قرارداد استخدام کارآموز

45,000 تومان
قرارداد استخدام کارآموز

قرارداد استخدام کارآموز ، نخستین گام در مسیر کسب مهارت‌های شغلی!

کارآموز کیست و شامل چه گروهایی از افراد می‌شود؟

مبحث اول از فصل پنجم قانون کار تحت عنوان کارآموزی دست به تعریفی از کارآموزی، بیان انواع مختلف کارآموزان، لزوم تنظیم قرارداد استخدام کارآموز و شرایط خاص و ویژه آن می‌زند. به استناد ماده ۱۱۲ قانون کار کارآموز به دو گروه مختلف از اشخاص اطلاق می‌شود. دسته اول کارآموزانی هستند که تنها برای یادگیری حرفه خاص، بازآموزی یا ارتقای مهارت برای مدت معین در مراکز کارآموزی و یا آموزشگاه‌های آزاد آموزش می‌بینند، و اما دسته دوم شامل نوجوانان کارآموز می‌شود، به این معنا که این دسته از کارآموزان باید بین سن ۱۵ تا ۱۸ سال باشند و قرارداد استخدام آنها تحت عنوان قرارداد کارآموزی توأم با کار شناخته می‌شود، که شرایط خاص و ویژه خود را دارد. در رابطه با دسته اول کارآموزان قراردادی که با آنها منعقد می‌گردد تحت عنوان قرارداد استخدام کارآموز است. از طرفی این کارآموزان ممکن است، یا کارگرانی باشند که با توافق کارفرمای خود اقدام به کارآموزی می‌کنند یا داوطلبانی که به علت نداشتن شغل و باهدف کسب مهارت و حرفه‌آموزی به مراکز کارآموزی مراجعه می‌کنند.

مطابق قانون کار چه حقوقی به شخص کارآموز تعلق می‌گیرد؟

همان‌طور که بیان شد گاهی ممکن است بنا  به شرایط و نیازهای طرفین، کارگر و کارفرمایی توافق به گذراندن دوره کارآموزی توسط کارگر را بکنند. باید توجه داشت که در طول دوره‌ای که شخص کارگر کارآموزی می‌بیند رابطه استخدامی او با کارفرما قطع نمی‌شود درنتیجه مدت کارآموزی کارگر جزو سوابق او محسوب خواهد شد. از طرفی در رابطه با مسئله مزد و حقوق کارگر باید توجه داشت که حقوق کارگر در طول دوره کارآموزی از مزد ثابت و یا مزد مبنا کمتر نخواهد بود. از طرفی اگر کارگر در طول دوره همکاری خود با کارفرما مزایای غیر نقدی و کمک‌هایی برای جبران هزینه زندگی و مسئولیت‌های خانوادگی خود دریافت می‌کرده در طول دوره کارآموزی نیز کماکان این مبالغ به او پرداخت خواهد شد. از دیگر حقوق اساسی یک کارآموز این است که اگر کارفرما پیش از اتمام مدت قرارداد استخدام کارآموز، بدون دلیل موجه مانع ادامه کارآموزی شود و درنتیجه آن ضرر و یا خسارتی به شخص کارآموز وارد گردد، کارآموز این حق را دارد در جهت مطالبه خسارات وارده به مراجع حل اختلاف مراجعه کند.

چه مواردی باید در یک قرارداد استخدام کارآموز درج گردد؟

۱) طرفین قرارداد استخدام کارآموز

اولین نکته‌ای که قید آن در قرارداد ضروری به نظر می‌رسد مشخص نمودن طرفین قرارداد ضمن بیان مشخصات دقیق آنها است.

۲) حرفه و یا شغل موضوع قرارداد استخدام کارآموز

اساس شکل‌گیری یک رابطه کارآموزی، فراگرفتن یک حرفه و کسب مهارت در آن زمینه است درنتیجه شایسته است تا موضوع قرارداد یا به‌عبارت‌دیگر حرفه‌ای که طبق توافق و استاندارد مصوب قانون کار، تعلیم داده خواهد شد به نحو روشنی درج گردد.

۳) محل کارآموزی

محل کارآموزی نیز باید در قرارداد استخدام کارآموز تبیین گردد تا دیگر محل اختلافی از این بابت میان طرفین باقی نماند.

۴) مدت کارآموزی

کارآموزی بنا بر ماهیت و ذات خود یک رابطه موقت در میان طرفین است که درنتیجه طول مدت آن نیز باید موردتوافق قرار بگیرد.

۵) مزد کارآموز

هرچند هدف اصلی یک کارآموز یادگیری و کسب مهارت در حرفه‌ای خاص است، اما مطابق قانون کار و با توجه به انجام خدمات توسط شخص کارآموزی مزدی نیز باید برای وی در نظر گرفته شود که البته این مزد نباید از حداقل‌های قانونی کمتر باشد.

۶) ساعات فعالیت و حضور کارآموز

در یک قرارداد کارآموزی مانند هر قرارداد استخدامی دیگری ساعات فعالیت شخص کارآموز باید روشن گردد که البته این ساعت نباید از استانداردهای قانونی فراتر برود.

۷) تعهدات هر یک از طرفین

شاید اساسی‌ترین بخش یک قرارداد بحث تعهدات طرفین باشد که باید این تعهدات متناسب با موضوع قرارداد و نیازهای قراردادی خاص طرفین به‌صورت کاملاً دقیق و جزئی قید شود، تا هر دو طرف حدود تکالیف و تعهدات خود را بدانند.

۸) هر نوع شرط دیگری که طرفین در حدود مقررات قانونی ذکر آن را در قرارداد لازم بدانند.

قرارداد استخدام کارآموز لامینگو

قرارداد استخدام کارآموز هرچند یکی از انواع قراردادهای استخدامی مطابق با قانون کار است، اما دارای شرایط و جزئیات ویژه و مختص به خود است. تیم حقوقی لامینگو ضمن رعایت تمامی موارد و نکات قانونی، به شرایط ویژه حقوقی مختص به قرارداد استخدام کارآموز نیز توجه ویژه‌ای داشته است امیدواریم با استفاده از این قرارداد ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه خود، تجربه رابطه همکاری موفقی را نیز داشته باشید. در صورت نیاز به مشورت نیز می‌توانید با مشاورین حقوقی ما در لامینگو در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.