قرارداد پیمانکاری گروهی ، ضامن قانونی و موفقیت آمیز بودن پروژه‌ی شما!

2 هفته پیش
قرارداد پیمانکاری گروهی

 

قرارداد پیمانکاری چیست؟

در هر کسب‌وکار بین افراد و اعضای مختلف هر بخش انواع روابط همکاری در اشکال و قالب‌های مختلف شکل می‌گیرد. روابط همکاری در عین متفاوت بودن دارای نقطه اشتراکی هستند که آن تنظیم قرارداد به جهت قانونی شدن و اطمینان‌بخش کردن آن رابطه است. یکی از انواع این روابط، رابطه بین کارفرما و کارپذیر است که خود نیز دارای انواع مختلفی از قراردادها ازجمله قرارداد پیمانکاری است. منظور از قرارداد پیمانکاری به‌طورکلی قراردادی است که برخلاف قراردادهای استخدامی شخص ملزم نیست در ساعات کاری خاص در محل کاری خاص حضور به هم رساند بلکه قراردادی است که به‌موجب آن کارفرما، انجام عملی معین را در برابر وجه معین، در مدت مشخص به کارپذیر یا همان پیمانکار که می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد واگذار می‌کند، به‌عبارت‌دیگر قراردادهای پیمانکاری عموماً قراردادهایی هستند که به‌صورت پروژه‌ای شکل می‌گیرند. قراردادهای پیمانکاری خود نیز دارای انواع مختلفی هستند، یکی از تقسیم‌بندی‌های اساسی یک قرارداد پیمانکاری، تقسیم به قرارداد پیمانکاری گروهی و انفرادی است.

قرارداد پیمانکاری گروهی چیست؟

گاهی بنا به اقتضای یک کسب‌وکار و ماهیت یک فعالیت، همکاری که بین شخص کارفرما و کارپذیر شکل می‌گیرد تنظیم یک قرارداد پیمانکاری را طلب می‌کند. همان‌طور که اشاره شد قرارداد پیمانکاری خود نیز به دو دسته قرارداد پیمانکاری گروهی و انفرادی تقسیم می‌شود. قرارداد پیمانکاری گروهی قراردادی است که کارفرما با شخص کارپذیر که مطابق قرارداد پیمانکار شناخته می‌شود، که خود عده‌ای از افراد را تحت استخدام خود دارد قرارداد امضا می‌کند. در این قرارداد  ممکن است شخص کارپذیر شخص حقیقی یا حقوقی باشد و از این بابت محدودیتی برای طرفین وجود ندارد. شخص حقیقی یا حقوقی که پیمانکار شناخته می‌شود برای ایفای تعهدات خود در قرارداد پیمانکاری گروهی از افراد تحت استخدام خود استفاده می‌کند. درنتیجه شخص پیمانکار موظف به بیمه نمودن افراد تحت استخدام خود است.

قرارداد پیمانکاری گروهی

تفاوتهای قرارداد پیمانکاری گروهی با سایر قراردادها

در یک قرارداد پیمانکاری گروهی برخلاف قراردادهای استخدامی بین کارمند و کارفرما، شخص کارفرما الزامی به بیمه نمودن شخص پیمانکار ندارد. البته باید دقت داشت که اگر شخص پیمانکار با گروه خود یعنی همان افرادی که با آنها همکاری می‌کند رابطه استخدامی در قالب قرارداد استخدام داشته باشد آن قرارداد تحت شمول قانون کار قرار می‌گیرد و پیمانکار در آن رابطه تبدیل به کارفرما می‌شود و درنتیجه ملزم به بیمه نمودن کارمندان خود است، درنتیجه قرارداد پیمانکاری گروهی دارای کسورات بیمه‌ای هستند به این معنا که پیمانکار ملزم است بخشی از مبلغ دریافتی خود را صرف پرداخت بیمه کارگران خود بکند. از دیگر تفاوت‌های این قرارداد  با سایر قراردادها، بحث استقلال شخص پیمانکار است. این استقلال درواقع دو بخش اساسی را در برمی‌گیرد، اولاً بحث استقلال اقتصادی شخص پیمانکار است به این معنی که شخص پیمانکار در رابطه همکاری خود با کارفرما برخلاف اکثر قراردادهای استخدامی دارای استقلالی اقتصادی است که درنتیجه آن شخص ملزم نیست تنها مشغول به انجام یک پروژه باشد و می‌تواند قراردادهای پیمانکاری دیگری با سایر اشخاص تنظیم کند و به فعالیت‌های دیگری نیز مشغول باشد. جنبه دیگر استقلال شخص پیمانکار در یک رابطه‌ای که در قالب یک قرارداد پیمانکاری گروهی شکل‌گرفته است این مسئله است که شخص پیمانکار مانند یک کارمند ملزم نیست مطابق دستور کارفرما در یک ساعات مشخص برای انجام موضوع قرارداد در محل کار حضور یافته و به تعهدات خود عمل کند بلکه عموماً بازه‌ی زمانی برای انجام یک پروژه یا فعالیت خاص در برابر مبلغی معین در نظر گرفته می‌شود.

اشکال مختلف روابط همکاری در یک قرارداد پیمانکاری گروهی

با توجه به موضوع هر فعالیت و کسب‌وکار که در قالب یک قرارداد پیمانکاری گروهی شکل می‌گیرد انواع مختلفی از روابط همکاری نیز به دنبال آن به وجود خواهد آمد. جدای از رابطه کارفرما و پیمانکار اصلی، با توجه به گروهی بودن پیمانکاری، پیمانکار اصلی نیز با افراد دیگر که همان گروه او جهت انجام موضوع قرارداد اصلی هستند رابطه همکاری دارد. این روابط همکاری با توجه به ماهیت و نوع فعالیت هر شخص می‌تواند متفاوت و متغیر باشد. به این معنی که یک پیمانکار قرارداد پیمانکاری گروهی می‌تواند در گروه خود با شخصی رابطه استخدامی و با اشخاص دیگر رابطه همکاری در قالب قرارداد پیمانکاری داشته باشد. درنتیجه پیمانکار مطابق قرارداد استخدام ملزم به رعایت موارد قانونی مختص قراردادهای استخدامی مانند بیمه نمودن شخص یا اشخاص کارپذیر است و از طرفی در رابطه همکاری که در قالب قرارداد پیمانکاری تک‌نفره یا گروهی که با اشخاص دیگری دارد ملزم به رعایت موارد قانونی خاص این قراردادها است. درنهایت باید توجه داشت که این قرارداد در درون خود منجر به ایجاد قراردادهای دیگری، که می‌تواند قرارداد استخدامی یا پیمانکاری باشد، خواهد شد.

تنظیم قرارداد امری تخصصی

قرارداد پیمانکاری گروهی مانند هر قرارداد دیگری نیازمند تنظیم توسط افراد متخصص د ر مسائل حقوقی است. برای ایجاد یک رابطه همکاری مطمئن و موفقیت‌آمیز در قالب قرارداد پیمانکاری گروهی، تنظیم حرفه‌ای این قرارداد امری واجب و ضروری است. یک قرارداد حرفه‌ای که تمام موارد قانونی و حقوقی لازم در آن رعایت شده باشد می‌تواند ضامن افزایش کیفیت یک رابطه همکاری و از طرفی مانع به وجود آمدن مشکلات و اختلافات در آینده باشد. در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به بانک قراردادهای لامینگو از قراردادی که توسط تیم حقوقی لامینگو تنظیم گردیده است، برای داشتن اطمینان خاطر ازهرجهت در رابطه همکاری خود استفاده بکنید.

برای مطالعه سایر مطالب ما به بلاگ لامینگو مراجعه بفرمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید کانال تلگرام لامینگو

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب نیلوفر جهانفر

دیدگاه شما

بدون دیدگاه