آیا از قوانین ایجاد مزاحمت برای همسایگان آگاهی دارید؟

مشاوره حقوقی مزاحمت

داستان اذیت و آزار و به طور کلی ایجاد مزاحمت از جانب همسایگان، امری شایع بوده و از دوران قدیم تا به اکنون در جریان است. برخی از همسایگان مزاحم سر و صدا و رفتار نابهنجار خود را به گونه‌ای فراتر از حد افزایش داده که منجر به لبریز شدن صبر دیگران می‌گردد. خوشبختانه قانون‌گذاران با وضع قوانینی مانع ایجاد مزاحمت همسایه برای دیگران گردیدند. برای فراگیری اطلاعات کافی در خصوص پرونده همسایگان مزاحم افزون بر مطالعه قوانین، دریافت مشاوره حقوقی مزاحمت نیز به دستیابی به موفقیت در پرونده نقشی مهم ایفا می‌کند. ادامه این مطلب به مبحث آگاهی از قوانین ایجاد مزاحمت برای همسایگان پرداخته است.

 

سنجیدن موقعیت همسایگان

بعضی اوقات همسایه برای شما ایجاد مزاحمت نکرده و درواقع شما به دلیل حساسیت زیاد خود رنجیده خاطر می‌شوید. حساسیت بالا منجر به جبهه‌گیری طرفین نسبت به هم شده و مسئله‌ای که با یک تذکر از سوی شما قابل حل است به یک مسئله جدی، بزرگ و پیچیده مبدل می‌گردد. در صورت احساس رنجش از سوی برخی از رفتارهای همسایگان، گام اول انجام اقدامات لازم جهت مقابله با این احساس، تلاش در درک موقعیت و وضعیت پیش‌آمده‌ی فعلی همسایه می‌باشد. این درک در مواقع گریه نوزاد در نیمه شب و یا جشن گرفتن‌های گاه‌به‌گاه روشی کاربردی است.

لازم به ذکر است در صورت برقراری رابطه صمیمانه و دوستانه با همسایگان خود به بهبود روند رهابخشی از رفتارهای آزاردهنده‌ و مزاحمت‌های ایجاد شده توسط آن‌ها سرعت می‌بخشد.

 

این مطلب را بخوانید:کلیه نکات حقوقی درباره‌ جرم مزاحمت که باید با آن‌ها آشنا شوید

 

ارزیابی و سنجش رفتار خود

در برخی موارد که شاهد مزاحمت همسایه خود هستید، پیش از اقدام به شکایت به مدیر ساختمان و یا حتی مراجعه به مراجع قضایی نسبت به سنجیدن چگونگی برخورد خود با همسایگان اقدام کرده و در صورت یافتن علت ایجاد مزاحمت توسط همسایه از جانب خود، به رفع مشکل بپردازید.

 

این مطلب را بخوانید:مهم‌ترین نکات درباره جرم مزاحمت در فضای مجازی

بکارگیری روش‌های مناسب و محترمانه در برابر مزاحمت

هنگام بروز مزاحمت از جانب همسایگان، جهت مقابله با آن باید رفتاری مناسب و همراه با احترام پیش گرفت. در ابتدای وقوع مزاحمت، رجوع به مراجع قضایی راه حل مناسبی نیست. استفاده از راهبرد بازگویی با همسایه به صورت مستقیم در مورد موضوع آزاردهنده بهترین اقدام است.

این شیوه بازگویی می‌تواند به شکل یک پیامک، ایمیل و یا به شکل گفتگو مستقیم در یک جلسه حضوری صورت گیرد. در اکثر مواقع با استفاده از این روش، همسایه متوجه مزاحمت و آزار و اذیت رساندن خود به سوی شما شده و با آگاهی وی رفع مشکل بسیار سریع انجام می‌گردد.

نکته

  • به این نکته توجه داشته باشید که تنها بازگو کردن نوع مزاحمت کافی نبوده و رفع سریع مزاحمت شکل گرفته به یافتن روش حل مشکل بستگی دارد. به همین سبب تنها به شکایت از مزاحمت در مقابل همسایه نپردازید و راهکار چگونگی برطرف کردن آن را نیز بازگو کنید. در این صورت افزون بر گوشزد کردن مشکل، به سبب یاری رساندن به همسایه از عزت و محبوبیت بیشتری نزد وی برخوردار خواهید شد.

 

  • در صورتی‌که با استفاده و بهره‌گیری از کلیه شیوه‌های مذکور مزاحمت‌ها از جانب همسایگان خاتمه نیافت، آخرین و تنها راه باقی‌مانده ترک ساختمان و جایگزینی محلی جدید برای سکونت خود می‌باشد.

مشاوره حقوقی مزاحمت

 

شکایت دسته‌جمعی همسایگان

در صورت عدم رفع مزاحمت از جانب همسایه و بی‌تفاوتی وی نسبت به رنجش دیگران، شما می‌توانید با نگارش یک نامه از مزاحمت به عمل آمده همسایه که در انتهای نامه امضای دسته‌جمعی ناراضیان از همسایه مزاحم درج گردیده، به همسایه مزاحم هشدار دهید. اگر همسایه به اقدامات خود ادامه دهد، مراجعه به مراجع قضایی و طرح شکایت‌نامه علیه همسایه مزاحم، امری مناسب و الزامی می‌باشد.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی مزاحمت، از وکلای پایه یک دادگستری و مشاوران حقوقی مجرب لامینگو از لینک زیر استفاده کنید:

 

دریافت مشاوره حقوقی مزاحمت

 

برقراری تماس با پلیس

در صورت عدم امکان تحمل در برابر مزاحمت‌ها و لبریز شدن صبر، می‌توانید با رجوع به کلانتری به همراه سایر همسایگان شاکی، نسبت به تنظیم شکایت‌نامه علیه مزاحم اقدام نموده به رنج خود پایان دهید. اگر همسایه مزاحم به شما زیان و خسارتی مادی و مالی وارد کند، توسط دادگاه موظف به پرداخت هزینه‌ها برای جبران خسارات می‌گردد.

لازم به ذکر است که ارائه سند و مدارکی مبنی بر مزاحمت از جانب همسایگان به مراجع قضایی، به پیشرفت روند شکایت و دستیابی به نتایج مطلوب یاری می‌رسند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

این مطلب حاوی مبحث آیا از قوانین ایجاد مزاحمت برای همسایگان آگاهی دارید بود. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره حقوقی مزاحمت لامینگو استفاده کنید. برای مطالعه مطالب مشابه به وبلاگ لامینگو مراجعه فرمایید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب آناهیتا حاجی حسینی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه