قرارداد کار معین چیست و به چه نکاتی می‌پردازد؟

قرارداد کار معین

تعریف قرارداد کار

طبق ماده ۷ قانون کار “قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی(دستمزد و مزایای شغلی) کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.” در این نوشتار به صورت اختصاصی به شرح قرارداد کار معین می‌پردازیم.

 

انواع قرارداد کار

قرارداد دائم

قرارداد دائم همانطور که از نامش پیداست قراردادی است که به طور دائم پابرجاست؛ به این معنا که با وجود داشتن تاریخ شروع فاقد تاریخ پایان است. افرادی که قرارداد پیشروی آن‌ها از نوع دائم باشد تا زمان سن بازنشستگی قراردادشان اعتبار دارد، به شرط آن‌که تمامی قواعد و ضوابط منشور کاری را در طول خدمت خود رعایت کرده باشند و در کنار آن مرتکب جرایم کیفری نشوند.

این نوع قراردادها در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی مورد استفاده است. از جمله مزیت این قرارداد نسبت به سایر انواع آن آرامش و اطمینان خاطری است که به صاحبان خود می‌دهد و به نوعی متضمن امنیت شغلی آن‌هاست؛ چرا که افرادی که قرارداد کار ایشان از نوع دائم است، با توجه به دائمی بودن تعهدنامه دیگر دغدغه‌ی این را ندارند که آیا کارفرما پس از سر رسید قراردادشان مجددا آن را تمدید خواهد کرد یا خیر. به همین علت می‌توانند با آرامش خاطر بیشتری به کار خود ادامه دهند.

 

 قرارداد کار موقت

این‌گونه قراردادها از نوعی است که دارای تاریخ شروع و تاریخ پایان می‌باشد. در صورتی‌که تاریخ سررسید این‌گونه قراردادها فرا برسد دیگر آن قرارداد اعتباری ندارد و کارگر تنها زمانی می‌تواند به کار خود ادامه دهد و از حقوق و مزایای آن بهره‌مند شود که کارفرمایش نسبت به تمدید قرارداد اقدام نماید. معمولاً این نوع قرارداد در مشاغلی که دارای ماهیت موقت هستند به کار گرفته می‌شود. مانند قراردادهای پیمانکاری و ساخت و ساز.

 

قرارداد کار معین

این نوع قرارداد را به جهت آن‌که برای انجام امر مشخص و در مدت زمان محدودی منعقد می‌گردد معین می‌نامند. در این نوع قرارداد معمولاً کارفرما انجام عملیاتی را به کارگر می‌سپارد و لوازم و تجهیزات مورد نیاز را برای او فراهم می‌کند.

در قرارداد کار معین هیچ یک از طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند و باید تا پایان مدت قرارداد به تعهدات محول شده عمل کنند.

 

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

قرارداد کار معین یکی از انواع قراردادهای استخدامی است.

قرداد کار معین یکی از مهمترین انواع قراردادهای استخدامی است از این رو تحت حمایت قانون کار می‌باشد. روابط کلی بین کارگر و کارفرما در قراردادهایی که تحت شمول قانون کار هستند طبق چارچوب قانونی مشخص تنظیم می‌شود و طرفین قرارداد نمی‌توانند نسبت به رعایت آن قوانین بی تفاوت باشند.

قرارداد کار معین

مقایسه قرارداد کار معین با قرارداد پیمانکاری

قرارداد کار معین دارای وجه شباهت‌هایی با قرارداد پیمانکاری است. از مهم‌ترین آن‌ها این است که در هر دو قرارداد انجام یک امر یا عملیات مشخص و خاصی از جانب کارفرما به کارگر و پیمانکار سپرده شده و به نتیجه رساندن کار محول شده در هر دو قرارداد مدنظر است.

اما علیرغم همه‌ی مرزهای مشترکی که این دو نوع قرارداد دارند تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها مشهود است. یکی از این تفاوت‌ها این است که در قرارداد کار معین وقتی کارفرما انجام عملیاتی رابه کارگر می‌سپارد، ابزار و ادوات مورد نیاز برای انجام آن کار را نیز فراهم کرده و در اختیار کارگر قرار می‌دهد. اما در قرارداد پیمانکاری کارفرما صرفاً انجام کار و به سرانجام رساندن آن را به پیمانکار می‌سپارد بدون آن‌که در چگونگی انجام آن کار و نوع ابزار مورد استفاده دخالتی داشته باشد. از این رو پیمانکار با دست باز و با اختیارات بیشتر نسبت به انجام عملیات محول شده اقدام می‌نماید.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو نوع قرارداد با یکدیگر دارند این است که در قرارداد پیمانکاری پیمانکار موظف است در فاصله زمانی مشخص شده در قرارداد، عملیات را به سرانجام برساند و کار را تحویل دهد؛ اما در قرارداد کار معین زمان تأثیری ندارد و تنها به سرانجام رساندن کار مهم است.

در قرارداد پیمانکاری پیمانکار دستمزد خود را به صورت یکجا یا حداقل در چند قسط دریافت می‌کند اما در قرارداد کار معین کارفرما حقوق کارگر خود را در بازه زمانی خاص و طبق مراحل طی شده از انجام کار (مثلاً هر ماه یا هر سه ماه) پرداخت می‌کند.

 

این مطلب را بخوانید: همه آنچه درباره قرارداد کار معین باید بدانید

 

وضعیت بیمه در قرارداد کار معین

قرارداد کار معین تحت شمول قانون کار است و نباید روابط کارگر و کارفرما در آن مخالف قواعد آن قوانین باشد. طبق قانون وزارت کار باید در قراردادهای کار معین مسئله‌ی بیمه کارگران مطرح باشد و کارفرمایان موظف هستند تا پایان کار کارگران خود را بیمه کرده و با مراجعه به شعب سازمان تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت حق بیمه‌ی آن‌ها اقدام نمایند.

بیمه کردن کارگران در قرارداد کار معین امری اجتناب ناپذیر است و هیچکدام از کارفرمایان  نمی‌توانند در خصوص این امر کوتاهی کنند؛ در غیر این صورت طبق مفاد قانون کار، کارفرما متخلف شناخته شده و باید جریمه پرداخت کند.

 

دریافت سنوات در قرارداد کار معین به چه صورت خواهد بود؟

همان طور که گفتیم در قرارداد کار معین زمان تأثیری ندارد و تنها انجام کار محول شده مد نظر است از این رو پس از خاتمه پیدا کردن کار توسط کارگر، قرارداد نیز خاتمه پیدا می‌کند. اما اگر این قرارداد مجددا تمدید شود و رابطه‌ی کاری بین کارگر و کارفرما یک سال یا بیشتر طول بکشد، طبق ماده ۲۴ قانون کار کارگر باید حق سنوات معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار خود را دریافت نماید.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مطالب حقوقی ما به لامینگو بلاگ مراجعه بفرمایید.

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب فاطمه دل‌زنده‌دار اباتری
کارشناس حقوقی

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • هومن
  1 سال پیش

  درود
  دهياري‌های تابعه استان گیلان آزمون قراداد کار معین گذاشته
  سوالم اینه در آینده امکان قرداد دائم و رسمی هست؟
  با سپاس

  • نیکتا روزبهانی
   9 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   تبصره 1 ماده 1 اصلاحیه آیین‌نامه‌های استخدامی دهیاری‌های کشور مصوب 1398 تصریح می‌کند: “مدت قرارداد کار یکساله بوده و تمدید آن در صورت رضایت از عملکرد، بلامانع خواهد بود “. در آیین‌نامه مذکور، صحبتی از امکان تبدیل قرارداد کارمعین به رسمی نشده است و به نظر می‌رسد این امر بستگی به شرایط استخدامی دهیاری‌ها داشته باشد.