استفاده از امضای الکترونیکی در صنایع مختلف و تأثیرات آن

امضای الکترونیکی

امضای الکترونیکی، یکی از هدیه‌های بسیار عالی پیشرفت تکنولوژی در قرن حاضر به زندگی انسان است. همه چیز در حال پیشرفت و توسعه است و هر پیشرفت و توسعه‌ای منجر به پیشرفت‌های بعدی می‌شود. یکی از ابزارهای بسیار عالی که باعث شده تا بسیاری از خدمات با پیشرفت‌های شگرفی روبرو شود، همین امضای الکترونیکی است. این فناوری که از همان اولین سال قرن جدید وارد کسب و کارهای امروزی شد و سازمان‌های اروپایی و آمریکایی نیز خیلی زود استفاده از آن را در دستور کار قرار دارند، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین مهره‌های تجارت امروز شده است؛ ابزاری که همراه با خود مزیت‌های بسیار زیادی اعم از سرعت، امنیت، دقت بالا و مواردی از این دست را به‌همراه داشته و در نهایت باعث می‌شود تا هر کسب و کاری با استفاده از آن رونق قابل توجهی را در بازار برای خود ایجاد نماید.

استفاده از چنین فناوری‌های به‌روز و عالی در هر صنعتی، باعث پیشرفت‌های زیادی می‌شود. در این مقاله سعی داریم تا شرایط استفاده از امضای الکترونیکی را در صنایع مختلف و کسب و کارهای رایج مورد بررسی قرار دهیم. البته امضای دیجیتال را می‌توان در هر صنعتی و هر کسب و کاری استفاده نمود و به مزیت‌های عالی آن دسترسی پیدا کرد. در هر کسب و کاری هم باید به‌شیوه مخصوصی از آن استفاده نمود. با بررسی‌هایی که در این مقاله انجام داده‌ایم، می‌توانید با این روش‌ها آشنا شده و هر چه بهتر و دقیق‌تر این بازار عالی را در محیط کاری خود به کار ببرید. برای ورود به دنیای مدرنیته و داشتن یک کسب و کار مدرن و به‌روز، لازم است تا با چنین فناوری جذابی آشنا شوید. با ما در لامینگو همراه بمانید.

 

سامانه امضا الکترونیکی لامینگو؛ کلیدی برای داشتن یک کسب و کار مدرن

قبل از اینکه به بررسی امضای الکترونیکی بپردازیم و در هر صنعت شرایط استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم، لازم است تا خدمات لامینگو را برای ارائه سامانه امضای الکترونیکی آنلاین معرفی کنیم. این سامانه که در دسترس همه کاربران قرار گرفته و هر کسی به‌راحتی می‌تواند با چند کلیک ساده به آن دسترسی داشته باشد، به‌صورت کاملاً ایمن و با امنیت بالا برنامه‌نویسی شده و شما می‌توانید خیالی کاملاً راحت و آسوده از آن داشته باشید. سرعت بالا، امنیت بالا و دقت عالی، از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های سامانه آنلاین امضای الکترونیکی است که در لامینگو به آن دسترسی خواهید داشت.

شرایط استفاده از این سامانه بسیار ساده است و کاربران می‌توانند همزمان که به دستورالعمل استفاده از آن دسترسی دارند، از مشاورین و همکاران ما در لامینگو نیز جویای این شرایط شده و خیلی راحت و آسوده از آن استفاده نمایند. امکاناتی که داشتن آن برای هر شرکت و کسب و کاری لازم است و نبود آن در شرایط تجارت امروز می‌تواند یک معضل بزرگ باشد.

ورود به سامانه امضای الکترونیکی

 

تفاوت میان امضا الکترونیک و امضای دیجیتال برای صنایع مختلف

امضای الکترونیکی و امضای دیجیتال هر دو با یک هدف مشخص به وجود آمده و برای هر صنعتی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اگر با تعریف این دو امضا آشنا باشید، به‌خوبی می‌توانید تفاوت‌های آنها را نیز در صنایع مختلف درک کنید. امضای الکترونیک در واقع همان امضای کاغذی و دست‌نویس افراد است که با استفاده از ابزارها و فناوری‌هایی به‌صورت الکترونیکی و در فضای دیجیتال تهیه می‌شود. این امضاء در قوانین حقوقی کاملاً تثبیت شده و قابل استناد است و می‌توان از آن به‌عنوان یک مدرک مهم استفاده نمود.

در این بین، امضای دیجیتال با همان هدف اما با شرایط استفاده متفاوت در دسترس است. امضای دیجیتال نیز در محیط و فضای دیجیتال تعریف می‌شود و کدی است که طرفین می‌توانند آن را تأیید کرده و به همین دلیل، امنیت بیشتری نسبت به امضای الکترونیکی دارد. امکان استفاده از هر دوی این امضاها برای تمام کسب و کارها وجود دارد. توصیه می‌کنیم که برای اسناد خیلی مهم و محرمانه از امضای دیجیتال استفاده کرده و برای قراردادهای رایج و معمولی و اسناد و مدارک معمول از امضا الکترونیکی استفاده کنید. برخی از صنایع نیز که عملکرد محرمانه‌تری دارند، می‌توانند به‌صورت عموم از امضای دیجیتال استفاده نموده و خیال خود را از بابت امنیت راحت نمایند.

 

امضای الکترونیکی

 

امکان استفاده از انواع امضای الکترونیکی در صنایع مختلف

لازم است متذکر شویم که انواع امضای الکترونیکی مختلفی نیز در این تکنولوژی تعریف می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد. امکان استفاده از انواع امضای الکترونیک برای همه صنایع و کسب و کارها وجود دارد. اگر برای انتخاب امضای مناسب برای صنعت و کسب و کار خود با چالش روبرو بودید، می‌توانید با ما در تماس بوده و یا در انتهای این مقاله و در بخش نظرات سؤال خود را با ما در میان بگذارید. مشاورین ما با تجربه بالایی که دارند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین پیشنهاد را در دسترس شما قرار خواهند داد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

 

این مطلب را بخوانید: انواع امضای الکترونیکی و نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!

 

مزیت‌های استفاده از امضا الکترونیک در صنایع مختلف

در هر صنعتی که هستید و هر کسب و کاری که دارید، می‌توانید مزیت‌های عالی و تمام‌نشدنی استفاده از فناوری امضا الکترونیکی را در اختیار داشته باشید. این فناوری با عملکرد و کاربردی که دارد، مزیت‌های بسیار زیادی به‌همراه خواهد داشت که در نهایت همه این مزیت‌ها شما را به‌سمت فروش بیشتر و کسب درآمد بیشتر و راحت‌تر سوق خواهد داد. خیلی از کاربران به‌دلیل اینکه شناخت کافی نسبت به فناوری‌های به‌روز ندارند، در استفاده از آنها نیز تعلل کرده و به همین دلیل، کسب و کار خود را با چالش‌های زیادی روبرو می‌سازند. مهم‌ترین این چالش نیز عقب ماندن از رقبای تادندان‌مسلح است. جبران این عقب‌ماندگی نیز می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی به‌دنبال داشته و شرایط را برای کاربران بسیار پیچیده‌تر نماید.

اما بشنوید از مزیت‌هایی که امضای الکترونیکی می‌تواند برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد:

 • در درجه اول با استفاده از این فناوری، می‌توانید سرعت عمل به‌مراتب بیشتری نسبت به شرایط معمول داشته باشید.
 • همچنین می‌توانید راندمان کاری بسیار بهتر و بالاتری را نیز برای کسب و کار خود شاهد باشید. این افزایش در راندمان کاری را می‌توانید در کارکرد تک‌تک اعضای شرکت خود مشاهده کنید.
 • بالا رفتن امنیت استفاده از مدارک و اسناد مهم نیز از دیگر مزایای امضای الکترونیکی است که در دسترس شما قرار خواهد داشت.
 • یکی دیگر از مزیت‌های بسیار مهم استفاده از فناوری امضای دیجیتالی، بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌های رایج است.
 • همچنین می‌توانید در وقت نیز صرفه‌جویی قابل توجهی داشته و از این نظر نیز شرایط را به نفع خود نمایید.

 

از امضا الکترونیکی در چه صنایعی می‌توان استفاده نمود؟

تمام مزیت‌هایی که در بند قبل به آنها اشاره کردیم، برای همه کسب و کارها با شدت و ضعف مختلف قابل دسترس است. البته مزیت‌های دیگری را نیز می‌توان برای استفاده از فناوری امضای الکترونیکی برشمرد که برای اطلاع از آنها می‌توانید از مقالات مربوط به تأثیر این امضا در کسب و کارها استفاده کنید. هر صنعتی بنا به شرایطی که دارد و حساسیت‌هایی که در اسناد تجاری و محرمانه برای خود تبیین نموده، می‌تواند از این فناوری استفاده نماید. در ادامه این مقاله، سعی داریم تا شرایط این استفاده را برای کاربران صنایع زیر مورد بررسی قرار دهیم:

 • تأثیرات فناوری امضای الکترونیکی برای بنگاه معاملات ملکی و سازمان‌های وابسته
 • بررسی تأثیرات استفاده از امضای دیجیتال در صنعت امنیت سایبری و کسب و کارهای مربوط به فناوری اطلاعات
 • شرایط و تأثیرات استفاده از آن در ادارات و مراکز دولتی مانند بانک‌ها و مراکز بیمه
 • تأثیرات استفاده از امضای دیجیتال در شرکت‌ها و کسب و کارهای حوزه مالی
 • تأثیرات و نحوه استفاده از این فناوری در حوزه بهداشت و درمان
 • تأثیرات استفاده از این فناوری در صنایع گردشگری
 • نحوه استفاده از امضا الکترونیک در شرکت‌های با فعالیت‌های بین‌المللی
 • استفاده از امضای دیجیتال و الکترونیکی در کسب و کارهای کوچک

البته همان‌طور که اشاره کردیم، در هر صنعتی می‌توان از این فناوری استفاده نمود و با توجه به اینکه اقتصاد و تجارت به‌سمت دیجیتالی شدن می‌رود، استفاده از آن به‌مرور برای همه کسب و کارها اجباری خواهد بود. در هر صنعتی که هستید، با مطالعه این موارد استفاده می‌توانید درک بهتری نسبت به این فناوری پیدا نموده و راحت‌تر آن را برای شرکت خود پیاده‌سازی کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، این مقاله را بخوانید: تأثیر امضای الکترونیکی در کسب و کار و ارتقاء سطح کیفیت آن

 

امضا الکترونیکی و تأثیر آن در تجارت بنگاه املاک

اگر کارتان به بنگاه‌های معاملات املاک جوازدار برخورده باشد، احتمالاً با هولوگرام‌های تأییدشده از سوی اتحادیه املاک آشنا هستید. این هولوگرام‌ها را می‌توان نمود خوبی از دیجیتالی شدن این صنف دانست. استفاده از امضای الکترونیکی می‌تواند این صنعت را بسیار پیشرفته‌تر و سریع‌تر نماید. در حال حاضر در سرتاسر دنیا معاملات ملکی به‌سمت هوشمند شدن در حال حرکت است. امضای دیجیتالی دیگر تبدیل به یک پیش‌نیاز اولیه برای چنین صنعتی شده است. در حال حاضر، در برخی از کشورها قراردادهای هوشمند مربوط به معاملات املاک بر روی بلاک چین‌ها تنظیم می‌شود. این موضوع نشان از پیشرفت گسترده دیجیتالی شدن در اقتصاد و تجارت در جهان دارد. فناوری رمزنگاری بلاک چین باعث می‌شود تا این معاملات در بالاترین سطح امنیت باشند و کمترین میزان ریسک در آنها وجود داشته باشد.

همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران جهانی خیلی راحت به استفاده از این فناوری‌ها برای معاملات املاک علاقه‌مند شده و از این روش‌ها استفاده نمایند. البته هستند کسانی که هنوز هم از روش‌های قدیمی استفاده می‌نمایند. در ایران اما هنوز دسترسی به چنین ابزارهایی برای مشاورین املاک مقدور نیست؛ اما این عزیزان می‌توانند با استفاده از مزیت‌های امضا الکترونیکی شرایط بسیار خوبی برای مشتریان خود به وجود آورده و معاملات خود را از راه دور انجام دهند. معاملاتی که در بالاترین سطح امنیت انجام شده و جای هیچ نگرانی از این بابت نیز وجود نخواهد داشت. مشاورین محترمی که هنوز به چنین فناوری مسلح نشدند، بهتر است قبل از عقب ماندن از سایرین و رقبا، فکری برای این وضعیت کرده و پا در فضای دیجیتال بگذارند.

 

امضای الکترونیکی

 

امضا الکترونیک در صنعت امنیت سایبری و فناوری اطلاعات

یکی از صنایعی که استفاده از امضا الکترونیکی در آن اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند، صنایع مربوط به امنیت سایبری و فناوری اطلاعات است. این دست از کسب و کارها و شرکت‌ها بیشتر با قراردادهایی سروکار دارند که محرمانه بوده و از این گذشته، خیلی سریع باید به آنها رسیدگی شود. به همین دلیل، لازم است تا حتماً از فناوری‌های دیجیتال برای این نامه‌نگاری‌ها و ردوبدل کردن اسناد استفاده نمایند. در غیر این صورت، ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شده و مشکلات زیادی را برای خود درست نمایند. البته دقت به اعتبار این اسناد و امضای الکترونیکی آنها نیز برای آنها لازم است.

شرکت‌های فناوری اطلاعات که خود سردمدار اصلی مسائل فناوری هستند، اگر فناوری‌هایی مانند امضا الکترونیکی استفاده نکنند، خدمات خود را زیر سؤال برده و نمی‌توانند مشتریان خود را نیز به استفاده از خدمات دیجیتالی ترغیب نمایند. با توجه به اینکه محصولات چنین شرکت‌هایی معمولاً ارتباط مستقیمی با فناوری‌های به‌روز دارد، لازم است تا آنها با استفاده از خدمات امضای دیجیتال شرایط خود را در بازار تجارت از نظر استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز بالاتر ببرند.

 

استفاده از امضای الکترونیکی در ادارات و مراکز دولتی

در قرن 21 کمتر شرکت و سازمان دولتی را در اروپا و آمریکا می‌توانید پیدا کنید که از خدمات امضا الکترونیکی استفاده نکرده و همچنان از روش‌های سنتی برای این منظور استفاده نماید. مخصوصاً برای سازمان‌هایی که حجم کاری زیادی دارند، چنین ابزاری بسیار لازم و ضروری است. حتی در کشورهای توسعه‌یافته کسب و کارهای خصوصی نیز به این رویه روی آورده‌اند و اکنون اقتصاد این کشورها در مراحل نهایی دیجیتالی شدن است. حتی برای اسناد و مدارک دولتی نیز در این کشورها جایگزین‌های دیجیتالی تعریف شده و دیگر کمتر نیاز به استفاده از کاغذ برای ارسال این اسناد هستند.

البته به‌دلیل اینکه هنوز همه کاربران عادی از این فناوری‌ها استفاده نمی‌کنند، روش‌های سنتی نیز در این سازمان‌ها استفاده می‌شود. اما با این حال، به‌زودی شاهد از بین رفتن کامل روش‌های سنتی در این رده خواهیم بود. در کشور ما نیز بهتر است این دست از کسب و کارها هر چه سریع‌تر فکری برای این موضوع کرده و برنامه‌ریزی‌های اولیه را تنظیم و زیرساخت‌های اولیه را برای آن در نظر بگیرند. کم‌کم با دیجیتالی شدن کامل اقتصاد دنیا، دیگر نمی‌توان به همان روش‌های قدیمی و سنتی با دنیا در ارتباط بود.

 

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: استفاده از امضای الکترونیکی در خرید و فروش و افزایش فروش با فناوری

 

استفاده از امضا الکترونیک در حوزه مالی

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که استفاده از امضا الکترونیکی در آن رواج پیدا کرده و اتفاقاً خیلی هم در آن لازم است، صنایع مالی است. این دست از صنایع برای سرعت بخشیدن به فرایند کار چاره‌ای جز استفاده از این فناوری‌ها ندارند. همچنین به‌جهت اینکه این فناوری‌ها از نظر ایمنی و امنیت شرایط بهتری برای آنها ایجاد می‌نماید، حتماً باید در استفاده از آنها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد. برای مثال، بانک‌ها می‌بایست برای افتتاح حساب و پر کردن اسناد و مدارک بانکی مورد نیاز برای آن از فناوری امضای دیجیتال و الکترونیکی استفاده نمایند تا مشتریان با رفاه بیشتری به‌سمت استفاده از این خدمات ترغیب شوند.

ارائه خدمات آنلاین در تجارت امروز اهمیت بسیار زیادی دارد. البته خدمات آنلاین در بازار ایران با چالش‌هایی روبرو است. بسیاری از شرکت‌ها تنها چند مرحله ساده از خدمات خود را آنلاین ارائه داده و در بقیه مواقع از روش‌های سنتی استفاده می‌نمایند. اما با استفاده از ابزارهایی مانند امضای الکترونیکی، این امکان وجود دارد تا صفر تا صد خدمات مالی به‌صورت آنلاین انجام شده و کاربران نیز با خیال راحت‌تر از آن استفاده نمایند. البته در این صنعت هم می‌توان از امضای دیجیتال و هم از امضای الکترونیک استفاده کرد.

 

استفاده از امضای الکترونیکی در صنعت بهداشت و درمان

مراکز بهداشتی و درمانی، از جمله مراکزی هستند که میزان رفت‌وآمد به آنها بسیار بالا بوده و آنها مجبور هستند تا روزانه با هزاران سند و مدرک روبرو شوند که همه آنها بارها و بارها نیاز به امضا کردن دارد. بسیاری از این اسناد و مدارک را حتی بدون نیاز به بررسی شرایط بیمار می‌توان مورد ارزیابی قرار داد و امضا کرد. از این گذشته، روش‌های سنتی به‌کارگرفته‌شده در این مراکز نیز بسیار کند بوده و باعث بروز مشکلات زیادی در آنها شده است. حتی خود کاربران نیز با چالش‌های زیادی در این مواقع روبرو هستند.

با دیجیتالی سازی اسناد و مدارک بیمارستانی و استفاده از خدمات امضای الکترونیک آنلاین، می‌توان سرعت ارائه این خدمات را بالا برد و شرایط بسیار بهتری را برای استفاده‌کنندگان قرار داد. البته با توجه به قوانین بیمه و بیمارستانی، این اسناد باید تهیه و تنظیم شوند تا مشکل حقوقی از این بابت در آنها وجود نداشته باشد. امضاهای الکترونیکی مختلفی برای چنین مراکزی در اروپا و آمریکا توسعه یافته که استفاده از آنها نیز می‌تواند یک راه‌حل عالی برای پیشبرد اهداف در این صنایع باشد.

 

استفاده از امضای الکترونیکی در صنایع بین‌المللی

شرکت‌ها و صنایعی که تمام کاسبی خود را در بازار بین‌المللی انجام داده و به‌صورت مرتب با بازارهای جهانی در ارتباط هستند، لازم است حتماً با استفاده از فناوری‌های به‌روزی مانند امضا الکترونیکی، شرایط را برای این ارتباط تسهیل نمایند. همچنین این موضوع باعث می‌شود تا هم امنیت چنین ارتباط‌هایی بالاتر رفته و  هم هر دو طرف رضایت کاملی از این بابت داشته باشند. این موضوع تنها مربوط به کسب و کارهای کوچک و خصوصی نشده و حتی سازمان‌ها و بخش‌های دولتی مربوط به بازار بین‌المللی نیز باید تمهیدات لازم را برای استفاده از این خدمات در نظر بگیرند.

 

امضای الکترونیکی

 

استفاده از امضا الکترونیک در صنعت گردشگری

یکی دیگر از صنایعی که لازم است تا برای آن نیز از خدمات امضای الکترونیک استفاده شود، صنعت گردشگری است. این صنعت هر چند در ایران بسیار ضعیف عمل کرده اما به‌جهت اینکه دائماً قرار است با مشتریان خارجی در ارتباط باشد، نیاز به چنین خدماتی خواهد داشت. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این فناوری برای صنعت گردشگری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترغیب مشتریان بیشتر برای استفاده از این خدمات
 • بالا بردن سرعت اجرا
 • بالا بردن سطح کیفیت خدمات
 • ایجاد رفاه بیشتر برای کاربران
 • امکان رقابت با صنایع گردشگری در کشورهای همسایه

صنعت گردشگری در ایران با استفاده از چنین فناوری‌هایی می‌تواند مسیر رشد و توسعه را در پیش گرفته و خیلی زود تبدیل به یکی از ارزآورترین صنایع در ایران شود. البته لازم است تا دقت‌های لازم نیز نسبت به استفاده از انواع امضا برای آن صورت پذیرد.

 

این محتوا را از دست ندهید: تأثیر امضای الکترونیکی در قرارداد استخدام

 

استفاده از امضا الکترونیک برای کسب و کارهای کوچک

کسب و کارهای کوچک خصوصی نیز بایستی در دیجیتالی کردن کسب و کار خود فعال باشند. خوب عمل کردن و سریع عمل کردن دو فاکتور بسیار مهم در بازار امروز است. اگر از این دو فاکتور در تجارت خود استفاده نکنید، خیلی زود زمین خواهید خورد. مدیران چنین صنایعی بایستی با اقدامات صحیح، در عین پیشبرد اهداف تجاری خود با استفاده از خدماتی مانند امضای الکترونیکی آنلاین، شرایط لازم را برای گسترش کسب و کار خود نیز فراهم آورند. این مسیر می‌تواند آینده‌ای روشن‌تر را برای آنها رقم بزند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

سعی کردیم تا برخی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از امضا الکترونیکی را برای کاربران تشریح کنیم. همچنین به بررسی شرایط و تأثیرات استفاده از امضا الکترونیک برای صنایع مختلف پرداختیم. نمونه‌هایی از موارد انجام‌شده در کشورهای اروپایی را نیز معرفی نمودیم. با استفاده از این اطلاعات مدیران کسب و کارها و سازمان‌ها در ایران می‌توانند روند ایده‌آلی را برای مدیریت خود در پیش گرفته و با یک آینده‌نگری عالی، شرایط را برای پیشبرد اهداف خود در دنیای دیجیتالی آینده امکان‌پذیر نمایند.

کاربرانی که به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند، می‌توانند مقالات مربوط به امضا الکترونیک را مطالعه کرده و با اطلاعات بیشتری برای آینده کسب و کار خود تصمیم بگیرند. این مقالات را می‌توانید در بخش بلاگ حقوقی لامینگو در دسترس داشته باشید. همچنین می‌توانید در انتهای همین مقاله و در بخش نظرات نیز سؤالات و چالش‌های خود را درباره امضای الکترونیکی با ما در میان گذاشته و پاسخ‌های مشاورین حقوقی ما را در این باره جویا شوید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه