تومان 70,000
قرارداد استخدام حسابدار

قرارداد استخدام حسابدار

هر بخشی از یک کسب‌وکار نیازمند شخصی است که مانند یک رهبر امور اساسی آن بخش را در دست بگیرد، رهبر بخش مالی کسب‌وکار را می‌توان حسابدار آن قسمت در نظر گرفت. با توجه به اهمیت و حساسیت شغل حسابداری رابطه‌ای که در میان شخص کارفرما و حسابدار شکل می‌گیرد باید طی یک قرارداد استخدام حسابدار تخصصی و حرفه‌ای شکل‌گرفته و وجهه قانونی یابد.

10
تعداد صفحات:
1399/11/18
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام حسابدار

در قرارداد استخدام حسابدار به چه نکاتی پرداخته می‌شود؟

هر شرکت و یا مجموعه‌ای دارای بخش‌های مختلفی است که یکی از اساسی‌ترین این بخش‌ها، قسمت امور مالی آن است، که حتی می‌توان آن را عاملی حیاتی و جان‌بخش به یک کسب‌وکار دانست. از طرفی هر بخش در یک کسب‌وکار نیازمند شخصی است که مانند یک رهبر امور اساسی آن بخش را در دست بگیرد، رهبر بخش مالی کسب‌وکار را می‌توان حسابدار آن قسمت در نظر گرفت. با توجه به اهمیت و حساسیت شغل حسابداری رابطه‌ای که در میان شخص کارفرما و حسابدار شکل می‌گیرد باید طی یک قرارداد استخدام حسابدار تخصصی و حرفه‌ای شکل‌گرفته و وجهه قانونی یابد.

قرارداد استخدام حسابدار چه نوع قراردادی است؟ و تحت شمول چه قانونی قرار دارد؟

با توجه به اینکه رابطه میان کارفرما و حسابدار به نحوی است که طرفین در مقابل یکدیگر وظایف و تعهداتی را بر عهده دارند و شخص حسابدار نیز در مقابل انجام موضوع قرارداد مستحق دریافت دستمزد و حقوق خواهد بود درنتیجه این رابطه همکاری یک نوع رابطه استخدامی است. روابط استخدامی که در قالب یکی از انواع قراردادهای استخدامی رسمیت می‌یابد تحت شمول قانون کار قرارگرفته و طرفین این قرارداد نیز از مزایای در نظر گرفته‌شده در این قانون بهره‌مند خواهند شد.

در قانون کار انواع مختلفی از قراردادهای استخدامی ذکر شده است که ازجمله شامل قرارداد استخدام موقت، استخدام دائم، قرارداد باکار معین و همچنین قرارداد استخدامی آزمایشی و آموزشی است.

برای تشخیص نوع یک قرارداد استخدامی باید ویژگی‌ها و شرایط خاص هر قرارداد را موردتوجه قرارداد. در قرارداد استخدام حسابدار با توجه به اینکه در این قرارداد ساعات کاری به نحو دقیقی مشخص‌شده و به عبارت دیگر طرفین قرارداد برای رابطه همکاری خود بازه‌ی زمانی مشخصی را معین خواهند کرد. درنتیجه قرارداد استخدام حسابدار یک نوع قرارداد استخدام موقت تحت شمول قانون کار است.

موارد قانونی که باید در قرارداد استخدام حسابدار درج گردد چیست؟

در هر قرارداد استخدامی یکسری موارد قانونی مطابق با قانون کار وجود دارد، که باید در قرارداد درج گردد. ازجمله مواردی که باید در قرارداد استخدام حسابدار قید گردد شامل:

قبل از هر چیز ابتدا باید طرفین قرارداد مشخص گردند، سپس موضوع قرارداد باید به نحو دقیقی تبیین گردد. از نکات اصلی که باید در هر قرارداد استخدامی قید گردد بحث ساعات کاری و همچنین روشن نمودن وظایف و تعهدات طرفین به‌طور کامل و دقیق است. محل کار شخص حسابدار نیز باید برای او طی قرارداد ذکر شود. از دیگر نکاتی که باید در قرارداد به آن اشاره کرد بحث مرجع حل اختلاف و شیوه حل آن میان طرفین است، که به نظر می‌رسد از موارد اساسی در جهت جلوگیری از اختلافات احتمالی پیش‌آمده در آینده نیز خواهد بود. بحث تضمینات نیز از دیگر مباحثی است که در قراردادهای استخدامی درج آن امری رایج است، به‌عبارت‌دیگر کارفرما از شخص حسابدار تضمیناتی در قالب چک تضمینی، سفته و امثالهم در جهت حسن اجرای تعهدات او خواهد گرفت. درنهایت باید توجه داشت که شرط محرمانگی نیز با توجه به ماهیت شغل حسابدار و لزوم دسترسی او به انواع مختلفی از اطلاعات و اسناد و مدارک امری ضروری به نظر می‌رسد.

وظایف یک حسابدار در قرارداد استخدام حسابدار چیست؟

ازآنجاکه شغل حسابداری شغلی بسیار حساس و قابل‌توجه در یک کسب‌وکار است، درنتیجه وظایف شخص حسابدار نیز باید در قرارداد استخدام حسابدار به نحو کاملاً دقیق و روشنی تبیین گردد.

ازجمله وظایف یک حسابدار، شامل:

 تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای هرسال مالی و پس‌ازآن تهیه و تنظیم ترازنامه، سود و زیان‌ها است. از اساسی‌ترین وظایفی که یک حسابدار برای پیشبرد شغل خود دارد آشنایی کامل با قوانین مرتبط با شرکت‌ها، آیین‌نامه آن شرکت و همچنین قوانینی چون قانون تجارت، بیمه و امثالهم نیز است. در کنار این وظایف که مختص به حسابدار است، شخص حسابدار مکلف به انجام یکسری وظایف عمومی ازجمله رعایت حسن امانت‌داری، رعایت شرط محرمانگی نسبت به‌تمامی اطلاعاتی که در حین انجام کار کسب می‌کند، رعایت احترام و همچنین حسن معاشرت در برخورد با سایرین در ساعات کاری نیز هست.

قرارداد استخدام حسابدار لامینگو

با توجه به اهمیت فراوانی که یک حسابدار ر بخش امور مالی و چرخه اقتصادی یک شرکت و به‌طورکلی یک کسب‌وکار دارد درنتیجه به قراردادی که با شخص حسابدار تنظیم می‌گردد نیز باید توجه ویژه‌ای داشت. تنظیم حرفه‌ای و قابل‌اطمینان یک قرارداد تنها از طریق مشاوران و متخصصان حقوقی در این زمینه ممکن است. در قرارداد استخدام حسابدار تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو تمام تلاش بر آن بوده تا قراردادی حرفه‌ای که ضامن شکل‌گیری رابطه‌ای قانونی و قابل‌اعتماد در میان طرفین است، تنظیم گردد. به امید تجربه همکاری موفق برای شما.

در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهام می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.