چگونه برای بازسازی ساختمان خود قرارداد پیمانکاری تنظیم کنیم؟

2 هفته پیش
قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان

 

استهلاک نتیجه‌ای است که در اثر استفاده از هر چیزی رخ می‌دهد. در بعضی مواقع هزینه جایگزین کردن برای ما قابل قبول و پذیرش است اما گاهی اوقات به دلیل هزینه بالای جایگزین کردن یک محصول نو بهترین تصمیم شاید بازسازی و تعمیرات همان محصول سابق باشد. این اتفاق برای محصولاتی مثل ملک و خودرو بیش از سایر موارد اتفاق می‌افتد. هزینه انتقال و جابه‌جایی املاک به حدی است که مالکان بیشتر ترجیح می‌دهند با بازسازی یک ملک و ایجاد تنوع در هزینه‌های انتقال صرفه جویی کنند. به همین دلیل یکی از کلیدی‌ترین موضوعاتی که در امر بازسازی ساختمان‌ها اتفاق می‌افتد، صرف از نظر پیدا کردن یک پیمانکار مورد اعتماد و کاربلد، انعقاد یک قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان استاندارد با ایشان خواهد بود.

قراردادی که برای پیمانکاری بازسازی ساختمان باید تنظیم شود، قطعا یک قرارداد خاص و مفصل است. برای اینکار نیاز دارید تا مستندات زیادی را تهیه و به متن اصلی قرارداد پیوست کنید. اما قبل از هر چیز لازم است بدانید که چگونه یک قرارداد استاندارد را باید تنظیم کنید و چه نکات حقوقی را در آن درج کنید تا از حقوق هر دو طرف چه مالک و چه پیمانکار حمایت شود. به همین منظور در این قسمت تصمیم گرفته‌ایم ضمن ارائه یک نسخه استاندارد از قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان، به شرح مفصلی از آن هم بپردازیم.

دریافت مشاوره حقوقی

مهم‌ترین نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان

  • معرفی کامل طرفین قرارداد

قبل از هرچیز لازم است یک معرفی جامع و کامل از طرفین قرارداد داشته باشیم. در مواقعی حتی بهترین کار می‌تواند ضمیمه کردن اسناد مثبت سمت طرفین به متن قرارداد باشد.

  • موضوع قرارداد

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هر قراردادی درج می‌شود موضوع آن است. در موضوع قرارداد حتما باید به گونه‌ای به شرح این مورد بپردازید که هدف اصلی از انعقاد مشخص باشد. به عنوان مثال در این مورد که هدف اصلی از تعامل و همکاری مالک و پیمانکار، بازسازی ساختمان است، باید به این مورد صراحتا اشاره شود.

  • مدت قرارداد

طبیعتا طرفین انتظار دارند که تعهدات ناشی از قرارداد در مدت مشخصی به سرانجام برسد. در قراردادهایی نظیر این قرارداد باید مدت زمان بازسازی به صورت مرحله‌ای مشخص گردد. زمان‌بندی قرارداد می‌تواند در ماده مربوط به مبلغ هم تاثیرات خوبی داشته باشد.

  • مبلغ قرارداد

طبیعتا هیچ کاری بدون اجرت و پرداخت حق‌الزحمه صورت نمی‌گیرد. به همین خاطر یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر قرارداد قسمت مربوط به مبلغ و نحوه پرداخت خواهد بود. در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان بهترین پیشنهاد این است که پس از مشخص کردن مبلغ کلی قرارداد، شرایط و نحوه پرداخت را موکول به زمان‌بندی‌های انجام شده در ماده مدت قرارداد کنند.

قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان

  • تعهدات طرفین

تعهدات مالک و پیمانکار در یک قرارداد بازسازی، مشخص است. اما برای جلوگیری از هرگونه ابهام لازم است این موارد مستند شوند. به عنوان مثال تعهدات مالک مبنی بر انجام به موقع پرداخت‌های قراردادی و تحویل به موقع ملک جهت احداث کارگاه ساختمانی و تعهدات پیمانکار مبنی بر اجرای بی نقص موضوع قرارداد و تحویل به موقع پروژه می‌تواند نمونه‌ای از این موارد باشد.

  • تهیه مصالح

در قراردادهای مربوط به ساخت و ساز که بازسازی هم یکی از آن‌ها به شمار می‌رود، تهیه مصالح ساختمانی به هزینه مالک و توسط پیمانکار صورت می‌گیرد. مهم‌ترین نکته در این قسمت تهیه مصالح متعارف بنا به نظر و صلاحدید مالک است. معمولا برای جلوگیری از هر گونه مشکل در این قراردادها، لیست کاملی از انواع مصالح ساختمانی با ذکر جزئی کیفیت و برند هریک از آن‌ها تهیه می‌شود تا در مواقع مشکل به آن لیست مراجعه شود.

  • واگذاری موضوع قرارداد به دیگران

معمولا در قراردادهای اجرایی مجری یا پیماکار نمی‌تواند موضوع قرارداد را به غیر واگذار کند. اما می‌تواند در راستای اجرای موضوع قرارداد از کمک افراد دیگری تحت عنوان کارگر یا پیمانکار فرعی استفاده کند. رابطه‌ای که پیمانکار اصلی با این افراد خواهد داشت طبیعتا روی قرارداد بازسازی تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال روابطی که پیمانکار با کارگران خود دارد در مباحث بیمه‌ای روی قرارداد اصلی تاثیر می‌گذارد. در چنین قراردادهای پیمانکاری، کارفرما موظف است 5 درصد از مبلغ اصلی قرارداد را زمانی با پیمانکار تسویه کند که مفاصاحساب بیمه کارگران را رویت کند. البته مسئولیت اعمال -این افراد صرفا با پیمانکار خواهد بود.

  • فسخ قرارداد

طبیعتا با توافق طرفین میتوان در هر قراردادی شرایطی را برای فسخ قرارداد از سوی هریک از طرفین پیش‌بینی کرد. در اینگونه قراردادها هم معمولا با در نظر گرفتن شرایطی می‌توان برای پیمانکار یا مالک شرط فسخ قائل شد.

تنظیم قرارداد

  • قوای قاهره

همه ما ممکن است در شرایطی که به اصطلاح فورس ماژور محسوب می‌شود نتوانیم تعهدات قراردادی خود را اجرا کنیم. به همین منظور لازم است در تمام قراردادها شرطی به این مورد اختصاص داده شود تا درخصوص بروز قوای قاهره و نحوه عملکرد بعد از آن تصمیم‌گیری شود.

  • حل و فصل اختلافات

بروز اختلاف در هر تعاملی امری اجتناب ناپذیر است. در هر قرارداد لازم است شرایط و نحوه حل و فصل تعارضات و اختلافات پیش‌بینی شود.

قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان اینبار در لامینگو

اگر به دنبال یک نسخه کامل از قراردادهای حقوقی هستید قطعا بانک قراردادهای لامینگو می‌تواند منبع مناسبی برای رفع نیازهای شما باشد. این بار به طور اختصاصی اقدام به تنظیم قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان کرده‌ایم. امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

برای مطالعه سایر مطالب حقوقی ما می‌توانید به بلاگ لامینگو مراجعه کنید. نظرات خود را از طریق کامنت با ما درمیان بگذارید.

 

 

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه