نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری) را بیشتر بشناسیم!

2 هفته پیش
قرارداد کابینت کاری

نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری) قراردادی مهم است زیرا امروزه افراد بیش از هر زمان دیگری به دکوراسیون منزل خود توجه کرده و سعی دارند تا جزئیات مختلف در منزل را با یکدیگر چیدمان نمایند. در این میان، دکور و چیدمان آشپزخانه اهمیت بسیاری در هر منزلی داشته و ساکنین خانه تلاش می‌نمایند تا به‌طور اصولی بخش‌های مختلف آشپزخانه را طراحی و چیدمان کنند. و اما مهم‌ترین بخشی که در هر آشپزخانه به چشم می‌آید، بخش مربوط به کابینت‌ها است. افراد امروزه در طراحی کابینت از طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی استفاده کرده و به‌دنبال اجرای سبکی نو در این زمینه می‌باشند. البته باید یادآور شد که طراحی و ساخت کابینت را باید به اشخاصی واگذار نمود که در این زمینه مهارت لازم را داشته و به امر کابینت‌کاری مشغول می‌باشند.

بدین ترتیب، اشخاصی که قصد دارند امر طراحی، ساخت و نصب کابینت را به طراحان و نصابان مربوطه واگذار نمایند، باید نمونه قراردادی تنظیم نموده و در ذیل آن، جزئیات مربوط به این همکاری را درج نمایند. باید توجه داشت لازمه‌ی آغاز هر نوع همکاری و لازمه دریافت هر نوع خدماتی، تنظیم قراردادی متناسب با شرایط طرفین قرارداد و موضوع قرارداد می‌باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا اصول کلیدی عقد قرارداد کابینت‌کاری و الزامات قانونی و مندرجات این قرارداد را با هم بررسی نماییم.

 

نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری) لامینگو

پیش از ورود به ادامه بحث، توصیه می‌گردد اگر قصد عقد قرارداد کابینت‌کاری را دارید، با کلیک بر روی لینک زیر، وارد بانک قرارداد لامینگو شده و قرارداد مورد نظر را دریافت نمایید. این قرارداد که فرم خام نمونه قرارداد کابینت است، توسط همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو تنظیم شده است و شما می‌توانید مفاد این قرارداد را بنا بر شرایط خود تغییر داده و ویرایش نمایید. همچنین شما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان قراردادنویسی لامینگو، تنظیم قرارداد مد نظر خود را از این اشخاص درخواست نمایید.

 

دریافت قرارداد کابینت‌کاری

 

قالب و چارچوب نمونه قرارداد کابینت

قانون مدنی به‌طور کلی عقودی را معین نموده است و آثار و مقررات حاکم بر آن‌ها را نیز تشریح کرده است. اما تمامی موضوعاتی که اشخاص قصد عقد قرارداد در ارتباط با آن‌ها را دارند، در چارچوب عقود معین قانون مدنی نمی‌گنجد و به همین دلیل، قانون مدنی در ماده ۱۰ خود به قراردادهایی اشاره داشته است که جزو عقود معین نبوده و به طرفین این قراردادها اجازه داده است تا خود مفاد این عقود را تنظیم کرده و مطابق با مقررات قانونی و شرعی کشور، قرارداد مدنظر را تنظیم و اجرا نمایند. این عقود، عقود نامعین نام دارند که دامنه بسیار گسترده‌ای در میان روابط اشخاص خواهند داشت.

قراردادهای پیمانکاری نیز نوعی از همین عقود نامعین هستند. قرارداد پیمانکاری نوعی از قرارداد است که طی آن، یکی از طرفین قرارداد که کارفرما نامیده می‌شود، انجام امری را در ازای پرداخت مبلغ آن به شخصی که پیمانکار نامیده می‌شود واگذار می‌نماید. در قرارداد پیمانکاری، ابعاد مختلف این همکاری تبیین می‌گردد و روابط میان کارفرما و پیمانکار طی این قرارداد مشخص می‌گردد. باید توجه داشت که پیمانکار باید وظایف خود را مطابق با شرایطی که در هنگام تنظیم قرارداد مشخص شده است، انجام دهد.

دامنه قراردادهای پیمانکاری بسیار گسترده می‌باشد و مواردی ازجمله ارائه خدمات، حمل‌ونقل، امور ساختمانی و غیره را در برمی‌گیرد. نمونه قرارداد کابینت‌کاری نیز نوعی از قراردادهای پیمانکاری می‌باشد زیرا براساس این قرارداد، کارفرما امر طراحی، ساخت و نصب کابینت را به شخصی که مهارت لازم در این زمینه را دارا می‌باشد، واگذار می‌نماید.

 

شرایط عام و خاص حاکم بر قراردادهای پیمانکاری

شرایط عام قراردادهای پیمانکاری مانند نمونه قرارداد کابینت، شرایطی هستند که بر کل قردادهای پیمانکاری حاکم بوده و طرفین قرارداد پیمانکاری یعنی کارفرما و پیمانکار نمی‌توانند برخلاف این شرایط تراضی نمایند. این شرایط، مفاد ثابت و مشترک قراردادهای پیمانکاری می‌باشند و در یک قالب کلی، وظایف هر یک از طرفین قرارداد و حقوق این اشخاص را تبیین می‌نماید.
شرایط خاص قراردادهای پیمانکاری اما مواردی هستند که با توجه به موضوع قرارداد تنظیم می‌گردند و در قراردادهای مختلف با یکدیگر متفاوت می‌باشند. این شرایط در واقع تکمیل‌کننده شرایط عمومی قراردادهای پیمانکاری هستند که طرفین قرارداد با توجه به نظر و اراده خود آن‌ها را انتخاب می‌نمایند.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری کابینت‌کاری قراردادی لازم است یا جایز؟

عقود لازم قراردادهایی هستند که هیچ یک از طرفین قرارداد حق فسخ قرارداد را نداشته مگر به دلایلی قانونی و مصرح. از سویی دیگر، عقود جایز قراردادهایی هستند که طرفین این قراردادها می‌توانند هر زمان اراده نمودند، از قرارداد خارج شده و قرارداد را فسخ کنند. باید توجه داشت که اصل بر لزوم قراردادها است و به جایز بودن قراردادها در قانون مدنی اشاره شده است. درنهایت می‌توان چنین نتیجه‌گیری نمود که از آنجایی که قرارداد پیمانکاری کابینت از عقود نامعین قانون مدنی می‌باشد، پس اصل بر لزوم این قراردادها است و کارفرما و پیمانکار این قرارداد تنها زمانی حق فسخ قرارداد را دارد که دلیلی قانونی موجود باشد.

برای مثال، در قوانین مرتبط با شرایط عمومی پیمان آمده است که اگر هر یک از طرفین قرارداد پیمانکاری به تعهدات و وظایف خود عمل نکرد، طرف مقابل می‌تواند قرارداد را فسخ نموده و خسارت خود را از طرف مقابل دریافت نماید.

 

قرارداد کابینت

 

نحوه تنظیم نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری)

طرفین نمونه قرارداد طراحی ، ساخت و نصب کابینت باید در تنظیم متن قرارداد مواردی را در نظر داشته و ابعاد مختلف همکاری را در متن قرارداد قید نمایند. هر آنچه طرفین قرارداد جامع‌تری تنظیم نمایند، امکان بروز اختلاف میان آن‌ها در آینده کاهش خواهد یافت. در تنظیم قرارداد کابینت‌کاری باید درج موارد زیر را مد نظر قرار داد.

 

۱‌.عنوان قرارداد

اولین موردی که باید در هر قراردادی ذکر گردد، بند مرتبط با عنوان قرارداد می‌باشد. عنوان قرارداد بیانگر محتوای کلی قرارداد است و اطلاعات مفید و خلاصه‌ای از قرارداد در اختیار خواهد گذاشت. طرفین قرارداد یعنی شخص کارفرما و پیمانکار باید در انتخاب عنوان قرارداد دقت بسیاری داشته و از عبارات صحیح استفاده نمایند. عنوان قراردادی که در آن کارفرما امر طراحی و ساخت کابینت را به شخصی که مهارت لازم را دارد واگذار می‌نماید، مواردی مانند نمونه قرارداد کابینت‌کاری و یا نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری) خواهد بود.

 

۲. موضوع نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری)

موضوع قرارداد به تشریح کامل فعالیتی خواهد پرداخت که بنا است با عقد این قرارداد به انجام آن پرداخته شود. به‌عبارتی دیگر، موضوع قرارداد اطلاعات کاملی درباره قرارداد می‌دهد؛ این اطلاعات مواردی است ازجمله چگونگی انجام امر طراحی و نصب کابینت، متریال ساخت کابینت، محل نصب کابینت، رنگ کابینت‌ها و غیره. در بند مربوط به موضوع قرارداد، طرفین قرارداد باید خلاصه‌ای از کل قرارداد را عنوان نمایند.

 

۳. مشخصات کارفرما و پیمانکار قرارداد کابینت‌کاری

در ذیل این بند از قرارداد، باید مشخصات و اطلاعات هویتی دقیق طرفین قرارداد ذکر گردد. طرفین قرارداد ممکن است اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند؛ برای مثال، ممکن است پیمانکار قرارداد یک شخص حقیقی و یا یک شرکت طراحی و نصب کابینت باشد که در هر صورت، باید اطلاعات هویتی دقیق پیمانکار در بند مربوط به معرفی طرفین درج گردد. اطلاعاتی که باید در ارتباط با طرفین این قرارداد در قرارداد درج گردد عبارت است از نام ‌و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، نشانی دقیق اقامتگاه، شماره همراه و غیره. علاوه بر این، درصورتیکه یکی از طرفین قرارداد شخص حقوقی باشد، باید مواردی ازجمله عنوان شخص حقوقی، کد ثبتی، نشان تجاری، اقامتگاه، شماره تماس و مشخصات نماینده یا مدیر شخص حقوقی درج گردد.

 

۴. مشخصات پروژه کابینت‌کاری

پیش‌تر نیز بیان شد که پیمانکار باید موضوع قرارداد را با توجه به شرایط و اوصافی که تعیین شده است انجام دهد. این شرایط و اوصاف هنگام تنظیم متن نمونه قرارداد طراحی ، ساخت و نصب کابینت به‌صورت کامل در متن قرارداد نوشته می‌شود تا در آینده، در این زمینه میان طرفین قرارداد اختلافی به وجود نیاید. برخی از این شرایط و اوصاف فنی قرارداد کابینت‌کاری عبارت‌اند از:

۱. جنس متریال کابینت‌ها

۲. رنگ کابینت‌ها

۳. چگونگی طراحی کابینت‌ها در قسمت‌های مختلف آشپزخانه

۴. جنس یراق‌آلات کابینت‌ها مانند ریل‌های مورد استفاده

۵. حجم ام‌دی‌اف، چوب یا فلز مورد استفاده در ساخت و طراحی کابینت

۶‌. متریال‌های جانبی کاربردی در کابینت‌ها مانند شیشه و غیره.

 

۵. میزان و نحوه پرداخت مبلغ نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری)

در این بخش از قرارداد، هزینه‌های کلی و جزئی قرارداد به‌تفکیک نوشته می‌شود. هزینه‌های نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری) عبارت است از هزینه‌هایی مانند اجرت پیمانکار، هزینه خرید متریال کابینت، هزینه خرید مواد اولیه طراحی و ساخت و نصب، هزینه حمل‌ونقل و غیره. کارفرما و پیمانکار باید در هنگام تنظیم قرارداد بر سر این مبلغ با یکدیگر به توافق برسند. روند توافق بر مبلغ قرارداد اصولاً بدین صورت است که پیمانکار رقمی را اعلام می‌نماید و کارفرما یا با آن موافق است و یا رقم مد نظر خود را اعلام می‌نماید تا درنهایت به نتیجه برسند. باید توجه داشت که هزینه‌ای که پیمانکار جهت پرداخت حقوق کارگران خود صرف می‌نماید، بر عهده خود پیمانکار بوده و کارفرما در این زمینه مسئولیتی ندارد.

علاوه بر میزان مبلغ قرارداد کابینت‌کاری، طرفین قرارداد باید نحوه پرداخت این مبلغ را نیز معین نمایند. ممکن است طرفین قرارداد توافق نمایند که این مبلغ به‌صورت اقساطی و در چند نوبت پرداخت گردد و یا کارفرما مایل باشد تا تمام مبلغ را در یک نوبت بپردازد. اصولاً مبلغ در قراردادهای پیمانکاری بدین صورت پرداخت می‌گردد که کارفرما پس از هر بار پیشرفت در کار و رسیدن موعد انجام بخشی از پروژه، مبلغی را به پیمانکار می‌پردازد. البته این موضوع بستگی به اراده طرفین قرارداد داشته و طرفین قرارداد می‌توانند به هر طریقی در این زمینه تراضی نمایند.

 

۶. تعهدات پیمانکار در قرارداد کابینت‌کاری

در این بخش از قرارداد نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری) باید وظایف و تعهداتی که بر عهده کارفرما می‌باشد را به‌تفصیل درج نمایید. این وظایف در قراردادهای کابینت‌کاری مختلف ممکن است متفاوت باشد اما در کل، تعهداتی کلی وجود دارند که در هر قراردادی بر عهده پیمانکار قرارداد می‌باشد. ازجمله این تعهدات عبارت است از: آغاز فعالیت کابینت‌کاری بلافاصله پس از تنظیم قرارداد و مشخص شدن اوصاف پروژه، استفاده از متریال باکیفیت در امر ساخت و نصب کابینت، انجام اصولی امر حمل‌نقل کابینت‌ها به محل نصب کابینت، مطلع نمودن کارفرما از احتمال ایجاد تأخیر در اجرای پروژه، ارائه تضمین قراردادی، رعایت استانداردهای ایمنی در امر نصب کابینت‌ها، مطلع نمودن کارفرما از روند اجرای پروزه کابینت‌کاری، عدم انتقال موضوع قرارداد به اشخاص ثالث، پرداخت حقوق کارکنان خود و غیره.

 

کابینت

 

۷. تعهدات پیمانکار در قرارداد پیمانکاری کابینت

علاوه بر پیمانکار، کارفرمای نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت(کابینت‌کاری) نیز تعهدات و وظایفی بر عهده دارد که باید این وظایف را مطابق با متن قرارداد اجرا نماید. برخی از تعهدات کارفرما عبارت‌اند از: پرداخت هزینه قرارداد در مواعد مقرر، دریافت پایان کار ساختمان پیش از آغاز پروژه کابینت‌کاری، نظارت بر حسن اجرای انجام کار و یا استخدام شخصی جهت انجام امر نظارت، اختصاص دادن محلی به پیمانکار و کارکنان وی جهت استراحت، پرداخت هزینه‌های آب و برق، در اختیار قرار دادن ابزارهای لازم جهت نصب کابینت و غیره.

 

۸. تضمین حسن اجرای کار

در هنگام تنظیم نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری) پیمانکار باید تضمینی جهت اجرای صحیح موضوع قرارداد ارائه نماید. این تضمین ممکن است مواردی ازجمله چک بانکی یا سفته باشد و کارفرما حق دارد درصورتیکه پیمانکار در اجرای وظایف خود کوتاهی نمود و یا در حین اجرای موضوع قرارداد خسارتی وارد نمود، خسارت خود را از محل این تضمین جبران نماید. مبلغ تضمینی که پیمانکار باید ارائه نماید، غالباً تا 50 درصد مبلغ کل قرارداد می‌باشد.

 

۹. موارد فسخ نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری)

همان‌طور که گفتیم قرارداد پیمانکاری کابینت‌کاری یک قرارداد لازم است و تنها به دلایلی مشخص قابل فسخ می‌باشد. برخی از این دلایل و شرایط که به طرفین قرارداد حق فسخ قرارداد را می‌دهد عبارت است از: انتقال یا واگذاری انجام پروژه از سوی پیمانکار به اشخاص ثالث، عدم اجرای صحیح موضوع قرارداد، ایجاد خسارت در طی انجام پروژه توسط پیمانکار، تأخیر در آغاز اجرای امر کابینت‌کاری، تأخیر در پرداخت هزینه‌های قرارداد، عدم رعایت استانداردهای ایمنی توسط پیمانکار، غیبت بدون دلیل پیمانکار در محل اجرای موضوع قرارداد و عدم انجام سایر مواردی که جزوی از تعهدات هر یک از طرفین قرارداد می‌باشد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه‌گیری

نمونه قرارداد طراحی، ساخت و نصب کابینت (کابینت‌کاری) یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است که طرفین این قرارداد می‌توانند برخی از مفاد این قرارداد را مطابق با اراده خود تنظیم نمایند. تنظیم قراردادی مکتوب و قانونی یکی از مهم‌ترین الزامات حقوقی عقد چنین قراردادی است که طرفین قرارداد باید اطلاعات جامع حقوقی جهت تنظیم این قرارداد داشته باشند. در پایان توصیه می‌گردد اگر به‌دنبال کاهش ریسک‌های قراردادی می‌باشید، تنظیم قرارداد پیمانکاری را به اشخاصی که تخصص لازم در این زمینه را دارا می‌باشند، واگذار نمایید.

جهت مطالعه سایر محتواهای حقوقی با موضوع قراردادها، وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و مطالبی را که همکاران ما تهیه و منتشر نموده‌اند را بررسی و مطالعه نمایید. همچنین توصیه می‌گردد لامینگو را به دوستان و اطرافیان خود نیز پیشنهاد داده تا این افراد نیز دانش حقوقی خود را افزایش دهند.

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه