل اختلاف قانون کار اثبات گردد. بدین منظور لازم است با ابراز دلائلی از قبیل جنبه مستمر بودن کار، وام دریافتی و غیره ماهیت دائمی روابط همکاری خود با شرکت را اثبات نمائید.

 • میثم
  3 سال پیش

  با سلام و وقت بخیر
  یک سوال داشتم
  بنده شرکتی پیمانکاری دارم که در حدود 30 نفر پرسنل شامل مهندس و استادکار و راننده و کارگر مشغول به کار هستند.با توجه به شرایط حقوق به صورت توافقی و ثابت تعیین میشود.چونکه اکثریت پرسنل دریافتی بیشتر از حقوق تعیین شده اداره کار دارن.
  حال سوال اینکه جهت انعقاد قرارداد با حقوق ثابت(شامل تمامی پرداخت ها) آیا نوع خاصی از قرارداد بسته میشود؟در سایت نمونه قراردادی با این شرایط موجود هست.با تشکر

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   در صورتی که به یک قرارداد عام و جامع در خصوص استخدام کارمندان حاضر در مجموعه خود نیازمند هستید، می‌توانید از بانک قراردادی لامینگو، قرارداد “استخدام موقت” را برگزینید. در غیراینصورت، بسته به اینکه مهندس موردنظر در چه حیطه‌ای تخصص داشته باشد، می‌توانید از قراردادهایی از قبیل “قرارداد استخدام مهندس عمران (ناظر)”، “قرارداد استخدام مهندس عمران (مجری)”، “قرارداد استخدام مهندس عمران (طراح)”، “قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی” که در بانک قراردادی موجود می‌باشد، استفاده نمائید. همچنین دو قرارداد در حوزه استخدام راننده و همچنین یک قرارداد استخدام کارگر با عناوین “قرارداد استخدام راننده بدون خودرو”، “قرارداد استخدام راننده با خودرو” و “قرارداد کارگری” در بانک قراردادهای لامینگو هم‌اکنون در دسترس شما قرار دارد. لازم به تذکر است که در صورت استفاده از قرارداد “استخدام موقت”، لازم است شرح وظایف تخصصی برای هر یک از اشخاص مزبور را در پیوست قرارداد ضمیمه کنید و در صورت نیاز سایر تغییرات لازم را اعمال نمائید.

 • محمد
  3 سال پیش

  سلام من یه کارگر هستم۱سالی هست که تو یه شرکتی کار میکنم ماههای اول قراردادم اطلااعات من رو دقیق ثبت میکردند بعد از چند ماه اطلاعات من رو اشتباه توی قرارداد ثبت کردند به جای این که بنویسند مدرک تحصیلی اش سیکل میباشد نوشتند دیپلم و کارت پایان خدمت هم ندارم نوشتند خدمت سربازی انجام شده ایا برا بعدا مشکلی پیش نمیاد؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   در صورت بروز اختلاف میان شما و کارفرما در آینده، در صورتی که کارفرما به استناد قرارداد فی‌مابین، مشخصات مذکور را ادعا نماید، شما باید اثبات نمایید که این اطلاعات به شما منتسب نبوده و اشتباه می‌باشد؛ چرا که امضاء قرارداد،به معنای پذیرش تمامی مفاد مندرج در آن است مگر اینکه شما خلاف این موضوع را بتوانید اثبات نمائید. لذا بهتر است در قالب نوشته و یا به هر نحو دیگری، ثبت نمائید که اطلاعات صحیح کدام بوده و کارفرما کدام اطلاعات را به غلط در قرارداد استخدامی ثبت کرده است.

 • حسین
  3 سال پیش

  سلام و خسته نباشید .تو را خدا اگه میشه جواب بنده را حتما بدید. من نیروی نگهبان پیمانکار شهرداری هستم الان مدت سه ماه می باشد که قرارداد امضا نکردم یک ما که پیمانکار بوده قراردادی نیاورده که امضا کنم دو ماه هم اصلا پیمانکار نداریم که قرارداد را امضا کنیم وبه خاطر مبلغ پایین از سوی شهرداری هیچ پیمانکاری تو مناقصه شرکت نمیکنه میخواستم بدونم اگه من شکایت کنم می تونم به صورت دائمی نیروی شهرداری بشم و استخدام بشم؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   با توجه به اینکه قرارداد شما به صورت موقت بوده و ماهیت کار (نگهبانی) جنبه مستمر و دائمی داشته و از آن سو، دو دوره به صورت ضمنی تمدید شده است (منظور از ضمنی، این است که پیمانکار یا کارفرمای شما، بر ادامه همکاری با شما برای دو دوره دیگر موافقت کرده‌اند)، به استناد رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص تبدیل قرارداد کار موقت به قرارداد کار دائم مورخ فروردین 1400، که بیان می‌کند در خصوص قراردادهای با مدت موقت که به صورت شفاهی و ضمنی برای یک دوره دیگر با همان شرایط سابق تمدید می‌گردد، از آن جهت که طبیعت کار مستمر بوده (نگهبانی) و در تمدید ضمنی، ],k مدتی ذکر نمی‌گردد، به استناد تبصره 2 ماده 7 قانون کار، قرارداد دائمی تلفی خواهد گردید. با این توضیحات، با توجه به اینکه شما، پیمانکار ثابتی ندارید، لازم است علیه شهرداری طرح دعوا نمائید. البته بهتر است ابتدا در قالب اظهارنامه‌ای دقیق و جامع، شرح خواسته خود را بیان کرده و به همراه مستندات و سایر ادله قانونی، آن را به شهرداری تقدیم نمائید. در صورتی که شهرداری، این حق را به رسمیت نشناسد و یا این موضوع را شخصا پیگیری نکند، می‌توانید در هیئت تشخیص محل اشتغال یا محل استقرار شهرداری، طرح دعوایی با خواسته تبدیل قرارداد موقت به دائم نظر به تمدید ضمنی دو دوره قرارداد کار با ماهیت مستمر، مطرح نمائید.

 • عبدالرضا
  3 سال پیش

  درود بر شما
  کارگر بنده قرارداد یکساله داره تا پایان آبان امسال. چندسال است که سالیانه قرارداد می بندیم با ایشان. دو ماه مانده به پایان قرارداد ایشان بدلایل شخصی نمی توانند ادامه به کار دهند. ما هم مشکلی با خروج ایشون نداریم. می خوان از بیمه بیکاری استفاده کنن و درخواست نامه اعلام عدم نیاز کارفرما جهت ارائه به اداره کار دارند. برای اینکار لازمه که زمان خاتمه قرارداد ایشون رو تغییر بدیم به دوماه جلوتر یعنی آخر شهریور. آیا امکان پذیر هست بلحاظ قانونی و اینکه تبعات بعدی می تونه برای کارفرما داشته باشه؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و احترام
   با توجه به اینکه شما با استعفای ایشان موافق هستید، نیازی به تغییر تاریخ اتمام قرارداد نیست و شما لازم است نامه‌ای یا اقرارنامه‌ای از ایشان مبنی بر رضایت کامل شخصی نسبت به استعفا و خروج از شرکت قبل از تاریخ اتمام قرارداد دریافت نمائید. این اقرارنامه نشان می‌دهد که طرفین رضایت کامل نسبت به استعفا و اتمام قرارداد قبل از تاریخ مقرر داشته‌اند.

 • نصیری
  3 سال پیش

  سلام ، من در شرکتی که کار میکردم قرارداد هر ماه امضا میشد من در هفته اخر ماه به دلیل جراحی سرپایی مرخصی دو هفته ای گرفتم با توجه به نامه پزشک ، اما پایان همان ماه شرکت اعلام کرد قرارداد جدید با بنده منعقد نمیکنه ، در حالی که یک هفته از مرخصی درمانی من باقی مونده بود ، ایا میتونم شکایت کنم؟ سابقه بیمه در شرکت هم کلا یازده ماه شد ایا میتونم بیمه بیکاری بگیرم؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 سال پیش

   با عرض سلام و ادب
   با توجه به اینکه قرارداد استخدامی شما به صورت موقت بوده، کارفرما تعهدی در قبال تمدید قرارداد استخدامی نداشته و به محض پایان یافتن مدت قرارداد، رابطه همکاری اتمام یافته و کارفرما پس از پرداخت حقوق و مزایای مدت استخدامی، وظیفه دیگری ندارد. ماده 64 قانون کار در خصوص مرخصی استحقاقی تصریح می‌کند: “مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعا یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزو ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام‌یافته محاسبه می‌شود”. شرایط مرخصی استعلاجی در قانون تأمین اجتماعی مشخص شده است و مطابق ماده 74 قانون کار، با تأیید سازمان تأمین اجتماعی، جزء سوابق کار محسوب می‌‌گردد. با توجه به اینکه رابطه استخدامی موقت بوده، کارفرما تعهدی در قبال تمدید قرارداد استخدامی نداشته و اخذ مرخصی استعلاجی، نیز کارفرما را از این حق محروم نمی‌کند.
   در خصوص پرسش شما در مورد شرایط بیمه بیکاری، بیمه‌شده‌ای که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی بوده و به صورت غیرارادی یا به علت بروز حوادث غیرمترقبه بیکار شده باشد، مشروط به اینکه دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه بوده و مستمری‌بگیر بازنشسته و یا ازکارافتاده کلی نباشد، می‌تواند به مدت حداکثر 36 ماه برای بیمه‌شده مجرد و 50 ماه برای بیمه‌شده متأهل و یا متکفل، از بیمه بیکاری استفاده نماید. البته مدت تعیین‌شده برای سابقه پرداخت حق بیمه، برای اشخاصی که به دلایل بروز حوادث غیرمترقبه بیکار می‌شوند، مجری نیست. با این توضیحات و دارا بودن مجموع شرایط جهت اخذ بیمه بیکاری، می‌توانید حداکثر ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری به اداره کار محل مراجعه کنید و بیمه بیکاری خود را مطالبه نمایید.

 • علیرضا
  3 سال پیش

  سلام و عرض ادب ، از مطالب مفید شما کمال تشکر را دارم. ببخید یه سوالی داشتم اگر در کاری قرارداد سه ماه اموزشی بسته شود و در متن این قرار داد امده باشد که کارفرما در صورت نیاز میتواند قرارداد را تا دوسال تمدید خودکار کند و زمانی هم که درخواست رسید استفعا یا دریافت قرار داد را میکنیم ممانعت انجام میدهد و میگن تا دو ماه بعد از استعفا ( داخل همان قرارداد اموزشی) باید به کار ادامه دهید ، ایا ترک این کار جز قوانین ترک کار محسوب میشود

  • نیلوفر جهانفر
   3 سال پیش

   با سلام و سپاس
   قراردادهای کارآموزی از لحاظ تابعیت قانون تفاوتی با قراردادهای کار نداشته و مطابق با قانون کار عمل خواهد شد.

 • علیرضا
  3 سال پیش

  سلام وقت بخیر من درحال حاضر داخل شرکتی دارم کار میکنم ولی یه شرکت دیگه استخدامی داره و میخوام اون شرکت سرکار اینجا هم ۶ماه دیگه قرارداد دارم آیا میتونم اینجا انصراف بدم برم اونجا سرکار? میشه راهنمایی کنید،

  • نیلوفر جهانفر
   3 سال پیش

   با سلام و عرض ادب؛
   مطابق قانون کار در قراردادهای کار با مدت موقت، فسخ یکجانبه قرارداد امکان‌پذیر نیست اما با این حال در عمل شرکت‌ها شرایطی را برای استعفای کارگر در نظر گرفته‌اند که می‌توانید مطابق با رویه شرکت خود اقدام به استعفا نمایید.

 • بهزاد امیری
  2 سال پیش

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون . عالی بود . فقط فکر کنم در ارتباط با بند 2 و تمدید خودکار قرارداد به صورت مکرر در فعالیت های مستمر برخلاف رای وحدت رویه مورخ 21/1/1400 در دادنامه شماره 158 و 159 هیات عمومی دیوان عدالت اداری می باشد و در این گونه موارد قرارداد دائم تلقی می شود .

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام؛
   سپاس از نظر ارزشمند جنابعالی، مطابق رأی وحدت رویه مزبور در قراردادهای موقتی که برای مرتبه دوم به صورت ضمنی و به طور موقت تمدید شده است بعد از انقضاء مدت قرارداد ادامه قرارداد در کارهای دائمی یا با جنبه مستمر «بدون ذکر مدت» و به صورت صریح یا ضمنی تمدید می‌شود قرارداد دائمی تلقی خواهد شد.

 • نادر
  2 سال پیش

  با سلام. اگر شخصی بعد از اتمام قرارداد خود با شرکت تمایل به ادامه همکاری با آن شرکت را نداشته باشد و قرارداد خود را تمدید نکند و در صورتی که آن فرد در طول دوران کار خود در آن شرکت هیچ گونه خسارت به اموال شرکت نزده و یا کوتاهی در وظایف خود نداشته باشد ، آیا کارفرما می تواند سفته کارمند خود را به آن کارمند تحویل ندهد یا خیر ؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام؛
   دقت داشته باشید که تنها در صورتی کارفرما می‌تواند اقدام به عدم استرداد سفته نماید که کارمند وظایف مقرر در قرارداد همکاری را نقض کرده باشد و کارفرما نیز این امر را ثابت نماید؛ در غیر اینصورت، می‌توان در صورت عدم استرداد سفته دعوای خیانت در امانت علیه کارفرما مطرح کرد.

 • حمید دانشور
  2 سال پیش

  سلام چنانچه در پایان قرارداد با شما قراردادی بسته نشود وشما سه ماه به کار ادامه دهید آیا کارفرما می تواند بدون داشتن قراردادجدید پایان کار شما را اعلام نماید.

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام؛
   علی‌الاصول چنانچه قرارداد شما به صورت کتبی تمدید نگردد اما شما به کار ادامه دهید و کارفرما نیز کمافی‌سابق حقوق شما را بپردازد به معنای تمدید ضمنی قرارداد است و قرارداد به مدت قرارداد قبلی شما تمدید خواهد گردید.

 • بهنام
  2 سال پیش

  سلام من درشرکت ایران ترانسفو مشغول کاربودم به صورت سه ماه سه ماه قرارداد میبندن
  قبل استخدام تعهد محضری ۱۰ساله گرفتن که تو شرکت بمونیم درغیر این صورت تمام هزینه وخسارت استخدامی رو به میزان ۲برابر میگیرن
  آیا میتونن همچین کاری کنند قرارداد من سه ماه پیش تموم شد
  تومفاد تعهد نامه هم گفتن درهرحال این قرار به صورت رسمی موقت وآزمایشی به قوت خود باقیست !

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   خیر اساسا چنین تعهدی قابل اجرا نیست و باطل می‌باشد.

 • علی حزباوی
  2 سال پیش

  باسلام بنده ۱۱سال سابقه کار کلی که ۷سالش بااخرین شرکتی که باش قرارداد داشتم واخراج شدم
  یعنی با۷سال سابقه کار وگذشت ۲۱روز بعد از مهلت مقرر شده در قرارداد موقت اخراج شدم ایا بازگشت به کار قطعی به من تعلق میگیرد

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   چنانچه اخراج جنابعالی از موارد اخراج غیرقانونی باشد بازگشت به کار برای شما صادر خواهد گردید.

