قرارداد استخدام پزشک

45,000 تومان
قرارداد استخدام پزشک

قرارداد استخدام پزشک، ضامن سلامتی جامعه، امنیت شغلی و قانونی!

چرا به یک قرارداد استخدام پزشک نیازمندیم؟

قراردادی که مراکز درمانی با پزشکان تنظیم می‌کنند انواع مختلفی دارد. اما قرارداد استخدام پزشک ازآن‌جهت که مطابق قانون کار تنظیم می‌گردد نه تنها به نفع خود پزشک بلکه برای کارفرما نیز اطمینان خاطر بیشتری به همراه خواهد داشت. ازجمله قراردادهایی که مراکز درمانی با پزشکان منعقد می‌کنند قرارداد مشارکت است، اما باید توجه داشت که اولاً رابطه پزشک با کارفرما رابطه‌ای همکاری است و درنتیجه جنبه استخدامی آن بر جنبه مشارکت ارجحیت دارد. از طرفی قراردادهای استخدامی منطبق با قانون کار تنظیم می‌گردد و بنابراین شامل مزایایی ازجمله وجود حق بیمه برای پزشک و تعیین دقیق وظایف و تعهدات پزشک  مطابق قانون کار و توافقات طرفین خواهد بود. قرارداد استخدام پزشک ازآن‌جهت که برای بازه‌ی زمانی مشخص و توافق شده بین طرفین منعقد می‌گردد از میان انواع قراردادهای استخدامی، یک نوع قرارداد استخدام موقت است. در هر حال تنظیم یک قرارداد استخدام پزشک برای هر دو طرف دارای مزایای قانونی و اطمینان خاطر شغلی خواهد بود.

چه تعهداتی برای یک پزشک در طی قرارداد استخدام پزشک باید در نظر گرفته شود؟

حرفه پزشکی از آن جهت که رابطه مستقیمی با بحث سلامتی و حیات اشخاص دارد، شغلی با موقعیتی بسیار حساس و پراهمیت است. درنتیجه تعهدات و تکالیفی که یک پزشک نسبت به مراجعین و همچنین کارفرمای خود دارد باید به نحو روشن و دقیقی در قرارداد استخدام پزشک تبیین گردد. ازجمله تعهداتی که بر عهده یک پزشک است علاوه بر حفظ آراستگی و رعایت حسن معاشرت در برخورد با مراجعین و سایر پرسنل شامل انجام‌وظیفه همراه با رعایت استانداردهای پزشکی و ضوابط و مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. از طرفی با توجه به حساسیت شغل پزشک، در صورت عدم امکان حضور در محل کار و انجام‌وظیفه مطابق قرارداد، پزشک وظیفه دارد از حداقل یک‌روز قبل کارفرما را نسبت به عدم حضور خود در جریان بگذارد. همچنین موظف است نسخه‌های تنظیمی هرماه را در زمان تعیین‌شده از جانب کارفرما در اختیار مسئول مربوطه یا خود کارفرما قرار دهد.

بحث مسئولیت طرفین در قرارداد، بحثی قابل‌توجه و پراهمیت!

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در قرارداد استخدام پزشک به آن توجه ویژه‌ای بشود بحث مسئولیت‌های طرفین است. با توجه به حساسیت شغل پزشکی و ارتباط آن با سلامتی و جان مردم می‌تواند منجر به ایجاد مسئولیت‌هایی برای هرکدام از طرفین بشود. تبیین دقیق شرایط و مسئولیت هریک از طرفین طی قرارداد استخدام پزشک می‌تواند اطمینان خاطری برای هرکدام از طرفین در راستای اجرای تعهداتشان باشد. در خصوص تعهدات یک پزشک در رابطه با مراجعین و کارفرمای خود، باید توجه داشت که اگر مشکل یا شکایتی شکل بگیرد که ناشی از قصور و یا بی‌مبالاتی و بی‌احتیاطی خود شخص پزشک باشد او در برابر آن مشکل و شخص شاکی مسئولیت دارد، اما همچنین باید تبیین نمود که اگر مشکلات و یا خسارات پیش‌آمده ناشی از کمبودهای محل کار مانند مسائل زیرساختی یا قصور کارفرما باشد مسئولیت با مجموعه کارفرما و شخص او خواهد بود. بنابراین برای اطمینان خاطر شغلی و قانونی لزوم تعیین این قبیل موارد در یک قرارداد استخدام پزشک امری واجب به نظر می‌رسد.

قرارداد استخدام پزشک لامینگو

همان‌طور که ملاحظه شد قرارداد استخدام پزشک گرچه در قالب یک قرارداد استخدام موقت تنظیم شده است، اما قراردادی با ظرایف و پیچیدگی‌های خاص خود است، به همین علت لزوم نگارش این قرارداد توسط تیم حقوقی متخصص و حرفه‌ای امری لازم است. تیم حقوقی لامینگو ضمن توجه به این پیچیدگی‌ها و موارد حساس شغل پزشکی در قرارداد پیش رو به نکات قانونی و نیازهای قراردادی نیز توجه ویژه‌ای داشته است. با آرزوی تجربه‌ای موفق و قانونی در روابط همکاری شما. در صورت وجود هرگونه پرسش یا ابهامی در رابطه با مسائل قراردادی می‌توانید از مشاوران حقوقی ما در لامینگو مشورت بگیرید.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.