قرارداد همکاری هنری و موارد کاربرد آن در زمینه‌های مختلف

12 ماه پیش
قرارداد همکاری هنری

یکی از رشته‌هایی که از ابتدای تمدن بشریت به وجود آمده و تا به الان روزبه‌روز در حال گسترش است، رشته هنر می‌باشد. هنر مانند هر رشته‌ای گرایش‌های مختلفی داشته و افراد در آن رشته فعال هستند. بعضی از این گرایش‌ها خاستگاه خاص خود را داشته و به طور مثال در کشوری متولد شده‌اند. ناگفته نماند در اکثر حوزه‌ها افراد هنرمند در خصوص موضوعات مختلفی تعامل داشته و در قالب همکاری، فعالیتی را صورت می‌دهند. در این مقاله سعی داریم در مورد قرارداد همکاری هنری مطالبی را مطرح کنیم. از این رو اگر خود قصد آغاز همکاری با شخص دومی را در موضوعات مختلف هنری دارید، تنظیم قرارداد را در اولویت قرار داده و سپس وارد مسیر هنری خود شوید!

برای تنظیم قرارداد سفارشی، توسط متخصصین حوزه قراردادنویسی مجموعه حقوقی لامینگو ابتدا وارد قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت شده و شرح کوتاهی از درخواست و شماره تماس خود را ثبت کرده و منتظر تماس تیم حقوقی مجموعه بمانید!

 

تنظیم قرارداد همکاری هنری

 

رشته هنر (Art) چیست؟

در ابتدا بهتر است، تعریفی از هنر را بیان داشته تا در ادامه به توضیحاتی در خصوص قرارداد همکاری هنری بپردازیم. هنر یعنی کنش آزادانه درونی و دارای برانگیختگی که به صورتی نمادین، به منصه ظهور برسد. حیطه هنر مانند هر رشته‌ای از سایر حوزه‌های فعالیت انسانی مانند حوزه علم، فلسفه، اخلاق، منطق، سیاست و زندگی روزمره جدا مرزبندی شده و رشته‌ای منحصر‌به‌فرد می‌باشد که می‌تواند با سایر موضوعات، تعامل داشته و اثری هنری پدید آورد.

به عبارت دیگر، هنر مجموعه‌ای از آثار یا فرآیندهای دست‌سازه انسان است که جهت تأثیر بر احساسات، عواطف و هوش انسانی یا به‌ منظور انتقال یک مفهوم آفریده می‌شود. خلاقیت جزء جدایی‌ناپذیر رشته هنر است و ممکن است با زیبایی تلفیق نشده باشد اما در اثر خلاقیت آن، اثری ماندگار بر ذهن خواننده، بیننده و یا شنونده بر جای می‌گذارد. رشته‌های هنری گرایش‌های گوناگونی دارند که عبارت‌اند از:

  • هنرهای تجسم (نقاشی، طراحی، تندیس‌گری، عکاسی)
  • خوش‌نویسی و چاپ
  • هنرهای نمایشی (تئاتر و رقص)
  • هنرهای صناعی (موسیقی، ادبیات، شعر، داستان، سینما و معماری)

اگر در خصوص هر یک از گرایش‌های نام‌برده، قصد همکاری با شخص و یا مجموعه‌ای را دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی با تنظیم قراردادی با عنوان قرارداد همکاری هنری وارد مسیر هنری خود شده تا با کمال آرامش، فعالیت خود را ادامه دهید!

 

 قرارداد همکاری هنری

 

ضرورت انعقاد قرارداد همکاری هنری در چیست؟

در حوزه هنر در خصوص چند مورد ممکن است اشخاص قصد همکاری داشته باشند. قراردادهای همکاری که ممکن است بین طرفین منعقد شود عبارت‌اند از:

  • قراردادی در خصوص حق افشا و اعلان اثر (عمومی کردن اثر)
  • قراردادی در خصوص حق تکثیر اثر
  • قراردادی در خصوص انتشار و عرضه اثر
  • قراردادی در خصوص سفارش اثر
  • قرارادی در خصوص اجرای عمومی اثر

قابل ذکر است بر حسب شرایط و نیاز طرفین همکاری، ممکن است تمامی موارد ذکر شده، داخل یک قرارداد بیان شود و یا در خصوص هر کدام، قراردادی مجزا تنظیم گردد. بنابراین در ابتدای کار بهتر است در خصوص اینکه یک قرارداد با بندهای مختلف تنظیم گردد و یا چند قرارداد، بین طرفین توافقی صورت گیرد. شما می‌توانید برای تنظیم قرارداد همکاری هنری در حوزه‌های مختلف، در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت، درخواست خود را ثبت نموده و منتظر تماس کارشناسان حقوقی مجموعه بمانید!

 

این مطلب را نیز بخوانید: حقوق مادی مالکیت فکری چیست؟

 

از چه طریقی با قوانین حوزه پدیدار شدن آثار آشنا شویم؟

به‌طور کلی به هر آنچه که از راه دانش، هنر، ابتکار و یا خلاقیت پدید می‌آید، اثر گفته می‌شود و به فردی که آن اثر را خلق کرده است، پدیدآورنده می گویند. ناگفته نماند تمامی آثار ادبی و هنری و علمی، تحت حمایت قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان قرار می‌گیرند. حقوق پدیدآورنده اثر به دو دسته حقوق مادی و معنوی تقسیم می‌گردد.

در ادامه، طبق قانون، حقوق معنوی آثار غیرقابل انتقال بوده و قابل واگذاری به دیگران نمی‌باشد، اما حقوق مادی آثار قابل نقل و انتقال است و در قالب یک قرارداد حقوقی می‌توان کلیه حقوق مادی آثار ادبی و هنری را به دیگران واگذار نمود. قابل ذکر است اگر قراردادی اصولی که با ذکر حق و حقوق طرفین همراه باشد تنظیم گردد، همکاری مطلوبی برای طرفین قرارداد رقم خواهد خورد. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات متعدد افزایش پیدا خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه قوانین مسائل هنری و تنظیم قرارداد همکاری هنری می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت از خدمات حقوقی و کاملاً آنلاین مجموعه لامینگو بهره‌مند شوید!

 

 قرارداد همکاری هنری

 

آیا همکاری هنری در سطح بین‌المللی صورت گرفته است؟

پاسخ به این سؤال مثبت است. همکاری‌های گسترده‌ای در سطح جهان بین کشورها و فرهنگ‌های گوناگون، در گذشته اتفاق افتاده و در حال حاضر هم در حال انجام است. این همکاری در ابعاد مختلفی انجام می‌گردد. به طور مثال از جهت شباهت‌های دو فرهنگ و یا تفاوت و تعامل دو قشر صورت می‌گیرد که اگر اثر خلاقانه و تأثیرگذاری را بیافریند، بسیار شگفت‌انگیز خواهد شد. همکاری‌های متنوعی در خصوص چاپ کتاب، حوزه موسیقی، هنرهای تجسمی و… قابل انجام می‌باشد. در آخر اگر قصد همکاری با شخص و یا مجموعه‌ای در خصوص خلق، انتشار و یا سایر موارد آثار هنری را دارید بهتر است طبق توافقات خود، قرارداد همکاری هنری منعقد نموده و فعالیتتان را آغاز نمایید. تیم متخصص مجموعه لامینگو از ابتدا تا انتهای پروسه حقوقی تنظیم قرارداد، در کنار شما خواهند بود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

چکیده مطلب

در این مقاله سعی شد مفاهیمی در خصوص قرارداد همکاری هنری و موارد کاربرد آن را خدمتتان بیان کنیم. اگر در خصوص این موضوع و یا سایر موضوعات حقوقی، پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است در انتهای همین صفحه مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان مجموعه حقوقی لامینگو بمانید!

در ادامه ضمن عرض تشکر از صرف وقت ارزشمندتان برای مطالعه موارد ذکر شده، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعاتی کاربردی را در زمینه تنظیم این نوع قرارداد در اختیارتان قرار داده باشیم. اگر در خصوص مباحث حقوقی سوالی دارید تیم پشتیبانی مجموعه به صورت 24 ساعته از طریق چت آنلاین و در ساعات کاری از طریق شماره‌های درج شده روی سایت، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند! در صورت تمایل می‌توانید نظر، پیشنهاد و یا انتقاد خود را در خصوص استفاده از خدمات حقوقی هوشمند لامینگو با ما در میان بگذارید و یا با مطرح کردن پرسش خود در قسمت دیدگاه، منتظر پاسخ همکاران مجموعه بمانید!

همچنین اگر به خواندن مطالب و مقالات حقوقی در زمینه‌های مختلفی مانند، خانوادگی، کسب‌وکار، کیفری و یا مالیات علاقه دارید با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو مطلب مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را مطالعه کنید و در آخر با کامنت خود ما را جهت رشد و بهبود مجموعه و خدمت‌رسانی بهتر به شما کاربران گرامی یاری نمایید!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فروزان قاضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه