قرارداد استخدام راننده با خودرو

45,000 تومان
قرارداد استخدام راننده با خودرو

قرارداد استخدام راننده با خودرو و شرایط ویژه آن

استخدام فردی حرفه‌ای و متبحر درزمینه رانندگی به جهت خدمت‌رسانی در شرکت‌ها یا برای اشخاص به‌طور خاص امروزه امری رایج و حتی در برخی موارد ضروری به نظر می‌رسد. از آنجایی که رابطه یک راننده باکسی که به او خدمت‌رسانی می‌کند یک رابطه همکاری میان کارپذیر و کارفرما است درنتیجه این رابطه نیز از انواع روابط استخدامی محسوب می‌گردد. استخدام یک راننده دارای انواع مختلفی است یکی از انواع این تقسیم‌بندی‌ها، تقسیم قرارداد به قرارداد استخدام راننده با خودرو و بدون خودرو است. باید توجه داشت که این دو نوع قرارداد در عین شباهت‌های بسیار اما تفاوت‌های خاصی نیز با یکدیگر دارند که هنگام تنظیم قرارداد شخص متخصص حقوقی یا وکیل مسئول انعقاد آن باید به آنها توجه داشته باشد.

انواع قراردادهای رانندگان

با توجه به حساسیت فعالیت رانندگان و وظایف مختلف و متفاوتی که هر راننده دارد و از طرفی با توجه به شخص یا اشخاصی که به‌عنوان کارفرما از خدمات راننده استفاده می‌کنند قراردادهای استخدامی با رانندگان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

انواع مختلف قراردادهایی که با رانندگان تنظیم می‌گردد شامل:

۱) قرارداد راننده آمبولانس و آتش‌نشان

۲) قرارداد رانندگان خودروهای سبک

۳) قرارداد راننده مدیرعامل و کارمندان

۴) قرارداد رانندگان سرویس مدارس و تاکسی‌سرویس‌ها

۵) قرارداد راننده ادارات، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها

۶) قرارداد رانندگان هتل و خدمات تور و گردشگری

۷) قرارداد رانندگان خودروهای سنگین مانند کامیون

از طرفی از دیگر تقسیم‌بندی‌های کلی قرارداد رانندگان شامل:

۱) قرارداد استخدام راننده با خودرو و همچنین ۲) قرارداد استخدام راننده بدون خودرو است.

قرارداد استخدام راننده با خودرو چه نوع قراردادی است؟

با استناد به ماده ۷ قانون کار قرارداد کار به‌طورکلی قراردادی است که به‌موجب آن‌یک طرف به‌عنوان شخص کارپذیر در قبال دریافت مزد یا حقوق، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای طرف دیگر که کارفرما شناخته می‌شود انجام می‌دهد. بنابراین قراردادهای کاری به انواع مختلفی ازجمله قرارداد کار معین، قرارداد استخدام موقت و یا دائمی تقسیم می‌شود. امروزه رایج‌ترین نوع قراردادهای استخدامی قراردادهای استخدام موقت هستند. با توجه به اینکه قرارداد استخدام راننده با خودرو نیز مطابق با توافق طرفین برای مدت‌زمان مشخصی تنظیم می‌گردد، درنتیجه یک نوع قرارداد استخدام موقت محسوب خواهد شد.

وضعیت بیمه راننده در قرارداد استخدام راننده با خودرو چگونه است؟

با توجه به اینکه قرارداد استخدام راننده با خودرو مطابق با قانون کار تنظیم می‌گردد درنتیجه با استناد به ماده ۱۴۸ این قانون کارفرمایان مشمول قانون کار مکلف‌اند بر اساس قانون تأمین اجتماعی، کارپذیران واحد خود را نزد یکی از شعب معتبر تأمین اجتماعی بیمه نمایند. درنتیجه شخص راننده نیز مشمول بیمه خواهد بود.