 • مهدی
  2 سال پیش

  سلام وقت بخیر ممنون بابت راهنمایی های خوبتون
  من یک سوال داشتم
  دوسال هست در یک شرکت مشغول به کار هستم و قرارداد یک ماه الی چند ماه داشتم بنا به نظر شرکت و سابقه کاری
  شرکت به دلیل کار سخت و حقوق کم کارکنان بالا رده خودشو از دست داده حالا اومده یک تعهد اجباری تایین کرده و گفته باید امضا کنید که تا ۵سال از شرکت بیرون نمیرین درغیر این صورت هیچ پیشرفت شغلی ندارید و شاید یک رتبه پایین تر قرار بگیرین
  میخواستم بدونم امضا کردن این تعهد چه حکمی داره ؟ اگه امضا کنیم و به دلیل مشکلاتی یکی دوسال دیگه نتونیم شرکت بیاییم چی میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   علی‌الاصول چنین تعهدی خلاف اصل آزادی اراده انسان‌ها است و می‌تواند توسط دادگاه باطل تلقی گردد.

 • محمد رضا نجفی
  2 سال پیش

  سلام بنده توی یک شرکت کار می کنم که بصورت ماهیانه قرارداد می بندند. اگر قرارداد بنده به اتمام برسد و من دیگر نخواهم توی ان شرکت کار کنم برایم مشکلی پیش می آید؟ چون بمن گفتن اگر نخواستی به کار ادامه بدی باید 15 روز قبل از اتمام قرارداد استعفا بدی . حالا من قراردادم داره تمام میشه اگر نخوام به کار ادامه بدم میتونن قانونا برام مشکل درست کنند؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب
   در صورت اتمام مدت قرارداد مشکلی از این بابت برای شما پیش نخواهد آمد.

 • درسا
  2 سال پیش

  سلام
  یک سوالی داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنید
  من از نیمه دوم سال 97 در یک اتحادیه شروع به کار کردم و از شهریور 99 قراردادهام یک ساله شدن و بیمه شدم و به عنوان مدیر اجرائی کار میکنم. سال 1400 قراردادم که تموم شد یک قرارداد نوشتن برام تا انتهای 1402 که دوره ی ریاستشون تموم میشه. الان بخاطر رضایت از کارم میخوان قرارداد دائم باهام بنویسن. میخوام بدونم وقتی من یک قرارداد موقت دارم که هنوز تموم نشده میشه قرارداد دائم ینویسم؟ و اینکه بعد از عوض شدن هیئت مدیره، رئیس بعدی تنها در صورتی که خلاف مقررات عمل کنم میتونه قرارداد رو فسخ کنه؟
  ممنونم از راهنماییتون

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   امکان تغییر قرارداد از موقت به دائم مشکلی ندارد و روسای بعدی نیز ملزم به رعایت مفاد قرارداد امضا شده با شما خواهند بود.

 • پیمان
  2 سال پیش

  سلام من واسه مادرم یه پرستار شبانه روزی اوردم و باهاش قرارداد یک ماهه آزمایشی امضا کردم ایشون خیلی زودتر از یک ماه گفت میخواد بره و من با اینکه سختم بود بعد از چند روز قبول کردم و بعد از رفتنش گفت حقوق کامل ماه رو میخواد
  من گفتم شما کمتر از ماه بودی ولی ایشون میخواد بره اداره کار شکایت کنه
  قرارداد ما 4 میلیون بود به اضافه اینه محل سکونت و خورد و خوراکش کامل با ما بود و عالی هم انجام شد
  الان من باید بیشتر از پولی که امادم پرداخت کنم واسه مدتی که بوده، پرداخت کنم؟
  یعنی ایشون به همین راحتی ما رو میتونه بندازه تو دردسر
  من که میخوام از مادرم مراقبت درست انجام بدم و وسعم هم همینقدر بوده الان جرمی مرتکب شدم؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   سلام و عرض ادب خدمت شما،
   چنانچه بتوانید ثابت بفرمایید مدت همکاری در قالب کار آزمایشی بوده، شخص پرستار اقدام به ترک کار کرده و حقوق ایشان را مطابق حداقل حقوق و میزان کارکرد وی پرداخت کرده‌اید(از طریق فیش واریزی و سایر مدارک) مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

 • امیر
  2 سال پیش

  قبلا قانونی وجود داشت که کارفرما اگر پس پایان قرارداد جدید امضا نکنه ومدتی بگذره طرف حکم استخدام دائم رو داره آیا عوض شده یا مدت مشخص داره؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   خیر چنین قانونی وجود ندارد، منقضی شدن قرارداد کار و یا تکرار و تمدید این قراردادها برابر دستور‌العمل شماره 35724 مورخ 15/12/73 اداره کل تنظیم و نظارت بر روابط کار وزارت کار و امر و اجتماعی آن را به قرارداد کار دایم تبدیل نمی‌کند.

 • Javad
  2 سال پیش

  با سلام خدمت شما بنده ۱۳سال در یک شرکت راه سازی کار کردم هر سال بدون دونستن برگه ای رو امضا کردیم و بعد متوجه شدیم قراداد ۱ساله بوده و تا الان بوده و در سال جدید پس از گذشت ۲ماه به اختلاف بر خوردیم و کار فرما عدم نیاز من رو زده من قرادادی ندیدم ولی ایشون میگه شما قراداد ۲ماهه بستی تا الان یک ساله بوده و الان دست به تغییر اون زده من هم درخواست بازگشت به کار زدم آیا امکان داره برگشت بخورم؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب خدمت شما،
   شما می‌توانید از طریق شهادت شهود و پرداختی‌های کارفرما مدت کار و رابطه کارگر-کارفرمایی را اثبات کنید و عدم ارائه نسخه‌ای از قرارداد به جنابعالی را از سوی کارفرما نیز اعلام نمایید.

 • اشعری
  2 سال پیش

  آیا می‌توانم با کارگر قرارداد بیست روز کار در ماه،منعقد کنم؟ در متن قرارداد باید بنویسم بابت بیست روز در ماه؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   بله شما می‌توانید در قسمت مدت قرارداد، مدت موردتوافق را ذکر بفرمایید.

 • ایزدی
  2 سال پیش

  سلام، من از ۱۷اردیبهشت در جای دولتی قرارداد موقت دو ماهه بستم که به صورت ساعتی هستم یعنی ساعتی محاسبه میشه و آخر ماه حقوق میدن، که گفتن فعلا به صورت آزمایشی هستین و بیمه نمیشین بعد از دو ماه اگر مایل به همکاری بودیم هر دو طرف، بیمه دو ماه شما رد میشه آیا همچین چیزی امکان داره که بیمه بعد از دو ماه رد بشه؟ و سوال بعد اینکه بعد از پرداخت حقوق متوجه شدم مالیات از ما کم شده ده درصد از کل حقوق، این درسته که از کل حقوق مالیات کسر بشه اونم ما که ساعتی هستیم و بعد حداقل حقوق رو هم در نظر نگرفتن حتی واسه دو هفته من که حقوقم ۳۵۰۰ میشد مالیات کم کردن

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   بله محاسبه مالیات به این صورت می‌باشد و مطابق ماده ۱۱ قانون کار طرفین می توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بی آن که الزام به پرداخت خسارت داشته باشد ، رابطه کار را قطع نماید . در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نمایند کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود .

 • Hosein
  2 سال پیش

  کامل بود و جواب سوالم رو گرفتم و متشکرم از شما

 • رضا
  2 سال پیش

  با سلام بنده برنامه نویس هستم و برای ساخت نرم افزار برای شرکت با قرارداد 3 ماهه استخدام شدم و قصد ترک شرکت رو داشتم که تصمیمم همزمان شد با پایان مدت قرار داد سه ماهه و من بجای اعلام استعفا از امضای قرارداد جدید خودداری کردم که با اعتراض و تهدید به شکایت کارفرما مواجه شدم.
  شکایت از این که من فقط 60 درصد نرم افزار رو تحویل داده بودم و
  این که داخل قرارداد فقط عنوان شغلی و شیفت کاری و پرداختی ذکر شده و اشاره ای به تحویل نرم افزار با جزئیات به کارفرما فلان نشده
  آیا کارفرما قانونا حقی برای اعتراض و شکایت دارد ؟ با تشکر

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و عرض ادب،
   چنانچه قالب قراردادی شما بر محور مدت باشد و نه انجام کار معین(مانند تحویل نرم‌افزار به صورت کامل) از این بابت مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

 • محمدنیا
  2 سال پیش

  سلام وقت سرکار بخیر
  شرکت ما طبقه بندی شده اگه در قرارداد مدت معین جلوی عبارت “نوع كار يا حرفه يا حجم كار يا وظيفه اي كه كارگر به آن اشتغال مي يابد: ” هیچی نوشته نشه یا واحد اعلام بشه مثلا تولید ، آیا مشکلی پیش میاد هم کارگر و هم کارفرما ؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   در صورت وجود توافق شفاهی میان طرفین مشکلی پیش نخواهد آمد، اما بهتر است جهت جلوگیری از بروز اختلافات در آینده اقدام به مکتوب کردن این مورد نمایید.

 • مجید
  2 سال پیش

  باسلام یه سوال داشتم از خدمتتون ما یه پرسنل جذب کردیم دو ماهه لیست بیمه هم براشون رد شده بدلیل ناهماهنگی مدیران مبلغ قرارداد را بالا بستن حالا مدت قراردادشون پایان یافته برای تمدید قرارداد جدید میشه مبلغ رو کم کرد؟

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   اگر این امر کتباً موردتوافق طرفین باشد و از حداقل حقوق مقرر توسط اداره کار نیز کمتر نباشد، موردی نخواهد داشت.

 • م خ
  2 سال پیش

  سلام من یک جا کار می‌کردم که 3 ماهه قراداد میبستن من بعد از 6 ماه و 2 قرارداد 3 ماهه بعد تمام شدن مدت قرارداد ترک کار کردم با توجه به اینکه بصورت شفاهی قرار بود من 10.5 ساعت کار کنم ایا مشکلی برای من پیش می آید

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   چنانچه پرداخت اضافه‌کاری به شما صورت نپذیرفته باشد باید راهی برای اثبات این امر داشته باشید.

 • سیده
  2 سال پیش

  سلام.دخترم میخواد فروشنده بشه در یک غرفه عطرفروشی.آیا باید قرارداد بنویسن؟ چه مواردی باید ذکر بشه در این قرارداد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   تنظیم قرارداد مکتوب به جهت احقاق حقوق و در صورت بروز اختلافات بسار کمک‌کننده و حتی ضروری خواهد بود. قالب قراردادی نیز با توجه به نوع همکاری مشخص می‌گردد که چنانچه نیاز به تنظیم قرارداد استخدام فروشنده دارید می‌توانید از طریق بانک قراردادی وب سایت لامینگو این قرارداد را تهیه بفرمایید.

 • سامان۵۴
  2 سال پیش

  سلام من ۱۳ ساله دارم در کارگاه سنگ بری کار میکنم صاحب کارم بیمه منو مرتب پرداخت می‌کرد بعد از فوتش پسراش اومدن با من قراداد مشارکت امضا کردن دیگه الان شیش هفت سال دیگه بیمه منو پرداخت نکردن کارگاه هم دو ماه میشه اجاره دادن به کسی دیگه چند ماه اونم هم منو بیمه نمیکنه حقوق هم خیلی کمتر میده لطف کنین راهنمایی کنین میتونم از طریق جواز کسب کارگاه شاکی بشم لطف کنین راهنمایی کنین

  • نیلوفر جهانفر
   2 سال پیش

   با سلام و احترام،
   می‌توانید با طرح شکایت در هیئت‌های تشخیص اداره کار و با استناد به رابطه استخدامی پیشین و رد شدن بیمه برای شما در گذشته وجود رابطه استخدامی را ثابت کرده و بیمه و مابه‌التفاوت حقوق خود با حداقل حقوق قانونی و سایر مزایای در نظر گرفته شده در قانون کار را دریافت فرمایید.

