آشنایی با فرآیند احراز هویت در سامانه ثنا و سامانه امضا الکترونیک امضانو

امضا الکترونیک امضانو

یکی از چالش‌های امور الکترونیکی و دیجیتالی، فرآیند احراز هویت است و بر همین اساس در این نوشته قصد داریم تا همراه با توضیح فرآیند احراز هویت در سامانه ثنا و آشنایی با آن، فرآیند احراز هویت در سامانه امضا الکترونیک امضانو را نیز شرح دهیم. نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر با کمک ابزارهای تکنولوژیک و تمهیداتی که در نظر گرفته شده، به منظور احراز هویت و ثبت‌نام در سامانه ثنا و یا دریافت امضای الکترونیک امضانو نیازی به مراجعه حضوری به هیچ مرجعی وجود ندارد و انجام این فرآیندها به صورت کاملاً غیرحضوری در دسترس است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر نسبت به دانلود اپلیکیشن امضانو برای دریافت امضای دیجیتال و همچنین بهره‌مندی از سایر خدمات این سامانه اقدام نمایید:

 

ورود به سامانه امضانو

 

سامانه ثبت‌نام الکترونیکی یا ثنا

بر اساس ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392، استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای برای طرح شکایت، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و نیابت قضائی بلامانع است. در همین راستا و در سال 1395 آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به تصویب رسید. بر اساس این آیین‌نامه، مركز آمار و فناوري اطلاعات قوه قضاييه موظف گردید به منظور فراهم ساختن امکان دسترسی به خدمات قضائی به صورت الکترونیکی، سامانه رایانه‌ای لازم را ایجاد نماید و برای کلیه اصحاب دعوا، وکلا، نمایندگان قانونی، کارشناسان و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده قضایی، حساب کاربری ایجاد نماید تا اشخاص مذکور به سامانه ابلاغ قوه قضائیه دسترسی داشته باشند. همچنین مراجعان به قوه قضائیه نیز موظف گردیدند جهت انجام امور قضائی خود، حساب کاربری دریافت نمایند. بدین منظور سامانه ثبت‌نام الکترونیکی یا به اختصار ثنا با هدف ایجاد حساب کاربری، به منظور دسترسی اشخاص به خدمات قضائی پیش‌گفته راه‌اندازی شد.

 

دسترسی به خدمات الکترونیکی قضایی

همانطور که اشاره گردید در حال حاضر برای تمامی مراجعان قوه قضائیه، ثبت‌نام در سامانه ثنا الزامی است. از جمله خدماتی که به موجب ثبت‌نام در این سامانه در دسترس خواهد بود می‌توان به دریافت الکترونیکی ابلاغ‌ها اشاره نمود. کلیه اشخاص و طرفین دعوا یا نمایندگان آن‌ها، کارشناسان و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده پس از ثبت‌نام می‌توانند از ابلاغیه‌ها، آراء، احکام صادر شده و سایر موارد مطلع گردند. اکثر خدماتی که از طریق درگاه خدمات الکترونیک قضایی ارائه می‌گردد نیازمند ثبت‌نام در سامانه ثنا است. از جمله سایر خدمات الکترونیک قضایی می‌توان به ارائه و پیگیری دادخواست، ارائه و پیگیری شکوائیه، ارائه و پیگیری اظهارنامه، ارائه لایحه، ارائه مدارک و مستندات پرونده، اطلاع‌رسانی پرونده، اطلاع از آخرین وضعیت پرونده، رؤیت خلاصه موضوعات پرونده، مشاهده روندکار پرونده، مشاهده ردیف‌های فرعی پرونده، رؤیت آخرین موضوع پرونده (عنوان خواسته / اتهام) و محاسبه هزینه دادرسی اشاره کرد.

 

امضا الکترونیک امضانو

 

ثبت‌نام غیرحضوری در سامانه ثنا و سامانه امضا الکترونیک امضانو

بر اساس آیین‌نامه فوق‌‎الذکر، هر شخص جهت دریافت حساب کاربری باید به سامانه ثنا مراجعه نماید. اما تأیید و نهایی شدن ثبت‌نام، مستلزم احراز هویت است. تا اواخر سال 99 به دلیل اینکه احراز هویت صرفاً توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضائی صورت می‌گرفت، بنابراین اشخاص ناچار بودند برای دریافت حساب کاربری به این دفاتر مراجعه نمایند. اما آیین‌نامه، احراز هویت از طریق روش‌های مطمئن دیگر را نیز پیش‌بینی نموده است. بر همین اساس و از دی ماه سال 99 امکان ثبت‌نام و احراز هویت غیرحضوری اشخاص حقیقی فراهم گردید. بنابراین در حال حاضر به منظور ایجاد حساب کاربری برای دسترسی به خدمات قضائی و یا امضا الکترونیک امضانو نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی و سایر مراجع نیست و اشخاص می‌توانند از طریق تلفن‌های هوشمند و رایانه، فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت را در سامانه ثنا یا سامانه امضانو انجام دهند.

 

این مطلب را نیز بخوانید: آموزش تصویری و گام‌به‌گام کار با نرم افزار مدیریت قراردادها در امضانو

 

احراز هویت در سامانه ثنا و سامانه امضانو

همانطور که اشاره گردید داشتن حساب کاربری در سامانه ثنا شرط ورود و استفاده از خدمات غیرحضوری یا آنلاین قوه قضائیه است. در حال حاضر برای ثبت‌نام و احراز هویت اشخاص حقیقی در سامانه ثنا نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی نیست، زیرا این خدمت از طریق سامانه احراز هویت برخط قوه قضائیه در دسترس شهروندان است. در این سامانه، همانند اپلیکیشن امضانو پس از ثبت و تکمیل اطلاعات فردی، احراز هویت نیز به‌صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد. احراز هویت، فرآیندی است که از این طریق صحت اطلاعات هویتی فرد و انتساب این اطلاعات به فرد مورد نظر، تأیید گردیده و در نتیجه اجازه دسترسی وی به امکانات و خدمات فراهم می‌گردد. یکی از شیوه‌های احراز هویت، بررسی و ثبت داده‌های بیومتریک است که از این طریق، اطلاعاتی مانند خصوصیات ظاهری و رفتاری، اثر انگشت، قرنیه چشم و مواردی از این قبیل مورد ثبت و بررسی قرار می‌گیرد.

 

امضا الکترونیک امضانو

 

شیوه ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه ثنا و سامانه امضا الکترونیک امضانو

به منظور ایجاد حساب کاربری ثنا، متقاضیان می‌توانند به سایت درگاه خدمات الکترونیک قضائی به آدرس adliran.ir مراجعه نموده و از قسمت خدمات ویژه، وارد سامانه احراز هویت برخط قوه قضائیه شوند و یا به صورت مستقیم از طریق آدرس sana.adliran.ir وارد شده و از قسمت ثبت نام برخط، فرآیند ایجاد حساب کاربری را طی نمایند. همچنین به منظور دریافت امضا الکترونیک امضانو، متقاضیان باید از طریق این سامانه و یا برنامه‌های دانلود مجاز، نسبت به نصب اپلیکیشن امضانو بر روی تلفن هوشمند خود اقدام کنند و پس از نصب، فرآیند احراز هویت آغاز خواهد شد.

این فرآیند در سامانه ثنا و امضانو در دو مرحله صورت می‌گیرد؛ بدین ترتیب که در مرحله اول متقاضی باید نسبت به ثبت اطلاعات هویتی مورد نظر اقدام نماید. در این مرحله نیازی به بارگذاری تصویر یا اسکن مدارک نمی‌باشد. اما در مرحله بعد با توجه به اینکه مدرکی مبنی بر تأیید صحت اطلاعات وارد شده از شخص دریافت نمی‌شود، لازم است تا هویت متقاضی مورد بررسی قرار گرفته و ثبت‌نامی که در مرحله اول صورت پذیرفت، نهایی گردد. بنابراین در این مرحله به منظور سنجش و تأیید اطلاعات وارد شده، احراز هویت غیرحضوری صورت می‌گیرد.

 

این مطلب را نیز بخوانید: گواهی الکترونیکی امضای دیجیتال چیست؟! + بررسی پشتوانه قانونی امضای دیجیتال

 

1.‌ ورود اطلاعات هویتی

متقاضی ایجاد حساب کاربری ثنا پس از ورود به سامانه و انتخاب گزینه ثبت‌نام برخط شخص حقیقی، باید اطلاعات خواسته‌شده از جمله شماره ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه و همچنین عبارت امنیتی را در قسمت‌های مشخص شده وارد نماید. در ادامه فرآیند، فرد باید شرایط استفاده از سامانه را مطالعه نموده و آن را تأیید نماید. در قسمت بعدی باید اطلاعات شناسنامه‌ای شخص به طور کامل وارد گردد. پس از این مرحله، سامانه از شخص اطلاعات تماس وی را می‌خواهد و پس از آن متقاضی باید اطلاعات اقامتگاه اعم از محل سکونت یا محل اشتغال خود را وارد نماید. در آخرین قسمت از مراحل ثبت اطلاعات، متقاضی باید شغل و میزان تحصیلات خود را مشخص نموده و اطلاعات وارد شده را ثبت نماید. پس از سپری کردن مراحل پیش‌گفته، برای احراز شماره همراه، لازم است تا متقاضی کد امنیتی ارسال شده به شماره همراه خود را نیز وارد نماید.

همچنین متقاضی دریافت امضا الکترونیک امضانو پس از نصب اپلیکیشن باید نسبت به وارد نمودن شماره موبایل و همچنین کد ملی به منظور ورود به قسمت صدور گواهی ریشه، اقدام نماید. این گواهی که دارای بالاترین سطح امنیتی برای استفاده از امضای دیجیتال است و از سوی وزارت صمت منتشر می‌گردد، نشان‌دهنده امنیت امضایی است که در یک سند به کار رفته است. در مرحله بعد و پس از پرداخت هزینه صدور گواهی ریشه، نوبت شروع فرآیند احراز هویت غیرحضوری است تا در نهایت گواهی مذکور صادر گردد.

 

امضا الکترونیک امضانو

 

2.‌ احراز هویت غیرحضوری

پس از گذراندن مراحل فوق، لازم است تا شخص برای تکمیل ثبت‌نام و تأیید اطلاعات وارد شده، فرآیند احراز هویت غیرحضوری را انجام دهد. بدین منظور ابتدا باید نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام نمود و در خصوص دریافت حساب کاربری ثنا متقاضی پس از پرداخت مبلغ فوق، باید یکی از کارگزاران احراز هویت را برگزیده و گزینه شروع احراز هویت غیرحضوری را انتخاب کند. در این مرحله، چه در سامانه ثنا و چه در اپلیکیشن امضانو متقاضی باید با استفاده از دوربین از صورت خود عکس بگیرد؛ به نحوی که در قمست مشخص شده قرار داشته باشد. بعد از ثبت تصویر، لازم است تا امضای الکترونیکی فرد وارد گردد. بدین منظور باید طرح امضای متقاضی در کادر مشخص‌شده ترسیم گردد. در سامانه ثنا و در آخرین مرحله، لازم است تا متقاضی در قالب یک ویدیو عبارت نمایش داده شده را تکرار نموده و آن را ضبط نماید.

پس از انجام مراحل پیش‌گفته، پیامکی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن احراز هویت، برای فرد ارسال می‌گردد. پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، این امکان در اختیار اشخاص قرار خواهد گرفت تا به وسیله نام کاربری و رمز عبور خود، وارد سامانه ثنا شوند و از خدمات قضائی غیرحضوری بهره‌مند گردند و یا وارد اپلیکیشن امضانو شوند و نسبت به مشاهده اسنادی که به منظور امضا برای آن‌ها ارسال گردیده است اقدام نمایند. همچنین امضا الکترونیک امضانو به کاربران این امکان را خواهد داد تا بتوانند اسنادی که به امضا می‌رسانند را برای طرفین دیگر آن سند ارسال کنند تا آن‌ها نیز برای امضا اقدام نمایند. علاوه بر این، اپلیکیشن امضانو امکان مدیریت اسناد و قراردادها و اوراقی که نیازمند امضا است و یا به امضا رسیده را فراهم نموده که این امر موجب گردیده فرآیند مدیریت اسناد به‌صورت بسیار ساده و بهینه صورت پذیرد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی امضا الکترونیک امضانو

ورود نوآوری‌های فنی و تکنولوژیک به امور حقوقی و خدمات مربوط به این زمینه، موجب گردیده است تا انجام کارهایی که در گذشته بسیار وقت‌گیر و زمان‌بر بود در کثری از ثانیه انجام گیرد. اکنون این امکان برای شهروندان فراهم است تا روند رسیدگی به پرونده‌های خود را به صورت غیرحضوری و در منزل یا محل کار پیگیری کنند و یا اسناد و قراردادهای خود را بدون نیاز به جابه‌جایی‌های طلاقت‌فرسا امضا نمایند. این‌ها تنها بخشی از خدماتی است که دسترسی به آن‌ها از طریق ابزارهای معرفی‌شده در این مطلب فراهم گردیده است. تجربه استفاده از خدمات مذکور به این شیوه، حتماً شما را در استفاده مجدد از این امکانات ترغیب خواهد کرد!

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین برای مطالعه سایر مطالب و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهدی مهدیان مقدم

دیدگاه شما

یک دیدگاه