تومان 70,000

قرارداد پیمانکاری برقکاری ساختمان

قرارداد پیمانکاری برقکاری ساختمان

اعتماد شما ارزشمند است

مهم‌ترین نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری برق ساختمان

یکی از مهم‌ترین انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمانی، قرارداد پیمانکاری برق است. در این نوع قرارداد شخصی تحت عنوان برق‌کار یا به‌طورکلی پیمانکار در یک طرف قرارداد و در طرف دیگر شخص کارفرما وجود دارد. همان‌طور که می‌دانیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر ساختمان و به‌عبارت‌دیگر نیازهای اساسی آن وجود تأسیساتی همچون آب، برق، گاز و غیره است، که برای بهره بردن از هریک از آن‌ها به متخصص یا متخصصانی در این زمینه نیاز داریم. همان‌طور که بیان کردیم یکی از انواع این تأسیسات برق و روشنایی است که از طریق شخص یا اشخاصی تحت عنوان برق‌کار نصب و قابل بهره‌وری می‌شود. اولین گام در این راستا انعقاد قراردادی تحت عنوان قرارداد پیمانکاری برق است.

وظایف پیمانکار برق یا برق‌کار چیست؟

 

شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد سپردن عملیات برق یک مجموعه به یک پیمانکار را تنها محدود به بخش روشنایی و نور ساختمان بدانید درحالی‌که وظیفه این شخص یا گروه برق‌کار وظیفه‌ای بسیار سنگین و پیچیده‌تر است. به‌طورکلی موضوع قرارداد پیمانکاری برق، برق‌رسانی و نصب تأسیسات برقی و الکتریکال یک مجموعه ساختمانی است که از نصب جعبه‌های برق و انواع سیم‌کشی‌ها گرفته تا نصب لوستر و دوربین مداربسته را نیز ممکن است در بربگیرد. درنهایت میزان شمول و گستره فعالیت برق‌کار بستگی به توافق طرفین در رابطه با موضوع این قرارداد دارد.

بحث ایمنی در قرارداد پیمانکاری برق

 

با توجه به اینکه  فعالیت‌هایی که با برق سروکار دارند عموماً فعالیت‌های مخاطره‌آمیز و دارای ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود هستند درنتیجه رعایت اصول ایمنی و محافظتی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در قرارداد پیمانکاری برق موردتوجه قرار بگیرد. از آنجایی که اصولاً شخص طرف قرارداد که با عنوان پیمانکار شناخته می‌شود افرادی را تحت پوشش خود داشته و از خدمات آن‌ها برای انجام موضوع قرارداد بهره می‌برد، درنتیجه رعایت اصول ایمنی و فراهم نمودن ابزارها و امکانات مرتبط با آن نیز بر عهده ایشان خواهد بود، مگر اینکه طرفین در میان خودشان توافقات دیگری را اتخاذ کنند. ازجمله ابزار و امکاناتی که در این راستا شخص پیمانکار می‌باید برای کارگران خود فراهم آورد لباس‌های مخصوص، کلاه‌های ایمنی، دستکش، کفش مخصوص و ابزار محافظتی و به‌طورکلی تجهیزات و امکاناتی ازاین‌دست است. در غیر این صورت نیز تمامی مسئولیت‌ها و جبران خسارات ناشی از این سهل‌انگاری بر عهده شخص پیمانکار خواهد بود.

موارد فسخ قرارداد پیمانکاری برق

 

یکی از بندهای اصلی که در هر قرارداد پیمانکاری می‌باید درج گردد، بند موارد فسخ آن قرارداد است. ازجمله مواردی که برای طرفین قرارداد حق فسخ ایجاد می‌کند، عدم اجرای هر یک از مفاد قرارداد توسط پیمانکار است، برای مثال اگر شخص پیمانکار یکی از اصول فنی یا ضوابط مشخص‌شده از جانب کارفرما را در رابطه با موضوع قرارداد رعایت نکرد، کارفرما ضمن فسخ قرارداد می‌تواند مطالبه خسارت‌های وارده به خود را نیز بکند. ازجمله مواردی که برای شخص پیمانکار حق فسخ ایجاد می‌کند، عدم پرداخت مبلغ قرارداد بدون هیچ توجیهی توسط شخص کارفرما است، که البته برای این عدم پرداخت نیز می‌توان مهلتی را تعیین کرد که برای مثال اگر شخص کارفرما ظرف یک‌ماه مبلغ پیش‌پرداخت قرارداد را برای شخص پیمانکار واریز نکرد، برای ایشان حق فسخ ایجاد گردد.

قرارداد پیمانکاری برق لامینگو

 

در قرارداد پیمانکاری برق پیش رو که توسط تیم حقوقی لامینگو تنظیم گردیده است سعی بر آن بوده تا ضمن رفع تمامی نیازهای حقوقی و قراردادی طرفین این قرارداد، به نکات ویژه فنی و تخصصی مرتبط با عملیات برق‌رسانی و فعالیت‌های مرتبط با آن نیز توجه ویژه‌ای بشود تا ضمن رقم خوردن تجربه‌ای موفق برای طرفین در این زمینه، میزان اختلافات و مشکلات احتمالی در آینده نیز به حداقل برسد.

درنهایت فراموش نکنید که برای تنظیم یک قرارداد حتماً از کمک و تخصص مشاوران حقوقی متخصص در این زمینه استفاده کرده و پیش از انعقاد قرارداد نیز مشاوره گرفتن در این زمینه را فراموش نکنید.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.