قرارداد پیمانکاری ساختمان

50,000 تومان
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد پیمانکاری ساختمان چه نکات مهمی دارد؟

با گسترش روند ساخت و ساز در کشور مشاغل و تعاملات زیادی شکل گرفته است. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن تجربه و تخصص در زمینه ساختمان سازی ترجیح می‌دهند این امر را به یک متخصص و کاربلد در این حوزه واگذار کنند. به همین دلیل شغلی با عنوان پیمانکاری ساختمان شکل گرفته است. افرادی که وظیفه ساخت و ساز ساختمان‌های مختلف را بر عهده می‌گیرند.  در این قسمت ضمن ارائه یک نسخه از قرارداد پیمانکاری ساختمان به شرح نکات ویژه‌ی این قرارداد هم می‌پردازیم.

چه نکاتی در قرارداد پیمانکاری ساختمان درج کنیم؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان همانطور که از نام آن پیدا است از دسته قراردادهای پروژهای و پیمانکاری است. بر اساس این قرارداد وظیفه ساخت و راه‌اندازی و تحویل پروژه ساختمانی بر عهده پیمانکار خواهد بود. البته پیمانکار وظیفه دارد کل عملیات ساخت و ساز را بر اساس نقشه‌های فنی و مهندسی مصوب مالک انجام دهد. علاوه بر این کلیه هزینه‌های ساخت و ساز هم با مالک خواهد بود و پیمانکار تنها با عنوان مجری عملیات شناخته می‌شود. اما این مجری طبیعتا وظایف و تعهدات زیادی خواهد داشت که باید در متن قرارداد پیمانکاری ساختمان درج شود. در ادامه به اهم این موارد اشاره می‌کنیم:

وظایف پیمانکار:

1-     اجرا و پیاده سازی پروژه بر اساس نظر و نقشه‌های مالک

پیمانکار نمی‌تواند هیچ دخل و تصرفی در این خصوص داشته باشد و تنها می‌تواند در صورت صلاحدید پیشنهادهای لازم را به مالک بدهد اما تصمیم نهایی با ایشان خواهد بود.

2-     تحویل پروژه رأس موعد

یکی از مهم‌ترین انتظاراتی که از کارفرما می‌رود تحویل پروژه نهایی و آماده بهره‌برداری در تاریخ مشخص شده است.

3-     رعایت موارد قانونی در ساخت و ساز

پیمانکار موظف است برای اجرای موضوع قرارداد تمام جوانب احتیاط و نکات قانونی را رعایت کند. چنانچه در اثر تخلف پیمانکار  مشکلی در اجرای پروژه به وجود بیاید مسئولیت رفع آن با پیمانکار خواهد بود.

4-     پرداخت حق و حقوق کارگران و پیمانکاران فرعی

قطعا برای پیشرفت پروژه، پیمانکار ناچار به استفاده از توان و مهارت سایر افراد خواهد بود. پرداخت حق و حقوق این افراد مستقیما بر عهده پیمانکار است. اما نکته مهمی که در یک قرارداد پیمانکاری ساختمان باید رعایت شود، درنظر گرفتن موارد مقرر شده در ماده 38 قانون تأمین اجتماعی است. بر این اساس مالک یا کارفرمای پروژه موظف است معادل 5 درصد از مبلغ کل قرارداد را پس از ارائه مفاصاحساب بیمه کارگران توسط پیمانکار، به ایشان پرداخت کند..

5-     همکاری با ناظر مشخص شده از سوی مالک

طبیعتا برای نظارت بر عملکرد پیمانکار برای اجرای موضوع قرارداد پیمانکاری ساختمان، یک نفر ناظر از سوی مالک تعیین می‌گردد تا بر روند کار نظارت داشته باشد. ناظر می‌تواند در صورت صلاحدید خویش هر زمان که تشخیص دهد به کارگاه ساختمانی مراجعه و از نزدیک پیشرفت کار را ببیند. پیمانکار نمی‌تواند هیچگونه خللی در امر نظارت ایجاد کند و مکلف است همکاری‌های لازم را با ایشان انجام دهد.

البته برای پیشرفت و اجرای هر قراردادی، تعامل هر دو طرف احتیاج است. طبیعتاً مالک هم باید با پیمانکار همکاری‌های لازم را اعمال کند. به عنوان مثال پرداخت به موقع مبلغ قرارداد در مواعد مشخص شده، تحویل به موقع ملک و اقداماتی از این قبیل وظیفه ایشان است.

قرارداد پیمانکاری ساختمان ، اینبار با رنگ لامینگو!

نسخه‌های زیادی از قراردادهای پیمانکاری ساختمان روزانه میان افراد به امضا می‌رسد اما اینکه تمام نکات قانونی و اصول حقوقی در آن‌ها رعایت شده باشد مهم‌ترین دغدغه‌ای است که تیم حقوقی لامینگو را بر آن داشت تا نسبت به تنظیم یک قرارداد پیمانکاری ساختمان استاندارد دست به کار شوند. قراردادی که در پیش روی شما قرار گرفته منطبق بر آخرین و به‌روزترین قوانین تدوین شده است. امیدواریم با استفاده از آن بخش حقوقی پروژه ساخت و ساز خود را بدون هیچ مشکلی به انجام برسانید. در صورت نیاز به شماره حقوقی می‌توانید از مشاوران حقوقی لامینگو مشورت بگیرید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.