همه چیز درمورد قرارداد استخدام راننده با خودرو

1 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو

امروزه به‌دلیل افزایش روزافزون حمل‌ونقل جاده‌ای و استفاده از رانندگان خودرو، تعداد شرکت‌های باربری و مسافربری در سطح کشور افزایش یافته است. این شرکت‌ها همواره نیازمند جذب راننده، با مهارت‌های مختلف، هستند. باتوجه به مسئولیتی که شرکت‌های حمل‌ونقل دربرابر جان یا مال مشتریان خود دارند، انعقاد قراردادی اصولی و مطمئن با راننده ضروری است. یکی از انواع قراردادهای همکاری با رانندگان، قرارداد استخدام راننده با خودرو است. به‌دلیل تبعیت این قرارداد از مقررات قانون کار، لازم است در زمان تنظیم آن کلیه الزامات قانونی کارگر و کارفرما را مد نظر داشت. در ادامه، توضیحات بیشتری را در خصوص این قرارداد ارائه می‌دهیم.

 

افرادی که علاقه‌مند هستند در مشاغل مرتبط با خودرو مانند راننده وسایل سنگین، وسایل مسافربری و … فعالیت کنند، می‌بایست در مورد تمامی شرایط، حقوق و تعهدات راننده و کارفرما نسبت به یکدیگر و بسیاری موارد دیگر اطلاعات کافی به‌دست آورند. درصورتی‌که مایلید، می‌توانید یک نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو را از سایت لامینگو دریافت کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام راننده با خودرو

 

ضرورت انعقاد قرارداد استخدام راننده

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان برای ارسال کالای خود به دیگر نقاط کشور، از ابزارهایی چون شرکت‌های حمل‌ونقل استفاده می‌کنند و مسئولیت حمل کالای خود را به آن‌ها می‌سپارند. در مقابل، شرکت‌های باربری نیز متعهد می‌شوند کالا را در کمترین زمان ممکن و در صحت سلامت به گیرنده تحویل دهند. انجام این تعهدات نیازمند استفاده شرکت باربری از رانندگانی خبره در این زمینه است. در این راستا، انعقاد نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو ضروری است. یکی از بخش‌های اصلی این قرارداد، تعیین تعهدات راننده است. همچنین ذکر تعهدات کارفرما و موارد حقوقی آن در قرارداد کاری مابین شرکت‌های مسافربری و راننده حائز اهمیت است.

 

 نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو

 

انواع قرارداد استخدام راننده و كاربرد آن

عموماً نمونه قرارداد استخدام راننده تنها مابین راننده و شرکت‌های باربری یا مسافربری منعقد نمی‌گردد؛ بلکه صاحبان بسیاری از مشاغل مانند مراکز تولید، توزیع یا فروش که خدمات مربوط به ارسال کالا به مشتری را نیز ارائه می‌دهند، به این قرارداد نیازمندند. آژانس‌های مسافربری درون‌شهری یا مدیران و مسئولان شرکت‌های خصوصی و دولتی نیز برای استخدام راننده از این قرارداد استفاده می‌کنند. در این‌ بین، قرارداد استخدام راننده متناسب با اهداف و نحوه عملکرد طرفین آن، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

 

انواع قراردادهای استخدام راننده

به‌طور کلی، قراردادهای استخدام راننده به دو دسته عمده تقسیم می‌گردد:

1- قرارداد استخدام راننده با خودرو: برخی کارفرمایان، سرمایه کافی برای خریداری خودروی مورد نیاز کسب‌وکار خود را ندارند. از این رو، اقدام به جذب راننده‌ای می‌کنند که دارای خودروی مناسب برای انجام فعالیت‌های مورد نظر آن‌ها باشد. در قرارداد استخدام راننده با خودرو، نوع خودرو در زمان تنظیم قرارداد باید مشخص گردد.

2- قرارداد استخدام راننده بدون خودرو: بسیاری از شرکت‌های حمل‌ونقل، وسایل نقلیه مناسب برای فعالیت خود را تهیه می‌کنند و تنها به‌دنبال استخدام رانندگانی مطمئن هستند. در این حالت، قرارداد مورد نظر، قرارداد استخدام راننده بدون خودرو خواهد بود.

هر دو دسته، تابع مقررات قانون کار هستند و از احکام مشابهی پیروی می‌کنند؛ اما با خودرو یا بدون خودرو بودن راننده، شرایط متفاوتی را به‌وجود آورده و نحوه تنظیم و نگارش متن قرارداد را دستخوش تغییر خواهد کرد. لازم به ذکر است که در هر صورت، راننده می‌باید بسته به نوع خودرویی که توسط او هدایت می‌شود، دارای گواهینامه رانندگی پایه یک، دو یا سه باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو

 

موارد عمومي كه در قرارداد استخدام راننده با خودرو بايد رعايت شود

نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو، یکی از انواع قراردادهای کار بوده و تحت شمول مقررات قانون کار می‌گیرد. در این قرارداد باید نکاتی مانند مشخصات طرفین قرارداد، موضوع قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، مسیر‌های رفت‌وآمد راننده، ساعات کاری و همچنین، تعهدات کارفرما و راننده ذکر گردد.

قرارداد استخدام راننده با گواهينامه پايه يك

گواهینامه افراد برای استخدام در حرفه رانندگی بر اساس نوع خودرویی که با آن کار می‌کنند، متفاوت است. یکی از گواهینامه‌هایی که برای کار در حرفه حمل‌ونقل و مسافربری کاربرد دارد، گواهینامه پایه یک است. این گواهینامه برای کار بر روی خودروهای سنگین با ظرفیت بیشتر از 26 نفر و وزن بالای 6 تن توسط مراکز مربوطه صادر می‌شود. در استخدام راننده با گواهینامه پایه یک، رعایت کلیه الزامات قانون کار لازم است. درصورتی‌که فرد با شرکت‌های باربری یا مسافربری قرارداد کاری منعقد کند، باید نکاتی مانند حمل کالا به مکان‌های تعیین‌شده، حضور به‌موقع در محل کار، حسن برخورد با مشتری در زمان بارگیری و تحویل کالا و رعایت دستورالعمل‌های کارفرما درخصوص انتخاب مسیر و … را رعایت کند. همچنین، لازم است طرفین در زمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو مسئولیت پرداخت هزینه‌های مربوط به خودرو یا مسئولیت پرداخت جریمه‌های راهنمایی و رانندگی مشخص کنند.

 

 نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو

 

قرارداد استخدام راننده با گواهينامه پايه دو

یکی دیگر از انواع گواهینامه‌ها، گواهینامه پایه دو است. این گواهینامه برای افرادی صادر می‌شود که آموزش لازم در خصوص رانندگی با خودروها با ظرفیت وزن حداکثر 6 تن و حداکثر 26 مسافر را دیده باشند. این افراد بیشتر جابجایی‌های درون‌شهری مانند سرویس شرکت و مراکز معتبر اداری اشتغال دارند. باید به این نکته اشاره کرد که افراد متقاضی می‌بایست تمامی مفاد و تعهدات ذکرشده در قرارداد استخدام راننده با گواهینامه پایه یک را رعایت کنند. همچنین، لازم است رانندگان متقاضی کار، با نحوه کار، وظایف و مهارت‌های مورد نیاز کار در محیط شهری و تفاوت آن با کار در محیط غیرشهری پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو آشنا شوند.

 

قرارداد استخدام راننده با گواهينامه پايه سه

یکی دیگر از گواهینامه‌هایی که بین افراد جامعه کاربرد فراوانی دارد، گواهینامه پایه سه است. برای دریافت این گواهینامه کافی است فرد به سن 18 سال برسد و پس از گذراندن دوره‌های آمورش تئوری و عملی مربوطه، آن را دریافت کند. تمامی رانندگانی که قصد دارند بر روی خودروهای سبک مانند خودروی سواری و وانت‌بارهای با وزن سبک فعالیت کنند، ملزم به دریافت این گواهینامه هستند. فعالیت این افراد اکثراً در مسیرهای درون‌شهری است و شرکت‌هایی نظیر آژانس‌های مسافربری، سرویس مدارس و …. این افراد را استخدام می‌کنند. مفاد قرارداد استخدام راننده با گواهینامه پایه سه بر اساس مقررات قانون کار و توافقات طرفین تنظیم می‌گردد و راننده و کارفرما ملزم به رعایت تمامی تعهدات مندرج در قرارداد فی‌مابین خود هستند.

 

خودرو

 

قرارداد استخدام راننده سرويس

این قرارداد می‌تواند زیرمجموعه‌ای از نمونه قرارداد استخدام راننده با گواهینامه پایه 2 یا قرارداد استخدام راننده با گواهینامه پایه سه یا قرارداد استخدام راننده با گواهینامه پایه یک باشد. شرایط استخدام برای فرد متقاضی، بسته به نوع خودرویی كه شركت به آن نياز دارد، مشخص مي‌گردد. درصورتی‌که شرکت نیاز به مینی‌اتوبوس یا خودروهای با ظرفیت 26 نفر داشته باشد، فرد باید دارای گواهینامه پایه 2 باشد؛ ولی درصورتی‌که شرکت به خودروهایی با ظرفیت بالای 26 نفر نیاز داشته باشد، راننده باید دارای گواهینامه پایه یک باشد. در مورد سرویس مدارس نیز حداقل فرد باید گواهینامه پایه سه را دارا باشد. باید به این نکته نیز توجه کرد که تمامی مقررات قانون کار بر این نوع قرارداد استخدام نیز حاکم است.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پايان به ياد داشته باشيد

حرفه رانندگی، مانند تمامی مشاغل، دارای ویژگی‌های به‌خصوصی است که فرد در زمان انتخاب این حرفه باید به آن‌ها توجه داشته باشد. ازجمله این موارد می‌توان به ویژگی‌های شخصیتی، علایق، مهارت‌ها، شرایط جامعه و … اشاره کرد. همچنین، هنگام تنظیم قرارداد استخدام راننده با خودرو، باید تمامی مقررات مربوط به روابط استخدامی مانند بیمه، اضافه‌کاری، حقوق و مزایای قانونی و … مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت، نیاز است در زمان تنظیم این قرارداد از راهنمایی و مشاوره افراد خبره و باتجربه حوزه قراردادهای کسب‌وکار استفاده کرد. درصورتی‌که مطالب ارائه‌شده برای شما مفید بوده می‌توانید در وبلاگ لامینگو مقالات دیگر را مطالعه نموده و پیشنهادها و انتقادهای خود را با ما در میان بگذارید.

 

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

2 دیدگاه