همه چیز درباره کارشناسی خدمات بهداشتی درمانی + نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

2 ماه پیش
نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

امر درمان یکی از مهم‌ترین موضوعات در هر جامعه‌ای است که بسیار مطرح بوده و خدمات گوناگونی در زمینه بهداشت و سلامت در قالب نمونه قرارداد خدمات کارشناسی به افراد ارائه می‌گردد. در هر کشوری، مراکز مختلفی به ارائه این خدمات پرداخته و افراد نیز با پرداخت مبلغی از این خدمات استفاده می‌نمایند.

بعضی از مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی توسط دولت و مراکز دولتی ارائه می‌گردد و مردم می‌توانند بدون پرداخت هزینه از این خدمات بهره‌مند گردند؛ اما در کنار این مراکز دولتی، مراکز غیردولتی و یا نیمه‌دولتی نیز اقدام به ارائه خدمات کارشناسی بهداشتی و درمانی می‌نمایند. زمانی که افراد برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به این مراکز رجوع می‌نمایند، قراردادی میان آن‌ها و آن مراکز جهت ارائه و دریافت خدمات منعقد می‌گردد که این قرارداد یکی از انواع نمونه قرارداد خدمات کارشناسی می‌باشد.

در ادامه مطلب، بیشتر به توضیح نمونه قرارداد خدمات کارشناسی و ارائه خدمات کارشناسی بهداشتی و درمانی در قالب این قرارداد می‌پردازیم. این قرارداد در بانک قرارداد لامینگو موجود بوده و شما می‌توانید با ورود به لینک زیر، این قرارداد را دریافت نموده و مورد استفاده قرار دهید.

دریافت نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

 

خدمات بهداشتی و درمانی را چه مراکزی ارائه می‌دهند؟

مراکز ارائه بهداشت و درمان و سلامت در کشور بسیار گسترده می‌باشند. ازجمله این موارد می‌توان به مراکز زیر اشاره نمود:

 

1) بیمارستان‌ها

بیمارستان‌ها خدمات چندجانبه‌ای به اشخاص ارائه می‌دهند و شامل بخش‌هایی مانند اورژانس، بخش زایمان، icu، ccu، بخش نوزادان، اتاق عمل و غیره می‌باشد. افراد با مراجعه به بخش پذیرش بیمارستان و پر کردن فرم مربوطه، قراردادی منعقد می‌نمایند که براساس آن با پرداخت مبلغی، از خدمات درمانی بیمارستان بهره‌مند می‌گردند.

 

2) آزمایشگاه‌ها

آزمایشگاه‌ها مراکزی هستند که وظایفی را ازجمله انجام آزمایش‌های گوناگون توسط متخصصانی که در آنجا مشغول به فعالیت هستند، برعهده دارند. افراد نیز با مراجعه به این مراکز و عقد نمونه قرارداد خدمات کارشناسی، خدمات بهداشتی و درمانی مورد نظر را دریافت می‌دارند.

 

3) درمانگاه‌های دولتی و خصوصی

درمانگاه‌ها به‌نسبت بیمارستان‌ها خدمات کمتری را به افراد ارائه می‌نمایند. برای مثال، درمانگاه‌ها امکانات لازم را برای انجام انواع عمل‌های جراحی نداشته و صرفاً جراحی‌های سرپایی در آنجا انجام می‌گیرد و همچنین دارای بخش‌های آی‌سی‌یو و سی‌سی‌یو نیز نمی‌باشند.

 

حتماً بخوانید: نمونه قرارداد خدمات کارشناسی و نکات مرتبط با آن را بشناسیم!

 

4) کلینیک‌های پزشکی

کلینیک‌های پزشکی همان مطب‌های پزشکان می‌باشند که خدمات گسترده‌ای ارائه نداده و بعضی از آن‌ها چندین نوع از خدمات مانند تشخیص برخی از بیماری‌‌ها را ارائه داده و اغلب آن‌ها در یک زمینه خاص فعالیت می‌نمایند. اشخاص نیز با مراجعه به این کلینیک‌ها، درخواست ارائه خدمات درمانی نموده و خدمات مورد نظر را دریافت می‌نمایند.

 

5) خانه‌ها و مراکز بهداشت

مراکز بهداشت و درمان، مراکزی هستند که برخی از خدمات بهداشتی و درمانی مانند سرشماری جمعیت، غربالگری، پیشگیری از بیماری‌ها و کنترل آن‌ها، ارائه خدمات دندانپزشکی، انجام واکسیناسیون، ارائه خدمات بهداشت روان، آموزش سلامت به کودکان و نوجوانان، تنظیم نمودار رشد کودکان، انجام تست‌های ویروس‌شناسی و غیره را به اشخاص ارائه می‌دهند.

تعداد این مراکز بیشتر از بیمارستان‌ها بوده و بسیاری از افراد پیش از مراجعه به بیمارستان و درمانگاه، به مراکز بهداشت و درمان که در اغلب محله‌ها دایر است، مراجعه می‌نمایند و درصورتی‌که مراکز بهداشت نتوانند جوابگوی نیاز افراد باشند، آن‌ها را در مراجعه به دیگر مراکز درمانی و سلامت راهنمایی می‌نمایند.

 

نمونه قرارداد خدمات کارشناسی

 

خدمات بهداشتی و درمانی در چه قالب قراردادی ارائه می‌گردد؟

اشخاص زمانی که به مراکز بهداشت و درمان مراجعه می‌نمایند، قراردادی میان این افراد و مرکز مربوطه منعقد می‌گردد. این قرارداد، یکی از انواع نمونه قرارداد خدمات کارشناسی می‌باشد.

نمونه قرارداد خدمات کارشناسی، یکی از قراردادهای پروژه‌ای می‌باشد که در آن کارفرما خدمات درخواست خدمات مربوطه را نموده و پس از پرداخت مبلغ این خدمات به کارشناس مربوطه که در اینجا کارشناس بهداشت و درمان می‌باشد، خدمات مورد نظر را دریافت می‌نماید.

در نمونه قرارداد خدمات کارشناسی مواردی مانند عنوان قرارداد، موضوع قرارداد، مشخصات طرفین قرارداد، تعهدات کارشناس و گیرنده خدمات، شروط ضمن عقد، شرایط خاتمه قرارداد، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، مدت قراداد، محل انجام قرارداد و سایر مواردی که طرفین بر آن توافق نموده‌اند، قید می‌گردد.

 

شرط محرمانگی در قرارداد دریافت خدمات بهداشتی و درمانی

یکی از مهم‌ترین بندهایی که باید در قرارداد دریافت خدمات درمانی و بهداشتی قید گردد، بند مربوط به شرط محرمانگی می‌باشد. شرط محرمانگی به این معنا است که شخصی که خدمات را ارائه می‌دهد، نباید اطلاعات کارفرما را افشاء نماید و باید این اطلاعات را محرمانه نگه دارد.

در قرارداد دریافت و ارائه خدمات درمانی و بهداشتی نیز متخصص و یا نیروی ارائه‌دهنده خدمات سلامت، باید اطلاعات پزشکی و شخصی مراجعه‌کننده را حفظ نموده و آن‌ها را محرمانه نگه دارد. افشای اطلاعات شخص بیمار و مراجعه‌کننده تخلف محسوب شده و قابلیت پیگرد قضایی دارد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن پایانی

سیستم‌های درمانی و بهداشتی با یکدیگر متفاوت می‌باشند و هرکدام رویه و طریق کارکرد خودشان را دارا می‌باشد. خدمات بهداشتی و درمانی با توجه به امکانات مراکز و تخصصی که هر کدام برخوردار می‌باشند، ارائه می‌گردد و قیمت این خدمات و نجوه پرداخت آن نیز بر همین اساس متفاوت خواهد بود. مبلغ خدمات بهداشتی و درمانی و نحوه پرداخت آن در نمونه قرارداد خدمات کارشناسی که خدمات درمانی در قالب آن ارائه می‌گردد.

اگر مطالعه این محتوا برای شما مفید بوده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و دیگر محتواهای حقوقی را که همکاران ما تهیه و در آنجا منتشر نموده‌اند نیز مطالعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه