مزایا و معایب مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

3 سال پیش
مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

در گذشته افراد برای پرداخت مالیات‌های خود به دولت، همواره دچار مشکل می‌شدند و محاسبه دقیق مالیات‌ برای افراد یک دغدغه و نگرانی بسیار بزرگ بود. اما خوشبختانه امروزه مردم برای تخمین و محاسبه انواع مالیات و به طور کلی آشنایی بیشتر با هر یک از آنها، افراد می‌توانند به انواع متخصصان مراجعه کنند. استفاده از مشاوره مالیاتی که توسط مشاورین لامینگو نیز ارائه می‌گردد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، زیرا در صورت مشورت و استفاده از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده افراد می‌توانند از معافیت‌ها، مزیت‌ها و دیگر موارد قانونی موجود آگاه شوند و مناسب‌ترین میزان مالیات را بپردازند.

 

دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت‌ها اخذ می‌شود و در بیشتر کشورها نیز این قانون وجود دارد. مبلغ جمع‌آوری شده از مالیات بر ارزش افزوده به‌صورت مستقیم به خزانه مرکزی فرستاده می‌شود. این مبلغ برای صرف هزینه‌های لازم مردم جامعه به مصرف می‌رسد. اخذ مالیات نیز مزایا و معایبی دارد که در ادامه این مطلب به این مسئله خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

 

این مطلب را بخوانید: مالیات بر ارزش افزوده و صفر تا صد نکات مربوط به آن

 

ماهیت مالیات بر ارزش افزوده

همان‌طور که در مقاله مالیات بر ارزش افزوده چیست به طور کامل این موضوع را شرح دادیم. مالیات بر ارزش افزوده به مالیات یا مبلغی گفته می‌شود که خریدار یا مصرف‌کننده، در هنگام خرید یک کالا و یا استفاده از یک خدمات باید به دولت بپردازد. اما سؤال پیش می‌آید که این مبلغ برای چه لحاظ شده است؟ در اینجا لازم است بگوییم که یک کالا و یا خدمات ارائه شده به مشتری یا مصرف‌کننده، باید مراحلی را پشت سر بگذارد که این مراحل مبلغی را به مبلغ کالا یا خدمت می‌افزاید و به همین دلیل به آن محصول در انتها و پس از تولید مالیات بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد.

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عمومی و غیرمستقیم است و به صورت همگانی باید پرداخت شود. برای رفع ابهامات خود بهتر است به متخصص در این حوزه مراجعه نموده و از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده بهره بگیرید.

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

مزایای مالیات بر ارزش افزوده

شناخت مزایا و معایب مالیات بر ارزش افزوده، کیفیت بهتری به مشاوره حقوقی در این راستا می‌بخشد. اخذ مالیات بر ارزش افزوده نیز، مانند تمامی سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، مزایا و معایبی را به‌دنبال دارد. در این قسمت به مزایای مالیات بر ارزش افزوده اشاره می‌شود:

به حداقل رساندن فرار از مالیات

مالیات بر ارزش افزوده یک از درآمدهای اصلی و قابل اعتماد برای دولت است. اما از آن طرف میزان مالیات بر ارزش افزوده به نسبت دیگر مالیات‌ها محدودتر و یا کمتر می‌باشد. از دیدگاهی دیگر نیز به‌دلیل آن که پرداخت مالیات برعهده خریدار است، سبب می‌شود تا از ضرر طرفین جلوگیری شود و فرار مالیاتی به حداقل میزان خود کاهش پیدا کند.

درآمدزایی نوین جهت پاسخ به هزینه دولت

به دلیل آن که منبع‌های دریافتی مالیات بر ارزش افزوده گسترش یافته است. مالیات بر ارزش افزوده معمولاً به اکثر کالاها یا خدمات تعلق می‌گیرد و درنتیجه یکی از منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود.

نوسازی و به وجود آوردن تحول در نظام مالیات

نوسازی در نظام مالیاتی سبب تغییر و تحول در این نظام شده و باعث صرفه‌جویی در زمان، ارتقای سطح کیفیت و بازدهی، محاسبه دقیق و استفاده از کادر اجرایی کمتر می‌شود.

آسان‌تر شدن حسابرسی و کنترل

برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده از فاکتور فروش استفاده می‌شود. در این فاکتور نرخ مالیات، اقلام فروش محصول و خدمات مشخص شده است و صورتحساب‌ها به دفاتر حسابداری مودیان به ثبت می‌رسد. این کار سبب می‌شود تا کنترل بر حسابرسی آسان‌تر گردد.

برای آگاهی از قوانین موجود در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده از دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده غافل نشوید!

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

معایب مالیات بر ارزش افزوده

ازجمله معایت مالیات بر ارزش افزوده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

افزایش سطح قیمت‌ها

یکی از انتقادات اصلی از مالیات بر ارزش افزوده، شکایت از افزایش قیمت‌ها است. به این صورت که افراد برای پرداخت مالیات در نظر گرفته شده، قیمت‌ها را افزایش می‌دهند اما در تجربیات کشورهای دیگر از اخذ مالیات بر ارزش افزوده ثابت شده است که این مطلب دلیل منطقی ندارد.

به این دلیل که مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی مصرفی است و به تمامی کالاها تعلق می‌گیرد، باعث می‌شود تا به قشرهای ضعیف و یا کم درآمد فشار وارد شود. این مسئله خود باعث نگرانی دولت‌ها شده اما عنوان شده است که آثار نزولی مالیات بر ارزش افزوده به نسبت دیگر مالیات‌ها بسیار کمتر است.

مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

اخذ مالیات بر ارزش افزوده منجر به بروز مشکلات اجرایی نظیر نحوه‌ی برخورد با خرده‌فروشان در مشاغل مختلف و مواد غذایی کشاورزی، چگونگی عملکرد در ارتباط با محصولات سرمایه‌ای و مشکلاتی برای دریافت مالیات از بانک‌ها و مؤسسات بیمه و دیگر خدمات می‌شود. مشکلات این‌چنینی، ضرورت استفاده از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده را افزایش می‌دهد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نتیجه‌گیری

با استفاده از خدمات مشاوره کارشناسان حقوقی لامینگو، شما به راحتی و بدون داشتن نگرانی می‌توانید با متخصصین در این حوزه مشورت نموده و جهت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بهترین اقدام را داشته باشید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید واقع شده است، لطفاً دیدگاه ارزشمند خود را در بخش نظرات برای ما بنویسید. چنانچه خواهان اطلاع از دیگر مطالب در نظر گرفته شده ما هستید، می‌توانید به بلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه