قرارداد استخدام پاره وقت

45,000 تومان
قرارداد استخدام پاره وقت

قرارداد استخدام پاره‌وقت، قراردادی پرکاربرد برای کسب‌وکارها!

یک رابطه همکاری میان یک شخص و کارفرما، از طریق قرارداد استخدام، قانونی و رسمی خواهد شد. مطابق قانون کار قراردادهای استخدامی دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع این تقسیم‌بندی‌ها، تقسیم قرارداد بر اساس ساعات و روزهای همکاری شخص کارپذیر با کارفرما است و شامل قرارداد استخدام پاره‌وقت و تمام‌وقت می‌شود. درنتیجه طرفین می‌باید بنا به شرایط، موقعیت و نیازهای خود بر سر نوع آن قرارداد توافق و دست به تنظیم آن توسط یک مشاور حقوقی یا وکیل متخصص بزنند.

شرایط ساعات‌کاری و مزد کارپذیر در قرارداد استخدام پاره‌وقت

واضح است که شرایط افراد همیشه به نحوی نیست که توانایی انجام کارها را به‌صورت تمام‌وقت داشته باشند درنتیجه اشخاص ممکن است به انعقاد قراردادهای استخدام پاره‌وقت رو بیاورند. قرارداد استخدام پاره‌وقت یا نیمه‌وقت که ماده ۳۹ قانون کار نیز به آن اشاره‌کرده است، ساعات کاری افراد به نسبت قراردادهای استخدام تمام‌وقت کمتر است و درنتیجه مزد و مزایای افراد نیز با توجه به ساعات کاری انجام‌یافته توسط شخص محاسبه و پرداخت می‌گردد. به‌نحوی‌که ساعات کاری شخص کارپذیر در قرارداد استخدام تمام‌وقت حداکثر ۸ ساعت در روز و به‌عبارت‌دیگر ۴۴ ساعت در هفته است، درحالی‌که در رابطه با قرارداد استخدام پاره‌وقت این مدت از این میزان کمتر و مطابق با توافقات صورت گرفته بین کارپذیر و کارفرما خواهد بود، درنتیجه مزد کارپذیر نیز مطابق با میزان فعالیت و کارکرد وی ضمن رعایت استاندارهای حداقلی مطابق با قانون کار پرداخت خواهد شد. از طرفی کلیه دریافت‌های قانونی کارگر که علاوه بر مزد یا حقوق شامل کمک عائله‌مندی، هزینه‌های مسکن، خواروبار، ایاب‌وذهاب، مزایای غیر نقدی، پاداش افزایش تولید، سود سالانه و مانند آنها می‌شود نیز به اعتبار قرارداد کار به وی پرداخت خواهد شد.

اضافه‌کاری، بحثی چالش‌برانگیز در قرارداد استخدام پاره‌وقت!

مطابق با قانون کار در یک قرارداد استخدام تمام‌وقت اگر حجم ساعت کار و فعالیت شخص کارپذیر مجموعاً ۴۴ ساعت در هفته باشد، هر میزانی بالاتر از آن اضافه‌کاری محسوب می‌شود. با توجه به اینکه در قرارداد استخدام پاره‌وقت مدت فعالیت و مجموع ساعات کاری از این میزان کمتر است درنتیجه باید دقت داشت که اضافه‌کاری نه از میزان حداکثر ساعت کاری استخدام تمام‌وقت یعنی ۴۴ ساعت بلکه به نسبت مدت‌زمان و ساعت کاری توافق شده در این قرارداد محاسبه می‌گردد. درنتیجه برای مثال اگر شخصی با کارفرمای خود طی قرارداد استخدام پاره‌وقت بر سر ۳ روز در هفته، روزی ۷ ساعت توافق کرده باشند، مجموع ساعات کاری شخص ۲۱ ساعت در هفته خواهد بود و  هر میزان فعالیت اضافه بر ۲۱ ساعت، برای شخص کارپذیر اضافه‌کاری محسوب و مزد شخص از سوی کارفرما پرداخت می‌گردد.

آیا شخص کارپذیر مطابق قرارداد استخدام پاره‌وقت مشمول بیمه می‌شود؟

با استناد به ماده ۱۴۸ قانون کار، بیمه نمودن کارپذیران توسط کارفرما الزامی است. از طرفی قرارداد استخدام پاره‌وقت نیز یکی از انواع قراردادهای تحت شمول قانون کار است و درنتیجه شخص کارپذیر در این قرارداد توسط قانون کار موردحمایت قرار می‌گیرد و یکی از انواع این حمایت‌ها بحث بیمه شدن نزد یکی از شعب معتبر تأمین اجتماعی است. بنابراین به قرارداد استخدام پاره‌وقت نیز مانند سایر قراردادهای مطابق با قانون کار حق بیمه تعلق می‌گیرد.

چه نکات حقوقی در قرارداد استخدام پاره‌وقت باید مورد توجه قرار بگیرد؟

در قرارداد استخدام پاره‌وقت مانند سایر قراردادها علاوه بر درج دقیق مشخصات طرفین قرارداد، موضوع قرارداد نیز می‌باید به نحو دقیقی تبیین گردد. از طرفی در یک قرارداد استخدام پاره‌وقت ساعات کاری و فعالیت شخص باید به‌صورت کاملاً روشن و دقیقی قید شود. مبلغ قرارداد نیز که شامل حقوق و مزایای کارپذیر است نیز باید متناسب با کارکرد شخص و توافق طرفین مشخص شود. از دیگر مواردی که باید در تنظیم قرارداد به آن توجه کرد بحث تضمین گرفتن از کارپذیر در جهت حسن اجرای تعهدات است. بحث فورس ماژور یا قوه قهریه نیز که شامل حوادثی خارج از اراده طرفین است نیز با توجه به اینکه ممکن است منجر به بروز مشکلات احتمالی در اجرای تعهدات قراردادی طرفین بشود باید موردتوجه قرار بگیرد. مهم‌ترین قسمت یک قرارداد نیز بحث تعهدات و وظایف طرفین نسبت به یکدیگر است که باید در قرارداد به نحو کامل و جامعی درج گردد. از طرفی باوجوداینکه تنظیم یک قرارداد حرفه‌ای می‌تواند تا حد زیادی از بروز اختلافات احتمالی آتی جلوگیری کند، اما هیچ‌گاه این احتمال به صفر نخواهد رسید درنتیجه در قرارداد باید مرجع حل اختلاف نیز مطابق با قانون کار تعیین گردد.

قرارداد استخدام پاره‌وقت لامینگو

در قرارداد پیش رو که توسط تیم حقوقی لامینگو به‌صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای تنظیم گردیده است، علاوه بر رعایت تمام موارد قانونی به شرایط خاص و ویژه قرارداد استخدام پاره‌وقت نیز توجه شده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه همکاری موفقی برای شما رقم بخورد. در صورت وجود هرگونه پرسش یا نیاز به مشاوره حقوقی می‌توانید از راهنمایی مشاوران حقوقی ما در لامینگو استفاده کنید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.