قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان

50,000 تومان
قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان

قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان، راهکاری قانونی برای بازسازی منازل شما!

 

حتما برای شما هم پیش آمده است که در طول مدت زمانی که در یک ملک مسکونی سکونت داشته‌اید اقدام به تغییر یا تعمیر آن نموده‌اید. در این مواقع معمولا مجموعه اقدامات بازسازی ساختمان به یک شخص سپرده می‌شود تا از ابتدا تا انتها را مدیریت و راهبری کند. به همین منظور لازم است تا میان مالک ساختمان و پیمانکار یک سازوکار قانونی پیاده سازی شود تا همه تعهدات و اقدامات از ابتدا تا انتها مشخص باشد. راهکار حقوقی که می‌توان برای این تعامل پیشنهاد داد تنظیم و امضای یک قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان است. در این قسمت ضمن توضیح نکات مهم حقوقی این قرارداد یک نسخه کاملا استاندارد را به شما عرضه کرده‌ایم.

چه مواردی در این قرارداد نوشته می‌شود؟

 

برای آنکه بتوانیم یک قرارداد مناسب برای عملیات بازسازی ساختمان تنظیم کنیم لازم است یک قالب قراردادی مناسب برای آن پیدا کنیم. از آنجایی که عملیات بازسازی ماهیتی پروژه‌ای دارد بهترین انتخاب، قالب قرارداد پیمانکاری خواهد بود.

همانطور که می‌دانید قراردادهای پیمانکاری برای تعاملاتی که موضوع مشخصی دارند و در یک بازه زمانی معین به اتمام می‌رسند استفاده می‌شود. در قراردادهای پیمانکاری، پیمانکار هیچگونه رابطه استخدامی با کارفرما (یا مالک در قرارداد بازسازی ساختمان) ندارد و تنها موظف است موضوع قرارداد را بر اساس توافقات مدون شده در مدت مشخص به انجام برساند.

حال که ماهیت قرارداد مشخص شد باید به مندرجات آن پرداخت. مندرجات یک قرارداد با قرارداد دیگر متفاوت است چراکه موضوع قرارداد و تعاملات افراد از رابطه‌ای به رابطه دیگر تفاوت دارد.

قطعا در یک قرارداد بازسازی ساختمان دغدغه طرفین با تعامل افراد در یک قرارداد احداث ساختمان متفاوت خواهد بود. به همین دلیل اولین نکته این است که برای هر منظور یک قرارداد جداگانه تنظیم کنید تا از اختلاط مباحث جلوگیری شود.

در یک قرارداد بازسازی ساختمان لازم است تمام اقدامات و عملیاتی که لازم است از سوی پیمانکار انجام شود به دقت و تفصیل در متن قرارداد درج شود. پس از آن بر مبنای هر اقدام زمان‌بندی مناسبی جهت انجام آن پیش‌بینی گردد. معمولا پرداخت مبلغ قرارداد به فواصل زمانی این اقدامات تقسیط می‌گردد. بدین معنا که با اتمام هر قسمت مقداری از مبلغ قرارداد به پیمانکار پرداخت می‌گردد. البته این پرداخت منوط به انجام صحیح وظایف و جلب رضایت مالک یا ناظر قرارداد خواهد بود.

پیمانکار کلیه اقدامات لازم جهت اجرای موضوع قرارداد را با همراهی همکاران خود انجام خواهد داد اما این بدان معنا نیست که در این امر خودکفا بوده و می‌تواند سلایق شخصی خود را اعمال کند. در هر پروژه بازسازی باید نقشه‌ها و طرح‌های مورد نظر به تایید مالک رسیده و بر اساس همان پروژه پیش رود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که رعایت آن بسیار ضروری است، پیوست این اسناد و نقشه‌ها به قرارداد اصلی است تا در مواقع نزاع بتوان به آن رجوع کرد.

همانطور که در بالا اشاره شد پیمانکار عملیات بازسازی را با همکاری افرادی که تحت سرپرستی و هدایت او کار می‌کنند به انجام می‌رساند. اما رابطه این افراد با مالک چه خواهد بود؟ قطعا پیمانکار شخصاً مسئول کلیه تعهدات قراردادی خود با مالک است و از این رو مسئولیت اقدامات افرادی که برای ایشان کار می‌کنند با شخص ایشان است. این افراد ممکن است در دو قالب با پیمانکار همکاری کنند: 1- استخدامی 2- پیمانکاری

برای افرادی که در قالب استخدامی با پیمانکار همکاری می‌کنند، باید کلیه حداقل‌های مندرج در قانون کار رعایت گردد. یکی از الزامات قانونی بیمه است. در راستای حمایت از کارگران، قانون تصویب کرده است که میزان 5 درصد از کل مبلغ قراردادهای پیمانکاری باید زمانی از سوی کارفرما (مالک) به پیمانکار پرداخت گردد که مفاصاحساب بیمه کارگران پیمانکار به رویت کارفرما رسیده باشد. سایر روابطی که تحت عنوان پیمانکاری میان پیمانکار اصلی و پیمانکاران فرعی برقرار است تابع قوانین مربوط به این قراردادها خواهد بود.

یکی دیگر از مباحثی که در قراردادهای بازسازی ساختمان باید بدان توجه داشت، بحث تهیه مصالح مورد نیاز است. البته که هزینه این مصالح با مالک خواهد بود اما نیاز است در متن قرارداد مشخص گردد که نوع و کیفیت این مصالح چگونه باشد.

قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان لامینگو

 

همانطور که در بالا توضیح دادیم، برای بازسازی ساختمان، با توجه به اقدامات گسترده‌ای که نیاز است انجام گیرد حتما به یک قرارداد مدون استاندارد نیاز خواهیم داشت. درواقع یک قرارداد کتبی اصولی، از نزاعات و اختلافات بعدی میان افراد جلوگیری خواهد کرد. به همین منظور، تیم حقوقی لامینگو با بررسی مشکلات و خلاءهای موجود در اینگونه قراردادها اقدام به تهیه یک نسخه جذاب با عنوان قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان نموده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تعاملات حقوقی ایده‌آلی را رقم زنید. ضمن اینکه در صورت وجود هرگونه ابهام یا مشکل حقوقی می‌توانید با مشاوران لامینگو ارتباط داشته باشید.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.