مشکلات نگهداری از سالمندان در منزل و راهکاری‌هایی عملی آنها

2 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

نگهداری از سالمندان به دلیل مشکلات و مسائل پیری با موانعی همراه است. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی این مشکلات پرداخته و راهکارهایی را نیز برای عبور از آنها بیان کنیم. ابتدا به بررسی چالش‌های حقوقی مربوط به استخدام پرستار سالمند می‌پردازیم. برای حل این چالش نکات مربوط به نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند را مرور خواهیم کرد. در مرحله بعدی نیز مشکلات عمومی مربوط به شرایط لازم برای نگهداری از سالمندان را مرور می‌کنیم. در پایان این مقاله شما می‌توانید دید بهتری از قبلاً نسبت به نگهداری از سالمندان در منزل داشته باشید و بهترین تصمیمات را برای این امر اتخاذ کنید. همچنین از نظر حقوقی نیز قادر به حل چالش استخدام پرستار سالمند خواهید بود.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند در لامینگو

مشاورین و وکلای ما در موسسه حقوقی لامینگو اقدام به تنظیم قراردادی برای استخدام پرستار سالمند نموده‌اند. این استخدام شرایط خاص خودش را دارد و باید همراه با آن نکات حقوقی و قوانین مربوطه مورد توجه قرار گیرد. نمونه قراردادی که مشاورین ما دست به تهیه آن زده‌اند:

 • منطبق بر قوانین روز مربوط به چنین استخدام‌هایی تنظیم شده است.
 • تمام نیازمندی‌های لازم برای این استخدام در آن قرار داده شده است.
 • کاربران می‌توانند از آن برای استخدام پرستار سالمند در هر شرایط و سطحی استفاده نمایند.

همچنین باید متذکر شویم که شما می‌توانید در صورت نیاز همراه با دانلود نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند از لینک زیر، از خدمات مشاوره حقوقی برای این منظور نیز استفاده کرده و هیچ نکته‌ای را ندانسته باقی نگذارید.

 

دانلود قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

دسته‌بندی مشکلات نگهداری از سالمندان در منزل

برای روشن‌تر شدن موضوع این مقاله در ابتدا باید یک تقسیم‌بندی از مشکلات نگهداری از سالمندان در منزل ارائه کنیم. این مشکلات را می‌توان در دسته‌بندی‌های مختلفی بررسی کرد که معمول‌ترین این دسته‌بندی به شرح زیر است:

 • مشکلات حقوقی استخدام پرستار سالمند
 • نداشتن فرصت کافی برای نگهداری از سالمندان در منزل
 • مشکلات مربوط به بیماری‌های خاص در سالمندان
 • مشکلات روحی نگهداری از سالمندان
 • نداشتن درآمد کافی برای نگهداری از سالمندان در منزل
 • نداشتن تجهیزات لازم برای نگهداری از سالمندان
 • نداشتن فضای مناسب در آپارتمان‌های امروزی برای مراقبت از سالمندان
 • مشکلات سنین پیری

در ادامه هر یک از این موارد را به‌صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

 

هر آنچه که لازم است درباره نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند بدانید

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

مشکلات حقوقی استخدام پرستار سالمند

به‌عنوان اولین موضوع باید به مشکلات حقوقی مربوط به استخدام پرستار سالمند بپردازیم. هر چه باشد پرستار عضوی از خانواده کارفرما نبوده و تنها برای دریافت حقوق روی به این حرفه آورده است. ازاین‌رو بروز اختلافات در چنین روابطی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در درجه اول باید متذکر شویم که حتماً و حتماً برای چنین استخدام‌هایی باید از قرارداد محکم استفاده شود که نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند می‌تواند تمام شرایط مورد نیاز را برای شما فراهم آورد. در کنار استفاده از این نمونه قرارداد بایستی قبل از اقدام به استخدام پرستار سالمند تمام وظایف و مهارت‌های با وی به بحث و گفتمان گذاشته شده و درنهایت بهترین فرد برای این منظور انتخاب شود.

 

نداشتن فرصت کافی برای نگهداری از سالمندان در منزل

یکی از مشکلات خانواده‌ها برای مراقبت از سالمندان در نداشتن فرصت کافی برای این کار است. سالمندان در این سنین از انجام ساده‌ترین امور مربوط به زندگی خود عاجز هستند. ازاین‌رو نیاز به مراقبت‌های دائمی داشته و همیشه یک نفر باید این وظیفه را به عهده داشته باشد. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که سالمندان با بیماری‌های مختلفی نیز همراه باشد. استخدام پرستار سالمند در این مواقع نیازی است که بیش‌ازپیش احساس می‌شود. البته استخدام فرد مناسب برای اجرای این وظایف نیز اهمیت زیادی خواهد داشت.

اگر فرصت کافی برای نگهداری از سالمندان ندارید، استفاده از خدمات خانه سالمندان و استخدام پرستار سالمند دو راه‌حلی است که پیش روی شما قرار دارد. البته اهمیت دادن به نظر سالمندان را باید در اولویت قرار دهید. استخدام پرستار و نگهداری از سالمندان در منزل روشی منطقی‌تر است و می‌تواند سلامت و شادابی روحیه بیشتری برای این عزیزان رقم بزند.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

