قرارداد استخدام پیک موتوری (با موتورسیکلت)

45,000 تومان
قرارداد استخدام پیک موتوری (با موتورسیکلت)

قرارداد استخدام پیک موتوری با موتور

 

امروزه با توجه به تغییر شرایط جامعه و شیوه زندگی افراد، اشخاص بسیاری از  امور خود ازجمله تهیه و تحویل غذا و به‌طورکلی نقل‌وانتقال بسیاری از مرسولات و کالاهای خود را به‌دست افرادی تحت عنوان پیک موتوری می‌سپارند. گاهی ممکن است این کار از طریق مؤسسات و شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات و در برخی موارد نیز استفاده از پیک به‌صورت مستقیم صورت بگیرد، به‌عبارت‌دیگر ممکن است شخص یا اشخاصی بدون هیچ واسطه‌ای از خدمت شخصی تحت عنوان پیک موتوری استفاده بکنند. درهرصورت استفاده از هرکدام از این شیوه‌ها در جهت بهره‌مندی از خدمات شخص پیک موتوری نیازمند توجه به نکات حقوقی و قانونی مرتبط در این رابطه است. مطمئن‌ترین و اصولی‌ترین شیوه برای پیشبرد قانونی یک رابطه با شخص پیک موتوری از طریق انعقاد قرارداد استخدام پیک موتوری میسر خواهد شد.

انواع قراردادهای استخدام پیک موتوری

 

پیش از هر چیز برای خلق یک رابطه قانونی همکاری میان دو شخص، هنگام تنظیم قرارداد برای آن، باید طرفین به‌قصد و هدف خود از ایجاد این رابطه، نوع رابطه و ماهیت فعالیت موضوع قرارداد و همچنین نیازهای قراردادی‌شان توجه ویژهای داشته باشند. با بررسی این موارد است که شخص تنظیم‌کننده قرارداد و به‌عبارت‌دیگر مشاور حقوقی و همچنین طرفین می‌توانند نوع و عنوان قرارداد خود را مشخص کرده و درنتیجه دست به تنظیم قراردادی مرتبط بزنند.

 

یکی از مواردی که طرفین باید به آن توجه داشته باشند بحث شرایط شخص پیک موتوری و همچنین نیاز و شروط شخص کارفرما است. اگر شخص کارفرما نیاز به شخصی برای انجام موضوع قرارداد داشته باشد که لزوماً باید دارای موتورسیکلت باشد درنتیجه طرفین باید دست به تنظیم قرارداد استخدام پیک موتوری با موتور بزنند. اما از طرفی دیگر گاهی ممکن است که نه شخص پیک موتوری دارنده یک موتور باشد و نه شخص کارفرما الزامی در وجود آن ببیند که درنتیجه آن، موتورسیکلتی از جانب کارفرما تأمین خواهد شد و طرفین نیز اقدام به تنظیم قرارداد استخدام پیک موتوری بدون موتور خواهند زد.

قرارداد استخدام پیک موتوری با موتور چه نوع قراردادی است؟

 

انواع قراردادهای کاری و به‌طور خاص قراردادهای استخدامی تحت حمایت قانون کار قرار می‌گیرند. با استناد به قانون کار درمی‌یابیم که قراردادهای استخدامی با توجه به شرایط و نکات خاص و منحصربه‌فرد خود دارای انواع مختلفی هستند، که شامل قرارداد استخدام موقت، قرارداد استخدام دائم، قرارداد باکار معین و همچنین قرارداد آزمایشی می‌شوند.

قرارداد استخدام پیک موتوری با موتور با توجه به اینکه اولاً حضور دائمی شخص پیک موتوری در ساعات مشخصی را طلب می‌کند و همچنین با توجه به اینکه طرفین برای طول مدت همکاری خود بازه‌ی زمانی خاصی را تعریف می‌کنند درنتیجه این قرارداد یک قرارداد استخدام موقت محسوب می‌گردد که تحت شمول قانون کار قرارگرفته و از مزایای ویژه آن برخوردار است.

هزینه‌های موتورسیکلت در قرارداد استخدام پیک موتوری با موتور بر عهده کدام‌یک از طرفین خواهد بود؟

با توجه به اینکه در این نوع قرارداد موتورسیکلت متعلق به شخص پیک موتوری است درنتیجه باید تدابیری در قرارداد اندیشیده شود تا هزینه‌های درنتیجه استفاده شخصی از موتور یا هزینه‌های مرتبط با استفاده از آن در راستای اجرای موضوع قرارداد خلط نگردد. یکی از شیوه‌های اصولی و قانونی که در این رابطه می‌توان به‌کار برد تعیین مبلغ هزینه‌ها در حدود متعارف که موردتوافق طرفین نیز باشد در ذیل یکی از مواد قرارداد است. به‌عبارت‌دیگر شایسته است طرفین هزینه‌هایی ازجمله هزینه سوخت را در حدود متعارف و متناسب با موضوع قرارداد تعیین کرده و در قرارداد آن را قید کنند.

قرارداد استخدام پیک موتوری لامینگو

 

در قرارداد تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو ضمن رعایت تمامی موارد حقوقی و قانونی لازم، تمامی نکاتی که در راستای ایجاد و پیشبرد یک رابطه همکاری ازهرجهت مطمئن لازم است رعایت گردیده. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه رابطه همکاری باکیفیت و قانونی برای شما رقم بخورد.

چنانچه هرگونه پرسش یا ابهام حقوقی برای شما وجود داشت می‌توانید از راهنمایی مشاوران حقوقی ما در لامینگو استفاده کنید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.