تومان 70,000
قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

یکی از راه‌های حمل‌ونقل، استفاده از خودرو ضمن به‌کارگیری یک راننده به این منظور است. استخدام راننده ممکن است گاهی همراه با خودرو خود شخص راننده و گاهی بدون خودرو صورت گیرد. در قرارداد استخدام راننده بدون خودرو، خودرویی که در اختیار شخص قرار می‌گیرد نه برای خود راننده بلکه متعلق به کارفرما است و درنتیجه شخص راننده مسئولیت‌هایی نسبت به آن خودرو دارد. برای جذب یک راننده حرفه‌ای و باانگیزه شکل‌گیری یک رابطه همکاری بر پایه اعتماد و مطابق با قانون ضروری به نظر می‌رسد. از اساسی‌ترین راهکارهای رسیدن به چنین رابطه‌ای تنظیم یک قرارداد استخدام راننده بدون خودرو استاندارد است.

6
تعداد صفحات:
1399/10/23
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

یکی از راه‌های حمل‌ونقل، استفاده از خودرو ضمن به‌کارگیری یک راننده به این منظور است. استخدام راننده ممکن است گاهی همراه با خودرو خود شخص راننده و گاهی بدون خودرو  صورت گیرد. در قرارداد استخدام راننده بدون خودرو، خودرویی که در اختیار شخص قرار می‌گیرد نه برای خود راننده بلکه متعلق به کارفرما است و درنتیجه شخص راننده مسئولیت‌هایی نسبت به آن خودرو دارد. برای جذب یک راننده حرفه‌ای و باانگیزه شکل‌گیری یک رابطه همکاری بر پایه اعتماد و مطابق با قانون ضروری به نظر می‌رسد. از اساسی‌ترین راهکارهای رسیدن به چنین رابطه‌ای تنظیم یک قرارداد استخدام راننده بدون خودرو استاندارد است.

قرارداد استخدام راننده بدون خودرو چگونه قراردادی است؟

واضح است که هنگامی‌که یک شخص به‌عنوان کارفرما از راننده‌ای برای انجام خدمات استفاده می‌کند، رابطه همکاری که بین دو طرف شکل می‌گیرد یک رابطه استخدامی است. از طرفی یکی از انواع تقسیم‌بندی‌های قراردادهای استخدامی، تقسیم به قرارداد استخدام موقت و در مقابل آن استخدام دائم است. برخلاف قرارداد استخدام دائم، در قرارداد استخدام موقت طرفین بر سر طول مدت رابطه همکاری توافق می‌کنند و به‌عبارت‌دیگر برای قرارداد خود  بازه زمانی خاصی را مشخص می‌کنند. امروزه قراردادهای استخدام موقت به‌مراتب رایج‌تر و پرکاربردتر از قراردادهای استخدام دائم است.  با توجه به مشخص بودن مدت‌زمان قرارداد استخدام راننده بدون خودرو، این قرارداد را می‌توان یکی از انواع قراردادهای استخدام موقت دانست.

وظایف راننده در قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

مطابق قرارداد استخدام راننده بدون خودرو، راننده در درجه اول موظف به رعایت حسن معاشرت در رابطه با کارفرما و به‌طورکلی هرکسی که در ساعات کاری خود با او ارتباط دارد است. از طرفی پوشش یک راننده نیز بسیار حائز اهمیت است، به‌نحوی‌که یک راننده موظف به حفظ آراستگی و رعایت شئونات متعارف است. در رابطه با جرائم راهنمایی و رانندگی، به این دلیل که این جرائم ناشی از قصور خود راننده است درنتیجه راننده موظف است ضمن رانندگی صحیح و مناسب نکات قانونی و ایمنی را نیز رعایت کند، در غیر این صورت اگر شخص جریمه بشود در هر حال باوجوداینکه مالک خودرو نیست اما مطابق قرارداد فی‌مابین طرفین مکلف به پرداخت جریمه است. از دیگر تکالیفی که بر عهده راننده است به‌خصوص با توجه به اینکه شخص راننده مالک خودرو نیست، محافظت و مراقبت از خودرو در حدود متعارف است، به‌نحوی‌که اگر خودرو نیازمند تعمیرات باشد راننده می‌باید در اسرع وقت درصدد رفع آن مشکل اقدام نماید، همچنین نکات بهداشتی و ایمنی مرتبط با خودرو را نیز باید رعایت کند.

از دیگر وظایف خاص یک راننده در قرارداد استخدام راننده بدون خودرو ارائه گزارش در رابطه با عیوب فنی خودرو به شخص کارفرما است تا درنتیجه آن یا شخص راننده با رضایت کارفرما و هزینه او اقدام به تعمیرات لازم بکند و یا کارفرما خودرو دیگری را جهت انجام خدمت در اختیار راننده قرار بدهد. محل انجام کار از موارد اساسی است که باید در یک قرارداد درج گردد در رابطه با این قرارداد علاوه بر تعیین محل، کارفرما می‌باید با توافق شخص راننده مسیرهایی که راننده موظف به انجام خدمت در آنها است را نیز برای او مشخص کند، بعد از تعیین و تبیین این مسیرها شخص راننده حق تغییر مسیرهای ترسیمی را مگر در موارد استثنایی و با رضایت کارفرما  ندارد.

در رابطه با هزینه‌های مرتبط با خودرو باید توجه داشت که مطابق با میزان فعالیت و مسیرهای مشخص‌شده جهت انجام خدمت، هزینه‌هایی در حدود متعارف برای خودرو از جمله هزینه مرتبط با سوخت برای خودرو وجود دارد، اما اگر این هزینه‌ها از حدود عرفی خود فراتر رفته و بیش‌ازحد باشد به‌نحوی‌که این خارج از حدود متعارف بودن ناشی از تقصیر یا بی‌مبالاتی شخص راننده باشد،  پرداخت آن‌ها بر عهده خود راننده است. درنهایت باید توجه داشت که شخص راننده حق استفاده شخصی از خودرویی که کارفرما در اختیار او قرار داده است را ندارد.

لزوم تنظیم حرفه‌ای قرارداد استخدام راننده بدون خودرو

با توجه به ماهیت شغل یک راننده، ازآنجاکه این فعالیت ارتباط مستقیمی با امنیت شخص کارفرما و هرکسی که راننده به او خدمت می‌کند را دارد درنتیجه استخدام یک راننده حرفه‌ای در این زمینه بسیار پراهمیت است. از طرفی با توجه به اینکه در این نوع قرارداد خودرویی که در اختیار شخص راننده است متعلق به خود او نیست مورد اعتماد بودن شخص راننده ضروری به نظر می‌رسد. تنظیم یک قرارداد به‌تنهایی برای تجربه یک رابطه همکاری موفق کافی نخواهد بود، بلکه تنظیم یک قراردادی که از هر لحاظ حرفه‌ای باشد می‌تواند تضمینی برای اطمینان‌بخش و باکیفیت بودن رابطه همکاری بین کارفرما و راننده باشد.

قرارداد استخدام راننده بدون خودرو لامینگو

همان‌طور که بیان شد با توجه به حساسیت و اهمیت حرفه یک راننده، تنظیم یک قرارداد استخدام راننده بدون خودرو توسط متخصصان حقوقی امری واجب است. در قرارداد پیش رو تمام سعی تیم حقوقی لامنیگو تنظیم قرارداد حرفه‌ای مطابق قانون کار و شرایط خاص حرفه رانندگی بوده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد همکاری موفق و باکیفیتی را تجربه کنید. چنانچه نیازمند مشاوره متخصصان حقوقی ما بودید حتماً با لامینگو تماس بگیرید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.