نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت و نکات حقوقی آن

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری در ساخت چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ رسیدن به سود بیشتر از طریق مشارکت سرمایه گذاری در ساخت، پیشنهادی جذاب است. برای افرادی که خانه‌های قدیمی و یا زمینی خالی از سکنه دارند و توانایی مالی برای تخریب و ساخت یک خانه جدید را دارا نیستند، پیشنهاد مشارکت در ساخت می‌تواند سودآور باشد. سرمایه گذاران به‌دنبال زمین‌های خالی و یا ساختمان‌های کلنگی هستند تا با ساخت مجموعه آپارتمانی یا هر ساختمان دیگر سوددهی بالایی کسب کنند.

مشارکت مالی همیشه با چالش‌ها و نگرانی‌هایی برای هر دو طرفین معامله همراه است؛ زیرا مالک زمین و سرمایه گذار ممکن است در این مشارکت دچار ضرر و زیان مالی شده و در معرض آسیب‌های حقوقی قرار گیرند. بنابراین لازم است برای مشارکت در ساخت قرارداد حقوقی و قانونی بین طرفین معامله تنظیم شود. جزئیات و مفاد قرارداد نسبت به ارزش زمین، نوع مصالح، متراژ و کیفیت ساختمان و نوع منطقه متغیر است. برای اینکه بار حقوقی قرارداد حفظ شود و تمامی الزامات حقوقی و قانونی آن رعایت گردد، نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری در ساخت باید توسط مشاور حقوقی باتجربه تنظیم شود تا تمامی ارکان مورد نیاز را در متن قرارداد لحاظ نماید.

مجموعه حقوقی لامینگو با سال‌ها تلاش و تجربه توانسته است جایگاه خود را در بین کاربران پیدا کند. این مجموعه با ارائه خدمات مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم قرارداد شفاف و قانونی بین طرفین معامله، بسیاری از چالش‌ها و نگرانی‌ها را برطرف کرده تا در نهایت تصمیم به مشارکت پشیمانی و ضرر به‌همراه نداشته باشد.

با ما همراه باشید.

 

تنظیم قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت در لامینگو

اشتراک سرمایه در ساخت، بار حقوقی و قانونی زیادی داشته و نیازمند تعهدات و ضمانت‌اجراهای بی‌شماری است. ازاین‌رو، تنظیم متن قرارداد و پیش‌بینی تمامی تعهدات لازم، برگ برنده‌ای برای رهایی از چالش‌ها است. مجموعه حقوقی لامینگو با در نظر گرفتن شرایط پروژه و در برداشتن متخصصین متبحر در زمینه مشاوره و وکالت، همراه شماست. قرارداد مشارکت دارای بندهایی است که باید به‌صورت صریح در متن ذکر شده و طرفین بر سر آن‌ها به توافق برسند؛ اما نوشتن متن قرارداد و لحاظ کردن ارکان لازم در بندهای آن توسط یک مشاور حقوقی باتجربه امکان‌پذیر است. به‌دلیل پیچیدگی و تعدد بندهای موجود در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت، افراد فاقد دانش حقوقی، قادر به عقد قراردادی استاندارد نیستند. ازاین‌رو، باید چنین قراردادهایی توسط مشاوران حقوقی و وکلای پایه یک دادگستری تنظیم گردد.

مزیت‌هایی که در مجموعه حقوقی لامینگو بهره‌مند می‌شوید:

 • مشاوره حقوقی جهت تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت با رعایت تمامی مفاد و بندهای مختص پروژه انجام می‌شود.
 • در لامینگو تعهدات، ضمانت اجرا، مدت‌زمان قرارداد و …، با تبصره‌های متعدد تنظیم شده تا هیچ ابهامی در متن قرارداد وجود نداشته باشد.
 • تنظیم قرارداد شفاف و قانونی بین طرفین جهت حفظ سرمایه انجام می‌شود.
 • رعایت بار حقوقی در مفاد متن قرارداد، ریشه بسیاری از اختلافات را حل کرده و مانع از پشیمانی طرفین می‌گردد.
 • آسیب‌های حقوقی و چالش‌های پیش رو در زمینه قرارداد را به طرفین گوشزد کرده و با چشمی باز آن‌ها را برای امضای قرارداد آماده می‌کند.
 • گنجاندن مفاد قرارداد با توجه به شرایط خاص پروژه، برای رعایت جنبه حقوقی و پیشگیری از اختلافات از دیگر مواردی است که در لامینگو رعایت می‌شود.

در پلتفرم هوشمند لامینگو، علاوه‌بر امکان تنظیم قرارداد سفارشی، امکان بهره‌مندی از نمونه آماده قرارداد سرمایه گذاری برای کاربران عزیز این مجموعه وجود دارد. می‌توانید ازطریق لینک زیر این نمونه قرارداد را دریافت نمایید:

دریافت نمونه قرارداد سرمایه‌گذاری

 

قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

از کاربردی‌ترین قراردادها در زمینه مباحث اقتصادی و مالی، قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری است که در این قرارداد اشخاص تصمیم به همکاری در یک عمل مشخص می‌گیرند. جهت مشخص شدن تعهدات و وظایف و سود حاصل از مشارکت، باید قراردادی منعقد شود. در این نوع قراردادها مانند سایر قراردادها برای جلوگیری از بروز اختلاف باید بندهای مختلفی پیش‌بینی شود که از ضرر و زیان طرفین قرارداد خودداری کند.

 

انواع قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت

در این بخش انواع قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت را معرفی می‌کنیم:

نوع اول:

در نوع اول، مالک یا مالکین زمین خود را ارائه می‌دهد و سرمایه گذار، هزینه ساخت بنا را قبول می‌کند. مجری طرح، متعهد می‌شود که ساختمانی با کیفیت مشخص و در زمان مقرر تحویل دهد و سپس بعد از ساخت بنا، هر دو طرف در ملک شریک می‌شوند.

نوع دوم:

نوع دوم قرارداد مشارکت به این شکل است که اجرای قرارداد در چند مرحله صورت می‌گیرد. بعد از اتمام هر مرحله، سهمی به سازنده منتقل می‌شود. برای مثال بعد از اتمام پی‌ریزی و اسکلت‌بندی یک دانگ به سازنده تعلق می‌گیرد.

نوع سوم:

نوع سوم قرارداد به این صورت است که ابتدای قرارداد، بخشی از ملک به سازنده واگذار می‌شود تا کار ساخت آغاز شود.

 

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

 

برخی نکات مهم

در این بخش، برخی از نکات مهم در مورد نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت ارائه می‌شود:

 1. ملک موضوع قرارداد باید دارای سند رسمی مالکیت باشد.
 2. طرف معامله باید مالک زمین باشد و یا وکالت مالک را داشته باشد.
 3. در قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت، باید تمامی ضمانت‌اجراها و تعهدات قید شود.
 4. شرایطی مانند میزان سود و زیان و یا مدت زمان قرارداد و … باید مشخص شود.
 5. سازنده و یا سرمایه گذار باید تعهداتی را در مورد پرداخت هزینه‌های ساخت و تمامی مراحل اداری در مفاد قرارداد تعیین نماید.
 6. سازنده باید تعهد نماید که در ساخت بنا از مصالح مرغوب و استاندارد استفاده شود و برای این امر باید ضمانت اجرا تعیین شود.
 7. تاریخ دقیق هر یک از مراحل ساخت‌وساز باید در قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت قید شود؛ برای مثال، زمان و تاریخ خاک‌برداری، سفت‌کاری و … باید قید شود.
 8. عبارت «قرارداد مشارکت در ساخت» باید در متن قرارداد قید شود و از به کار بردن عبارت‌هایی مانند مبایعه‌نامه، اجاره‌نامه و … خودداری شود.
 9. اعطای وکالت‌نامه جهت انجام کارهای اداری باید مدت زمان کوتاهی داشته باشد و در همان بازه زمانی باید کار مورد نظر انجام شود. اعطای وکالت‌نامه نباید طولانی‌مدت باشد.

به‌خاطر داشته باشید که اگر نسبت به نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت آگاهی کافی نداشته باشید و با موارد قانونی و حقوقی این قراردادها آشنا نباشید، ممکن است در این مشارکت متضرر شوید. به این منظور، باید از مشاوره حقوقی جهت انعقاد قرارداد کمک گرفت.

 

این مطلب را بخوانید: هرآنچه که باید درمورد نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری بدانید!

 

خطرات نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت

ناآگاهی از موارد حقوقی و قانونی در مورد قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت می‌تواند در آینده پشیمانی به بار آورد و سرمایه فرد را از بین ببرد. برای پیشگیری از این امر و اجتناب از دست دادن سرمایه، کافیست نکات مهم را در تنظیم قرارداد مشارکت به کار گیرید. در ادامه، این نکات را شرح می‌دهیم:

 1. سازنده باید قبل از قرارداد از صحت سند ملک و موارد قانونی سند مطمئن شود. اگر سازنده سند رسمی ملک را مورد بازرسی قرار ندهد، ممکن است در میانه راه خسارت‌های شدیدی را متحمل شود.
 2. مالک نیز باید در تنظیم قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت نکات حقوقی و قانونی را رعایت کند؛ برای مثال، مالک باید ضمانت‌اجراهایی را در متن قرارداد قید کند تا در صورت تخلف سازنده از تعهدات خود، مالک متضرر نشود.
 3. نکات حقوقی مانند حق پیش‌فروش، وکالت فروش بلاعوض و … در متن قرارداد ممکن است برای مالک مشکلات زیادی به‌همراه داشته باشد. ازاین‌رو، باید در هنگام عقد قرارداد به این موارد توجه کافی و ویژه داشت.
 4. در قرارداد اشتراکی مانند سایر قراردادها ممکن است یکی از طرفین به تعهدات و مسئولیت‌های خود عمل نکند. در این صورت، باید ضمانت اجرایی جهت نقض تعهد طرفین وجود داشته باشد. ازاین‌رو در هنگام تنظیم قرارداد باید تعهدات طرفین ذکر شود.

 

نکات مهم در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت آپارتمان

در این‌ بخش، نکات مهم در مورد نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت بیان می‌شود:

 • در این قرارداد باید مشخص شود که ملک مورد نظر با چه مشخصاتی ساخته می‌شود.
 • تقسیم عادلانه واحدها از دیگر نکات مهم در مورد نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت است.
 • شرکت‌های پیمانکاری ممکن است از قیمت هر واحد اطلاع داشته باشند؛ اما مالک زمین از این قیمت بی‌خبر باشد. برای مثال، واحد طبقات اول یا آخر نسبت به سایر طبقات ارزش کمتری دارند که در این صورت باید تقسیم عادلانه در قرارداد مشارکت رعایت شود.

 

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

 

نکات مهم در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت هتل

در این بخش، برخی از نکات مهم در مورد نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت هتل را بیان می‌کنیم:

 1. این قرارداد بین سرمایه گذار و مالک زمین تنظیم می‌شود و از حساسیت بالایی برخوردار است.
 2. تمامی شروط تنظیم قرارداد باید رعایت شود.
 3. موقعیت زمین و سند رسمی زمین باید به‌دقت بررسی شود.
 4. زمین باید حداقل متراژ را برای دریافت مجوز از مراجع قانونی داشته باشد.

 

نکات مهم در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت مجتمع تجاری

در این بخش، برخی از نکات مهم در مورد نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت مجتمع تجاری را بیان می‌کنیم:

 1. تعیین داور در تنظیم قرارداد مجتمع تجاری اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در طرح دعاوی احتمالی می‌تواند منصفانه وارد عمل شود.
 2. تعهدات طرفین یعنی مالک و سرمایه گذار باید رعایت شود؛ برای مثال باید مالک، ملک خود را در زمان مقرر در اختیار سازنده قرار دهد. سازنده نیز باید مراحل ساخت را در بازه زمانی مقررشده به انجام برساند.
 3. انواع مجوز‌های شهرداری، پرداخت هزینه ساخت، رعایت اصول مهندسی و مقررات ساخت‌وساز باید در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت رعایت شود.
 4. قوانینی مانند میزان متراژ واحدهای تجاری در معابر مختلف و … باید در مفاد قرارداد رعایت شود.

 

این مطلب را حتماً بخوانید: صفر تا صد تنظیم انواع نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

 

نکات مهم در نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در کارخانه

در این ‌بخش، برخی از نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در کارخانه ذکر شده است:

 1. موضوع قرارداد باید کاملاً شفاف بیان گردد. بندهایی مشخص باید برای ساخت‌وساز و راه‌اندازی کارخانه در مفاد قرارداد تنظیم شود.
 2. مشخص کردن مدیریت داخلی نیز از دیگر نکات مهمی است که باید در مفاد قرارداد تعیین شود.
 3. باید در مفاد قرارداد مشخص شود که طرفین تا انتهای پروژه حق واگذاری سهم خود را ندارند.
 4. تمامی تعهدات حقوقی و قانونی طرفین باید در مفاد قرارداد تنظیم شود.
 5. بیمه، خسارت‌های احتمالی و … باید در قرارداد معین گردد.
 6. مراجع معتبر حل اختلاف و کارشناسان داوری باید در مفاد قرارداد برای حل‌وفصل اختلافات به‌وجودآمده تعیین شود.
 7. محل احداث کارخانه از نظر قانونی باید مورد بازرسی قرار گیرد.

نکته: نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت، سبب تنظیم قرارداد معتبر بدون موانع حقوقی و قانونی می‌شود.

 

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری

 

نکات مهم در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ویلا

در این ‌بخش برخی از نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ویلا ذکر شده است:

 1. نحوه تقسیم سهم مشارکت برای هر یک از طرفین قرارداد باید در مفاد آن ذکر شود.
 2. تعهدات طرفین و نوع شراکت که شامل(سهامی، عادی، تعویضی، تهاتری، تکمیلی) است باید مشخص شود.

 

نکات مهم در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت سوله

در این‌ بخش، برخی از نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در سوله ذکر شده است:

 1. برای تنظیم قرارداد ساخت سوله باید از مشاوره حقوقی کمک گرفت.
 2. داور و کارشناس حقوقی و قانونی برای رفع اختلاف احتمالی مشخص شود.
 3. در صورت تخلف از سوی سازنده، باید حتماً جریمه مشخص شود.
 4. نحوه تقسیم سود با ارزش افزوده در نظر گرفته شود.
 5. نحوه ارائه گزارش و پیشرفت کار باید در فواصل زمانی معین‌شده به امضای مالکین یا نمایندگان آن‌ها برسد.

 

 

نکات مهم در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در باغ

در این‌ بخش، برخی از نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در باغ ذکر شده است:

 • عوامل محیطی مانند شرایط آب و هوایی و یا زراعی بودن یا نبودن زمین باید در متن قرارداد معین شود.
 • عوامل اقتصادی نظیر بستر مناسب جهت پرورش محصول برای بازگشت سرمایه و سود، شرایط بازار برای فروش محصول، ابزار و منابع انسانی و … باید در مفاد قرارداد در نظر گرفته شود.
 • نکات مربوط به دیوارکشی دور دیوار باغ و همچنین سند مالکیت زمین و حداقل متراژ برای گرفتن مجوز باید در مفاد قرارداد ذکر شود.

 

نکات مهم در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در پمپ بنزین

در این ‌بخش، برخی از نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در پمپ بنزین ذکر شده است:

 • شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی باید مجوز ساخت را ارائه دهد.
 • قرارداد مشارکت پمپ بنزین از نوع قراردادهای مدنی است و باید در تنظیم آن نکات مهمی رعایت شود.
 • حضور کارشناس حقوقی و مشاور جهت انعقاد قرارداد ضروری است.

نکته: تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت، نیازمند حضور مشاور و کارشناس حقوقی حرفه‌ای و مجرب است که تمامی مفاد مورد نیاز را بشناسد.

 

انواع ارتباط بین سرمایه گذاران متعدد با یکدیگر و با مالک

 • در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، سهم‌الشرکه طرفین باید به‌طور دقیق در مفاد درج شود.
 • اگر چند سرمایه گذار به قرارداد اضافه شوند، میزان سهم‌الشرکه هر یک باید محاسبه شود و تعهدات هر یک نیز در نسخه قرارداد معین شود.
 • اگر در میانه راه سرمایه گذار جدید وارد پروژه شود، نیازمند اقدامات حقوقی بیشتری است. اگر در قرارداد برای ورود سرمایه گذار جدید پیش‌بینی نشده است، آنگاه نیاز به تنظیم قرارداد جدید است.

نکته: مشاور حقوقی با در نظر گرفتن عوامل و عنصر مادی و معنوی و همچنین بار حقوقی و قانونی هر قرارداد بهترین عقدنامه را تنظیم می‌کند.

 

تکالیف طرفین

امر بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که طرفین قرارداد باید میزان مشارکت و آورده خود را مشخص کنند. به‌عبارتی، باید حقوق و تکالیف طرفین در معامله مشخص و معین باشد تا میزان سهم و درصد سود مشخص شود.

برای اینکه از بروز اختلاف و مشکلات حقوقی و قانونی در قرارداد شراکت پیش‌گیری شود، باید از یک مشاور حقوقی خبره جهت این امر کمک گرفت. مشاور حقوقی با در نظر گرفتن تمامی مفاد و بندهای قانونی و حقوقی تمامی تعهدات و ضمانت اجرایی را در نظر گرفته و قراردادی کامل را منعقد می‌کند.

نکته: بهره‌گیری از مشاوره حقوقی جهت عقد قرارداد شراکت در سرمایه گذاری در ساخت، سبب کاهش اختلافات و حفظ سرمایه می‌شود.

 

 

وظایف سازنده

در این ‌بخش، وظایف سازنده در قرارداد مشارکت سرمایه گذاری در ساخت بیان می‌شود:

 • سازنده باید طبق توافق‌های انجام‌شده متعهد گردد که مصالح با کیفیت را جهت احداث ساختمان در موعد مقرر استفاده کند.
 • سازنده باید ویژگی‌های واحدهای ساختمان را دقیق بیان کند.
 • سازنده موظف است تا در موعد مقرر هر یک از مراحل احداث بنا را انجام دهد.

نکته: اگر می‌خواهید در تنظیم عقد قرارداد مشارکت خود دچار اختلاف و گرفتاری نشوید، کافیست از مشاور حقوقی جهت تنظیم عقد قرارداد کمک بخواهید. مشاور حقوقی با در نظر گرفتن تمامی ارکان مادی و معنوی حقوقی و قانونی، بهترین متن قرارداد را برای شما تنظیم می‌کند.

 

آنچه در آخر باید بدانید

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت، یک نمونه قراردادی است که میان مالک یا سرمایه گذار با فرد سازنده منعقد می‌گردد. تعداد سهم الشرکه هر یک از طرفین باید در مفاد قرارداد تنظیم شود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

مجموعه حقوقی لامینگو با در برداشتن تیم متخصص و حرفه‌ای از مشاوران و وکلای پایه یک دادگستری در زمینه تنظیم و انعقاد انواع نمونه قرارداد، توانسته است سرمایه افراد را حفظ کند و از اختلافات احتمالی پیش‌گیری نماید.

مشاور حقوقی در قرارداد مشارکت نکات زیر را رعایت می‌کند:

 1. مشخصات دقیق طرفین
 2. ارزش آورده
 3. موضوع تعهد
 4. ارائه صورت‌حساب و هزینه
 5. انجام هزینه
 6. اضافه شدن سرمایه گذار جدید
 7. انجام تعهد سر موعد
 8. تأخیر در انجام تعهد
 9. بروز اختلاف
 10. فسخ قرارداد
 11. و…

کاربران گرامی توجه داشته باشید؛ درصورتی‌که تمایل به مطالعه این دسته از مقالات جهت تنظیم انواع قرارداد مشارکت سرمایه گذاری دارید، می‌توانید مقالات ما در بلاگ حقوقی لامینگو را دنبال کنید. آگاهی داشتن در هر زمینه‌ای برگ برنده است و همچنین مشورت و کمک گرفتن از افراد متخصص هر رشته نیز نشان هوشمندی است.

کاربران گرامی توجه داشته باشید؛ درصورتی‌که سؤالاتی در مورد نحوه تنظیم قرارداد و مفاد یا بندهای قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی دارید، کافیست در انتهای مقاله و در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه