همه آنچه درباره قرارداد مشارکت مدنی باید بدانید!

1 هفته پیش
نمونه قرارداد مشارکت مدنی

افراد به دلایل بسیاری اقدام به مشارکت با یکدیگر می‌نمایند. در راستا تحقق یک مشارکت صحیح افراد در پی انعقاد یک قرارداد مشارکت هستند. ذیل انعقاد یک قرارداد در مشارکت‌های افراد این است که افراد تصمیم می‌گیرند که در سود و زیان با یکدیگر شریک شود و بنابراین وجود یک قرارداد می‌تواند ضامن حقوق افراد در یک پروژه مشارکتی باشد. مشارکت مدنی اصل و اساس همه نوعی از مشارکت‌هاست. بنابراین شناخت قرارداد مشارکت مدنی می‌تواند در موارد نیاز بسیار مفید واقع شود.

 

این مطلب را برای اطلاعات بیشتر حتما مطالعه کنید: قرارداد مشارکت مدنی را بهتر بشناسیم.

 

قرارداد مشارکت مدنی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بر اساس قراداد مشارکت مدنی افراد در دنیای تجارت بر اساس توانایی‌ها و یا قابلیت‌های خود با سایر افراد به شراکت می‌پردازند. بنابراین بسیاری از افراد که ممکن است علم داشته باشند ولی سرمایه کافی نداشته باشند با سایر افرد بر اساس یک قرارداد مشارکت مدنی همکاری کرده و به دنبال یک نتیجه خواهند بود. حال یک قرارداد مشارکت مدنی می‌بایست ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتوان آن را اصولی و مطابق با قوانین دانست. از آنجایی که مواردی که قرارداد مشارکت در آن‌ها می‌تواند کمک کننده باشد؛ متفاوت و دارای مراتب خاصی است لازم است که ویژگی‌های قرارداد‌های مشارکت را بدانیم و بر اساس علم بر آن‌ها به پیش برویم.

 

این مطلب را حتما در این باره بخوانید: قراردادهای مشارکت مدنی چه ویژگی‌هایی دارند؟

 

نمونه قرارداد مشارکت مدنی

 

قرارداد مشارکت مدنی چطور مشکلات قراردادی را حل می‌کند؟

افراد ممکن است در جهت منعقد کردن یک قرارداد به مشکلاتی برخورد کنند. این مشکلات در اکثر موارد بخاطر شرایطی پیش می‌آید که افراد از چند و چون چارچوب‌های قانونی بی اطلاع هستند و در موارد مختلف نمی‌توانند تفاوت و هدف آن‌ها را تشخیص دهند. بنابراین باید دانست که نام‌ها و عنوان‌های مختلفی که برای هر یک از قراردادها اطلاق می‌شود ماهیت آن‌ها را تغییر می‌دهد. در همین جهت می‌‌توان گفت قرارداد مشارکت مدنی در اکثر موارد قوانینی که بر سایر قراردادها وجود دارد را تشکیل داده و مشکلات آن‌ها را حل می‌کند و راه را برای استفاده صحیح از سایر قراردادها هموار می‌کند.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: قرارداد مشارکت مدنی، راهگشای مشکلات قراردادی!

 

مشارکت مدنی چیست و چه انواعی دارد؟

اصلی‌ترین اصل و اساس درباره این که بتوان از یک قرارداد مشارکت مدنی به درستی استفاده شود این است که بتوان در تعریفی صحیح گفت که مشارکت مدنی دقیقا چیست و چه انواعی دارد. این که در شرایط متعدد ممکن است قراردادی که در جهت مشارکت مدنی منعقد می‌گردد متفاوت باشد و یا موارد مورد استفاده از این قرارداد که در کل می‌توان گفت در تولید فروش محصول و خرید و فروش کالا و خدمات و یا ساخت و ساز مسکن باشد نوعی از قرارداد که ممکن است منعقد گردد متفاوت خواهد بود. بر همین اساس شناخت انواع مختلف آن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

 

در صورتی که شما نیاز به دریافت یک نمونه قرارداد مشارکت مدنی دارید می‌توانید با مراجعه کردن به لینک زیر از خدمات کارشناسان ما در جهت ارائه یک نمونه قرارداد مشارکت مدنی استفاده کنید:

دانلود نمونه قرارداد مشارکت مدنی

 

آیا می‌توان قرارداد مشارکت مدنی را به فروش اقساطی تبدیل کرد؟

در برخی موارد افراد می‌توانند تسهیلاتی که در ازا قرارداد مشارکت مدنی دارا شده‌اند تبدیل به فروش اقساطی نمایند و سهام خود را تبدیل نمایند. در همین راستا می‌توانند با پر کردن فرم و ارائه تعهداتی این عمل را انجام داد. بر همین اساس لازم است که درباره شرایط و نحوه این تبدیل اطلاعاتی در دست داشت و بتوان اصولی و قانونی به پیش رفت.

 

نمونه قرارداد مشارکت مدنی

 

آیا می‌توان سود حاصل از مشارکت مدنی را به صورت قسطی دریافت کرد؟

در قرارداد مشارکت مدنی بر اساس انچه که در قرارداد ذکر شده است هر یک از طرفین در هر گونه‌ای از عقود مشارکتی به سود و یا زیانی رسیده باشند این موضوع بر اساس همان مشارکتشان با یکدگیر تقسیم می‌شود. براساس این مورد بانکداری اسلامی بر این موضوع تاکید کرده است که دریافت سود حاصل از مشارکت به صورت تقسیطی ممنوع است مگر در مواردی که این مورد در قرارداد ذکر شده باشد. درباره شرایط و یا علت ممنوعیت این مورد لازم است که بیشتر بدانیم تا بهتر بتوان قراردادهای مشارکت مدنی را در شراکت‌ها منعقد نمود.

 

در عقود مشارکت مدنی چه ضرر و زیان‌هایی ممکن است وجود داشته باشد؟

هر گونه عقد مشارکتی و یا انواع مشارکت مدنی در ازاء یک همکاری و تقسیم سود و زیان میان افراد دخیل در شراکت بوجود می‌آید. بنابراین لازم است که افراد پیش از اقدام برای هر گونه عقد قراداد نسبت به ضررهای که ممکن است در این راستا برایشان پیش بیاید اطلاعاتی کسب کنند و هم چنین راه‌هایی که لازم است تا ضررهای پیش آمده جبران شود مورد توجه افراد قرار بگیرد.

 

کلام پایانی

قرارداد مشارکت مدنی در بسیاری از مواردی که افراد در پی یک عملیات اشتراکی هستند می‌تواند در انتخاب نوع قرارداد بسیار کمک کننده باشد. بنابراین دریافت مشاوره حقوقی در راستا انعقاد یک قرارداد مشارکت مدنی می‌تواند در هر پروژه شراکتی دیدگاه صحیح‌تری به افراد اعطاء کند و روند قراداد و شراکت را بر اساس اصول بهتری به پیش برد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت یک نمونه قرارداد مشارکت مدنی از خدمات این مرکز بهره‌مند شوید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است در بخش نظرات دیدگاه خودتان را با ما در میان بگذارید. همچنین با مراجعه کردن به بلاگ لامینگو از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه