در قرارداد استخدام فروشنده به چه نکاتی باید بپردازیم؟

2 سال پیش
قرارداد استخدام فروشنده

 

یکی از علت‌های پیشرفت هر کسب‌وکاری استفاده مناسب از استعداد منابع انسانی کوشا است. در مشاغلی که ماهیت خرید و فروش دارند، حضور یک فروشنده توانمند از مهم‌ترین عناصر مورد احتیاج است. زیرا نحوه عملکرد فروشنده ارتباط مستقیم با میزان فروش و سود کارفرما دارد. به همین دلیل نحوه تعامل با این افراد بسیار مهم است. از این‌رو تلاش کردیم در این نوشتار به شرح قرارداد استخدام فروشنده بپردازیم که مهم‌ترین ابزار تعامل و ارتباط با این افراد است.

 

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

 

چرا باید با فروشنده قرارداد استخدام امضا کنیم؟

طبق اصول قانونی هر تعاملی که در زمره اجاره اشخاص و بهره‌مندی از تخصص و توان یک انسان دیگر باشد، جزء قراردادهای استخدام شناخته می‌شود. براساس مقررات قانون کار با این افراد باید برای طول مدت همکاری قرارداد استخدام منعقد گردد. بهترین قراردادی که برای استخدام فروشنده می‌توانیم استفاده کنیم قالب قرارداد استخدام موقت خواهد بود.

تنظیم قرارداد استخدام برای تبیین روابط فی‌مابین از آنجا اهمیت دارد که نقش فروشنده در یک مجموعه بسیار کلیدی است. درواقع فروشنده نماینده و ویترین مجموعه کارفرما است. ممکن است مشتریان یک مجموعه حتی نام و مشخصات کارفرمای اصلی را ندانند اما در عوض با فروشندگان رابطه و تعامل عمیقی داشته باشند.

از طرف دیگر حسن رفتار فروشنده باعث افزایش تعداد مشتریان و وفاداری آن‌ها به مجموعه خواهد شد. تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا لزوم تدوین و امضای یک قرارداد منسجم را برای استخدام فروشنده توجیه کنند. در ادامه به نحوه نگارش این قرارداد بیشتر می‌پردازیم.

 

مهم‌ترین نکات برای تنظیم نمونه قرارداد استخدام فروشنده

 

چگونه یک قرارداد کاری با فروشنده تنظیم کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای استخدام فروشنده لازم است یکی از قالب‌های قراردادی قانون کار را انتخاب کنیم. معمولا پرمخاطب‌ترین قرارداد حوزه استخدامی، قرارداد استخدام موقت است. به همین دلیل پیشنهاد ما هم برای تنظیم یک قرارداد مناسب با فروشنده، قرارداد استخدام موقت است.

 

قرارداد استخدام فروشنده

این تصمیم ناشی از دو مورد است: ا- به دلیل عدم شناخت افراد در روزهای اولیه همکاری و همچنین دشواری پایبندی به قرارداد استخدام دائم به دلیل شرایط نابه‌سامان اقتصادی، قرارداد استخدام دائم توصیه نمی‌شود. 2- ماهیت کار فروشندگی یک ماهیت دائم و مستمر است. به همین دلیل نمی‌توانید از قرارداد کار معین که بیشتر ناظر بر مسئولیت‌های مشخص و گذرا است استفاده کنید.

با انتخاب قالب قرارداد استخدام موقت، طبیعتاً برای همکاری باید مدت مشخص کنید. نکته قابل توجه در یک قرارداد استخدام فروشنده این است که هیچ کدام از طرفین اجازه فسخ یک‌طرفه قرارداد را در طول مدت آن ندارند.

مبلغ قرارداد از مباحث مهم دیگری است که باید به آن پرداخته شود. در رابطه با حقوق و مزایای فروشنده حتما دقت کنید که نمی‌توانید مبلغی کمتر از میزان حقوق پایه یا مبنا درنظر بگیرید.

از طرفی ساعات حضور و فعالیت فروشنده در مجموعه شما نمی‌تواند از مجموع ساعات اعلامی در قانون کار که به میزان 44 ساعت در هفته است، بیشتر باشد. البته می‌توان بر سر ساعات کمتری توافق کرد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر قرارداد همکاری طبیعتاً قسمت تعهدات است. در قرارداد استخدام فروشنده هم باید در قسمت تعهدات فروشنده و کارفرما، موارد مهمی که برای این همکاری ضروری است درج شود.

اگر شما هم دارای یک مجموعه فروشگاهی هستید و هنوز یک قالب قراردادی مناسب برای این همکاری پیدا نکرده‌اید همین حالا با مراجعه به سایت لامینگو می‌توانید یک نسخه کامل و به روز از قرارداد استخدام فروشنده را دریافت کنید. البته مشاوران حقوقی ما در هر زمان که نیاز به مشاوره در این زمینه داشته باشید آماده خدمت رسانی به شما هستند.

 

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مطالب ما می‌توانید به لامینگو بلاگ مراجعه بفرمایید.

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • زارع
  4 ماه پیش

  سلام
  در قرارداد استخدام فروشنده در قسمت تعهدات فروشنده و کارفرما، از جمله موارد مهمی که برای این همکاری ضروری است را لطفا نام ببرید. مثلا چگونگی اخذ ضمانت از فروشنده. سپاس

  • نیکتا روزبهانی
   4 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   تعهدات مهمی در خصوص فروشنده و کارفرما وجود دارد که لازم است به آن‌ها در قرارداد استخدامی مربوطه توجه کرد؛ به عنوان مثال در صورتی که کارفرما از امکان رقابت فروشنده در سایر فروشگاه‌های رقیب با خود، نگران است و این موضوع برای وی اهمیت دارد، می‌تواند با درج شرط عدم رقابت و مشخص کردن محدوده فعالیت فروشنده و تعیین مدت برای آن، تا حدودی اطمینان خاطر خود را فراهم نماید. یا اینکه اگر کارفرما اطلاعاتی در اختیار شخص فروشنده قرار داده است که این اطلاعات برای وی مهم بوده و باید به صورت محرمانه نگهداری شوند، می‌توان با درج شرط محرمانگی و تعیین ضمانت اجرای متناسب برای آن، به این مهم نیز توجه کرد. تعهداتی از قبیل پرداخت حقوق و مزایا مطابق قانون کار و بیمه کردن فروشنده و سایر تعهدات با توجه به محیط شغلی فروشنده نیز از تعهدات مهم کارفرما به حساب می‌آیند. در خصوص چگونگی اخذ ضمانت از فروشنده لازم است به نکاتی توجه نمود؛ مانند اینکه حتما در قرارداد استخدامی به شماره سند تضمینی دریافت‌شده از فروشنده اشاره نمود، به صورت سفید امضاء نباشد، در وجه کارفرما صادر گردد، قید “حسن انجام کار” در سند ذکر گردد و اینکه حتما از کارفرما، رسید سند تضمینی دریافت‌شده اخذ گردد. به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی‌تر در خصوص قرارداد استخدام فروشنده، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لامینگو، این قرارداد را پس از مطالعه محتوای آن به راحتی دانلود کنید. البته با توجه به اینکه این قرارداد به صورت نمونه از سوی متخصصین حقوقی تنظیم گردیده است، لازم است با توجه به شرایط کاری شما، شخصی‌سازی گردد.