پرسش خود را مطرح نمایید
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۳
  1. مشاوره حقوقی آنلاین
  2. حقوق کسب و کار
  3. تامین اجتماعی و قانون کار

خاتمه قرارداد کار و آثار حقوقی آن

سلام. از مرداد ۹۸ در یک شرکت استخدام بودم و آخرین قرارداد من با شرکتی که کار میکردم اول دی ماه ۹۹ شروع شده بود و ۲۹ اسفند به پایان رسید و تا این مدت به تمامی تعهدات به شرکت پایبند بودم. بعلت فشار کاری بیش از حد از طرف شرکت و دریافت حقوق پایه وزارت کار بعد از یک سال و نیم فعالیت و دیگر دلایل شخصی تصمیم گرفتم بعد از اتمام قرارداد به کارم در اون شرکت ادامه ندم. از طرف مدیر داخلی و وکیل شرکت پیامی ارسال شده و تهدید به اجرا گذاشتن سفته هایی که جهت حسن انجام کار به مؤسسه تسلیم شده است کرده‌اند. از نظر قانونی امکان اجرا گذاشتن سفته‌ها از طرف مؤسسه هست یا نه؟ با توجه به اینکه در سه ماه اول بیمه رد نکردند امکان شکایت من از شرکت هست؟ با تشکر.

1 پاسخ

با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز. پس از پایان مدت قراردادهای استخدامی، امکان الزام هیچ‌یک از طرفین به تمدید آن وجود ندارد. در طول مدت قرارداد، کلیه حقوق و مزایا،ازجمله حق بیمه، به کارگر تعلق میگیرد. همچنین، پس از اتمام قرارداد، کارفرما ملزم به پرداخت مزایای پایان کار به کارگر میباشد. شما می‌توانید به اداره کار مراجعه نموده و با استناد به قرارداد خود، حق بیمه را تقاضا کنید. به‌علاوه، کارفرما می‌باید با پایان مدت قرارداد، سفته تضمینی کارگر را به او مسترد نماید. از منظر قانونی، کارفرما درصورتی می‌تواند سفته تضمینی کارگر را به اجرا گذارد که سابقاً به دادگاه‌های عمومی مراجعه کرده و ورود خسارت ازجانب کارگر به خود را اثبات نموده باشد. در غیر این صورت، مطابق ماده 674 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کردن سفته مصداق جرم خیانت در امانت خواهد بود. شما می‌توانید با ابلاغ اظهارنامه‌ای به کارفرمای خود، استرداد سفته را از ایشان درخواست کنید. درصورتی‌که ایشان ظرف مهلت مقرر در اظهارنامه سفته را به شما بازنگرداند، می‌توانید به جرم خیانت در امانت از ایشان شکایت کیفری نمایید.