مواردی که مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی به آن می‌پردازد!

2 هفته پیش
مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی

نام و نام‌خانوادگی از جمله مواردی هستند که از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد به آن توجه زیادی دارند. در این بین افرادی هستند که از نام یا نام‌خانوادگی خود رضایتی ندارند. از همین رو علاقه‌مند به تغییر آن هستند.  در کشور دلایل تغییرات نام می‌تواند متفاوت باشد به طور مثال برخی به دلیل شباهت به فرد بدنام، علاقه نداشتن به نام یا نام‌خانوادگی خود، داشتن پسوندهای طولانی و … مشتاق به تغییر آن باشند. از این رو در این مقاله تصمیم گرفتیم درباره مشاور حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی اطلاعاتی را به شما عزیزان منتقل کنیم. اگر شما هم در آستانه این راه هستید و یا تصمیم انجام آن را دارید و می‌خواهید درباره تغییر نام و مشاوره حقوقی تغییرنام و نام‌خانوادگی بیشتر بدانید تا انتهای مقاله با ما باشید.

اگر شما هم به دنبال تغییر نام و نام‌خانوادگی خود هستید و در این میان به فردی نیاز دارید که از تخصص و تبحر برخوردار باشد پیشنهاد می‌کنیم از تیم حقوقی لامینگو کمک بگیرید. چرا که اعضای این تیم فعالیت خود را به صورت تخصصی دنبال می‌کنند. در نهایت هدفشان آن است که بهترین خدمات را به مشتریان خود تحویل دهند.

 

دریافت مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی

 

آیا می‌توان هر نام و نام‌خانوادگی را انتخاب کرد؟

برای تغییر نام و نام‌خانوادگی اصول و مقرراتی را می‌بایست رعایت کرد که در صورت توجه نکردن به آنها امکان تغییر آن وجود ندارد. از این رو لازم است بدانید که در تغییر نام و نام‌خانوادگی برخی از نام‌ها ممنوع هستند و امکان ثبت آنها برای هیچ‌کس وجود ندارد. در واقع اسم پیشنهادی در شورای ثبت احوال ذکر می‌شود و در صورت غیر قانونی بودن تعیین خواهد شد. برخی از نام‌ها مانند گرگ، عبدالعزی و … از جمله نام‌هایی هستند که امکان تعیین آنها به عنوان اسم جایگزینی را ندارند.

در مورد نام‌خانوادگی هم می‌بایست بدانید که حق تقدم دارای اهمیت زیادی است. فرض کنید که شما نام‌خانوادگی را انتخاب کردید که شخص دیگری قبل از شما آن را در دفتر ثبت احوال ثبت کرده است. در این مواقع تنها با گرفتن رضایت فرد و به دست آوردن حق تقدم امکان انتخاب آن نام‌خانوادگی وجود دارد. در برخی مواقع شخص مقدم فوت کرده و تنها از طریق گرفتن رضایت از وارثان وی امکان ثبت آن نام‌خانوادگی وجود دارد.

بنابراین می‌توان گفت که انتخاب هر نام و نام‌خانوادگی به عنوان اسم و فامیل جایگزینی وجود ندارد. به این دلیل که تا زمانی که مورد تأیید ثبت و احوال واقع نشود امکان انتخاب و تعیین وجود ندارد. به همین خاطر است که افراد قبل از انتخاب اسم خود ابتدا لیست اسامی غیرمجاز را چک کنند تا با خیال راحت و در پروسه کوتاه‌تر به انجام این کار بپردازند.

 

آیا همه افراد می‌توانند نام و نام‌خانوادگی خود را تغییر دهند؟

برای تغییر نام و نام‌خانوادگی قانون و مقرراتی وجود دارد که طبق آن رسیدگی خواهد شد. یکی از این قوانین آن است که هر شخصی تنها می‌تواند یک بار نام و نام‌خانوادگی خود را عوض کند. از این رو می‌بایست در انتخاب نام و نام‌خانوادگی دقت کند در غیر این صورت راهی برای بازگشت و تغییر مجدد وجود نخواهد داشت.

می‌توان گفت تقریباً اکثرا قادر به تغییر نام و نام‌خانوادگی خود هستند اما در صورتی که روند قانونی را طی کنند. هم چنین با مراجعه به مراجع ذی‌صلاح امکان تغییر یا جایگزین کردن نام و نام‌خانوادگی دیگر وجود دارد. البته لازم است بدانید که گاهی برای اقدام به چنین کاری نیاز به مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی پیدا می‌کنید که بدون آن طی کردن چنین مسیری ممکن نیست. از همین رو پیشنهاد می‌شود از افرادی کمک بگیرید که از دانش و سواد آنها در این حیطه اطمینان دارید.

 

 مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی

 

برای جایگزین کردن نام نیاز به مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی است؟

اگر نام انتخابی شما در لیست اداره ثبت احوال وجود نداشته باشد می‌بایست دادخواست خود را به دادگاه تحویل دهید. از آن جایی که پیگیری این روند کاملاً حقوقی است امکان انجام آن توسط شخص غیرمتخصص وجود ندارد و می‌بایست از مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی کمک گرفت.

از طرفی در بعضی مواقع وکیل می‌تواند به جای شما در دادگاه حضور پیدا کند از این رو نیاز نیست شما زمان خود را از دست بدهید و بین سازمان‌های مختلف رفت‌وآمد کنید. در واقع می‌توان گفت که گرفتن وکیل یا مشاور برای تغییر نام یا نام‌خانوادگی باعث سهولت در کار می‌شود. به علاوه در زمان‌هایی که نیاز است از خود دفاع کنید وکیل می‌تواند این کار را از جانب شما انجام دهد و روندهای اداری را طی کند.

حضور فردی که در زمینه تغییر نام و نام‌خانوادگی دانش و سواد کافی دارد می‌تواند اطمینان خاطر باشد. از طرفی مطمئن باشید که کار شما به صورت قانونی در حال پیگیری است. پس برای زمان‌هایی که برای تغییر نام و نام‌خانوادگی نیاز به دوندگی بیشتری است و هم چنین اطلاعات بیشتری در این زمینه موردنیاز است، بهتر است از مشاور یا وکیل کمک گرفته شود.

 

مدارک مورد نیاز برای تغییر نام و نام‌خانوادگی چیست؟

زمانی که فرد قصد دارد برای تغییر نام و نام‌خانوادگی خود اقدام کند می‌بایست مدارکی را به همراه داشته باشد تا بتواند درخواست وی را در اداره ثبت احوال پیگیری نمود. این مدارک شامل:

اصل شناسنامه به همراه دو برگه تصویر آن

تکمیل فرم درخواست و ارائه آن به اداره ثبت احوال

پرداخت هزینه طبق تعرفه‌های جاری

 

 مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی

 

آیا درست است که می‌گویند تغییر نام مذهبی امکان‌پذیر نیست؟

خیر. این جمله چندان درست نیست و برای تغییر نام مذهبی چند معیار وجود دارد که در صورتی آن موارد رعایت شوند کاملاً انجام‌پذیر است.

لازم است بدانید که در اداره ثبت احوال، قانونی برای این افراد وجود دارد که عبارت است از فراوانی بیشتر نام انتخابی است. به این معنا که اگر اسم انتخاب شده بیشتر از اسم فعلی فراوانی داشته باشد امکان تغییر آن وجود دارد. فرض کنید که اسم شما رقیه است و می‌خواهید آن را به زهرا تغییر دهید. جایگزینی این نام امکان‌پذیر است به این دلیل که از فراوانی بیشتری برخوردار است. اما اگر اسم دیگری به جای رقیه انتخاب شود روند پیگیری آن متفاوت خواهد بود.

البته مورد دیگری که وجود دارد آن است که می‌توان برای تغییر نام مذهبی به غیر مذهبی یا مذهبی با فراوانی کمتر نسبت به ثبت دادخواست در دادگاه اقدام کرد. در این جا نیاز است که از یک مشاور یا وکیل متخصص کمک بگیرید که بتواند صدور رأی موافق را دریافت کند.

 

برای تغییر نام و نام‌خانوادگی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

برای تغییر نام و نام‌خانوادگی دو روش وجود دارد که اگر بخواهید به اداره ثبت احوال مراجعه کنید می‌بایست مراحل زیرا طی کنید.

_ابتدا شما می‌بایست شناسنامه خود را به همراه مدارک به اداره ثبت احوال تحویل دهید.

_در مرحله بعد فرم مورد نظر را پر کرده و هزینه درخواست تغییر نام و نام‌خانوادگی را پرداخت کنید.

_در این بین هیئت حل اختلاف اداره ثبت احوال در صورتی که در اسم انتخاب شده مشکلی نبیند با صدور شناسنامه جدید موافقت می‌کند.

در این روش می‌بایست بعد از مدتی به صورت حضوری مراجعه کرد تا تغییر نام صورت پذیرد.

آگاه باشید که اگر رأی صادر شده در دفتر ثبت احوال مطابق میل شما نبود و مخالف چیزی بود که طلب کردید، می‌توانید ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ در دادگاه اعتراض نمایید. در این جا اگر مشاور تعیین شده یا وکیل از سمت شما کاربلد باشد در نهایت می‌تواند رأی موردنظر را دریافت کند.

 

ثبت احوال

 

اسامی قابل تغییر در ثبت احوال

برخی اسامی به دلایلی مانند توهین به مقدسات اسلامی، مرکب بودن، زننده و مستهجن و … اجازه تغییر را دارند که در ادامه به این دسته از اسم‌ها می‌پردازیم.

 • نام‌هایی مانند عبدالعزی و عبدالات که نوعی بت در مکه معظم در دوران قبل از اسلام بودند. هم چنین دیگر اسامی که باعث توهین به مقدسات اسلامی می‌شود.
 • اسامی مرکبی مانند سعید بهزاد، شهره فاطمه و … که یک نام محسوب نمی‌شوند.
 • تمامی القاب مانند ملک الدوله، شوکت الملک و …
 • نام‌هایی همانند لات، چنگیز و … که با عرف و فرهنگ اسلامی در مغایرت است.
 • نام‌هایی مانند شاه‌دوست، ژاکاردو و … که باعث ترویج فرهنگ بیگانه می‌شود.
 • نام‌هایی مانند صدتومانی، گت آقا و … که معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نیست و از طرفی موجب تحقیر اشخاص خواهد شد.
 • نام‌هایی که در خانواده با پدر یا مادر تشابه دارد و با یکدیگر هم نام هستند.
 • اسامی نام‌های عربی که می‌توان به صورت فارسی جایگزین کرد مانند اسمعیل به اسماعیل و …
 • تغییر نام برای کسانی که تغییر جنسیت داده‌اند و دادگاه اجازه تغییر اسم را برای این دسته از افراد تصویب کرده است.
 • تغییر نام برای نام‌هایی که اسامی هفته هستند.
 •  نام‌هایی که با جنس تناسب نداشته و نوعی مغایرت محسوب می‌شود.

تمامی این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز مرتبط و به صورت قانونی نام خود را تغییر دهند. شاید به جز این افراد، افراد دیگری هم باشند که اجازه تغییر نام به آنها داده شود. به همین منظور هر کس که از نام خود رضایت ندارد می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست خود را گزارش دهد.

 

شرایط لازم برای افراد متقاضی تغییر نام و نام‌خانوادگی چیست؟

برای اینکه یک شخص بتواند نسبت به تغییر نام و نام‌خانوادگی خود اقدام کند می‌بایست دارای شرایطی باشد:

 • این افراد می‌بایست سن بالای 18 سال داشته باشند.
 • افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال است می‌بایست دارای حکم رشد باشد.
 • پدر یا جد پدری برای تغییر اسم فرزند زیر 18 سال خود باید شناسنامه ارائه دهند.
 • سرپرست قانونی برای افراد صغیر با ارائه تمام مدارک و مستندات باید اقدام کند.

 

 مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی

 

کانال تلگرام لامینگو

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به تمامی سؤالات شما در خصوص مشاوره حقوقی تغییر نام و نام‌خانوادگی پاسخ بدهیم و هم چنین اطلاعات بیشتری را در خصوص جایگزینی نام و نام‌خانوادگی را در اختیار شما قرار دهیم. همان طور که در مقاله به آن اشاره کردیم هر شخصی که از نام و نام‌خانوادگی خود راضی نباشد می‌تواند نسبت به تغییر آن اقدام کند. البته در این میان لازم است فرد نام انتخابی و جایگزینی را طبق قانون ثبت احوال انتخاب کند. از طرفی گاهی نیاز است که فرد از مشاور حقوقی یا وکیل کمک بگیرد تا وی بتواند رأی مورد نظر را از طرف دادگاه دریافت کرده و هم چنین اقدامات لازم را انجام دهد.

تیم حقوقی لامینگو با متخصصان باتجربه‌ای که دارد آماده خدمات رسانی در تمامی حوزه‌های حقوقی است. در واقع هدف از این تیم ارائه خدمات باکیفیت است. اگر فکر می‌کنید در طول مسیر خود به این افراد متخصص و حرفه‌ای نیاز دارید حتماً با این مجموعه در تماس باشید. در ضمن فراموش نکنید که برای دریافت اطلاعات بیشتر به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کرده و مقاله‌های به روز و جذاب حقوقی را مطالعه فرمایید. در پایان نظرات، پیشنهادات و پرسش‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مطهره راضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه