نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک و مهم‌ترین مندرجات آن

نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

در بازار کار و سرمایه، انعقاد نمونه قرارداد مشارکت در تولید، میان اشخاص امری رایج است. به‌خصوص اگر موضوع قرارداد، شراکت در تولید پوشاک باشد که به سرمایه و تجربه قابل توجهی نیازمند است؛ اما باید توجه کرد که اولین گام برای موفقیت در این مسیر، انعقاد قراردادی معتبر است. استحکام روابط شرکا و اطمینان از ادامه همکاری بدون دردسر، در گرو پیش‌بینی کامل توافقاتی است که باید توسط طرفین در نظر گرفته شود. حقوق و تعهدات طرفین، تعیین آورده‌ها و سهم هر طرف نسبت به سود و زیان فعالیت و همچنین مسئولیت هر یک از شرکا نسبت به اداره امور و هزینه‌ها از جمله مواردی است که در این قرارداد باید مورد توجه قرار گیرد. لازم به ذکر است که انعقاد این قرارداد به تشریفات خاصی نیاز ندارد و تنها رضایت طرفین کافی است. شما می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک را از طریق لینک زیر دریافت نمایید:

 

تنظیم قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

 

مفهوم قرارداد مشارکت یا شراکت نامه کاری

پراکندگی منابع، استعدادها و توانایی‌ها میان افراد مختلف جامعه، امری معمول است و کمتر پیش می‌آید که شخصی همه موارد مذکور را در اختیار داشته باشد و بنابراین از به اشتراک گذاشتن دارایی‌های خود با دیگران بی‌نیاز باشد. از همین رو همواره اشخاصی که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار را دارند و یا خواستار انجام یک فعالیت اقتصادی هستند، از همه امکانات لازم برخوردار نبوده و بر همین اساس به‌ناچار دارایی‌های خود را در مقابل برخورداری از مزایای دارایی سایر اشخاص با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند. بدین ترتیب زمینه انجام یک فعالیت اقتصادی شکل می‌گیرد و طرفین به نسبت‌های مشخصی بر اساس ارزش دارایی به اشتراک گذاشته، در سود و زیان فعالیت مذکور شریک خواهند بود. بر اساس قانون مدنی، طرفین با درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیرنقدی خود، از مالکیت فردی بر اموالشان دست‌کشیده و در عوض مالک مشاع تمام اموالی خواهند بود که با یکدیگر درآمیخته شده است.

 

تعریف قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت یا شراکت‌نامه کاری، توافقی مبنی بر همکاری میان دو یا چند شخص است و برای آغاز فعالیت و همکاری در موضوع خاصی تنظیم می‌شود. در این قرارداد مشخصات دقیق طرفین، میزان آورده هریک از شرکا، میزان سهم هر شریک، میزان برخورداری از سود و زیان شراکت و همچنین سایر شرایط از جمله فسخ قرارداد و نحوه حل‌وفصل اختلافات به صورت کامل، مشخص و تعیین می‌شود. این نوع قرارداد می‌تواند در حوزه‌های مختلف اعم از املاک، ساخت، فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و در انواع متفاوت نوشته شود. با توجه به این توضیحات، به موجب این قرارداد طرفین برای اداره و تقسیم منافع و ضرر و زیان ناشی از فعالیت اقتصادی به وجود آمده با یکدیگر توافق می‌کنند و هر یک از شرکای قرارداد به نسبت آورده خود، مالک میزانی از مجموع مال مشترک و علی‌الاصول به همین نسبت نیز در سود و زیان شریک خواهد بود.

 

این مطلب را نیز بخوانید: مهم ترین نکات حقوقی در یک قرارداد شراکت چیست؟

 

نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

شراکت در تولید حالت‌های مختلفی دارد و اشخاص می‌توانند با شرایط متعددی در خصوص یک کسب‌وکار همکاری نمایند. موضوع تولید، بسته به هدف و زمینه فعالیت طرفین می‌تواند شامل موارد متنوعی باشد. بر همین اساس تعریف نمونه قرارداد مشارکت در تولید به موضوع شراکت وابسته است. نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک در واقع یک توافق‌نامه میان دو یا چند شخص است که برای راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی، گردهم جمع می‌شوند و آورده‌های خود را روی هم می‌گذارند تا هدف مشخصی را دنبال کنند و در کسب منافع ناشی از همکاری شریک باشند. با توجه به اینکه در این قرارداد آورده‌های طرفین با یکدیگر درآمیخته می‌شود و راه‌اندازی تولیدی پوشاک نیاز به صرف هزینه‌ها و تهیه امکاناتی دارد و همچنین این فعالیت جنبه مستمر و پیوسته دارد، بنابراین مسائل زیادی باید در قرارداد مدنظر طرفین قرار گیرد تا به روند فعالیت تولید و روابط طرفین، آسیبی وارد نشود.

 

نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

 

خصوصیات نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

بارزترین ویژگی این دسته از قراردادها عدم تشکیل شخصیت حقوقی مستقل از شرکا است. برخلاف شرکت‌های تجاری که در نتیجه مشارکت تعدادی از سرمایه‌گذاران، یک شرکت با شخصیت حقوقی مستقل از شرکا به وجود می‌آید، در مشارکت مدنی طرفین قرارداد همچنان مالک آورده‌های خود هستند و تنها نوع مالکیت آن‌ها تغییر می‌نماید. بنابراین برخلاف شرکت‌های تجاری که قوانین و مقررات بسیاری در خصوص شیوه اداره، نحوه تصمیم‌گیری و تقسیم سود و زیان پیش‌بینی شده است، در نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک، این طرفین قرارداد هستند که شیوه اداره کارگاه، نحوه تقسیم سود و زیان و همچنین شیوه تصمیم‌گیری را با توافق تعیین می‌نمایند. بنابراین لازم است تا اشخاصی که قصد دارند از این شیوه برای همکاری استفاده نمایند، ترجیحاً از روابط نزدیک و شناخت کافی نسبت به یکدیگر برخوردار باشند. در این صورت با تهیه یک قرارداد دقیق، می‌توان نسبت به آینده فعالیت و پیشرفت در آن خوش‌بین بود.

 

مندرجات نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

همانند سایر قراردادها در این قرارداد نیز باید در ابتدا عنوان آن ذکر گردد. اولین مندرجات پس از عنوان، مشخصات کامل طرفین قرارداد خواهد بود که تقریباً در اکثر قراردادها به صورت مشابه انجام می‌گیرد. سپس باید موضوع قرارداد تعیین گردد، به این معنی که طرفین قصد دارند چه فعالیتی را با یکدیگر به انجام برسانند که در مورد نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک، موضوع قرارداد، مشارکت طرفین جهت راه‌اندازی کارگاه تولید پوشاک و سایر فعالیت‌های وابسته به آن خواهد بود. همچنین لازم است تا مدت مشارکت میان طرفین، تعیین گردد که در صورت توافق آن‌ها این مدت قابل‌تمدید خواهد بود. سایر مندرجات این قرارداد در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 

1.‌ تعیین سرمایه در نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

سرمایه شرکت مدنی در واقع همان آورده شرکا است که می‌تواند شامل آورده‌های نقدی و غیرنقدی باشد. آورده‌های نقدی ممکن است شامل وجه نقد، مکان انجام فعالیت یا تأسیس کارگاه، تجهیزات و امکانات مورد نیاز و به طور کلی هر مال منقول یا غیرمنقول دیگر باشد. آورده‌های غیرنقدی اما می‌تواند شامل مهارت فنی، تجربه فعالیت در امر تولید پوشاک یا سایر فعالیت‌های اجرایی، برخورداری از اعتبار و شهرت نزد مشتریان بالقوه و مواردی از این قبیل باشد. به منظور تعیین میزان دقیق سرمایه، باید مبلغی معادل ارزش تمام آورده‌های طرفین در قرارداد درج گردد. به این عمل اصطلاحاً تقویم می‌گویند و به این معنی است که طرفین باید با توافق یکدیگر برای هرکدام از آورده‌های نقدی و غیرنقدی، معادل ریالی تعیین نمایند. بدین ترتیب ارزش ریالی آورده هر طرف در قرارداد محاسبه و مشخص می‌گردد.

 

نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

 

2.‌ تعیین سهم هر یک از شرکا نسبت به سرمایه

پس از مشخص شدن سرمایه شرکت مدنی، آن را به صورت سهام تعیین نموده و سپس برای هر یک از شرکا تعداد مشخصی از کل سهام در نظر گرفته می‌شود. علی‌الاصول میزان سهم هر یک از شرکا بر اساس ارزش آورده وی تعیین می‌گردد و به همان نسبت نیز در سود و زیان شریک خواهد بود. اما این موضوع به توافق طرفین بستگی دارد و ممکن است شیوه و نسبت دیگری را برای تعیین میزان سهام در نظر بگیرند. بنابراین برای تعیین سهام هر شخص، توجه به میزان آورده وی ضروری نیست بلکه توافق طرفین ملاک خواهد بود. همچنین در این بخش از قرارداد، زمان تقسیم سود و میزان سود متعلق به هر یک از طرفین نیز باید مشخص گردد.

 

3.‌ تعهدات طرفین نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

در این بخش از قرارداد باید وظایف و تعهدات هر یک از شرکا به همراه جزئیات آن درج گردد. این تعهدات به طور کلی شامل دو دسته می‌باشد؛ یکی وظایف و تعهدات در خصوص هزینه‌های جاری فعالیت و دیگری وظایف و تعهدات مربوط به اداره امور و تقسیم وظایف. هزینه‌های جاری، دستمزد کارکنان، هزینه خرید مواد اولیه، میزان مالیاتی که به کارگاه و درآمد ناشی از آن تعلق می‌گیرد، هزینه‌های مربوط به بیمه کارکنان و سایر هزینه‌های مرتبط با موضوع قرارداد را شامل می‌شود. اداره امور نیز مواردی از جمله همکاری و مدیریت پیوسته در مدت مشارکت، افتتاح حساب مشترک، امور مربوط به حسابداری و دفاتر حساب و کتاب، تهیه و خرید مواد اولیه و همچنین توزیع و فروش محصولات تولیدی و سایر اموری که برای انجام موضوع قرارداد یعنی تولید پوشاک لازم است را دربرمی‌گیرد. همچنین در خصوص نگه‌داری از اموال و مراقبت از آن‌ها باید تمهیداتی پیش‌بینی کرد.

 

این مطلب را نیز بخوانید: خطرات شروع کار با شریک بدون تنظیم یک نمونه قرارداد شراکت چیست؟

 

4.‌ مسئولیت طرفین نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

علی‌الاصول چنانچه نحوه تقسیم سود و زیان، متناسب با سهم هر یک از شرکا در نظر گرفته شود، هر یک از طرفین در مورد هزینه‌ها و خسارات احتمالی به همان نسبت مسئولیت خواهد داشت. اما گفتیم که ممکن است طرفین بنابه دلایلی از چنین اصلی صرف نظر کرده و نحوه تقسیم سود و زیان را به طریق دیگری پیش‌بینی نمایند و به همان شیوه نیز مسئولیت پرداخت هزینه‌ها و خسارات را درنظر بگیرند و یا برای هرکدام از این موارد، توافقات متفاوتی داشته باشند؛ به عنوان مثال ممکن است برای شریکی که مسئولیت اجرایی انجام بخشی از موضوع قرارداد را قبول نموده و خود را در این زمینه دارای تجربه و مهارت معرفی کرده است، مسئولیت بیشتری در خصوص خسارات ناشی از وظایف وی در نظر گرفته شود. بنابراین می‌توان با توجه به سهم هر شریک، نوع فعالیت وی و مواردی از این دست، مسئولیت‌های متفاوتی برای شرکا پیش‌بینی کرد.

 

نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

 

6.‌ ضمانت اجراها و تضامین مندرج در قرارداد

یکی از راه‌های کسب اطمینان در خصوص انجام صحیح تعهدات و وظایف محوله به هر شریک در نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک، پیش‌بینی ضمانت اجراها است. بدین ترتیب هر شریکی که در خصوص تعهدات پیش‌بینی شده، قصد کوتاهی یا امتناع داشته باشد، به دلیل مواجه شدن با ضمانت اجراهای قراردادی از این عمل صرف نظر خواهد نمود. از طرف دیگر ممکن است اموری که برخی از شرکا قبول نموده‌اند نسبت به سایر موارد از اهمیت و حساسیت بیشتری برخودار باشد؛ به عنوان مثال مسئولیت خرید مواد اولیه و پرداخت‌های مربوط به آن از چنین خصوصیتی برخوردار است. ممکن است شریکی که مسئول انجام این وظیفه است از حدود اختیاراتی که به وی سپرده شده خارج شود و هزینه‌های بسیاری به شرکت تحمیل نماید. در چنین حالتی اگر پیشاپیش، تضامین مناسبی از وی اخذ شده باشد، می‌توان از آن محل، خسارات احتمالی را جبران نمود.

 

7.‌ پیش‌بینی موارد فسخ قرارداد

فسخ یک‌جانبه قرارداد امری استثنائی است و نیاز به تصریح و توافق طرفین دارد. بنابراین موارد فسخ قرارداد باید به طور واضح در این قسمت بیان گردد. یکی از این موارد که می‌تواند ضمانت اجرایی برای انجام تعهدات قراردادی طرفین باشد، ایجاد حق فسخ برای سایرین در صورت رفتار خلاف تعهدات یک یا چند شریک دیگر است. همچنین می‌توان برای مواردی مانند انتقال سهام توسط شرکا به سایرین، این حق را پیش‌بینی نمود که شریک یا شرکای دیگر حق فسخ قرارداد را داشته باشند.

 

8.‌ نحوه حل‌وفصل اختلافات احتمالی

یکی از مواردی که باید مورد توجه طرفین قرار گیرد، مراجع رسیدگی به اختلافات احتمالی و همچنین نحوه حل‌وفصل آن است. یک قرارداد دقیق و مناسب با پیش‌بینی جزئیاتی که ممکن است در صورت غفلت، مورد اختلاف طرفین آن قرار گیرد، به طرز قابل‌توجهی ابهامات را کاهش می‌دهد. اما با این وجود باز هم ممکن است طرفین از انجام تعهدات خود امتناع نموده و یا در انجام آن کوتاهی نمایند. بنابراین علاوه بر تعیین ضمانت اجراهای مناسب برای تعهدات پیش‌بینی شده، مسیر دستیابی به حقوق قراردادی و برقراری عدالت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. طرفین می‌توانند به عنوان اولین اقدام، حل‌وفصل اختلافات از طریق گفتگو را پیش‌بینی نمایند و در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، سپس مراجعی همچون داوری و یا دادگاه را برای رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد را پیش‌بینی نمایند. در صورت عدم پیش‌بینی این موارد تنها می‌توان به دادگاه مراجعه نمود.

 

نکات حقوقی نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک

همانطور که مشخص است این قرارداد دارای جزئیات بسیاری است. یکی از جزئیات، توافق طرفین مبنی بر امکان خروج از شرکت و یا انتقال سهام به شخص دیگر است. ممکن است یکی از دلایل اصلی طرفین برای انعقاد چنین قراردادی، شخصیت شریک یا شرکا باشد. در چنین حالتی اگر این شریک یا شرکا اقدام به انتقال سهم خود نمایند و اشخاص جدید وارد شرکت شوند، سایر طرفین از این وضعیت ناراضی بوده و حتی ممکن است متضرر شوند. علاوه بر این ممکن است علت قبول شراکت توسط یکی یا چند نفر از طرفین، خصوصیات و آورده‌های غیرنقدی شریک یا شرکای دیگر باشد و در صورت خروج این دسته از شرکا، عملاً ادامه فعالیت برای سایرین با دشواری مواجه شده و یا غیرممکن شود. مورد بعدی اینکه در صورت فوت یک یا چندتن از شرکا، ادامه فعالیت به چه نحوی خواهد بود و آیا وراث امکان جایگزین شدن را دارند؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

معمولاً نمونه قرارداد مشارکت در تولید یا نمونه قرارداد تولید محصول هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر یک از طرفین به تنهایی امکان انجام فعالیت تولیدی را نداشته باشد. راه‌اندازی یک کارگاه تولید پوشاک می‌تواند برای شرکای آن درآمد و سود بسیاری را به همراه داشته باشد. اما ممکن است به دلیل غفلت از انعقاد نمونه قرارداد مشارکت در تولید پوشاک و یا تنظیم قراردادی ناقص و مبهم، تمام سرمایه و دارایی برخی از شرکا از بین برود و یا صرف رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد شود. بنابراین همواره ضروری است که در اولین گام‌ها برای شروع چنین کسب‌وکاری به فکر یک قرارداد مناسب و مستحکم باشید!

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین برای مطالعه سایر مطالب و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهدی مهدیان مقدم

دیدگاه شما

یک دیدگاه