قرارداد پیمانکاری ویلا

40,000 تومان
قرارداد پیمانکاری ویلا

بررسی نکات ویژه قرارداد پیمانکاری ویلا

مشغله‌های زندگی شهری و مدرنیزه شدن اکثر شهرها ایجاب می‌کند که افراد برای اوقات استراحت خود به حاشیه شهرها و روستاها رفت و آمد بیشتری داشته باشند. همین امر سبب شده است که افراد زیادی تمایل به ساخت ویلا در این مناطق داشته باشند. اما به دلیل مشغله و استقرار مکان دائمی زندگی‌شان در جای دیگر، نمی‌توانند ساخت یک ویلا را شخصا انجام دهند. به همین دلیل افراد زیادی هستند که کار تخصصی ساخت ویلا را به درخواست کارفرما برای آن‌ها انجام می‌دهند. اینکار فواید زیادی برای مالکان به همراه دارد. هدف از امضای قرارداد پیمانکاری ویلا هم درواقع همین است. ساخت یک ملک متناسب با سلیقه شخصی افراد در منطقه‌ای که نمی‌توانند دائم در آن زندگی کنند!

وجود پیمانکاران ساخت و ساز و فعالیت‌های آن‌ها موجب پیدایش روابط و تعاملات جدیدی میان افراد شده است. یکی از قراردادهایی که در پی این رابطه میان افراد امضا می‌شود، قرارداد پیمانکاری ویلا است که هدف ساخت یک ویلا را دنبال می‌کند. در این نوشتار بیشتر به شرح مفاد این قرارداد می‌پردازیم.

قرارداد پیمانکاری ویلا برای چه منظوری تدوین می‌گردد؟

درواقع هدف از تمام قراردادهای پیمانکاری انجام و به ثمررساندن یک پروژه است. با اتمام و تحویل پروژه عملاً قرارداد به اتمام می‌رسد. در قرارداد پیمانکاری ویلا هم کارفرما یا مالک که خواستار ساخت و ساز یک دستگاه ویلا است از سازنده یا پیمانکار تقاضا دارد تا این پروژه را بر اساس نقشه‌ها و اسناد فنی وی انجام دهد.

در یک قرارداد پیمانکاری ویلا  هدف ساخت و ساز یک ویلا است اما طبیعتاً این هدف باید از مسیر خاصی به انجام برسد. مسیری که در آن تعهدات طرفین مشخص کننده راه است.

پیمانکار همانطور که گفته شد تنها نقش مجری این پروژه را خواهد داشت و نمی‌تواند در عملیات ساخت و ساز دخل و تصرفی داشته باشد. در تمامی مراحل باید مقررات قانونی ساخت و ساز کشور اجرا شود و تخطی از این قوانین موجب مسئولیت پیمانکار یا سازنده خواهد بود.

پیمانکار ویلا در ازای انجام این قرارداد مبلغ مشخص و توافق شده را دریافت خواهد کرد. معمولا مبلغ این قراردادها در طی چند قسط و با اتمام هر مرحله به پیمانکار پرداخت می‌شود. نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد، رضایت مالک و انجام دقیق و بی نقص پروژه توسط پیمانکار است. اگر در پایان مرحله، عملیات ساخت و ساز مطابق توافق قراردادی افراد انجام نشده باشد، پیمانکار محق به دریافت مبلغ  قرارداد نخواهد بود.

از طرفی در قراردادهای پیمانکاری معمولا افراد دیگری تحت پوشش پیمانکار برای پروژه کار می‌کنند. طبیعی است که مسئولیت اقدامات این افراد با پیمانکار خواهد بود و ایشان شخصا باید حق و حقوق این افراد را پرداخت کنند. اما در این میان یک مسأله مهم وجود دارد و آن هم بحث بیمه این کارگران است. بر اساس مفاد ماده 38 قانون تأمین اجتماعی، کارفرما یا همان مالک در قرارداد پیمانکاری ویلا موظف است 5 درصد از مبلغ قرارداد را با مشاهده مفاصاحساب بیمه کارگران به پیمانکار پرداخت کند.

آنچه بدیهی است قرارداد پیمانکاری ویلا  با قرارداد مشارکت در ساخت ویلا متفاوت است. در قرارداد مشارکت یک مالکیت مشاعی پدید می‌آید و مالک و سازنده شریک یکدیگر هستند. اما در قرارداد پیمانکاری ویلا، پیمانکار تنها سازنده ملک است و هیچ حق مالکیتی در نتیجه این قرارداد برای ایشان ایجاد نخواهد شد.

قرارداد پیمانکاری ویلا در پلتفرم لامینگو

هدف از تهیه و تدوین قراردادهای پیمانکاری با موضوع خاص، بررسی تمام جوانب و ظرایف یک قرارداد است. تیم حقوقی لامینگو با دقت نظر خاص خود اقدام به تنظیم قرارداد پیمانکاری ویلا نموده است. در این قرارداد کلیه موارد و نکات یک قرارداد حقوقی استاندارد رعایت شده است. علاوه بر آن در صورت هرگونه مشکل حقوقی می‌توانید با تیم حقوقی لامینگو در ارتباط باشد و از آن‌ها مشاوره دریافت کنید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.