مشکلات مربوط به بیماری‌های خاص در سالمندان

برخی از سالمندان با بیماری‌های خاصی روبرو هستند. بیماری‌های سنین پیری مانند افسردگی، آلزایمر، آرتروز زانو، کمردرد و … ازاین‌دست بیماری‌ها هستند که در این افراد به‌وفور دیده می‌شوند. وجود این بیماری‌ها شرایط نگهداری از این افراد را پیچیده‌تر نموده و می‌توان این موضوع را نیز به‌عنوان یکی از مشکلات نگهداری آنها در منزل قلمداد نمود. استفاده از خدمات بیمارستانی برای چنین مواقعی هم می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و هم نیاز مبرمی با توجه به طولانی‌مدت بودن درمان این بیماری‌ها به آن نباشد. استخدام پرستار حرفه‌ای و متخصص برای مراقبت از سالمندان با بیماری‌های خاص می‌تواند راه‌حلی برای عبور از این چالش باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

مشکلات روحی نگهداری از سالمندان

سالمندان در سنین پیری به دلایل مختلفی با مشکلات روحی زیادی نیز همراه هستند این مشکلات شرایط نگهداری از آنها را در منزل پیچیده‌تر می‌نماید. لازم است تا در این مواقع با استفاده از ترفندهای درمانی و مراقبت‌های ویژه اقدامات لازم برای نگهداری از سالمندان در نظر گرفته شود. همچنین قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام پرستار باید درباره این مشکلات نیز با وی به گفتگو بنشینید. زیرا این مشکلات باعث به وجود آمدن شرایط رفتاری خاصی در سالمندان شده و لازم است تا فرد مراقبت کننده صبر و تحمل زیادی برای این منظور داشته باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

نداشتن درآمد کافی برای نگهداری از سالمندان در منزل

یکی دیگر از مشکلات نگهداری از سالمندان در منزل مربوط به نداشتن درآمد کافی خانواده‌ها برای پرداختن حق و حقوق پرستار سالمند است. حتی وسایل لازم برای نگهداری از سالمند نیز کم گران نبوده و ازاین‌رو مشکلات هزینه‌های می‌تواند مانعی بزرگ سر راه خانواده‌ها باشد. در این مواقع بهتری راه‌حل استفاده از خدمات بیمه‌ای است تا از این طریق شرایط لازم برای نگهداری از این عزیزان با هزینه‌ها کمتر فراهم شود. البته لازم است از قبل برای چنین مواقعی برنامه‌های لازم را در نظر گرفته باشید.

 

نگهداری افراد مسن

 

نداشتن تجهیزات لازم برای نگهداری از سالمندان

نگهداری از سالمندان در منزل نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات مناسبی نیز است. این مورد وقتی با بیماری‌های خاص این عزیزان همراه می‌شود، بیشتر از پیش مهم خواهد بود. لازم است تا کاربران در این مواقع با تهیه تجهیزات لازم شرایط بهینه‌ای برای نگهداری از سالمندان فراهم آورند. البته برای تهیه این لوازم با چالش هزینه‌ها روبرو خواهید بود. برای این منظور می‌توانید از خدمات وام‌های پزشکی درمانی برخی از شرکت‌های بیمه و یا بیمارستان‌ها استفاده کنید. پرداخت قسطی هزینه خرید این تجهیزات می‌تواند بار زیادی از روی دوش خانواده‌ها بر دارد.

 

نداشتن فضای مناسب در آپارتمان‌های امروزی برای مراقبت از سالمندان

آپارتمان‌های امروزی در شهرهای بزرگ مساحت خیلی زیادی نداشته و خانواده‌ها برای نگهداری از سالمندان در منزل با مشکل فضای ناکافی نیز روبرو خواهند بود. حضور یک سالمند و پرستار به‌صورت دائم در منزل نیاز به فضای کافی دارد. این معضل نیز ازجمله مشکلاتی است که خانواده‌ها برای مراقبت از سالمندان در منزل با آن روبرو هستند.

 

نگهداری افراد مسن

 

مشکلات سنین پیری

سنین پیری جدای از تمام مواردی که به آنها اشاره کردیم با مشکلات و مخاطره‌هایی برای سالمندان همراه است. این مشکلات را نیز درنهایت باید به مشکلات نگهداری از سالمندان در منزل اضافه نمود. به‌صورت کلی می‌توان موارد زیر را به‌عنوان مشکلات سنین پیری عنوان کرد:

 • سخت شدن حرکات جسمی در سالمندان
 • افسردگی
 • مشکلات روحی
 • کاهش نیرو و قدرت بدنی
 • فراموشی
 • کمبود درآمد و بازنشستگی
 • نبودن دوستان و همراهان قدیمی
 • کاهش انگیزه
 • نبودن فرزندان و احساس مورد بی‌توجهی قرار گرفتن

تمام این مشکلات می‌تواند به‌عنوان یک چالش بزرگ خود را نشان دهد. ازاین‌رو لازم است تا تمام این شرایط در نظر گرفته شده و درنهایت بهترین تصمیم برای نگهداری از این عزیزان اتخاذ شود.

 

نگهداری افراد مسن

 

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که داشتن شناخت کافی نسبت به مسائل و مشکلات سالمندان می‌تواند راه‌کارهای بهتری برای مراقبت از آنها در اختیار شما قرار دهد. اگر به فکر راه‌کارهایی برای نگهداری از سالمندان در منزل هستید، نکاتی که در این مقاله مرور کردیم را در ذهن داشته باید. نکاتی مانند از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای حل چالش‌های حقوقی و سایر موارد ذکر شده هم شرایط بهتری را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند و هم شرایط بهتری را برای سالمندان به دنبال دارد.

همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره استخدام پرستار سالمند و روش‌های نگهداری از سالمندان در منزل می‌توانید سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نموده و از این طریق اطلاعات خود را تکمیل نمایید. همچنین در انتهای این مقاله و در بخش نظرات نیز می‌توانید مشکلات خود را با مشاورین ما در میان گذاشته و پاسخ‌های لازم را مشاهده کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه