قرارداد استخدام سرایدار

45,000 تومان
قرارداد استخدام سرایدار

قرارداد استخدام سرایدار چگونه قراردادی است؟

امروزه با افزایش آپارتمان‌ها و ساختمان‌های مسکونی با واحدهای زیاد، نیاز به شخص یا اشخاصی در جهت مراقبت، حفاظت و ایجاد نظافت در ساختمان به‌شدت احساس می‌شود. شخصی که به‌عنوان سرایدار ساختمان شناخته می‌شود با کارفرمای خود که می‌تواند مدیر مجموعه ساختمانی باشد یک رابطه همکاری از نوع رابطه استخدامی دارد. هر رابطه استخدامی برای دارا شدن وجهه قانونی نیاز به تنظیم قرارداد استخدام دارد. قرارداد استخدام که تحت شمول قانون کار است دارای انواع مختلفی است، که شامل قرارداد استخدام موقت، دائم و باکار معین است. در رابطه با استخدام سرایدار نیز برای قانونی کردن این رابطه استخدامی نیاز به تنظیم قرارداد استخدام سرایدار داریم. ازآنجاکه فعالیت و حرفه یک سرایدار به نحوی است که نیاز به حضور مداوم و همیشگی شخص سرایدار است به نظر تنظیم قرارداد استخدام سرایدار در قالب قرارداد استخدام موقت امری شایسته باشد. به این معنا که قرارداد استخدامی بین سرایدار و کارفرما دارای بازه‌ی زمانی مشخصی است که البته این زمان قابل تمدید با توافق طرفین است.

وظایف سرایدار مطابق با قرارداد استخدام سرایدار چیست؟

یک سرایدار ساختمان وظایف زیاد و حساسی در رابطه با محل کار خود دارد، این تعهدات و تکالیف شامل چندین دسته‌بندی کلی می‌شوند ازجمله: نظافت، بحث نظافت یک ساختمان ازجمله وظایف مهم یک سرایدار است که در قرارداد استخدام سرایدار باید به‌صورت کاملاً دقیقی شرح داده بشود که برای مثال شامل نظافت قسمت‌های مختلف ساختمان و جمع‌آوری زباله‌ها می‌شود از طرفی تکلیف حفاظت و امنیت که شاید بتوان آن را مهم‌ترین وظیفه شخص سرایدار دانست زیرا یکی از اصلی‌ترین دلایلی که اعضای یک ساختمان اقدام به جذب شخصی به‌عنوان سرایدار و تنظیم قرارداد استخدام سرایدار با او می‌کنند بحث امنیت ساختمان جهت آسودگی خاطرشان است. از دیگر وظایف اساسی یک سرایدار بحث مراقبت است، به این معنی که سرایدار موظف است از تجهیزات، وسایل و اجزای مختلف یک ساختمان مراقبت‌های لازم را بکند، برای مثال حفاظت از آسانسور و سایر سیستم‌ها و تجهیزات یک ساختمان ضمن مراقبت از فضای سبز محل کار توافق شده مطابق قرارداد استخدام سرایدار.

تعهدات کارفرما در برابر سرایدار مطابق با قرارداد استخدام سرایدار چیست؟

در هر رابطه همکاری دوجانبه که رابطه استخدامی نیز یکی از انواع آن است، هر یک از طرفین در برابر دیگری وظایفی را بر عهده دارد. در یک قرارداد استخدام سرایدار نیز ضمن تبیین دقیق تعهدات و وظایف سرایدار تکالیفی که بر عهده کارفرما نیز هست باید به نحو روشنی درج گردد. تعهدات کارفرما به دو دسته کلی تقسیم می‌شود. تعدادی از آنها توسط قانون کار بر عهده کارفرما قرارگرفته است و دسته‌ی دیگر تعهداتی است که بنا به اقتضای موضوع قرارداد که در اینجا شغل سرایداری است، بر عهده کارفرما گذاشته می‌شود. تکالیف قانونی مطابق با قانون کار شامل بیمه نمودن شخص سرایدار نزد یکی از شعب تأمین اجتماعی است، از طرفی کارفرما موظف است ساعات کاری سرایدار را با توافق وی و رعایت استانداردهای تعیین‌شده در قانون کار مشخص کند، باز طرفی کارفرما موظف است حقوق شخص سرایدار را نیز در تاریخ تعیین‌شده مطابق قرارداد استخدام سرایدار، به‌حساب بانکی سرایدار واریز نماید. دسته‌ای دیگر از تعهدات که بر عهده کارفرما است، تعهداتی است که بنا بر اقتضای شغل سرایداری موردتوافق طرفین قرار می‌گیرد. با توجه به ماهیت شغل سرایداری که وجود شبانه‌روزی شخص سرایدار را اقتضا می‌کند شخص نیاز به محلی برای اقامت در محیط کار خود را دارد. ازجمله تکالیفی که بر عهده کارفرما است فراهم کردن محیطی برای اقامت شخص سرایدار ضمن رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در آن است. همچنین برخی تعهدات در شغل سرایداری نیاز به ادوات و وسایل خاص مرتبط با انجام موضوع قرارداد دارد که فراهم کردن آنها از وظایف کارفرما بدون دریافت هزینه از سرایدار است.

قرارداد استخدام سرایدار لامینگو

در قرارداد استخدام سرایدار تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو سعی داشتیم ضمن رعایت تمام موارد ضروری در تنظیم یک قرارداد استخدامی، تعهدات هریک از طرفین قرارداد در رابطه استخدامی سرایدار و کارفرما را به نحو روشنی تبیین و مشخص کنیم تا ضمن رعایت نکات قانونی نیازهای قراردادی شما نیز برطرف گردد. در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهامی درروند دریافت فایل قرارداد استخدام سرایدار لامینگو و حتی پس‌ازآن می‌توانید از تجارب مشاوران حقوقی ما استفاده کنید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.