 • پارسا
  1 سال پیش

  سلام ، بنده در یک شرکت بازرگانی حدود یک سال هست که مشغول به کار هستم ، بغیر از قرارداد کار قرارداد افشای اطلاعات نیز امضا کردم که بابت اون مبلغ زیادی به صورت ضمانت ( چک ) گرفته شده ، یکی از بندهای قرارداد اینه که به مدت ۷ ماه بعد از اتمام و فسخ قرارداد حق فعالیت در شغل مشابه و یا استخدام در شرکت مشابه رو ندارم ،سوالم اینه که این بند قانونیه و کارفرما میتونه چک منو اجرا بگذاره ؟ چون شرایط شرکت اصلا خوب نیست و بنده قصد استعفا دارم و با توجه به تحصیلات و تجربه چندین ساله در زمینه بازرگانی و فروش ، شغل دیگه ای نمیتونم در شرکت دیگه ای داشته باشم

  • نیلوفر جهانفر
   1 سال پیش

   با سلام و احترام،
   بند عدم رقابت بندی رایج و قانونی در انواع قراردادهای همکاری است که اصولا مربوط به فعالیت در شرکت‌هایی است که عرفاً رقیب کارفرمای کنونی شما محسوب می‌شوند. بنابراین، برای ارائه نظر دقیق در این خصوص نیازمند بررسی متن دقیق بند خواهیم بود.

 • محمدامین علیپور
  1 سال پیش

  ببخشید اگر در وسط کار موقت تصمیم به استعفا داشته باشیم آیا حقوق هایی که کار فرما به ما داده است باید پس بدهیم یعنی استرداد میشود

  • نیلوفر جهانفر
   1 سال پیش

   با سلام و احترام،
   به میزان کارکرد حقوق متعلق به شما خواهد بود.

 • بابکی
  1 سال پیش

  سلام وقت بخیر بیخشید یک سوالی داشتم بنده برج هشت چهارصد یک، قرارداد یک ساله بستم با شرکتی حقوق طبق قانون کار پنج میلیون هفتصد، آیا از فروردین چهارصد دو، حقوق جدید قانون کار شامل حال من میشه یا باید همون پنج ملیون هفتصد بگیرم تا پایان قرارداد برج هشت چهارصد دو؟

  • نیلوفر جهانفر
   1 سال پیش

   با سلام و احترام،
   بله افزایش حقوق برای شما نیز محاسبه خواهد شد و نباید از حداقل مقرر کمتر باشد.

 • مهسا ملکی
  1 سال پیش

  ۱۵ سال کارمند بانک بودم و امسال قرارداد نبستن و بیکار شدم چه جوری میتونم ازشون شکایت کنم یا به کارم برگردم ؟

  • نیلوفر جهانفر
   1 سال پیش

   با سلام و احترام،
   قرارداد شما در چه قالبی بسته شده بوده؟

 • فاطیما
  1 سال پیش

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما .
  من در شرکتی مشغول به کار هستم که شرایط کاری و مالی روبراهی نداره و با وجود تعطیلی توسط شرکت ، از اول خرداد با پرسنل برای سه ماه آینده قرارداد بستند !!! منه پرسنل میتونم برم قرارداد رو فسخ کنم و تقاضای تسویه بدم ؟

  • نیلوفر جهانفر
   1 سال پیش

   با سلام و احترام،
   شما می‌توانید درخواست استعفای خود را به صورت کتبی تحویل داده و موظف خواهید بود تا یک ماه پس از تحویل آن در شرکت مشغول به فعالیت باشید.