هزینه‌های خودرو در قرارداد استخدام راننده با خودرو برعهده چه کسی است؟

باید توجه داشت که از آنجایی که در قرارداد استخدام راننده با خودرو، خودرو نه از جانب کارفرما بلکه توسط خود شخص راننده تأمین می‌گردد، درنتیجه استفاده از خودرو مطابق با این قرارداد تنها در ساعات کاری توافق شده در میان طرفین برای خدمت به کارفرما و انجام موضوع قرارداد خواهد بود. برای اطمینان‌بخش‌تر بودن قرارداد و پیش‌گیری از به وجود آمدن اختلافات احتمالی در آینده شایسته است که میزان هزینه‌هایی که برای خودرو به وجود می‌آید شامل مخارج کلی ماشین ازجمله سوخت، خرج تعویض روغن، خرج استهلاک خودرو و غیره در حد متعارف و متناسب با میزان فعالیت و ساعات کاری راننده به نحو روشن و دقیقی تبیین گردد.

مسئول پرداخت جریمه‌های راهنمایی و رانندگی در قرارداد استخدام راننده با خودرو کیست؟

جریمه‌های راهنمایی و رانندگی حاصل قصور، بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی‌هایی است که از جانب شخص راننده خودرو به وجود می‌آید. بنابراین به نظر می‌رسد اهمیتی ندارد که شخص راننده در هنگام ساعات کاری خود مورد جریمه قرار گیرد یا خارج از آن درهرصورت به این دلیل که شخص راننده موجب این جریمه‌شده خود شخص نیز مسئول پرداخت آن جرائم خواهد بود و نه شخص کارفرما که این مورد نیز باید در قرارداد تصریح گردد.

محل انجام‌وظیفه راننده در قرارداد استخدام راننده با خودرو چگونه مشخص می‌شود؟

در قراردادهای استخدامی مطابق با قانون کار، محل انجام‌وظیفه شخص کارپذیر باید طی یک ماده جداگانه و به‌صورت کامل مشخص گردد. سؤالی که مطرح می‌شود این است که محل کار شخص راننده کجا خواهد بود؟ با توجه به این‌که اصولاً شخص راننده می‌باید به مکان خاص و ثابتی رفته تا شخص کارفرما را سوار کند بعدازآن عموماً مسیرهایی که شخص کارفرما خواهد رفت یکسان و محدود خواهد بود، درنتیجه بهتر است تا علاوه بر محل اصلی که راننده باید به دنبال کارفرما برود مسیرهای خدمت‌رسانی راننده نیز مشخص و ترسیم بشود و در پیوست قرارداد  قرار گیرد.

مرجع حل اختلافات در قرارداد استخدام راننده با خودرو کجا خواهد بود؟

یک قرارداد حتی اگر به‌صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای نیز تنظیم گردد هرچند میزان اختلافات آتی را می‌تواند تا حد ممکن کاهش دهد اما هیچ‌گاه نمی‌توان ادعا کرد که این اختلافات به صفر خواهند رسید. کلیه اختلافاتی که ممکن است در تفسیر مفاد قرارداد یا شیوه اجرای آن بین طرفین به وجود بیاید، عموماً بنا بر توافق طرفین باید ابتدا به‌صورت مذاکره طرفین اقدام به سازش میان خود بکنند اما اگر اختلافات حل نشد آنها می‌توانند به یکی از مراجع قانونی ذیصلاح مطابق قانون کار مراجعه کنند.

قرارداد استخدام راننده با خودرو لامینگو

اگر شما نیز متقاضی استخدام راننده‌ای همراه با خودرو هستید می‌توانید از قرارداد استخدام راننده با خودرو موجود در بانک قراردادهای لامینگو که توسط تیم حقوقی لامینگو به نحو کاملاً تخصصی و حرفه‌ای تنظیم گردیده است استفاده نمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در مسائل حقوقی می‌توانید با مشاوران حقوقی لامینگو در ارتباط باشید.

 

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.