قرارداد کارآموزی توأم با کار

40,000 تومان
قرارداد کارآموزی توأم با کار

قرارداد کارآموزی توأم با کار، شیوه‌ای قانونی برای ورود نوجوانان به بازار کار!

ورود به بازار کار به‌خصوص در سنین پایین نیازمند کسب مهارت‌ها و اصول حرفه موردنظر شخص است. یکی از راه‌های قانونی و مطمئن که در قانون کار ما نیز به آن اشاره‌شده، کارآموزی است. یکی از انواع کارآموزی‌ها، کارآموزی توأم باکار است.

قرارداد کارآموزی توأم با کار چیست؟

مطابق ماده ۱۱۲ قانون کار کارآموزی برای دو دسته از افراد در نظر گرفته‌شده است که یکی از انواع آن کارآموزی اشخاصی است که بین سن ۱۵ تا ۱۸ سال هستند. به‌عبارت‌دیگر کارآموزی توأم با کار کارآموزی نوجوانان است. در این نوع کارآموزی قراردادی مطابق با قانون کار و دستورالعمل ویژه آن میان کارآموز و کارفرما تنظیم می‌گردد. در طول مدت قرارداد کارآموزی توأم با کار شخص کارآموز علاوه بر فراگیری و تحصیل حرفه موضوع قرارداد به خدمت در محل کار مشخص‌شده در قرارداد نیز مطابق با چارچوب و استانداردهای خاص قانون کار نیز خواهد پرداخت.

شرایط خاص قرارداد کارآموزی توأم با کار

قرارداد کارآموزی توأم با کار با توجه به ماهیت خاص و ویژه‌ای که دارد، دارای شرایط خاصی نیز است. اولاً مطابق با قانون کار شخص کارآموز در این نوع قرارداد باید بین سن ۱۵ تا ۱۸ سال باشد. از طرفی حداکثر ساعات کاری شخص کارآموز در طول روز به‌جای ۸ ساعت، ۶ ساعت است و به‌عبارت‌دیگر مجموعاً باید ۳۳ ساعت در هفته باشد. از دیگر موارد ویژه قرارداد کارآموزی توأم با کار بحث آزمایش‌های پزشکی خاصی است که باید در ابتدای استخدام کارآموز و بعدازآن حداقل سالی یک‌مرتبه از شخص کارآموز توسط سازمان تأمین اجتماعی گرفته شود. از دیگر مواردی که در رابطه با یک کارآموز نوجوان می‌باید رعایت و جزء تعهدات کارفرما طی قرارداد قید گردد این تعهد است که، کارفرما حق ارجاع فعالیت‌های سخت، زیان‌آور و خطرناک به کارآموز را ندارد. در آخر نیز بحث مدت قرارداد مطرح است که بر اساس قانون کار مدت قرارداد کارآموزی توأم با کار نباید از سه سال بیشتر باشد.

وضعیت بیمه کارآموز در قرارداد کارآموزی توأم با کار چگونه است؟

با توجه به اینکه قرارداد کارآموزی توأم با کار از آن دسته از قراردادهایی است که تحت شمول قانون کار قرار می‌گیرد مطابق قانون کار و دستورالعمل مرتبط با ماده ۱۱۲ قانون کار، که در رابطه با کارآموزان است، کارفرما موظف به بیمه نمودن شخص کارآموز نزد یکی از شعب معتبر بیمه تأمین اجتماعی است. همچنین مطابق با قانون تأمین اجتماعی حق بیمه کارآموزان باید به نسبت حقوق آنها پرداخت شود. از طرفی میزان حق بیمه نیز نباید از میزانی که به حداقل مزد یا حقوق تعلق می‌گیرد کمتر باشد و همچنین اگر مزد یا حقوق کارآموز کمتر از حداقل دستمزد باشد، پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه سهم کارآموز به عهده کارفرما خواهد بود.

لزوم تنظیم قرارداد کارآموزی توأم با کار

ازآنجاکه کارآموزان طرف قرارداد کارآموزی توأم با کار، نوجوانان و عموماً اشخاصی باتجربه کم هستند احتمال سوءاستفاده از شرایط ویژه آنها نیز به نسبت سایر افراد بیشتر است. از طرفی برای شخص کارفرما نیز بدون تنظیم یک قرارداد در این رابطه می‌تواند خطرات احتمالی زیادی به بار بیاورد. درنتیجه برای پیشبرد قانونی روابط طرفین و ایجاد آرامش خیال نسبی برای هر دو طرف، شایسته است تا قراردادی در این زمینه تنظیم گردد و تمامی نکات حقوقی و قانونی لازم نیز در آن درج گردد.

قرارداد کارآموزی توأم با کار لامینگو

 

همان‌طور که بیان شد برای شکل‌گیری رابطه کاری میان کارفرما و کارآموز تنظیم قرارداد کارآموزی توأم با کار ضروری به نظر می‌رسد اما مسئله ای که شاید حتی از صرف تنظیم قرارداد نیز مهم‌تر به نظر برسد مسئله تنظیم حرفه‌ای و تخصصی قرارداد است. تیم حقوقی لامینگو ضمن رعایت موارد قانونی و همچنین با در نظر گرفتن شرایط خاص فعالیت کارآموزان دست به تنظیم قرارداد کارآموزی توأم با کار زده است. شما می‌توانید در صورت نیاز و برای تجربه یک دوره کارآموزی موفق و قانونی از این قرارداد استفاده کنید. در صورت وجود هرگونه ابهام یا پرسشی در این زمینه و سایر مسائل حقوقی می‌توانید از مشاوران حقوقی ما نیز مشورت بگیرید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.